עורך דין קפריסין | עו”ד ישראלי בקפריסין

עורכי הדין הישראלים מציעים חבילה מקיפה של שירותים משפטיים וכלכליים בקפריסין, הנותנת מענה ללקוחות מקומיים ובינלאומיים כאחד. זה כולל סיוע בהקמת חברה, עסקאות נדל”ן, תכנון מס ושירותי נאמנות, בין היתר.

עורך דין מומלץ

ייעוץ וייצוג משפטי
ליבת השירותים של צוות עורכי הדין הישראלי בקפריסין כולל ייעוץ משפטי שוטף בנושאים משפטיים ומסחריים שונים. הם מתמחים בייצוג לקוחות בהליכים ממשלתיים שונים ובתי משפט מקומיים, תוך הקפדה על החוקים הקפריסאיים והבינלאומיים כאחד. תחומי התמחות מרכזיים כוללים:

 • הסכמים חוזיים ועסקאות מסחריות
 • רכישת נדל”ן והסדרת תושבות
 • הסדרת הגירה, ויזת זהב /גולדן ויזה, תושבות בעבור השקעה
 • הליכי הקמת חברה וליווי משפטי שוטף
 • ייצוג מול רשם החברות וגופים מנהליים אחרים
 • תכנון מס והתייעצות עם רשויות המס
 • מתן חוות דעת משפטית, שירותי מזכירות חברה וניהול נאמנות
 • בנקאות, סליקה, רישוי, הנהלת חשבונות ועוד
 • התמחות בייצוג לקוחות ישראלים

לצוות עורכי הדין הישראלי יש רקורד בולט בייצוג לקוחות ישראלים, במיוחד בסכסוכים עסקיים בכל הערכאות המשפטיות בקפריסין. זה כולל מיומנות בתהליכי בוררות וגישור, עם שירותים המוצעים באנגלית ויוונית. ההבנה העמוקה של המשרד בסביבה המשפטית והחקיקה המקומית מאפשרת להם להציע ייעוץ מקצועי ומעמיק ללקוחות ישראלים המעורבים בסכסוכי מסחר ונדל”ן מורכבים.

ניהול עסקים בינלאומי
עורכי הדין בקפריסין צברו מוניטין של ייצוג מערך מגוון של לקוחות, לרבות חברות ציבוריות ופרטיות ואנשי עסקים בודדים. קפריסין מודגשת כמיקום נוח לניהול עסקים בינלאומיים, המיוחסת לסביבת הרגולציה והמיסוי שלה. אמנת כפל המס של המדינה עם מדינות כמו ארה”ב, בריטניה ומדינות אחרות באיחוד האירופי, יחד עם מס חברות ורווחי הון נמוכים, הופכים אותה ליעד אטרקטיבי עבור יזמים גלובליים.

שירותים משפטיים וכלכליים מותאמים
מתוך הכרה בצרכים הייחודיים של לקוחות הפועלים מעבר לגבולות, צוות עורכי הדין הישראלי מציע שירותים משפטיים וכלכליים מותאמים. גישה זו מבטיחה פתרונות מותאמים אישית המתאימים למורכבות של ניהול עסקים במספר מדינות.

סיכום
צוות עורכי דין ישראלי בקפריסין מחויב למתן שירותים משפטיים וכלכליים מקיפים, מקצועיים למגוון רחב של לקוחות. המומחיות שלהם במשפט מקומי ובינלאומי, יחד עם גישה ממוקדת לקוח, הופכת אותם לשותף אמין לעסקים ואנשים פרטיים המנווטים במערכת המשפטית והכלכלית הקפריסאית.

עורך דין בקפריסין

צוות מנוסה, חרוץ ומסור של עורכי דין מקצועיים דינאמיים בקפריסין, העוסקים ברוב תחומי המשפט הקפריסאי המבוסס על חוק מקובל במתכונתו המותאמת לאחר הצטרפותה של קפריסין לאיחוד האירופי ב-2004, מתן ייעוץ משפטי ברמה הגבוהה ביותר בנושאים מורכבים שונים וכן ייצוג מהשורה הראשונה בכל הרמות של בתי המשפט בקפריסין.

מערכת החוק של קפריסין ( ביוונית : Κυπριακό Δίκαιο ) היא מערכת משפטית החלה בתוך הרפובליקה של קפריסין. למרות שהחוק הקפריסאי קודש בהרחבה, הוא עדיין מבוסס במידה רבה על המשפט המקובל האנגלי במובן זה שעיקרון התקדים הבסיסי חל.

מקורות החוק הקפריסאי
רוב הכלים והעקרונות המשפטיים העכשוויים מתוארכים לחקיקה הקולוניאלית שנחקקה על ידי הבריטים בתקופה שבין 1878 ל-1960. בניגוד לממלכה המאוחדת, ממשלת קפריסין הבריטית חוקקה קודיפיקציות רבות של עקרונות המשפט המקובל, המכונים פרקים. פרקים אלה עדיין בתוקף היום. לדוגמה, בעוד שבבריטניה הכללים לגבי אחריות אזרחית מבוססים אך ורק על פסיקה ועקרון הרשלנות כפי שבא לידי ביטוי ב- Donoghue v Stephenson, לקפריסין יש פרק 148 אשר מסדיר את הרוב המכריע של תביעות האחריות האזרחית..

למרות הקודיפיקציות הנרחבות, דוקטרינת התקדים הבסיסית המצוי במשפט המקובל עדיין חלה. בתי משפט בערכאה ראשונה מחויבים לנהוג לפי הפרשנות שניתנת על ידי בית המשפט העליון בפסקי דין בהם הוא קובע פסיקה. מכיוון שרוב החקיקה בתוקף מגבשת את עקרונות המשפט המקובל, פסיקה הנובעת מבתי המשפט של הממלכה המאוחדת או אפילו תחומי שיפוט אחרים של חבר העמים נותרה מקור השראה חשוב לבתי המשפט בקפריסין. עם זאת, מאז 1960 בתי המשפט של הרפובליקה פיתחו גוף פסיקה עשיר משלהם, אשר נחשב לסמכותי יותר ומתאים יותר למאפיינים המיוחדים של החברה המקומית.

מכיוון שהאי היה תחת שלטון עות’מאני בין 1570 ועד הגעתם של הבריטים ב-1878, חלק מהקודיפיקציות הללו משלבות בתוכם עקרונות של המשפט העות’מאני, בעיקר בתחום דיני הקניין. מבחינה זו, דיני הקניין בקפריסין ייחודיים בכך שהוא עירוב של מספר השפעות.

לאחר עצמאותה של קפריסין ב-1960 והקמת החוקה, השפעה חשובה נוספת הייתה המשפט היבשתי. בתחומי המשפט הציבורי והמנהלי, קפריסין נקטה בגישה המצויה במשפט היווני, אשר בתורו מבוסס על המשפט המנהלי הצרפתי. הן במהות והן בהליך, המשפט המנהלי בקפריסין שואב מהדוגמה של הוועד הצרפתי. בענייני משפט חוקתי ומנהלי מאמץ בית המשפט העליון את השיטה האינקוויזיטורית המצויה במשפט הקונטיננטלי, לפיה בית המשפט תורם גם לאיתור השאלות המשפטיות והעובדתיות שיש לברר במהלך ההליך.

ההתפתחות האחרונה בחוק הקפריסאי הייתה הצטרפותה של קפריסין לאיחוד האירופי, אשר גרמה להרמוניה של החוקים והפסיקה הקפריסאית עם הרכישה של האיחוד האירופי וכן הכניסה מספר מכשירים משפטיים של האיחוד האירופי לסדר המשפטי הקפריסאי.

משרד עורכי דין בקפריסין

היררכיה של המערכת המשפטית
למערכת המשפטית של קפריסין יש היררכיה מבוססת של כללים משפטיים או נורמות לפיה כללים משפטיים מסוימים עדיפים מבחינה היררכית על אחרים. עד להצטרפות קפריסין לאיחוד האירופי החוקה הייתה הנורמה הגבוהה ביותר מבחינה היררכית של מערכת המשפט. כיום, על פי סעיף 1(א) לחוקה, חוק האיחוד האירופי הוא עליון לכל חוק לאומי ואף לחוקה עצמה. החוקה באה לאחר מכן ולאחריה חובות המשפט הבינלאומי, על פי סעיף 149 לחוקה. לאחר מכן חוקים רגילים, אחר כך חקיקה משנית ולבסוף פעולות מנהליות או ביצוע.

לפיכך חוקים שהתקבלו על ידי הפרלמנט חייבים לכבד את חוקי האיחוד האירופי, החוקה והמשפט הבינלאומי. לשם כך, לבית המשפט העליון יש את היכולת לבחון את התאמתו של כל חוק שהתקבל בפרלמנט עם הוראות חוקתיות. ניתן לעשות זאת לאחר הפניה של נשיא הרפובליקה על בסיס סעיף 140 לחוקה, או כחלק מתביעה משפטית מינהלית לפי סעיף 146. יתר על כן, אם תועלת שאלת החוקתיות של הוראת חקיקה ב. הליכים פליליים או אזרחיים רגילים, רשאי בית המשפט הערכאה הראשונה הרלוונטית לבחון אותו גם כסוגיה משנית המתעוררת באותו הליך.

