מהו עורך דין?
מקצוע עריכת הדין נוגע בכל היבטי חיינו: עבודה, משפחה וכלכלה. לכן, כל אחד מאיתנו יפנה בשלב כלשהו בחייו לעורך דין, המעניק ייעוץ וייצוג משפטי. פוטרתם? עורך דין המתמחה בדיני עבודה יסייע לכם לקבל את זכויותיכם מהמעסיק. מעוניינים לערוך צוואה או שפניכם להליך גירושין, יש לפנות אל עורך דין לדיני משפחה. רוכשים או מוכרים דירה? עורך דין מקרקעין ילווה אתכם לכל אורך שלבי העסקה וישמור על האינטרסים הכלכליים שלכם.

עורכי דין הם אנשים המוסמכים לעסוק בעריכת דין ולספק ייעוץ משפטי לאחר לימודי משפטים וקבלת הסמכה מתאימה ממוסד רשמי.

איך להיות עורך דין: מסלול ההכשרה של עורכי דין
בישראל, על מנת להיות עורך דין, יש לעבור מסלול הכשרה הכולל שלושה שלבים. ראשית, לימודי תואר ראשון במשפטים, במסגרתם לומדים את תחומי המשפט המרכזיים, לרבות, משפט פלילי, דיני חוזים, דיני משפחה, מקרקעין ונזיקין. לצד אלו, המהווים את קורסי החובה, יכול כל סטודנט לבחור קורסי בחירה, על מנת להרחיב את הידע שלו בתחומים המעניינים אותו. השלב השני, לאחר סיום התואר, הוא תקופת התמחות (סטאז’) אשר בה מתמקצעים באחד או בכמה מענפי עריכת הדין, על מנת שניתן יהיה לתת ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי.

בשלב השלישי, בסיומו של הסטאז’, יש לעבור בהצלחה את בחינות לשכת עורכי הדין. אז, מקבלים רישיון וניתן להתחיל לעבוד במקצוע. נדגיש, כי מי שאינו בעל רישיון עורך דין, אינו רשאי לעסוק במקצוע. הטעם לכך הוא כי לעורכי דין יש אחריות כבדת משקל כאשר הם מטפלים בענייניו המשפטיים של לקוחותיהם. לכן, מקצוע עריכת הדין הוא מותנה רישיון וכל עורך דין חייב להיות חבר בלשכת עורכי הדין, המהווה גוף מפקח על ציבור עורכי הדין בישראל.

מרבית עורכי הדין מתמחים בתחומי משפט ספציפיים, כגון דיני עבודה, נזיקין, דיני משפחה דיני מס, משפט מסחרי, משפט פלילי ועוד, ונוהג זה מקובל על רובם.

משרד עורכי דין גדול עשוי להעסיק מגוון רחב של עורכי דין ממגוון התמחויות, על מנת להעניק קשת מלאה של שירותים ללקוחותיו; עם זאת, ישנם גם משרדי עורכי דין גדולים המתמחים בתחום מסוים של משפט.

מה עושה עורך דין?
עורך הדין מעניק ללקוחותיו ייעוץ וייצוג משפטי, כאשר עו”ד הגון ומקצועי מעניק שירותים משפטיים אך ורק בתחומים בהם הוא מתמחה. בפגישה הראשונה עם הלקוח, עליו לשמוע ממנו את השתלשלות האירועים ועל פיהם, להסביר ולפרט מהן האפשרויות המשפטיות העומדות בפניו.

כפי שנראה להלן, עריכת הדין מורכבת מקשת רחבה של תחומים. לכל אחד מהם, החקיקה, הפסיקה וסדרי הדין שלו. מכאן, כאשר עולה הצורך בקבלת ייעוץ משפטי, יש לפנות לעורך דין המתמחה באותו הענף ובסוג ההליכים הספציפי של הלקוח.

נדגיש, כי רישיון עו”ד איננו מוגבל לעיסוק בתחום מסוים ולמעשה, כלל אינו מציין באיזה תחום התמחה עורך הדין בתקופת הסטאז’ שלו. לכן, על הלקוח לוודא היטב כי עורך הדין אליו הוא פנה אכן מתמחה ועוסק באופן שוטף בנושא המשפטי בו מדובר.

