הסכם ממון

עומדים לפני מיסוד הקשר? בין אם מדובר בחתונה דתית, אזרחית, או ידועים בציבור, מומלץ להסדיר את האפשרות של פרידה בכדי להימנע ככל הניתן ממחלוקות בעת הפרידה. כאשר האהבה פורח קשה לחשוב על פרידה, אולם שכיחות מקרי הגירושין לא מאפשרת להתעלם מהאפשרות של פרידה עתידית. במצב שכזה, כאשר הוחלט על גירושין, מערכת היחסים בין הצדדים רוויה במתחים ובכעסים והדרך לתביעות משפטיות קצרה מאוד. 

מה זה בעצם הסכם ממון?

בראש ובראשונה, זה הסכם, חוזה בין אנשים. החוזה מעגן בצורה מסודרת את יחסי בני זוג, בדגש על חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה. זוגות רבים בוחרים לחתום על הסכם ממון כדי להוריד את הנושא הכלכלי מסדר היום. כאשר כל הפרטים מעוגנים משפטית, האינטרס הכלכלי ברור. 

מי עורך הסכם ממון? 

ניתן לערוך הסכם ממון לבד, ללא עזרת עורך דין או מגשר. זה חוקי, תקף ומהווה הסכם לכל דבר ועניין. יחד עם זאת, חשוב להבין – עריכת הסכם ממון היא מלאכה מורכבת, הן מבחינה משפטית והן מבחינה רגשית. ההסכם חייב להיות מקצועי, מקיף וברור, עליו להיות מותאם באופן ספציפי לבני הזוג. מומלץ מאד להיעזר בשירותיו של עורך דין, שינסח הסכם ממון ברור ומקיף, המתייחס לכל נושא ונושא, לכל הפרטים הרלוונטיים ויבטיח את עתידם של שני הצדדים. המטרה היא ליצור וודאות משפטית, אשר תסיר כל חשש מלב הצדדים, בדבר אינטרס כלכלי ותבהיר את כללי המשחק, היה ובני הזוג ייפרדו. במקרה של עריכת הסכם לאחר נישואין, ההמלצה ברורה עוד יותר – השתמשו בשירותי עורך דין. הסכם ממון לאחר נישואין שלא נוסח על ידי עורך דין דיני משפחה מקצועי, לא יגן על זכויות הצדדים באופן אפקטיבי ולא יוכל למנוע חילוקי דעות עתידיים בין הצדדים במקרה של גירושין. 

אישור ההסכם – בין אם ההסכם נעשה באופן עצמאי או על ידי עורך דין, הוא חייב באישור ערכאה בשל משמעותו הרחבה. ניתן לחתום על הסכם ממון לפני הנישואין או לאחריהם, אולם זוגות רבים בוחרים לערוך את ההסכם לפני החתונה. כאשר בני הזוג עורכים הסכם ממון לפני החתונה, ניתן לאשר את ההסכם אצל נוטריון או בפני בית המשפט לענייני משפחה. אולם, כאשר ההסכם נחתם לאחר הנישואין, האישור להסכם יינתן על ידי בית המשפט בלבד. 

מה כולל הסכם ממון? 

הסכם ממון כולל הסדר של היחסים המשפטיים בין בני הזוג במקרה של פרידה. הסכם ממון, מעצם שמו, שם דגש על הנושא הכלכלי וחלוקת רכוש, אך בהחלט לא דן רק בו. הסכם ממון יכול להסדיר נושאים רבים אחרים הקשורים לניהול החיים המשותפים כגון: משמורת ילדים, חינוך הילדים, מזונות ועוד. כל עניין הנוגע לזוגיות ועלול ליצור מחלוקת בין הצדדים יכול להיות מוסדר בהסכם. 

האם אפשר לבטל הסכם ממון? 

לאחר חתימה על הסכם ממון ואישורו, בית המשפט רואה בכך סיום התדיינות וגמירות הדעת בנושא. עם זאת, על הסכם ממון חל הכלל הבסיסי בדיני חוזים הקובע כי משנפל פגם בחוזה יכול וניתן יהיה לבטלו. כאשר עולה רצון לבטול הסכם ממון, יש לפנות אל עורך דין לדיני משפחה, שיבחן קיומה של עילה חוזית לביטול ההסכם.

 

כמה עולה הסכם ממון? 

עורך דין לענייני משפחה יכול לערוך הסכם הנוגע רק לפן הכספי או לנסח הסכם הכולל גם נושאים נוספים כגון מזונות, חינוך ילדים, משמורת ועוד. ככלל, שכר טרחה הסכם ממון נע בין 2,000 ₪ ל7000 ₪, אך יש לזכור שכל מקרה נבחן לגופו, ואופיו של ההסכם משפיע על המחיר. 

חוות דעת
דרג
[Total: 0 Average: 0]

השאר תגובה