מערכת המשפט
למערכת המשפט בקפריסין יש רק שני מישורים. למרות שישנן מספר קטגוריות של בתי משפט בערכאה ראשונה, יש רק סמכות שיפוט אחת לערעורים, והיא בית המשפט העליון.

בית המשפט העליון
בית המשפט העליון ממוקם בבירה ניקוסיה. זוהי ערכאת הערעור לעניינים פליליים ואזרחיים, אך יש לה גם סמכות שיפוט בלעדית בתחומים מסוימים. בקפריסין מערכת משפט דו-שכבתית, כלומר בין הערכאה הראשונה לבית המשפט העליון אין סעד שיפוטי ביניים. כל הערעורים נדונים על ידי בית המשפט העליון ולכן הוא מכונה לעתים קרובות גם בית המשפט לערעורים. היא מורכבת משלושה עשר שופטים, אשר ממונים על ידי נשיא הרפובליקה של קפריסין. הקריטריונים הרשמיים למינוי לבית המשפט הם שעל האדם להיות ‘משפטן ברמה מקצועית ומוסרית גבוהה’ מבלי לציין כי עליו להיות כבר חלק ממערכת המשפט. אף על פי כן, רובם המכריע של השופטים נבחרו מתוך הרשות השופטת הקיימת ממילא, לאחר הצעת כל שופטי בית המשפט העליון, הפועלים יחדיו כמועצת השיפוט העליונה.

ליתר דיוק, בית המשפט העליון הוא הערכאה הראשונה וגם ערכאת הערעור, ולכן יש לו סמכות שיפוט בלעדית, לסכסוכים ימיים, סכסוכי דיני בחירות וסוגיות של ביטחון לאומי. עד לאחרונה, לבית המשפט העליון הייתה גם סמכות שיפוט בלעדית לכל הליך ביקורת שיפוטית במשפט המנהלי הקפריסאי. מסוף 2015 יוקם בית משפט מינהלי מיוחד של ערכאה ראשונה על מנת להקל על בית המשפט העליון בחלק הארי של התיקים.

בתי משפט מחוזיים
בתי המשפט המחוזיים (Επαρχιακά Δικαστήρια) עוסקים בכל התיקים האזרחיים ברמת הערכאה הראשונה ויש להם גם סמכות לפסוק בתיקי משפט פלילי מסוימים. סמכותו של בית המשפט משתרעת על מחלוקות המתעוררות במחוז בו הוא נמצא. כיום פועלים ארבעה בתי משפט מחוזיים, אחד בניקוסיה ( עבור מחוזות ניקוסיה וקירניה ), אחד בלימסול, אחד בלרנקה (עבור מחוזות לרנקה ופמגוסטה ) ואחד בפאפוס. בבתי המשפט המחוזיים יש חטיבה אזרחית ואגף פלילי. בשתי החטיבות, התיק נידון על ידי שופט יחיד. עם זאת, סמכותם הפלילית של בתי המשפט המחוזיים מוגבלת – הם רשאים להטיל רק סנקציות שיספרו עד חמש שנות מאסר.

לשופטי בית המשפט המחוזי יש שלוש רמות של היררכיה: שופטים מחוזיים, שופטי מחוז בכירים ונשיאי בתי משפט מחוזיים. בעוד שבאגף הפלילי אין הבחנה באיזו דרג של שופט ידון בתיק ספציפי, באגף האזרחי רמת השופט שידון בתיק תלויה בגודל התביעה, כאשר רק לנשיאים יש סמכות שיפוט. על תביעות שנמשכות מעבר לחמש מאות אלף יורו.

באגף הפלילי, רשאים בתי המשפט המחוזיים לדון רק במקרים בהם העבירה העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר. אף על פי כן, ליועץ המשפטי לממשלה, בתור התובע של הרפובליקה, יש את שיקול הדעת להגיש כל סוג של תיק פלילי או בפני בית המשפט המחוזי או בבית המשפט Assize. במידה והיועץ המשפטי לממשלה יבחר להגיש את התיק לבית המשפט המחוזי במקום לבית המשפט למאסר, על אף שמדובר בעבירה שעונשה בדרך כלל גבוה מחמש שנים, העונש המרבי שניתן להטיל יקטן אוטומטית לחמש שנות מאסר., בשל סמכות השיפוט המצומצמת של המחלקה הפלילית בבית המשפט המחוזי באשר לסנקציה המרבית שהיא רשאית להטיל.

Assize Courts
בתי המשפט של אסייז (Κακουργιοδικεία) הם בתי משפט פליליים המורכבים משלושה שופטים, שאחד מהם חייב לכהן בתפקיד נשיא בית המשפט המחוזי ולנהל את המושב. בעוד לבתי המשפט של Assize יש באופן תיאורטי סמכות לפסוק בכל מקרה של משפט פלילי, מעבירות עבירות ועד רצח, בשל העובדה שבתי המשפט המחוזיים מטפלים ברוב התיקים אשר נושאים בהם סנקציה מקסימלית של חמש שנות מאסר, מדובר בעיקר במקרים חמורים יותר. הוגש לבתי המשפט Assize. לבתי משפט אלה יש את היכולת להטיל את העונשים הכבדים מכל, מאסר עולם.

אין חבר מושבעים בבתי המשפט של אסייז או בחטיבות הפליליות של בתי המשפט המחוזיים. אף על פי כן, בעוד שרוב של 2/3 הכרחי להרשעה בבתי משפט למאסר, כאשר לכל שופט יש קול אחד, קולו של הנשיא נחשב לשניים במקרה שיש מחלוקת על גובה או איכות העונש שיוטל.

בתי משפט לשיפוט מיוחד
ישנם שלושה סוגים של בתי משפט הנחשבים ל”סמכות שיפוט מיוחדת”. סוגי בתי משפט אלה כוללים את בתי המשפט לענייני משפחה, בתי הדין לסכסוכי תעשייה ובתי המשפט לבקרת שכר דירה.

בתי משפט לענייני משפחה
לבתי המשפט לענייני משפחה יש סמכות שיפוט בלעדית בכל הנוגע לסכסוכים בדיני משפחה. לבתי המשפט לענייני משפחה יש סמכות שיפוט בלעדית לדון בבקשות לגירושין, משמורת ילדים, סכסוכי מזונות ורכוש בין בני זוג כאשר הצדדים חברים בכנסייה היוונית-אורתודוקסית. אם הצדדים משתייכים לאחת מהקבוצות הדתיות האחרות סמכות השיפוט נתונה לבית המשפט לענייני משפחה לקבוצות דתיות. ישנם שלושה בתי משפט לענייני משפחה, אחד עבור ניקוסיה וקירניה, אחד עבור לימסול ופאפוס ואחד עבור לרנקה ופמגוסטה. קיים גם בית משפט אחד לענייני משפחה לקבוצות דתיות, שבסיסו בניקוסיה. התיקים נדונים ונקבעים על ידי שופט יחיד, למעט בקשות גירושין הנידונות ונקבעות על ידי בית משפט המורכב משלושה שופטים.

פרטי התקשרות:

ניקוסיה
טלפון: (+357) 22369717-718
פקס: (+357) 22660028
כתובת: 27 רחוב דיאגורו, מגדל קריטיקוס, 1097 ניקוסיה, קומות 9-11

לימסול
טלפון: (+357) 258060028
פמגוסטה
טלפון: (+357) 24802763
פקס: (+357) 24802800

פפוס
טלפון: (+357) 26802626
פקס: (+357) 26306395
דואר אלקטרוני: chief.reg@sc.judicy.gov

בתי הדין לסכסוכי תעשייה
לבית הדין לסכסוכי תעשייה יש סמכות שיפוט בלעדית לקבוע עניינים הנובעים מהפסקת העבודה, כגון תשלום פיצויים. לבית הדין לסכסוכי תעשייה סמכות לדון בכל תביעה הנובעת מהחלת חוק הגנת האמהות, מקרים של יחס לא שוויוני או הטרדה מינית במקום העבודה ומחלוקות בין קופות גמל לחבריהן. בית הדין לסכסוכי תעשייה מורכב מנשיא או שופט, שהוא חבר ברשות השופטת, ושני חברים הדיוטים שמונו בהמלצת איגודי המעסיקים והעובדים. לחברים ההדיוטות יש תפקיד מייעץ גרידא. כיום ישנם שלושה בתי דין תעשייתיים ברפובליקה, הממוקמים בניקוסיה ולרנקה ולימסול.

פרטי התקשרות

ניקוסיה:
8th floor, Kritikos Tower, רחוב דיאגורו 8
טלפון: ‎+357-22369700-701
פקס: ‎+357-22660551

לימסול:
טלפון: ‎+357-25806188

לרנקה:
טלפון: ‎+357-24802712
דואר אלקטרוני: chief.reg@sc.judicial.gov.cy

בתי משפט לבקרת שכר דירה
לבסוף, לבתי המשפט לבקרת שכר דירה יש סמכות שיפוט לגבי חוזי שכירות, עניינים הנוגעים להחזרת החזקה בנכס מושכר בשליטה וקביעת שכר דירה הוגן, כמו גם כל עניין נוסף. כל בית משפט לבקרת שכר דירה (שיש כיום שניים מהם, אחד עבור לרנקה וניקוסיה ואחר עבור לימסול ופאפוס) מורכב מנשיא, שהוא חבר ברשות השופטת, ושני חברים הדיוטים שמומינים על ידי אגודות הדיירים והמשכירים. לחברים ההדיוטות יש תפקיד מייעץ גרידא.

