מיצאו חקיקה, פסיקה, גישה למידע מקוון וכל מה שחיפשתם בתחום רשלנות רפואית. לא מצאתם מה שחיפשתם, פנו לאינדקס שלנו למציאת עורך דין בתחום רשלנות רפואית.

10 המלצות על רשלנות רפואית מעו”ד רשלנות רפואית

עובדה: על פי כתב העת של איגוד הרפואה האמריקני (JAMA), רשלנות רפואית היא גורם המוות השלישי בארה”ב – ממש מאחורי מחלות לב וסרטן.

מדאיג, נכון?

אבל יש דברים שאתה יכול לעשות כדי להימנע מלהפוך לחלק מצער מהסטטיסטיקה הזו –

איך קובעים אם מישהו הוא קורבן לרשלנות רפואית?

תביעת רשלנות קיימת אם רשלנות של ספק גורמת לפציעה או נזק למטופל. עם זאת, חוויה של תוצאה גרועה אינה תמיד הוכחה לרשלנות רפואית. מדי פעם, ספקי שירותי בריאות יודיעו למטופל שהאדם קיבל טיפול רפואי רשלני מטעם שירותי בריאות קודמים – וככל הנראה במאמץ בכנות מוחלטת – יגידו לעיתים למטופל שהם עצמם עשו טעות.

גורם מניע נוסף: “התנצלות” מהירה וכנה עשויה למנוע תביעה עתידית, או לספק הזדמנות להסדר ללא צורך בהתדיינות משפטית. חברות ביטוח בדרך כלל רוצות להסתדר עם פצוע ישירות אם הן יכולות, וזה מאפשר להן לעשות זאת לפני שידוע על מלוא הפגיעות, כמו גם למנוע מהנפגע להזמין עורך דין שיכול להגדיל את ערך ההסדר של טוענים באמצעות ייצוגם.

עם זאת, חשוב לציין כי העמדה לדין במקרי רשלנות רפואית – בנוסף לסבירות גבוהה של כישלון – יכולה להיות יקרה ביותר, מלחיצה וגוזלת זמן. ההערכה היא כי שגיאות רפואיות הורגות כ 200,000 חולים בארה”ב בכל שנה. אולם רק 15% מהתביעות בגין נזקי גוף המוגשות מדי שנה כוללות תביעות בגין רשלנות רפואית, ויותר מ -80% מתביעות אלה מסתיימות ללא תשלום כלשהו לחולה הפצוע או לניצוליו.

כתוצאה מכך, רוב עורכי הדין המנוסים של רשלנות רפואית לא ימשיכו בתיק אלא אם כן הפגיעות והנזקים המתועדים ברשומות – לאחר שנבדקו על ידי מומחה במומחיות הרלוונטית – הם משמעותיים ומצדיקים זאת.

מה עליכם לעשות אם אתם חושדים כי נפגעתם מטיפול רשלני? האם יש התיישנות?

יצירת קשר עם עורך דין מנוסה ברשלנות צריכה להיות הצעד הראשון. עורך הדין צריך לערוך סקירה יסודית של פרטי המקרה – החל מאבטחת תיקים רפואיים רלוונטיים ועד ראיונות עם המטופל, בני המשפחה וחברים – כדי לקבוע אם המקרה בר-ביצוע.

חוקי ההתיישנות – מועדים שבהם יש להגיש תביעה או להפסיק אותה לצמיתות – נבחנים בכל מקרה לגופו, וכך גם דרישות הפרוצדורליות שיש לעמוד לפני הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית. עדיף תמיד לפנות להדרכה מעורך דין מורשה במדינה בה התרחשה הרשלנות לכאורה.

מה יכולים מטופלים לעשות כדי להפחית את הסבירות שהם יחוו רשלנות רפואית?

להיות מעורב לגבי טיפול רפואי הוא ללא ספק הצעד הטוב ביותר. על המטופלים לבצע מחקר כדי להבין את מצבם הבריאותי ולתעד את הסימפטומים שלהם. עליהם לשאול את ספקי שירותי הבריאות רשימה בכתב של שאלות שלדעתם חשובות, ולצפות – אכן לדרוש – תשובות מלאות ומלאות.

