מהו עורך דין?
מקצוע עריכת הדין נוגע בכל היבטי חיינו: עבודה, משפחה וכלכלה. לכן, כל אחד מאיתנו יפנה בשלב כלשהו בחייו לעורך דין, המעניק ייעוץ וייצוג משפטי. פוטרתם? עורך דין המתמחה בדיני עבודה יסייע לכם לקבל את זכויותיכם מהמעסיק. מעוניינים לערוך צוואה או שפניכם להליך גירושין, יש לפנות אל עורך דין לדיני משפחה. רוכשים או מוכרים דירה? עורך דין מקרקעין ילווה אתכם לכל אורך שלבי העסקה וישמור על האינטרסים הכלכליים שלכם.

עורך דין: מסלול ההכשרה של עורכי דין
בישראל, על מנת להיות עורך דין, יש לעבור מסלול הכשרה הכולל שלושה שלבים. ראשית, לימודי תואר ראשון במשפטים, במסגרתם לומדים את תחומי המשפט המרכזיים, לרבות, משפט פלילי, דיני חוזים, דיני משפחה, מקרקעין ונזיקין. לצד אלו, המהווים את קורסי החובה, יכול כל סטודנט לבחור קורסי בחירה, על מנת להרחיב את הידע שלו בתחומים המעניינים אותו. השלב השני, לאחר סיום התואר, הוא תקופת התמחות (סטאז’) אשר בה מתמקצעים באחד או בכמה מענפי עריכת הדין, על מנת שניתן יהיה לתת ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי.

בשלב השלישי, בסיומו של הסטאז’, יש לעבור בהצלחה את בחינות לשכת עורכי הדין. אז, מקבלים רישיון וניתן להתחיל לעבוד במקצוע. נדגיש, כי מי שאינו בעל רישיון עורך דין, אינו רשאי לעסוק במקצוע. הטעם לכך הוא כי לעורכי דין יש אחריות כבדת משקל כאשר הם מטפלים בענייניו המשפטיים של לקוחותיהם. לכן, מקצוע עריכת הדין הוא מותנה רישיון וכל עורך דין חייב להיות חבר בלשכת עורכי הדין, המהווה גוף מפקח על ציבור עורכי הדין בישראל.

מה עושה עורך דין?
עורך הדין מעניק ללקוחותיו ייעוץ וייצוג משפטי, כאשר עו”ד הגון ומקצועי מעניק שירותים משפטיים אך ורק בתחומים בהם הוא מתמחה. בפגישה הראשונה עם הלקוח, עליו לשמוע ממנו את השתלשלות האירועים ועל פיהם, להסביר ולפרט מהן האפשרויות המשפטיות העומדות בפניו.

כפי שנראה להלן, עריכת הדין מורכבת מקשת רחבה של תחומים. לכל אחד מהם, החקיקה, הפסיקה וסדרי הדין שלו. מכאן, כאשר עולה הצורך בקבלת ייעוץ משפטי, יש לפנות לעורך דין המתמחה באותו הענף ובסוג ההליכים הספציפי של הלקוח.

נדגיש, כי רישיון עו”ד איננו מוגבל לעיסוק בתחום מסוים ולמעשה, כלל אינו מציין באיזה תחום התמחה עורך הדין בתקופת הסטאז’ שלו. לכן, על הלקוח לוודא היטב כי עורך הדין אליו הוא פנה אכן מתמחה ועוסק באופן שוטף בנושא המשפטי בו מדובר.

כך, אם אנו מבקשים למנות אפוטרופוס להורה שלנו, עורך דין לדיני משפחה הוא הכתובת הנכונה. כאשר אדם חשוד בעבירה פלילית, עליו לפנות לעורך דין פלילי ואם רוצים להגיש תביעת רשלנות רפואית, יש לפנות לעורך דין לנזיקין המתמחה בסוג זה של תביעות.

התחומים השונים של עריכת דין
מקצוע עריכת הדין מורכב מהרבה מאוד תחומים שונים ותתי תחומים.על כן, לפני ששוכרים את שירותיו של עורך דין, חשוב מאוד לוודא כי הוא מומחה ובקיא בתחום בו הלקוח זקוק לייעוץ. להלן סקירה קצרה של כמה מתחומי עריכת הדין:

• דיני משפחה: תחום זה עוסק בהליכי גירושין, בנושא צוואות וירושות, מינוי אפוטרופוס וייפוי כח מתמשך, זכויותיהם של ידועים בציבור, עריכת הסכם ממון, אלימות במשפחה ועוד.