פרטי התקשרות:

ניקוסיה
טלפון: (+357) 22865624
פקס: (+357) 22805318

לימסול
טלפון: (+357) 25806135
פקס: (+357) 25305054

לרנקה / פמגוסטה
טלפון: (+357)
פקס: (+357) 26802720

פפוס
פקס: (+357) 26306395
דואר אלקטרוני: chief.reg@sc.judicial.gov.cy

בית משפט לעניינים מנהליים
היסודות של המשפט המנהלי בקפריסין בסעיף 146 של החוקה, המאפשר ביקורת שיפוטית על פעולות מנהליות הניתנות לביצוע. עד לאחרונה, סמכות הביקורת השיפוטית שמורה לסמכותו הבלעדית של בית המשפט העליון. בשנת 2015 התקבל חוק חדש הקובע בית משפט לעניינים מנהליים שיורכב על ידי חמישה שופטים. זה יתפקד כבית משפט מינהלי בערכאה ראשונה.

פרטי קשר מערכת המשפט קפריסין

 

בנקים:

Bank of Cyprus – זהו הבנק הגדול ביותר בקפריסין, המציע מגוון שירותים בנקאיים ופיננסיים לאנשים פרטיים, עסקים ולקוחות תאגידים. הבעלים הרוב שלו הוא Lamesa Investments Ltd. לבנק קפריסין יש נוכחות חזקה בקפריסין ופועל גם במדינות אחרות. האתר שלה הוא bankofcyprus.com.

Hellenic Bank – Hellenic Bank הוא בנק מרכזי נוסף בקפריסין, המספק שירותים בנקאיים ופיננסיים לאנשים פרטיים ועסקים. הבעלים הרוב שלה הוא Demetra Holdings PLC. לבנק Hellenic יש נוכחות חזקה בקפריסין ופועל גם במדינות אחרות. האתר שלה הוא hellenicbank.com.

בנק אלפא – בנק אלפא הוא בנק יווני המציע שירותים בנקאיים ופיננסיים ללקוחות בקפריסין ובמקומות אחרים בעולם. הבעלים העיקריים שלו הוא Alpha Bank SA. ל-Alpha Bank יש אתר אינטרנט ספציפי לפעילותו בקפריסין, אותו ניתן למצוא בכתובת alphabank.com.cy.

Eurobank – Eurobank הוא בנק יווני נוסף המציע שירותים בנקאיים ופיננסיים ללקוחות בקפריסין ובמדינות אחרות. הבעלים העיקריים שלו הוא Eurobank Ergasias SA ל- Eurobank Cyprus יש אתר אינטרנט ספציפי לפעילותה בקפריסין, אותו ניתן למצוא בכתובת eurobank.com.cy.

Astrobank – Astrobank הוא בנק לבנוני המציע שירותים בנקאיים ופיננסיים ללקוחות בקפריסין ובמקומות אחרים בעולם. הבעלים העיקריים שלה הוא Holding M. Sehnaoui SAL לאסטרובנק יש אתר אינטרנט ספציפי לפעילותה בקפריסין, אותו ניתן למצוא בכתובת astrobank.com.

הבנק הלאומי של יוון (קפריסין) – הבנק הלאומי של יוון (קפריסין) הוא בנק יווני המציע שירותים בנקאיים ופיננסיים ללקוחות בקפריסין ובמדינות אחרות. הבעלים הרוב שלו הוא National Bank of Greece SA. האתר שלו לפעילות קפריסין הוא nbg.com.cy.

Ancoria Bank – Ancoria Bank הוא בנק קפריסאי המציע שירותים בנקאיים ופיננסיים לאנשים פרטיים ועסקים בקפריסין. הבעלים הרוב שלו הוא זיורט לרסון. לבנק אנקוריה יש אתר אינטרנט ספציפי לפעילותו בקפריסין, אותו ניתן למצוא בכתובת ancoriabank.com.

תאגיד מימון דיור – תאגיד מימון דיור הוא בנק קפריסאי המתמחה במתן מימון לפרויקטים הקשורים לדיור. הבעלים הרוב שלו הוא ממשלת קפריסין. האתר שלה הוא hfc.com.cy.

Societe Generale Bank-Cyprus – Societe Generale Bank-Cyprus הוא בנק צרפתי המציע שירותים בנקאיים ופיננסיים ללקוחות בקפריסין ובמדינות אחרות. הבעלים הרוב של החברה היא Société Générale SA. האתר שלה לפעילות בקפריסין הוא sgcyprus.com.

בנק לפיתוח קפריסין – הבנק לפיתוח קפריסין הוא בנק קפריסאי המעניק מימון לעסקים ומסייע להם לקבל הלוואות ומימון לפעילותם. הבעלים הרוב שלה הוא Path Holdings Ltd. האתר שלה הוא cdb.com.cy.

בנקים ישראלים עם סניפים גם בקפריסין וגם בישראל:

 1. אתר בנק הפועלים: www.bankhapoalim.com תיאור: בנק הפועלים הוא אחד הבנקים הגדולים בישראל ובעל נוכחות חזקה בקפריסין. היא מציעה מגוון שירותים בנקאיים, לרבות חשבונות חיסכון, הלוואות, כרטיסי אשראי ועוד. לבנק הפועלים סניפים הן בקפריסין והן בישראל.

סניף קפריסין: כתובת: 53-55 Makarios III Avenue, לימסול, קפריסין טלפון: +357 25 823 000

סניף ישראל: כתובת: שדרות רוטשילד 50, תל אביב, ישראל טלפון: +972 3 567 3333

 1. אתר בנק לאומי: www.leumi.co.il תיאור: בנק לאומי הוא בנק ישראלי גדול נוסף הפועל גם בקפריסין וגם בישראל. היא מספקת מגוון שירותים פיננסיים, לרבות בנקאות אישית ועסקית, משכנתאות, השקעות ועוד.

סניף קפריסין: כתובת: רחוב יאסונוס 6, ניקוסיה, קפריסין טלפון: +357 22 750 750

סניף ישראל: כתובת: רחוב יהודה הלוי 34, תל אביב, ישראל טלפון: +972 3 954 4444

 1. אתר הבנק הבינלאומי הראשון של ישראל (FIBI): www.fibi.co.il תיאור: הבנק הבינלאומי הראשון של ישראל, הידוע גם כבנק FIBI, הוא בנק מסחרי הפועל הן בקפריסין והן בישראל. היא מציעה מגוון שירותים בנקאיים, לרבות פיקדונות, הלוואות, כרטיסי אשראי ועוד.

סניף קפריסין: כתובת: 124 Gladstonos Street, לימסול, קפריסין טלפון: +357 25 877 155

סניף ישראל: כתובת: רחוב אחד העם 32, תל אביב, ישראל טלפון: +972 3 767 0000

 1. בנק מזרחי-טפחות אתר אינטרנט: www.mizrahi-tefahot.co.il תיאור: בנק מזרחי-טפחות הוא בנק ישראלי מוביל הפועל הן בקפריסין והן בישראל. היא מספקת מגוון שירותים פיננסיים, לרבות בנקאות אישית ועסקית, משכנתאות, השקעות ועוד.

סניף קפריסין: כתובת: קשת 54. Makarios III Avenue, לימסול, קפריסין טלפון: +357 25 865 050

סניף ישראל: כתובת: רחוב השלושה 4, תל אביב, ישראל טלפון: +972 3 755 4000

 1. אתר בנק איגוד לישראל: www.unionbank.co.il תיאור: בנק איגוד לישראל הוא בנק מסחרי הפועל הן בקפריסין והן בישראל. היא מציעה מגוון שירותים בנקאיים, לרבות בנקאות אישית ועסקית, משכנתאות, השקעות ועוד.

סניף קפריסין: כתובת: 52 Arch. Makarios III Avenue, לימסול, קפריסין טלפון: +357 25 590 500

סניף ישראל: כתובת: שדרות רוטשילד 45, תל אביב, ישראל טלפון: +972 3 519 2000

לבנקים אלו נוכחות חזקה הן בקפריסין והן בישראל, המציעים מוצרים ושירותים פיננסיים שונים ללקוחות. לקוחות יכולים לגשת לחשבונות ולשירותים שלהם דרך סניפים, כספומטים ופורטלים של בנקאות מקוונת.

 

תחומי התמחות:

בנקאות ופיננסים
סחר תאגידי ובינלאומי ומימון פרויקטים, ערבויות, פיצויים, ליסינג, תיעוד לחובות, נגזרים, הון הלוואות, מאסטר ISDA והסכמי רשת.

E-Business
היבטי IT של כל תחומי העיסוק, עסקים מקוונים, בעיות הגנת צרכן, זכויות וחובות חוזיות אלקטרוניות, הצפנה, הגנת נתונים ואבטחה.

חוקי עבודה
ניסיון ומומחיות רחבים בעריכת הסכמי עבודה ומסמכים נלווים לרבות כתבי שחרור והסכמי סיום עבודה הדדיים.