כך, אם אנו מבקשים למנות אפוטרופוס להורה שלנו, עורך דין לדיני משפחה הוא הכתובת הנכונה. כאשר אדם חשוד בעבירה פלילית, עליו לפנות לעורך דין פלילי ואם רוצים להגיש תביעת רשלנות רפואית, יש לפנות לעורך דין לנזיקין המתמחה בסוג זה של תביעות.

התחומים השונים של עריכת דין
מקצוע עריכת הדין מורכב מהרבה מאוד תחומים שונים ותתי תחומים. על כן, לפני ששוכרים את שירותיו של עורך דין, חשוב מאוד לוודא כי הוא מומחה ובקיא בתחום בו הלקוח זקוק לייעוץ. להלן סקירה קצרה של כמה מתחומי עריכת הדין:

• דיני משפחה: תחום זה עוסק בהליכי גירושין, בנושא צוואות וירושות, מינוי אפוטרופוס וייפוי כח מתמשך, זכויותיהם של ידועים בציבור, עריכת הסכם ממון, אלימות במשפחה ועוד.

משפט פלילי: כדי ליצור חברה מוסרית ובטוחה, ישנם מעשים הנחשבים לעבירה פלילית, החל מהעלמת מס וכלה בתקיפה ואינוס. עורך דין פלילי יכול לשמש כסנגור ולהגן על אדם החשוד או נאשם בביצועה של עבירה והוא יכול לשמש כתובע, מי שמגיש מטעם המדינה את כתב האישום.

דיני נזיקין: עורך דין המתמחה בענף זה מטפל בנזקי גוף ורכוש אשר יכולים לקרות בנסיבות שונות, למשל תאונת דרכים, תאונת עבודה או רשלנות רפואית. כמו כן, גם תביעות בגין הוצאת לשון הרע הן תביעות נזיקיות.

דיני עבודה: עורך דין לדיני עבודה מייצג עובדים ומעבידים בתביעות והליכים משפטיים המתקיימים בין הצדדים, למשל לעניין הסכמי העסקה, פיצויי פיטורים, שכר עבודה, תשלום זכויות סוציאליות ועוד.

מקרקעין: ענף זה עוסק בכל הנוגע לנכסי נדל”ן, החל מרכישה ומכירה של דירות או נכסים מסחריים, הליכי תמ”א 38 ופינוי בינוי, עסקאות קומבינציה ועוד.

יחסי עורך דין – לקוח
במסגרת היחסים בין עורך הדין ללקוח, על עורך הדין לפעול בכל עת לטובת הלקוח, לייצגו בנאמנות וללא ניגוד עניינים. כמו כן, הוא מחויב בחובת חיסיון וסודיות ללקוחותיו. במסגרתה, כל מה שנאמר בין הצדדים הוא חסוי לחלוטין אלא אם הלקוח נתן את הסכמתו המפורשת לעורך הדין להעביר את המידע לגורם שלישי.

חסיון עורך דין

חובת החיסיון של עורך הדין חולשת על כל אמצעי התקשורת באשר הם: שיחות טלפון, מיילים, הודעות ווצטאפ וכוללת גם כל מסמך וראיה שהעביר הלקוח לעורך דינו.מטרתה של חובת הסודיות היא לאפשר ללקוח מרחב בטוח לחלוטין, בו הוא יכול לדבר בחופשיות עם עורך הדין, לספר לו את השתלשלות האירועים וזה יוכל להעניק לו את ההגנה המשפטית הטובה ביותר.

אם לקוח היה צריך לחשוש כי הדברים שהוא אומר לעורך דינו יכולים לשמש כנגדו, הרי שהוא לא היה חושף בפניו את כל האמת. במצב זה, כאשר הלקוח אינו מגלה לעורך הדין את כל התמונה, היכולת שלו להגן עליו נפגעת מאוד.

לכן, יש חשיבות רבה לכך כי הלקוח יבטח באופן מלא בעורך דינו ולא יסתיר ממנו מידע. הלקוח צריך להרגיש מאוד בנוח עם עורך הדין, בפרט במקרים בהם הוא נדרש לשתף בפרטים אינטימיים מחייו כמו בהליכי גירושין למשל או כאשר מדובר על חשד בעבירה פלילית.

