משפט פלילי הגדרה

ענף משפטי המתייחס לפשיעה, מטרתו של המשפט הפלילי הוא הגנה על חיי החברה תקינים, על ידי סיווג פעולות מסוימות כאסורות בחוק. הגדרת איסורי התנהגות הנתפסת כמאיימת, מזיקות, או בכל דרך אחרת מסכן את הרכוש , בריאות , בטיחות , ואת רווחתם המוסרית של אנשים כולל פגיעה עצמית של האדם באמצעות כללי עשה ואל-תעשה.

החוק הפלילי נקבע על פי חוק , כלומר, החוקים נחקקו על ידי מחוקק (בישראל -הכנסת) החוק הפלילי מסדיר את העונש ואת השיקום של אנשים המפרים חוקי הדין הפלילי.

המשפט הפלילי משתנה בהתאם לתחום השיפוט , ושונה מהמשפט האזרחי שבו הדגש הוא יותר על יישוב סכסוכים ופיצוי נפגעים, ולא על ענישה או שיקום של עבריינים.

אדם המפר את כללי החוקים הפליליים יואשם בביצוע עבירה פלילית, עשוי לעמוד לדין ולהיענש בהתאם לעונשים הקבועים בחוק (חוק העונשין).

עבירות פליליות
גניבה; גרימת מוות; המרדה; שטרי כסף; שיבוש עשיית משפט; הסתה לגזענות או לאלימות; עבירות שנאה; בגידה; העלמת עבירות; הפסקת הריון; התאגדויות והתקהלויות; מטבעות; עבירות מעין גניבה; אחריות לשלום אדם; בולים; הפרעות לשלום הציבור; פגיעה בכוחות מזויינים; שוד; תקיפת שוטרים; סיכון החיים והבריאות; סכסוכי עבודה; עבירות בשירות הציבור וכלפיו; פריצה והתפרצות; ריגול; נכסים גנובים; סודות רשמיים; עבירות מין; עבירות שוחד; פגיעה במדינת חוץ; עבירות בקשר לרכב; עבירות כלפי קטינים ונכים; עבירות מרמה, סחיטה ועושק; פגיעה ביחסי חוץ; שוד ים; פגיעה בקטינים ובחסרי ישע; תקיפת זקנים; הונאה; סדרי דין; פגיעה בחירות; פגיעות ברגשי דת ומסורת; הסגת גבול; ריבוי נישואין; שונות; תקיפה; בריונות ותקלות לציבור; היזק; זנות ותועבה; מטרדים; משחקים אסורים, הגרלות והימורים; פגיעות בסדרי המשטר והחברה; פגיעות בסדרי השלטון והמשפט; פגיעות בגוף; פגיעות ברכוש; זיוף כספים ובולים.

עבירות תוצאה בכוח

רשימת עבירות חטא

עבירות חטא דוגמאות

סוגי עבירות אזרחות

עבירות פליליות חמורות

משפט פלילי דוגמאות

מה זה פלילי

סיווג עבירות בעונשין

מחיקת רישום פלילי

אנשים רבים הנם בעלי רישום פלילי והדבר עומד להם כמכשול מקצועי וחברתי. אולם, חשוב...

מעצר ימים

מעצר ימים הוא מעצר טרם הגשת כתב אישום ומטרתו היא לאפשר למשטרה לנהל חקירה...

מעצר עד תום ההליכים

מעצר עד תום ההליכים

כאשר מוגש כנגד אדם כתב אישום בגין עבירה פלילית, רשאים התובע/ת לבקש את מעצרו...

עבירות סמים

עורכי דין העוסקים בתחום הפלילי מייצגים רבות בתיקי סמים, כאשר חומרת הענישה אליה חשוף...

החזקת סמים

החזקת סמים הנה לאחת משתי מטרות: שימוש עצמי או סחר, כאשר הבחנה זו היא...