אנרגיה
שוק אנרגיה עם פרויקטים כמו בקשות לרישיונות חיפוש, הליכי רכש ציבורי וניהול משא ומתן וניסוח של כל סוגי הסכמי האנרגיה.

האיחוד האירופי וחוק התחרות
הרמוניזציה של החקיקה עם חוק האיחוד האירופי. סוגיות של תחרות וסחר מגביל בהסדרי סוכנות והפצה ומיזמים משותפים.

חוקי הגירה
בקשות אזרחות, היתרי עבודה, היתרי שהייה קבועים, היתרי עלייה, אשרות.

קניין רוחני
רכישה, רישום והגנה על זכויות יוצרים, מדגמים, פטנטים וסימני מסחר, רישוי, זכיינות ופעולות ביטול.

ליטיגציה ובוררות
משפט מנהלי, דיני סחר בינלאומיים, תיקי מקרקעין, אישות ותאונות דרכים, גביית חובות, לשון הרע, רשלנות ועוולות אחרות, בוררות, גישור ועוד.

נדל”ן
הסכמים לקונים ולמוכרים, הסדרת כספים ואישורי שהייה. תכנון עיזבון. מענקי צוואה וכתבי מינהל.

דיני מס ותכנון מס בינלאומי
אמנות כפל מס, מבנים בינלאומיים וסכסוכי מס.

לשכת עורכי הדין קפריסין

 

עורכי דין קפריסין: מקצוע עריכת הדין בקפריסין

מקצוע עריכת הדין בקפריסין מוסדר בחוק עורכי הדין פרק 2. חקיקה זו הקימה את לשכת עורכי הדין של קפריסין (CBA) שהיא הגוף הרגולטורי של עורכי הדין עם למעלה מ-4000 חברים.

החובה העיקרית של ה-CBA היא לשלוט על העיסוק במקצוע עריכת הדין בקפריסין. המטרה היא סטנדרטים גבוהים של שירותים ואתיקה שיישמרו על ידי חבריה.

יתרה מכך, יש לנו גם את לשכות עורכי הדין המקומיות המורכבות מכל עורכי הדין בקפריסין העוסקים במקצוע בכל מחוז. יש שש לשכות עורכי דין מקומיות אחת לכל אחד מששת המחוזות של קפריסין:

ניקוסיה,
לימסול,
לרנקה,
פאפוס,
פמגוסטה,
קריניה.
לפיכך, עורך דין קפריסאי הוא גם חבר ב-CBA וגם באגודה המחוזית המקומית.

חוק עורכי הדין – תקנות התנהגות
כל חבר העוסק בעריכת דין בקפריסין חייב לציית לכללי ההתנהגות של המקצוע המשפטי. ניתן לסווג את כללי האתיקה המקצועית הנ”ל בשתי הקטגוריות הבאות:

חובות כלפי הממשלה, החברה, בתי המשפט.
חובות כלפי לקוחות ועמיתים.
בין עורכי הדין חייבים להיות כבוד ויושרה. מקצוע עריכת הדין הוא מקצוע אמת והעיסוק בעריכת דין הוא “אומנות” המבוססת על מדע המשפט.

עוסק בעריכת דין
רק חברים מורשים ב-CBA רשאים לעסוק בעריכת דין ולהציע שירותים משפטיים בקפריסין. אלה כוללים את הדברים הבאים:

הופעה בפני כל בית משפט;
ניסוח כתבי טענות בשם לקוחות;
רישום סימני מסחר, פטנטים, חברות;
שרטוט, סקירה, תיקון כל תזכיר או תקנון;
רישום או פירוק חברות;
רישום אוניות, שינוי כל הזכויות על ספינה;
הכנת חוות דעת משפטיות;
שרטוט או עיון בכל מסמך שהוגש לבית המשפט לצורכי ניהול לפי חוק ניהול עזבונות.
חברות ב-CBA – הסמכה כעורך דין בקפריסין
על מנת להצטרף ללשכת עורכי הדין בקפריסין, עליך להיות בעל תואר אוניברסיטאי במשפטים. לאחר מכן תוכל להירשם בהתחלה כעורך דין מתמחה. אתה יכול להצטרף כחניך לכל משרד עורכי דין מבוסס בקפריסין או למשרד היועץ המשפטי לממשלה. תקופת ההכשרה היא 12 חודשים.

בסיומו, החניך יצטרך לעבור בחינות של המועצה המשפטית.

בחינה זו מכסה מגוון רחב של תחומי משפט. המטרה לחזק את הידע של חברי ה-CBA של חוקי קפריסין והליכים המשפטיים. כדי להיות עורך דין בקפריסין, החניך צריך לעבור את המודולים הבאים:

משפט חוקתי
דיני חוזים
חוק הראיות
נְזִיקִין
חוק פלילי
סדר הדין האזרחי והפלילי
דיני מקרקעין
חוק צוואות וירושה
דיני בתי משפט / עורכי דין
דיני חברות ומסים בינלאומיים
דיני משפחה
בסיומו המוצלח, החניך יכול להירשם כעורך דין ולעסוק בעריכת דין בקפריסין.

עוד יצוין כי אין חלוקה במקצוע עריכת הדין. למרות שהמערכת המשפטית מבוססת על המודל האנגלי, ההבחנה בין עורכי דין לעורכי דין מייצגים אינה קיימת. ההסמכה היא רק תואר יחיד עורך דין קפריסין או עו”ד קפריסין.

קפריסין משרדי עורכי דין רשימה

פרטי הקשר של הלשכה המרכזית של עורכי הדין בקפריסין:

כתובת:
פלוריניס 11, משרד 101, קומה 1,
1065, ניקוסיה ת.ד. 21446,
1508, ניקוסיה – קפריסין

Address:
Florinis 11, off.101, 1st Floor,
1065, Nicosia POBox. 21446,
1508, Nicosia – Cyprus
Telephone: +357 22 87 33 00
Fax: +357 22 87 30 13

 

המנהלה הכללית – הנהלה:

דוא”ל: ceo@cba.org.cy
טלפון: 22873300 או 99331339
דוא”ל: admin@cba.org.cy
גב’ סטלה ג’ורג’יו סטברינו – מנהלת כללית
טלפון: 22873300 או 99331338
המחלקה לחידוש רישיונות; אתר CBA; רישום LLC; מטפלים בחדלות פירעון:

דוא”ל: info@cba.org.cy
גב’ כריסטיאנה שרלמבו וגברת פבלינה פבלו – השוטרים
טלפון: 22873300 – בחירה 0 ו-3
מחלקת AML:

דוא”ל: aml@cba.org.cy
גברת קריסטלה ג’ורג’יו, מר ג’אניס אלקסיו, גברת איירין אלכסנדרו, גברת אלפתריה פבלו, מר פנגיוטיס ג’ורג’יו – השוטרים
טלפון: 22873300 – בחירה 4
המחלקה לפרויקט הסבסוד בנושא עורכי דין מתלמדים:

דוא”ל: trainee@cba.org.cy, reportm@cba.org.cy
גב’ ניקולטה פאנאי, גב’ אפי יאלורו, עידן דמטריו – השוטרים
טלפון: 22711613, 22711611
מחלקת CYLAW:

דוא”ל: cylaw@cba.org.cy
גברת אלפידה קלנו – הקצינה
טלפון: 22873300 – בחירה 6

 

מנהלה כללית – הנהלה:
ceo@cba.org.cy
גב’ קוליה וקיס – מנכ”לית
טל’ : 22873300 או 99331339
admin@cba.org.cy
גב’ סטלה ג’ורג’יו סטברינו – מנהלת כללית
טל’ : 22873300 או 99331338

מחלקה לחידוש רישיונות; אתר CBA; רישום LLC; מטפלים בחדלות פירעון:
info@cba.org.cy
השוטרים: גב’ כריסטיאנה שרלמבו וגברת פבלינה פבלו .
המחלקה אחראית על:
כל עניין הקשור לרישום וחידוש רישיונות העיסוק של עורכי הדין וכן לסוגיות הקשורות בהוצאת רישיון העיסוק לעורכי דין של מדינות החברות
שינויים בנתוני עורכי דין הנשמרים במערכת הלשכה למינהל עסקים
העלאת/פרסום פרסומות
פרסום מסמכים של בתי המשפט
רישום LLC במרשם השמור על ידי CBA
רישום וחידוש רישיונות מטפלים בחדלות פירעון.
טל: 22873300 – בחירה 0 ו-3.