כמה עולה לשכור עורך דין?
לשכת עורכי הדין מפרסמת תעריפים מינימליים למתן שירותים משפטיים. עורכי הדין אמנם לא מחויבים לתעריפים אלו אך הם בהחלט יכולים לתת סדר גודל, אינדיקציה, ללקוח בדבר טווח מחירים סביר. עלות שכר טרחת עורך דין בסופו של דבר מושפעת מהמוניטין ומהוותק שלו, כמו גם ממורכבות המקרה והיקף העבודה הנדרש.

לכל תחום בעריכת דין ולמעשה לכל סוג של הליך משפטי, יש את העלויות המקובלות שלו. כך למשל בתביעות רשלנות רפואית, שכר הטרחה המקובל הוא בין 20-30 אחוז מסכום הפיצוי שמקבל הנפגע.

שכר עורך דין לפי חוק

לעומת זאת, בתביעת נזקי גוף מכוחו של הפלת”ד ( חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל”ה- 1975) יש הגבלה בחוק באשר לסכום שכר הטרחה שרשאי עורך הדין לגבות בהתאם לשלב בתיק: עד8% מסכום הפיצוי במקרה של פשרה לפני הגשת תביעה, עד 11% אם הושגה פשרה לאחר הגשת תביעה וטרם מתן פסק דין ועד 13% אם נפסק לתובע פיצוי במסגרת פסק דין.

בתחום דיני המשפחה למשל, עלות עריכת צוואה יכולה לנוע בין 1,800 ש”ח לבין  10,000 ש”ח וייצוג בתיק גירושין יכול לנוע בין 50,000 ש”ח לבין 500,000 ש”ח.

בסעיף 81 לחוק לשכת עורכי הדין נקבע כי תינתן הזדמנות לחברי הלשכה להמליץ על שכר טרחה מינימלי עבור שכר הטרחה שיש לגבות עבור שירותיהם המקצועיים של עורכי דין, אולם ההמלצה לא תחייב. על החברים.

בעיסוקים אחרים, קביעת תעריף מינימום עשויה להחשב כקרטל, וזהו חריג שמותר למקצוע עריכת הדין.

תקנון לשכת עורכי הדין (תעריף מינימום מומלץ), תש”ס 2000 קבע תעריפי מינימום מומלצים למגוון פעולות עורכי דין, כתוצאה מסמכות המועצה הארצית של הלשכה.

ישנם סוגים מסוימים של תביעות שעבורן נקבע שיעור מקסימלי. כך למשל, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע סכום שלא יעלה על אחוז מסוים מהסכום ששולם לנפגע לאחר התאונה.

במקרים של רשלנות רפואית, מקובל גם שאחוז מסוים מהפיצוי הנפסק לנפגע ייחשב כשכר טרחת עורך הדין.

כאמצעי להבטיח כי מעוטי יכולת, שאינם יכולים לעמוד בתשלום שכר טרחת עורך דין, יזכו לייצוג משפטי בתביעות אזרחיות, מפעילה לשכת עורכי הדין את “שכר מצווה”, שהוא פרויקט המעניק סיוע משפטי לאנשים שידם אינה משגת..

משרד הסנגוריה הציבורית, המהווה חלק ממשרד המשפטים, אחראי על מתן ייצוג משפטי של מעוטי יכולת כלכלית בתביעות פליליות כאחד מתפקידיו.

כיצד בוחרים את עורך הדין המתאים?
אם כן ראינו כי מקצוע עריכת הדין בנוי מהרבה מאוד תחומים וכי נוכל לקבל הצעות שכר הטרחה שונות מעורכי דין לאותו עניין משפטי. אם כן איך בוחרים את עורך הדין המתאים? ראשית, חשוב מאוד לוודא כי האדם אליו פונים הוא אכן עורך דין מוסמך ובעל רישיון תקף.

ניתן לבדוק זאת בקלות באתר האינטרנט של לשכת עורכי הדין, הכולל מנוע חיפוש של עורכי דין על פי שמם. שנית, פונים אך ורק לעורך דין המומחה בעניין שלשמו נדרש הייעוץ המשפטי.