• משפט פלילי: כדי ליצור חברה מוסרית ובטוחה, ישנם מעשים הנחשבים לעבירה פלילית, החל מהעלמת מס וכלה בתקיפה ואינוס. עורך דין פלילי יכול לשמש כסנגור ולהגן על אדם החשוד או נאשם בביצועה של עבירה והוא יכול לשמש כתובע, מי שמגיש מטעם המדינה את כתב האישום.

• דיני נזיקין: עורך דין המתמחה בענף זה מטפל בנזקי גוף ורכוש אשר יכולים לקרות בנסיבות שונות, למשל תאונת דרכים, תאונת עבודה או רשלנות רפואית. כמו כן, גם תביעות בגין הוצאת לשון הרע הן תביעות נזיקיות.

• דיני עבודה: עורך דין לדיני עבודה מייצג עובדים ומעבידים בתביעות והליכים משפטיים המתקיימים בין הצדדים, למשל לעניין הסכמי העסקה, פיצויי פיטורים, שכר עבודה, תשלום זכויות סוציאליות ועוד.

• מקרקעין: ענף זה עוסק בכל הנוגע לנכסי נדל”ן, החל מרכישה ומכירה של דירות או נכסים מסחריים, הליכי תמ”א 38 ופינוי בינוי, עסקאות קומבינציה ועוד.

יחסי עורך דין – לקוח
במסגרת היחסים בין עורך הדין ללקוח, על עורך הדין לפעול בכל עת לטובת הלקוח, לייצגו בנאמנות וללא ניגוד עניינים. כמו כן, הוא מחויב בחובת חיסיון וסודיות ללקוחותיו. במסגרתה, כל מה שנאמר בין הצדדים הוא חסוי לחלוטין אלא אם הלקוח נתן את הסכמתו המפורשת לעורך הדין להעביר את המידע לגורם שלישי. חובת החיסיון של עורך הדין חולשת על כל אמצעי התקשורת באשר הם: שיחות טלפון, מיילים, הודעות ווצטאפ וכוללת גם כל מסמך וראיה שהעביר הלקוח לעורך דינו.מטרתה של חובת הסודיות היא לאפשר ללקוח מרחב בטוח לחלוטין, בו הוא יכול לדבר בחופשיות עם עורך הדין, לספר לו את השתלשלות האירועים וזה יוכל להעניק לו את ההגנה המשפטית הטובה ביותר.

אם לקוח היה צריך לחשוש כי הדברים שהוא אומר לעורך דינו יכולים לשמש כנגדו, הרי שהוא לא היה חושף בפניו את כל האמת. במצב זה, כאשר הלקוח אינו מגלה לעורך הדין את כל התמונה, היכולת שלו להגן עליו נפגעת מאוד.

לכן, יש חשיבות רבה לכך כי הלקוח יבטח באופן מלא בעורך דינו ולא יסתיר ממנו מידע. הלקוח צריך להרגיש מאוד בנוח עם עורך הדין, בפרט במקרים בהם הוא נדרש לשתף בפרטים אינטימיים מחייו כמו בהליכי גירושין למשל או כאשר מדובר על חשד בעבירה פלילית.

כמה עולה לשכור עורך דין?
לשכת עורכי הדין מפרסמת תעריפים מינימליים למתן שירותים משפטיים. עורכי הדין אמנם לא מחויבים לתעריפים אלו אך הם בהחלט יכולים לתת סדר גודל, אינדיקציה, ללקוח בדבר טווח מחירים סביר. עלות שכר טרחת עורך דין בסופו של דבר מושפעת מהמוניטין ומהוותק שלו, כמו גם ממורכבות המקרה והיקף העבודה הנדרש.

לכל תחום בעריכת דין ולמעשה לכל סוג של הליך משפטי, יש את העלויות המקובלות שלו. כך למשל בתביעות רשלנות רפואית, שכר הטרחה המקובל הוא בין 20-30 אחוז מסכום הפיצוי שמקבל הנפגע.

לעומת זאת, בתביעת נזקי גוף מכוחו של הפלת”ד ( חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים,, תשל”ה- 1975) יש הגבלה בחוק באשר לסכום שכר הטרחה שרשאי עורך הדין לגבות בהתאם לשלב בתיק: עד8% מסכום הפיצוי במקרה של פשרה לפני הגשת תביעה, עד 11% אם הושגה פשרה לאחר הגשת תביעה וטרם מתן פסק דין ועד 13% אם נפסק לתובע פיצוי במסגרת פסק דין.