ועדת משמעת:
אימייל: disciplinary@cba.org.cy
שוטרים: גב’ קריסטליה ציאלי-פרטיקו ומר קריאקוס קריאקו
אחריות:
בדיקת מקרים של התנהגות מקצועית חמורה על ידי עורכי דין.
טלפון: +357 22 71 16 01
פקס: +357 22 71 16 20

Attorneys in Nicosia

חוקי מקרקעין קפריסין

רכישת נדל”ן בקפריסין עורך דין

 

מקורות משפט עיקריים
ליבת החוק המסדיר ומסדיר את המקרקעין בקפריסין הוא חוק המקרקעין (קביעות, רישום והערכת שווי), קאפ 224, וביחס לכך, החוקים העיקריים העוסקים במקרקעין בקפריסין הם:

חוק רכישת מקרקעין (זרים), קאפ 109;
חוק העברת מקרקעין ומשכנתא, 9/1965;
חוק מכירת קרקע (ביצועים ספציפיים), תקף 232;
חוק מיסוי מקרקעין (עיירות), התשכ”ב-89/1962;
חוק מיסוי מקרקעין, קאפ 322;
חוק מקרקעין (אגרות והיטלים), תקף 219;
חוק הפיקוח על שכר דירה, 23/1983;
חוק מס רווחי הון, 52/1980;
חוק מכר מקרקעין (ביצועים ספציפיים) משנת 2011;
חוק רכישת חובה, 15/1962; ו
חוק העברות הונאה (הימנעות), Cap 62.
ניתן למצוא הוראות כלליות בקשר לדיני מקרקעין גם ב:

חוקת קפריסין;
חוק החוזים (גפ’ 149), בתיקון;
חוק הנאמן (גפ’ 193), בתיקון;
חוק מס רווחי הון (ל 52/1980);
חוק הבולים (גבעה 228), בתיקון;
חוק הצוואות והירושה (גפל 195), בתיקון;
חוק סדר הדין האזרחי (קבוע 6), בתיקון; ו
כללי סדר הדין האזרחי.

מגמות ועסקאות עיקריות בשוק
נראה שהמגמה החיובית במכירות הנדל”ן בקפריסין תימשך במהלך 2023, בהנחיית קונים זרים, שמקורם הן במדינות האיחוד האירופי והן ממדינות שאינן באיחוד האירופי. הדבר מלווה בעליית מחירי מכירות והשכרות, המונעים מהביקוש הרב והעלייה בעלות חומרי הבנייה.

נראה כי הסביבה הפיננסית, כיום, מושפעת מכמה פרמטרים פיסקאליים חשובים. קצב הצמיחה בתוצר בשנת 2023 צפוי להיות סביב 3% – עלייה בריאה – אם כי הייתה עלייה גדולה יותר של 5.7% בשנת 2022, כתגובה לירידה של 2020. האינפלציה צפויה להשתפר ב-2023 ולרדת. לכ-4%, בהשוואה ל-8.1% ב-2022.

יצוין כי בשנת 2022 חלה עלייה של 30% בעסקאות מכירת מקרקעין (חוזים שהופקדו בלשכת רישום המקרקעין) עם לימסול בראש הטבלה, ואחריה פאפוס. מתוך 13,409 עסקאות מכירת נדל”ן בשנת 2022 (המספר הגבוה ביותר מאז 2008), 5,928 (44%) נוגעות לרוכשים זרים. הגידול המשמעותי הזה מעביר את המסר שלקונים זרים אולי תהיה נוכחות חזקה ובריאה גם ב-2023. כמו כן ראוי לציין שבעוד שבשנת 2022 50% מהרוכשים הזרים היו מתוך האיחוד האירופי, בינואר 2023 שלושה מתוך ארבעה קונים היו מחוץ לאיחוד האירופי.

עסקאות הנדל”ן המשמעותיות ביותר היו מכירות/רכישות של דירות להשקעה (חכירות לטווח ארוך או קצר) ומבנים המואמצעים מדירות ו/או חנויות.

במהלך השנים האחרונות, מגיפת ה-COVID-19 השפיעה על הנדל”ן בקפריסין בכך שנראה כי היו לה השלכות כלכליות מסוימות במקרים בודדים שבהם לחברות או יחידים לא היה המחזור שהם ציפו. היום אין לכך סימן קטן.

בהתאם למתודולוגיה בה נעשה שימוש, נראה כי מדדי מחירי הנדל”ן השונים מציבים את העלייה במהלך 12 החודשים האחרונים באזור של 6–12%. למרות עליות המחירים הללו, מחירי הנדל”ן בקפריסין נוחים בהשוואה למחירים של נכסים דומים במדינות שכנות ואירופה.

בהשוואת המחירים לאלו של השנים האחרונות, יש להדגיש שהם עדיין קרובים למה שהיו בעבר ב-2010, אז הושקו מדדי המחירים. תחום נוסף של תחום הנדל”ן מכסה השכרות. העלייה בשכירות ב-2022 הייתה בולטת יותר מהעלייה במחירי המכירה. זה מוצדק בעיקר בביקוש מוגבר מצד קפריסאים כמו גם זרים.

השפעת טכנולוגיות
השימוש בטכנולוגיית הבלוקצ’יין ביצע מודרניזציה של תהליך הקנייה והמכירה של נדל”ן בקפריסין. ברור שהטכנולוגיה הזו השפיעה על התעשייה והיא תמשיך להשפיע בשנים הקרובות.

ענף הנדל”ן היה באופן מסורתי ענף איטי, עם עיכובים משמעותיים ועלויות עסקה גבוהות. עם זאת, עם כניסתה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין, תהליך הקנייה והמכירה של נכס עבר מהפכה. הטכנולוגיה מאפשרת למוכרי נדל”ן בקפריסין לאשר את קיומם של תשלומים באופן מיידי, ללא צורך במתווכים כמו בנקים, ומספקת עלויות עסקה נמוכות משמעותית.

הטכנולוגיה החדשה מחייבת עורכי דין מקרקעין להבנה עמוקה של המגמות והחידושים האחרונים בתחום.

הצעות לרפורמה
מאז הפסקת תוכנית ההשקעות של קפריסין בסוף 2020, רבים המעוניינים להשקיע בנדל”ן בקפריסין היו אנשים פרטיים ועסקים מישראל המעוניינים לעבור לקפריסין, עקב יוזמות ממשלתיות שונות (למשל, המסלול הקבוע המהיר במסלול מהיר היתרי שהייה שניתנו ליחידים ותוכניות להעברת אזרחים מדינות שלישיות של חברות בעלות פעילות משמעותית בקפריסין).

ראוי לציין גם את העובדה שבשנה האחרונה, ממשלת קפריסין העניקה לאנשי מקצוע ויחידים מסוימים גישה מאובטחת למערכות הממשלתיות, באמצעות תהליך זיהוי מקוון. גישה אלקטרונית ללשכת רישום המקרקעין, לרשויות המס וההגירה הפכה את תהליך הסיוע להגירה לקפריסין להרבה יותר קל וידידותי למשתמש, והייתה לה השפעה חיובית באמת על עסקאות נדל”ן.

השקעות נדל”ן בקפריסין 2024 | ‫עלויות נדל”ן קפריסין

עו”ד מכירה ורכישה של נדל”ן בקפריסין

קטגוריות של זכויות קניין
על פי הכללים והתקנות הנוכחיים, רכישת רכוש על ידי זרים (אזרחים שאינם קפריסאים לפי לאום) מותרת בכמה הגבלות/תנאים. זרים עשויים לרכוש:

דירה או בית;
וילה באתר בנייה או מגרש ששטחו לא יעלה על 4,014 מ”ר;
חלקת קרקע שלא תעלה על 4,014 מ”ר ובלבד שבקרוב יוקם בית מגורים לבעלים; ו
בית שני, בהתאם לסוג ולשימוש בו (כלומר, בית נופש בנוסף לבית קבע בעיר הבירה).
עסקים מחוץ לחוף עשויים לרכוש גם מקום לעסק שלהם או למגורים לעובדיהם הזרים.

אותו טיפול ומגבלות החלים על רכישת נכסים בבעלות עצמית חלים על רכישת חוזי שכירות של יותר מ-33 שנים.

אזרחי האיחוד האירופי וישויות משפטיות הממוקמות במדינות האיחוד האירופי שהמשרדים הראשיים והמשרד הרשום שלהם בקפריסין אינם דורשים אישור לקנות מקרקעין. מתייחסים לאזרחי האיחוד האירופי כאל תושבים מקומיים, מה שמאפשר להם לרכוש נכס ללא כל הגבלה, כפי שהם עושים במולדתם. הם יכולים גם לרשום כמה נכסים שירצו על שמם.

חוקים החלים על העברת בעלות
אין דבר חשוב יותר משטרות בעלות במערכת המשפטית של האי. למי שיש לו שטרי הבעלות יש את הזכות המלאה להיפטר ממקרקעין, בכל הקשור למכירה, ירושה או בנייה מחדש. עם זאת, חשוב מאוד לקחת בחשבון את מגבלות אזור הבנייה. לצורכי תכנון, האי מחולק לאזורים שונים. אלה כוללים אזורי מגורים, חקלאות, גידול בעלי חיים, תעשייה, חגורה ירוקה ואזורי תיירות. לכן חשוב לקונה לוודא שהקרקע שבכוונתו לקנות נמצאת באזור מתאים.

אם קונה לא קונה באזור מתאים:

ניתן לשלול מהם היתר לבנות בית מגורים;
זה עלול להתגלות יקר מאוד ו/או לקחת זמן רב להגיע לשירותי חשמל, מים וטלפון לנכס;
ייתכן שהם יצטרכו לוותר על חלק מאדמתם עבור כבישים, מדרכות ואזורי נוחות; ו/או
ייתכן שלא תהיה זכות קדימה לגשת לקרקע.