כך, אם מדובר בענייני נדל”ן, הרי שיש צורך בעורך דין המתמחה במקרקעין. לעומת זאת, אם אדם נפגע בתאונת דרכים, עליו להיוועץ עם עורך דין לנזיקין. שלישית, עורך דין טוב הוא מי שנותן ללקוח חוות דעת עניינית וכנה לגבי מצבו המשפטי ולא מבטיח לו ניסים ונפלאות ומפזר הבטחות שווא.

רביעית, עורך הדין המתאים הוא מי שנוסך בלקוח תחושת אמון וביטחון וכי האינטראקציה בין הצדדים טובה. לקוח חייב להרגיש מאוד בנוח עם עורך הדין כדי שיוכל לספר לו את כל האמת ללא הסתרות, כך שעורך הדין יוכל לתת לו את ההגנה המשפטית המתאימה. לבסוף, יש לוודא כי שכר הטרחה שביקש עורך הדין עבור הטיפול בתיק הוא סביר ומקובל.

טיפ: הצעת שכר טרחה גבוהה באופן מופרז, אינה מעידה על כך כי עורך הדין הוא טוב יותר, אלא להפך, מעידה על חוסר יושרה. בד בבד, הצעות מחיר נמוכות משמעותית מהתעריפים המקובלים, צריכות לעורר חשד בדבר הניסיון והמקצועיות של עורך הדין.

רוב עורכי הדין בישראל עובדים כפרילנסרים במשרדיהם. אחרים עובדים כשכירים במשרדי עורכי דין, וכן כאלו המספקים שירותי ייעוץ משפטי לחברות בהן הם מועסקים. קבוצה גדולה של עורכי דין מועסקת בפרקליטות המדינה, בפרקליטות הצבאית ובמחלקות המשפטיות השונות של משרדי הממשלה ומחלקות התמיכה שלהן.

עורך דין מקרקעין
עורך דין פלילי
עורך דין עבודה
עורך דין אזרחי
עורך דין נדלן
עורך דין צבאי
עורך דין פירוש
עורך דין שכר

המלצות להתנהלות מקצועית לעורכי דין

עורכי דין העוסקים בליטיגציה צריכים לשאוף להליך מהיר, יעיל, אתי, הוגן וצודק של ליטיגציה. במילוי חובה זו על עורך הדין בסטנדרטים הנוהגים כמפורט להלן.

במילוי חובתו מודע לרצוי, על עורך דין להיות מודע תמיד לחובה הרחבה יותר כלפי מערכת המשפט המשרתת הן את עורך הדין והן את הלקוח.

עורך דין חייב למערכת המשפט גילוי לב, חריצות וכבוד מירבי.

חובתו של עורך דין להתייחס לעורך דין יריב באדיבות ובשיתוף פעולה, דבר החיוני לניהול יעיל של מערכת המשפט ולכבוד הציבור שהיא משרתת.

במהלך משפט, על עורך דין לעמוד ללא עוררין בחובות הבסיסיות של כבוד אישי ויושרה מקצועית.

על עורכי הדין לנהוג זה בזה, לצד שכנגד, לבית המשפט ולאנשי צוות בית המשפט באדיבות ובנימוס ולהתנהל באופן מקצועי בכל עת.

אין ללקוח הזכות לדרוש מעו”ד לפגוע בעל פה או בכתב בצד השני או לנהוג בהתנהגות פוגענית. עורך דין תמיד יתייחס לעדים ומומחים בהגינות ותוך התחשבות ראויה.

לקוחות הם בעלי דין בהליכים יריבים, ולמרות שעלולות להתקיים כוונות רעות בין לקוחות, זה לא אמור להשפיע על התנהגותו, יחסו או התנהגותו של עורך דין כלפי עורך דין מתנגד.

עורך דין לא צריך להשתמש בכל צורה של גילוי, או תזמון של גילוי, כאמצעי להטריד עורך דין מתנגד או לקוח של עורך דין.

עורכי דין יעמדו בזמנים בתקשורת עם אחרים ויכבדו פגישות שנקבעו, תוך הבנה שרשלנות ואיחור הם משפילים את עורך הדין ואת מערכת המשפט.

עורך דין לא יסרב באופן שרירותי או בלתי סביר לבקשות בהסכמה או לדחיית מועדים אם חבר לשכת עורכי הדין יגיש בקשה צודקת לשיתוף פעולה.