זה גם קריטי לא לאפשר לעצמך להיות מאוימים מהמערכת הרפואית. דברו ודאגו לרווחתכם שלכם. אם המטופלים חשים שמשהו לא בסדר, עליהם לומר – או לשאול – את נותני שירותי הבריאות שלהם. למרות שחשוב לסמוך על הרופא או האחות שלך, חשוב גם להקשיב לגופך … ולהשתמש בשכל הישר. מומלץ גם: בקש בן משפחה או חבר ללוות אותך לביקורים חשובים אצל גורמי בריאות.

בעשרים שנות העיסוק שלך האם גילית שינויים כלשהם בטיפול או בתפיסה של רשלנות רפואית?

התומכים ברפורמת “עוולה” או “רשלנות” טוענים לעתים קרובות שיש יותר מדי תביעות רשלנות רפואית. במציאות, מספר התביעות הולך ופוחת.

למרות זאת, קיימת התפיסה של “תביעות שהשתוללו”. כתוצאה מכך, מדינות רבות הטילו מגבלות משמעותיות על הענקת נזק בתביעות בגין רשלנות רפואית. למגבלות הפרס הללו בדרך כלל ההשפעה הגדולה ביותר על חולים שנפגעו בצורה הקשה ביותר – אלו עם פגיעות קטסטרופליות וחיים שלמים של צרכים רפואיים עתידיים. וחולים שנמנעים מהם משפט בבתי המשפט חייבים להסתמך על ביטוח בריאות, ובמקרים רבים, תוכניות ציבוריות כמו מדיקר או מדיקייד לשלם את חשבונות הרפואה העתידיים שלהם – ולהשאיר את עלות הרשלנות הרפואית לציבור במקום לצד האחראי.

מהן כמה מהסיבות השכיחות ביותר לכך שטענות לגיטימיות בגין רשלנות רפואית אינן נבדקות?

מטופלים בוחרים שלא להמשיך בתביעות תקפות לרשלנות רפואית מסיבות רבות: חלקם חוששים שרופאים אחרים ילמדו על מקריהם ויסרבו לטפל בהם. יש שחוששים – באופן שגוי – שזה יוביל לעליית עלות הטיפול הרפואי שלהם. ואחרים מוותרים על תביעות תקפות בשל העלויות האישיות והכספיות הנתפסות הקשורות להתדיינות משפטית.

האם ישנם הליכים רפואיים מסוימים הנמצאים בעקביות בשורש תביעות רשלנות רפואית?

מניסיוני, המצב הנפשי של הרופא הוא נתון רלוונטי לתוצאות הטיפול. שאננות מובילה לעיתים קרובות לטעויות. כמו כן, “ראיית מנהרה”, או אי הסתכלות על התמונה הגדולה, יכולים להוביל גם לטעויות רפואיות.

אילו סוגי מקרים היו המקוממים ביותר עבורך?

למרות שיש לאמרה של בית הספר לרפואה “לטפל בחולה ולא בבדיקה”, חשוב גם לספקי שירותי הבריאות להעריך היטב את המידע שמספקים הבדיקות שהם מזמינים. הייתי עד למקרים רבים בהם תוצאות הבדיקה החריגות ביותר פורשו באופן שגוי או שהתעלמו מהם על ידי רופאים – לפעמים עם השלכות קטלניות.

האם חוויותיך כעו”ד רשלנות השפיעו על תפיסתך לגבי הרופאים?

אם כבר, יש לי יותר כבוד לרופאים ולאתגרים העומדים בפניהם. עם זאת, אני לא מאמין שיש להתייחס לרופאים באופן שונה מאחרים כאשר הם עושים טעויות שגורמות נזק חמור לחולים.

ביחס לממסד הרפואי אני קצת יותר חושש. מערכות בתי חולים וחברות ביטוח בריאות משפיעות באופן משמעותי על איכות הטיפול הרפואי שמקבלים המטופלים, ולדעתי ההשפעה הזו אינה תמיד לטובה.

יש מילות עצה אחרונות?

אל תפחד לקבל חוות דעת שנייה! ואל תפחד למצוא רופא חדש אם אינך מרגיש שאתה מקבל טיפול רפואי הולם. בריאותך חשובה מכדי להפקיד בידי ספק שלא הרוויח את ביטחונך, אינו עונה על שאלות או אינו נותן לך – או למצבך – זמן ותשומת לב מספקים.