ביצוע העברת בעלות כדין וראוי
העברת שטר בעלות יכולה להתבצע רק באמצעות מחלקת הקרקעות והמדידות בכל מחוז בקפריסין. מחלקת רישום המקרקעין מחולקת לשישה משרדי מקרקעין מחוזיים, שלכל אחד מהם סמכות שיפוט לעסוק ברישום והעברה של מקרקעין הנמצאים באזור הגיאוגרפי שלו. כל שטר בעלות של כל נכס נרשם ונרשם במערכת המחלקה ובעלי נכסים יכולים לקבל פרטים על רכושם ממחלקה בכל מחוז. למחלקת רישום המקרקעין יש אחריות בלעדית והיא מספקת את האמצעים והמכשירים לביסוס זכויות בעלות במקרקעין; סקרים וקרטוגרפיה של קפריסין; רישום, העברה ומשכון של מקרקעין; הערכת שווי נכסים; וניהול קרקעות הממשלה.

בעלי נכסים בקפריסין אינם נוהגים לבטח את נכסיהם, אם כי מומלץ להם לבטח את רכושם/יםיהם מפני כל מעשה אלוהים, רעידות אדמה וכל נזק שנגרם מסיבות טבעיות. מגיפת ה-COVID-19 אילצה יישום של נהלים חדשים המסדירים את העברת שטרי הבעלות שעדיין קיימים כיום. ליתר דיוק, הדיגיטליזציה של המערכת, השימוש ביישומים אלקטרוניים להשגת מסמכים ומידע וזרימת התיקים הפכו להרבה יותר קלים. לגבי אישור מסמכים על ידי לקוחות שנעדרו בחו”ל, הדבר המשיך לחול, בשונה מכך שהייתה גמישות רבה יותר בתקופה המקובלת לאישור מסמכים על ידי שגרירות קפריסין במדינה המתאימה בחו”ל.

בדיקת נאותות מקרקעין
כמו בכל המדינות, יש צורך בבדיקת נאותות נדל”ן על מנת לוודא שהנכס עומד בדרישות מסוימות.

עורך דין מקרקעין יוכל לאמת הן את המוכר והן את הנכס לפני ביצוע המכירה על מנת שהקונה לא יתמודד עם קשיים מבחינה זו.

הצעד החשוב ביותר בעת ביצוע בדיקת נאותות מקרקעין הוא אימות הנכס מול רישום המקרקעין הקפריסאי. זה מכיל את כל המידע הרלוונטי על כותרת הנכס ואם קיימים חוזי שכירות, משכנתאות, שעבודים או חובות אחרים. גורם מרכזי נוסף בעת רכישת נכסי נדל”ן בקפריסין הוא לוודא האם הבניין עומד בכל תקנות הבניה וקיבל את כל היתרי הבניה הדרושים.

מצגים ואחריות אופייניים
ברפובליקה של קפריסין, ניתן לרכוש או עסק מוכן עם רווחיות מסוימת, ציוד ורישיונות הדרושים, אשר יצמצמו למינימום עיכובים בירוקרטיים, או לרכוש נדל”ן מסחרי כדי לפתוח עסק מאפס.

ישנם חוקים ותקנות נרחבים לתכנון ייעוד ושימושי קרקע המסדירים את רמת ועוצמת הפיתוח הכלכלי באזורים גיאוגרפיים שונים של המדינה. חוקי הייעוד הם די מחמירים ויש לקבל תחילה אישורים או רישיונות רלוונטיים מהרשויות המתאימות לפני תחילת כל עבודת בנייה או פיתוח. בתחומי העיר, הרשות הרלוונטית היא המועצה המקומית העירונית, ובאזורים הכפריים הרשות הרלוונטית היא קצין המחוז המקומי של המחלקה לתכנון ערים ושיכון.

טרם ההחלטה על מתן היתר תכנון ערים, מחויבות רשויות התכנון והבנייה להתחשב בכל גורם רלוונטי ולהזמין כל מי שנפגע מהפיתוח המיועד לדיון ציבורי. חוק תכנון ערים ודיור קובע כי על הרשות לתכנון ערים להתחשב בהוראות תכנית הפיתוח החלה ובכל גורם חיוני אחר, למעט גורמים חיצוניים. היתר תכנון ערים שניתן ללא התחשבות בזכויות השכנים מזכה אותם בטענה שיש להם אינטרס לגיטימי להגיש בקשה לביטול ההיתר. הרשות לתכנון ערים מחויבת על פי חוק לוודא שהפעילות העצמאית,

החוק מקנה זכות לכל נפגע לפנות לבית המשפט לעניינים מנהליים הן כנגד תכנון העיר והן כנגד היתר הבנייה אם האדם סבור כי החלטת הרשויות פוגעת בזכויות הקניין שלו כבעלים.

עו”ד לווי עסקת נדל”ן בקפריסין

תחומי משפט חשובים למשקיעים
תחומי המשפט החשובים ביותר למשקיע לשקול בעת רכישת נדל”ן הם הבאים:

חוק רכישת מקרקעין (זרים), כובע 109 המתייחס להליך רכישת המקרקעין;
חוק העברת מקרקעין ומשכון, 9/1965 המתייחס להעברת שטרי הבעלות של הנכס והזכות לשעבדו; ו
חוק המקרקעין (אגרות והיטלים), Cap 219 המתייחס לעמלות ולחיובים החלים.
עם זאת, כל החוקים המוזכרים בסעיף 1.1 מקורות משפט עיקריים הם חיוניים וחשובים בעת רכישה ומכירה של מקרקעין בקפריסין.

זיהום קרקע או זיהום סביבתי
במסגרת הליכי היתר תכנון, רשאיות הרשויות להציב מספר תנאים למניעת זיהום בבקשה להיתר תכנון (למשל, טיפול בשפכים בהם לא מתאפשר חיבור למערכת הביוב).

זיהום סביבתי מסווג כעבירה פלילית לפי חוק הפיקוח על זיהום מים (ל 106 (ט)/2002), בתיקון. סעיף 6 לחוק מזהה שורה של עבירות שביצע מי שמזהם בשוגג או בכוונה את מאגרי מים, אפיקי מים, נהרות או אזורי חוף. העונשים כוללים קנסות כספיים ואף מאסר במקרים חמורים.

שימושים מותרים במקרקעין לפי חוק הייעוד או התכנון
ממשלת הרפובליקה של קפריסין, באמצעות המחלקה לתכנון ערים, המשיכה לחלק את הקרקע לאזורי תכנון עירוניים שונים אשר סווגו ואשר מתירים לבנות מגורים באזורים מסוימים, משרדים באחרים וכו’. הנציג המשפטי של המשקיע, בעת ביצוע בדיקת הנאותות בנכס, יהיה בעמדה להודיע ​​למשקיע על כל מגבלה. ראה גם 2.5 מצגים ואחריות טיפוסיים .

גינוי, הפקעה או רכישת חובה
סעיף 23 (4) לחוקה מאפשר לרפובליקה, לאספת הקהילה, לעיריות ולישויות משפטיות של המשפט הציבורי ולשירותי עזר להורות על הפקעת רכוש בכפייה לצורך מילוי מטרות שירות ציבוריות. רישום הרשויות הזכאיות להפקיע רכוש גרם לבעיות בעבר, אך בהחלטה לאחרונה קבע בית המשפט העליון כי לא תהיה לקהילות זכות הפקעה אוטונומית, משום שאינן אנשים משפטיים המנוהלים במשפט הציבורי כמשמעותו בסעיף. 122 לחוקה.

מקום שהנכס כולו טעון רכישה, יוערך סכום הפיצוי בהתייחס לשווי השוק של הנכס נכון למועד פרסום הודעת הרכישה.

מיסים החלים על עסקה
בעת רכישת מקרקעין בקפריסין, גם המוכר וגם הרוכש צריכים לכסות את ההוצאות שלהם הנובעות מהמכירה. המוכר יחויב להסדיר במלואם את מסי העירייה ואת מסי רווח ההון הנובעים מהמכירה. מנגד, הרוכש יתבקש לכסות את מסי הבולים בגין הלגליזציה של הסכם המכר ודמי ההעברה אשר יחושבו על ידי וישולמו בלשכת רישום המקרקעין (משרד המקרקעין והמדידות).

במקרה של רכישת מניות בישות משפטית בקפריסין (חברה), יתבקש המוכר להצהיר בהצהרת המס על הרווח מהמכירה בעת תשלום מס ההכנסה השנתי. הרוכש יחויב לכסות את דמי הלגליזציה (מסי בולים) ואת ההוצאות האמיתיות שיש לשלם לרשם החברות לצורך ביצוע השינוי במעמד הבעלות בחברה.

עורך דין בקפריסין 

הגבלות משפטיות על משקיעים זרים
אין הגבלות על משקיעים זרים רוכשים נדל”ן בקפריסין ולכל זר יש את הזכות לרכוש ו/או להשקיע בקפריסין, בכפוף לאישור מועצת השרים לאזרחים שאינם באיחוד האירופי.

מימון מקרקעין

מימון רכישות של נדל”ן מסחרי
ניתן לרשום משכנתא או שעבוד כנגד כל מקרקעין (מסחר או מגורים), כהגדרתם בחוק מקרקעין (קביעות, רישום והערכת שווי), כערובה לתשלום חוב שחייב בעל הנכס הנדון או בגין ביצוע התחייבות על ידי אותו.