עורכי דין מקבלים מעת לעת ייעוץ כיצד להתנהל באמצעות הנחיות שמוציאה ועדת האתיקה הארצית של לשכת עורכי הדין. הפרות של כללי האתיקה עלולות לגרור קנס כספי או הרחקה מהמקצוע לצמיתות או לתקופה מוגדרת (חודשים או שנים). חקירת הפרת כללי האתיקה מתבצעת במסגרת מוסדות הלשכה, על פי רוב, עם קבלת פנייה של מתלונן. בית משפט רשאי לערער על החלטת הלשכה.

האם פרסומות הן מקום טוב לחפש בו עורך דין?
במובנים מסוימים, כן, מודעות שימושיות. עם זאת, היזהר תמיד מלהאמין לכל מה שאתה קורא ושומע – ובשום מקום זה לא נכון יותר מאשר בפרסומות. מודעות עיתונים, ספרי טלפון, רדיו, טלוויזיה ואינטרנט, יחד עם דיוור ישיר, יכולים לגרום לך להכיר את שמות עורכי הדין שעשויים להתאים לצרכיך המשפטיים.

מודעות מסוימות גם יעזרו לך לקבוע את תחום התמחותו של עורך דין. מודעות אחרות יציגו הצעות עבור טיפול בסוג מסוים של תיקים “פשוטים”. זכור כי למקרה שלך אולי אין פתרון פשוט. אם עורך דין מציע שכר טרחה, ודא שאתה יודע בדיוק אילו שירותים והוצאות החיוב כולל ואינו כולל.

שיטות עבודה מומלצות

המלצות לשיפור תאימות ושירות של עורכי דין

קוד התנהגות ומערכת נהלים שכולם בצוות מתחייבים אליהם יבטיחו ציות לרגולציה וישפרו את השירות.

בעמידה בדרישות הפרקטיקה המיטבית מובילה לכך שעורכי הדין זוכים לאמון הן על ידי גופים והן על אנשים פרטיים, לרבות חברות ביטוח, קרנות נדל”ן מוסדיות ויזמים.

עורכי הדין מקפידים על הסטנדרטים המשפטיים והאתיים הגבוהים ביותר ועוקבים אחר כל החוקים והתקנות החלים בתחומי השיפוט הישראליים שבהם הם מנהלים עסקים.

עורכי דין מומלצים מספקים דוחות מפורטים והערכות תיקים מוקדמות ושקופות. תהליך חיוב תשלום ללא לחץ מבהיר ללקוחות למה לצפות ולמה.

הגנת מידע היא בעלת חשיבות עליונה לעו”ד מומלץ, וננקטים צעדים מקיפים כדי להגן על המידע האישי והפיננסי של הלקוח. נהלי האבטחה מתעדכנים כל הזמן כדי לטפל באיומים חדשים כשהם מופיעים.

עורכי דין מתעדים בצורה ברורה את הצרכים והציפיות של לקוחותיהם לפני תחילת עבודה בתשלום. עורכי דין מביעים בבירור בפני הלקוחות את זכותם להשפיע על הבסיס שעליו תשלום העבודה המשפטית תחויב.

תורת המשפט

תורת המשפט, או תיאוריה משפטית, היא לימוד תיאורטי של משפטים. חוקרים של משפטנות מבקשים...

מודעות משפטית

מודעות משפטית, הנקראת לפעמים חינוך משפטי ציבורי או אוריינות משפטית, היא העצמה של יחידים...

קליניקה משפטית

קליניקה משפטית (בדרך כלל חלק מפקולטה למשפטים) היא תוכנית לסיוע משפטי או תוכנית לימודי...

מה זה עורך דין הגירה

עורך דין הגירה הוא עורך דין המתמחה בסיוע לאנשים פרטיים ועסקים בעניינים הקשורים להגירה....

קורסים לעורכי דין

קורסים משפטיים לעורכי דין הם היבט מכריע בהשכלה מתמשכת לאנשי משפט מעבר לתואר הראשון...

עורך דין משפט בינלאומי

המשפט הבינלאומי (הידוע גם בשם המשפט הבינלאומי הציבורי וחוק הלאומים הוא מערכת הכללים, הנורמות...

עורך דין יורופול Europol

יורופול, רשמית סוכנות האיחוד האירופי לשיתוף פעולה באכיפת חוק, היא סוכנות אכיפת החוק של...