בתחום דיני המשפחה למשל, עלות עריכת צוואה יכולה לנוע בין 1,800 ש”ח לבין  10,000 ש”ח וייצוג בתיק גירושין יכול לנוע בין 50,000 ש”ח לבין 500,000 ש”ח.

כיצד בוחרים את עורך הדין המתאים?
אם כן ראינו כי מקצוע עריכת הדין בנוי מהרבה מאוד תחומים וכי נוכל לקבל הצעות שכר הטרחה שונות מעורכי דין לאותו עניין משפטי. אם כן איך בוחרים את עורך הדין המתאים? ראשית, חשוב מאוד לוודא כי האדם אליו פונים הוא אכן עורך דין מוסמך ובעל רישיון תקף.

ניתן לבדוק זאת בקלות באתר האינטרנט של לשכת עורכי הדין, הכולל מנוע חיפוש של עורכי דין על פי שמם. שנית, פונים אך ורק לעורך דין המומחה בעניין שלשמו נדרש הייעוץ המשפטי.

כך, אם מדובר בענייני נדל”ן, הרי שיש צורך בעורך דין המתמחה במקרקעין. לעומת זאת, אם אדם נפגע בתאונת דרכים, עליו להיוועץ עם עורך דין לנזיקין. שלישית, עורך דין טוב הוא מי שנותן ללקוח חוות דעת עניינית וכנה לגבי מצבו המשפטי ולא מבטיח לו ניסים ונפלאות ומפזר הבטחות שווא.

רביעית, עורך הדין המתאים הוא מי שנוסך בלקוח תחושת אמון וביטחון וכי האינטראקציה בין הצדדים טובה. לקוח חייב להרגיש מאוד בנוח עם עורך הדין כדי שיוכל לספר לו את כל האמת ללא הסתרות, כך שעורך הדין יוכל לתת לו את ההגנה המשפטית המתאימה. לבסוף, יש לוודא כי שכר הטרחה שביקש עורך הדין עבור הטיפול בתיק הוא סביר ומקובל.

טיפ: הצעת שכר טרחה גבוהה באופן מופרז, אינה מעידה על כך כי עורך הדין הוא טוב יותר, אלא להפך, מעידה על חוסר יושרה. בד בבד, הצעות מחיר נמוכות משמעותית מהתעריפים המקובלים, צריכות לעורר חשד בדבר הניסיון והמקצועיות של עורך הדין.

כיצד להוסיף עורך דין חדש למערכת

עורך דין המעוניין להוסיף עצמו לרשימת עורכי הדין יכול לעשות זאת באתר נט המשפט ולקבל מידע משפטי, לבצע פעולות משפטיות באופן מקוון, להתעדכן בכתבי בי -דין דרך האתר. לאחר הצטרפות עורך דין יכול  לשלוח בקשות,  ותגובות וכדומה דרך האתר.

  • לכניסה עו״ד למערכת לחצ/י כאן

למד להיות עורך דין

עורך דין: תשלום דמי חבר

אפליקציה לעורכי דין

עזרה וסיוע לעורכי דין

הקו האדום של לשכת עורכי הדין

עורך דין שזומן לחקירה במסגרת מילוי תפקידו או שעובר חיפוש בביתו או במשרדו יכול לצור קשר עם “הקו האדום של לשכת עורכי הדין” שהינו קו חירום לעורכי דין בלבד  24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

מספר הטלפון של “הקו האדום” סיוע חינם לעורכי דין להודעות: 050-5544953

הקו האדום נותן מענה ללא תשלום באמצעות הודעות SMS או וואטסאפ, 24/7. קו הסיוע מופעל על ידי עורכי דין מתנדבים ותיקים ומנוסים מהתחום הפלילי, הנותנים סיוע לחבריהם למקצוע.

לפרטים נוספים: Israel Bar Association לשכת עורכי הדין

מחוז תל אביב

מחוז תל אביב והמרכז

כתובת: רח’ דניאל פריש 10, תל אביב 64731 טלפון: 6905555 – 03 פקס: 6918074 – 03 דוא”ל: lishka@tabar.org.il

שעות פתיחה

ראשון   09:00-18:00
שני      09:00-18:00
שלישי  09:00-18:00
רביעי   09:00-18:00
חמיש׳  09:00-18:00
שיש׳ סגור
שבת סגור

שעות פעילות עו”ד

כמה עולה עורך דין?

רוצים להגיש תביעה או הוגשה תביעה נגדכם? לחתום על חוזה או צוואה? שכר הטרחה...