נייר ערך טיפוסי שנוצר על ידי משקיעים מסחריים
שעבודים או משכנתאות חוקיות על כל מקרקעין יכולים להיווצר על ידי, או בהסכמתו בכתב, של הבעלים הרשום של המקרקעין הנוגעים בדבר, כקבוע בחוק העברת מקרקעין ומשכנתא משנת 1965, בתיקון.

הגבלות על מתן בטחון על מקרקעין למלווים זרים
משכנתא חוקית על מקרקעין נוצרת על ידי מכשיר בכתב חתום על ידי בעל המשכון והמשכון בצורה של טופס ב’ (או טופס N271) לפי נספח ב’ לחוק העברת ומשכון מקרקעין, נ’ 9/1965. על המשכנתא והן בעל המשכון (או נציגיהם המוסמכים כדין) להגיע למשרד המקרקעין המחוזי בו נמצא המקרקעין, כדי להצהיר על המשכנתא בפני פקיד מוסמך על ידי הצגת המסמך החתום (סעיף 8, חוק העברה ומשכנתאות של מקרקעין). .

אם הממשכן הוא אישיות משפטית, עליו להגיש את המשכנתא גם לפי סעיף 91(3) לחוק החברות, תג 113, בשינויים שנקבעו (“חוק החברות”) לרשם החברות, בטופס שנקבע (ΗΕ24Υ). במועד שנקבע, שהוא 21 יום מיום החתימה ורישום המשכנתא במשרד המקרקעין.

לגבי הלוואות לקפריסאים, לחברות באיחוד האירופי ולאזרחים של מדינות שלישיות, הבנק תמיד מעריך את אמינות האשראי ויבצע הערכה על בסיס קריטריונים שונים, כולל:

מצבו הכלכלי (נכסים, חובות וכו’) של בעל המשכנתא; ו
שווי הנכס שכנגדו מובטחת ההלוואה.
מלווים/בנקים מסרבים לעיתים קרובות להעניק משכנתאות לנכסים הממוקמים במדינות אחרות, או לאנשים שמקור הכנסתם או מקום מגוריהם אינו במדינה בה נמצא הבנק. עם זאת, אסור להם להפלות בין אזרחי האיחוד האירופי רק על בסיס לאום.

מיסים או אגרות הנוגעות להענקה ואכיפת אבטחה
במהלך רישום משכנתא הלווה יצטרך לשלם את עמלות המשכנתא, שהן 1% מההלוואה/משכנתא, בהתאם לחוק המקרקעין (אגרות והיטלים), תקרה 219.

דרישות משפטיות לפני שישות יכולה לתת אבטחה תקפה
חברה נוהגת לספק ערבות כערובה לתשלום הכסף שהיא חייבת, ובלבד שלחברה המספקת את הערבות יש את הכוח התאגיד לעשות זאת. הערבות ברוב המקרים היא נכס המקרקעין. עם זאת, על החברה לספק ראיות להוכחה כי יש לה יכולת פיננסית להסדיר את הערבות (כלומר, באמצעות מתן מסמכים, כגון דוחות כספיים, המוכיחים כי החברה פעילה ובעלת מעמד תקין).

פורמליות כאשר הלווה נמצא בברירת מחדל
כקבוע בסעיף 134 לחוק החוזים, כאשר הלווה אינו מקיים את ההתחייבויות המובטחות בהסכם ההלוואה/משכנתא או אינו משלם את החוב, רשאי המלווה לנקוט בכל הצעדים השיפוטיים הנדרשים כנגד הלווה ביחס לחוב או התחייבות מובטחת ועשויה לשמור על החזקה בנכס. מנגנון האכיפה של ריבית בטחון קבוע בדרך כלל בהסכם שנחתם בין הלווה למלווה. במסמך הביטחון יפורטו האם קיימת זכות מכירה, ניכוס, קיזוז, מימוש או ניהול של נכסי בסיס, או זכות למנות כונס נכסים. למלווה עשויה להיות אפשרות למכור את הנכס בכפוף לדרישה לתת ללווה הודעה נאותה על המכירה. אם תמורת המכירה לא מספיקה להפטר מהחוב, אז הלווה נשאר אחראי כלפי המלווה עבור היתרה. לעומת זאת, אם תמורת המכירה עולה על שווי החוב שחייב, אזי המלווה מחויב לשלם את העודף ללווה.

כמו כן, כאשר מונה כונס נכסים או מנהל מטעם בעל שעבוד צף, חלות ההוראות הבאות בחוק החברות:

על כונס הנכסים או המנהל להודיע ​​מיד לחברה על מינויו.
בתוך 14 יום ממועד קבלת ההודעה, או פרק זמן ארוך יותר ככל שיותר על ידי בית המשפט או כונס הנכסים/המנהל, על החברה להכין כתב יד בטופס שנקבע ולהגישו לכונס/מנהל.
בתוך חודשיים לאחר קבלת ההצהרה, על כונס הנכסים/המנהל למסור לרישום את הדברים הבאים:
לרשם החברות ולבית המשפט – העתק ותמצית ההצהרה, וכל הערה להצהרה;
לחברה – העתק מכל הערות להצהרה; ו
לכל הנאמנים של מחזיקי אגרות החוב אשר מטעמם מונה כונס הנכסים/המנהל, ולכל מחזיקי אגרות החוב (ככל שהכונס/מנהל מודעים לכתובתם) – העתק מתקציר ההצהרה.
לפני אכיפת אינטרס ביטחוני, על הצד האכיפה:

להבטיח כי אכן קיימת זכות אכיפה;
לקבוע מתי ובאיזה אופן יש לבצע את האכיפה; ו
יש לשקול האם קיימות הגבלות כלשהן שימנעו את קיום האכיפה (למשל, הסכם כפיפות או הסכם בין נושים, או כל משכנתא אחרת שנמצאת בעדיפות).

כפיפות חוב קיים לחוב חדש שנוצר
לא רלוונטי בקפריסין.

אחריות המלווים על פי חוקי הסביבה
המלווה אינו בעצם המשתמש ו/או הבעלים המועילים של המקרקעין, ורק המשתמש ו/או הבעלים המוטב של המקרקעין יכולים לשאת באחריות על פי דיני איכות הסביבה.

ההשפעות של הפיכת לווה לחדלות פירעון
כאשר חברה נכנסת לפירוק, כל הובלה, חיוב, משכנתא, מסירת סחורה, תשלום, הוצאה לפועל או מעשה אחר הנוגע לרכוש שבוצע בתוך תקופה של שישה חודשים מתחילת הפירוק עלול להיחשב כמרמה. העדפה ותבוטל לפי סעיף 301 לחוק החברות.

העדפה נחשבת כמרמה אם היא נועדה להעמיד נושה במצב טוב יותר במקרה של פירוק החברה ממה שהיה נושה לולא פעולה כאמור בסעיף 302 לחוק החברות. כל הנושים שנהנו מהעדפת תרמית חייבים להחזיר כל טובת הנאה שקיבלו.

מקום בו עסקה מהווה הסדר בטחונות פיננסיים כמשמעותו בחוק הסדרי בטחונות פיננסיים, 43(ט)/2004, ההסדר לא ייחשב כבטל אם התקיים, או ניתנה הבטחונות הפיננסיים, ביום של תחילת הליכי הפירוק או צעדי הארגון מחדש, או בתוך תקופה שנקבעה לפני כן.

כמו כן, כאשר חברה בפירוק, שעבוד צף שנוצר תוך 12 חודשים מתחילת הפירוק בטל, אלא אם כן ניתן להוכיח שהחברה הייתה סולבנטית מיד לאחר יצירת החיוב לפי סעיף. 303 לחוק החברות.

השלכות פקיעת מדד הליבור
לא רלוונטי בקפריסין.

תכנון וייעוד

בקרות חקיקתיות וממשלתיות החלות על תכנון אסטרטגי ואזור
הגוף הממשלתי האחראי על מתן היתרי תכנון, אישור תכניות בנייה, ייעוד וכו’ הוא רשות התכנון. החוק המרכזי המסדיר את הגבלות השימוש, התכנון והייעוד במקרקעין הוא חוק תכנון ערים 90/1972.

עם זאת, הגופים האחראים על מתן היתרי בנייה להקמת בניין הם העירייה המקומית ו/או מועצות הקהילה המקומיות של כל אזור, ועל מתן היתר זה חל חוק הסדרת דרכים ובניה כובע 96.

קיימות תקנות שונות לגבי גובה מבנים, מרחק לגבולות וכבישים וכדומה, סוג ועיצוב הבתים, מספר הקומות, צפיפות הבניין וקביעות לשטחים פתוחים וגדרות, הכל תלוי ביישוב ובאזור. בו בנוי הבניין וגם על ייעוד הבניין (מגורים, מסחר, תעשייתי וכו’).

על מנת שניתן יהיה לנצל בניין מקרקעין, יש להוציא היתר תכנון ובנייה. לאחר מתן שני ההיתרים, על הרשות הרלוונטית להוציא את אישור הסופי המוגש בלשכת רישום המקרקעין להוצאת שטר הבעלות הנפרד הכולל גם את המבנה.

בקרות חקיקה וממשלתיות החלות על עיצוב, מראה ושיטת בנייה
ראה חוקים החלים על העברת בעלות ובקרות חקיקה וממשלתיות החלות על תכנון אסטרטגי ואזור .

רשויות רגולטוריות
ראה לעיל חוקים החלים על העברת בעלות ובקרות חקיקה וממשלתיות החלות על תכנון אסטרטגי ואזור .

קבלת זכויות לפיתוח פרויקט חדש
מסגרת החקיקה לפיתוח בנייה בקפריסין מורכבת בעצם משני החוקים וה”תקנות” הבאים:

חוק הסדרת רחובות ומבנים;
חוק תכנון ערים וארץ; ו
תקנות הרחובות והמבנים (טיוטת הנוסח המאוחד, אפריל 2015).
כאמור לעיל, על מנת שניתן יהיה לנצל בניין מקרקעין יש להוציא היתר תכנון ובנייה. לאחר מתן שני ההיתרים, על הרשות הרלוונטית להנפיק את אישור האישור הסופי, המוגש בלשכת רישום המקרקעין לצורך הוצאת שטר הבעלות הנפרד הכולל גם את המבנה.

לצדדים שלישיים יש זכות להשתתף ולהתנגד רק כאשר לפיתוח האמור יש השפעה עליהם ו/או משפיעה עליהם ו/או על נכסיהם.

זכות ערעור על החלטת רשות
ניתן לערער על החלטות באמצעות ביקורת שיפוטית. יש לפתוח בהליך זה תוך 75 ימים מהמועד בו נמסרה ההחלטה לבעל העניין.

הסכמים עם רשויות מקומיות או ממשלתיות
ניתן לבקש חוות דעת מקדימה מהגורמים הרלוונטיים ביחס לפרויקט מסוים טרם עבודות הבנייה. המידע המתקבל מהרשויות אינו מחייב. הרשויות, טרם מתן היתרי הבנייה והתכנון, יבחנו מספר גורמים.

אכיפת הגבלות על פיתוח ושימוש ייעודי
במתן היתרי תכנון ובנייה, הרשויות הרלוונטיות מטילות כמה תנאים והגבלות להקמת הפיתוח, בהתאם לאזור בו זה מתרחש. תעודת האישור הסופי תינתן אפוא רק בתנאי שהפיתוח ייבנה על פי התנאים המוטלים בהיתרי התכנון והבנייה.

אמצעי השקעה

סוגי גופים העומדים לרשות המשקיעים להחזיק בנכסי נדל”ן
רוב הישויות המשפטיות המאוגדות בקפריסין הן חברות בעלות אחריות מוגבלת. תזכיר החברה מגדיר את מטרות/יעדי החברה, לרבות זכותה של החברה לרכוש נכס מקרקעין. לפיכך, אם חברה מעוניינת לרכוש נדל”ן, עליה לכלול מטרה/מטרה זו בתזכיר שלה. אחרת, היא לא תוכל לממש זכות זו.

יש לציין בבירור בתזכיר החברה כי לחברה יש זכות להשקיע במקרקעין.

דרישת הון מינימלית
אין דרישת מינימום להון המניות של חברה בקפריסין. בעת הרישום, בעל החברה הפרטית בע”מ אינו נדרש לשלם הון מניות מינימלי בקפריסין, אך מומלץ לעשות זאת. הון המניות המינימלי המומלץ בעת רישום חברה בקפריסין הוא 1,000 יורו וכל מניה חייבת להיות בעלת ערך נקוב של 1 יורו.

דרישות ממשל ישימות
ראה לעיל סוגי גופים הזמינים למשקיעים להחזיק בנכסי נדל”ן .

תחזוקה שנתית של ישות ותאימות חשבונאית
העלויות של תחזוקת גופים שנתית ועמידה בחשבונאות תלויות בשווי הנכס ובעסקאות השנתיות של החברה.

חכירה מסחרית

סוגי הסדרים המאפשרים שימוש במקרקעין לתקופת זמן מוגבלת
אדם, חברה או ארגון אחר יכולים לתפוס ולהשתמש בנדל”ן לתקופת זמן בלתי מוגבלת מבלי לקנות אותו באמצעות:

הסכם שכירות חתום בין הצדדים לתקופה קצרה; אוֹ
הסכם ניהול חתום בין הבעלים לצד השני.

סוגי חכירה מסחרית
בקפריסין, חוזי השכירות הבאים זמינים:

טווח ארוך;
טווח קצר; ו/או
אפשרות לרכישת הנכס.
על חוזי השכירות הנ”ל חלה חוק החוזים (קאפ 149) אשר, במהותו, קבעו עקרונות יסוד של דיני החוזים שנקבעו על פי המשפט המקובל.

הסדרת דמי שכירות או תנאי שכירות
תנאי השכירות ותנאי השכירות ניתנים למשא ומתן עם המשכיר באופן חופשי וכפופים להצעה ולקיבול של השוכר הפוטנציאלי, בכפוף לחוק החוזים. עם זאת, חל גם חוק הפיקוח על שכר דירה, כדי להגן על השוכרים מפני המשכירים שלהם ובעיקר, כדי למנוע מהמשכירים לפנות אותם בקלות יתרה. אם יש מחלוקת ו/או טענה, הערכאה המתאימה לפתור את המחלוקת היא בית המשפט לבקרת שכר דירה, שבו השכירות היא סטטוטורית, ובית המשפט המחוזי בקפריסין, שבו השכירות היא חוזית.

כמו כן, על פי חוק הפיקוח על שכר דירה, בעל דירה יכול לבקש העלאת סכום השכירות כל שנתיים, אך ההעלאה לא תהיה גבוהה מה-8% המקסימלי הקבוע בחוק.

מועצת השרים ברפובליקה של קפריסין מוציאה מדי שנתיים החלטה לגבי שיעור הגידול המרבי.

תנאי שכירות אופייניים
תנאי הסכם השכירות ניתנים למשא ומתן בין השוכר למשכיר בכפוף לחוק החוזים.

עם זאת, חוק נגיף הקורונה 2020 (CVA 2020) הגן על דיירים והגביל את אפשרויות האכיפה של בעלי הדירות בתקופה שבין מרץ 2020 ועד סוף מרץ 2022, הן של מסחר והן של שטחים למגורים. זה השפיע באופן מהותי על יכולתם של בעלי הבית לשחזר את הרכוש במהלך מגיפת COVID-19.

שינוי שכר דירה
קביעת שכירות חדשה
המשכיר, בעת קביעת דמי השכירות החודשיים/שנתיים החדשים, רשאי למנות שמאי חיצוני ורשום להערכת הנכס לפי שווי השוק ומצבו העדכניים של הנכס. חשוב להזכיר כי ניתן להעלות את דמי השכירות רק על פי האחוז המוסכם במסגרת הסכם השכירות.

תשלום מע”מ
על נכסים מושכרים מוטל מע”מ בשיעור של 19% במקרה בו השוכר רשום כנישום במע”מ ומבצע עסקאות חייבות במס.

היתרון בהכנסת הכנסה משכר דירה החייבת במע”מ הוא בכך שהיא מאפשרת למשכיר לתבוע מע”מ שנגרמו על רכישת/בניית המקרקעין או הוצאות שיפוצו.

לבעל הדירה יש זכות לפטור מתשלום מע”מ על הנכס המושכר/מושכר בתנאים מסוימים. על מנת לממש אפשרות זו, על המשכיר להודיע ​​על כך לרשויות המס בקפריסין. עם זאת, במידה ואופציה זו תמומש, ההכנסה מדמי שכירות תיחשב כפטורה ממע”מ ובכך המע”מ שהוציא הבעלים יישאר כעלות. עוד יש לשקול כי לאחר מימוש האופציה לא למס, לא ניתן לבטלה אלא אם הנכס נמכר לבעלים חדש.

עלויות לתשלום על ידי שוכר בתחילת חוזה שכירות
בתשלום דמי השכירות הראשונים, לרוב משלם השוכר פיקדון השווה לשכר דירה של חודש. הפיקדון משולם לבעל הדירה כערובה לשימוש טוב בנכס. בתום השכירות, עם השלמת החוזה, הפיקדון יוחזר לאחר שהנכס נבדק לגבי נזקים וניקיון והסדרת כל חשבונות החשמל. יש להחזיר את הנכסים כפי שניתנו.

במידה והנכס לא יוחזר כפי שניתן יהיה ניכוי מהפיקדון לניקוי הנכס/תיקון נזקים שנגרמו מהשוכר או ברשלנותם.

במידה והפיקדון אינו מכסה את העלויות, הרי שהשוכר מחויב לכסות את ההפרש כמפורט בחוזה השכירות החוקי.

תשלום תחזוקה ותיקון
במקרים בהם פרויקט מורכב ממספר נכסים כגון בתים, דירות, דירות סטודיו וכו’, אזי ועדה קהילתית אחראית לתחזוקה וטיפול בפרויקט, בהתאם לחוק המקרקעין (קביעות, רישום ושווי) תקנת 224. הוועדה תחשב את הסכום המדויק המתאים לכל נכס והמשכירים ו/או השוכרים אחראים לכיסוי דמי האחזקה והתיקון.

תשלום שירותים וטלקומוניקציה
לכל יחידה בפרויקט מונה נפרד (חשמל, מים, ביוב) וניתן לשלם את הסכום העומד באופן אלקטרוני או באמצעות פנייה לרשות/מגזר הממשלתי המתאים והסדרת הסכום שנעתר.

נושאי ביטוח
הביטוח הוא עניין להסכמה בין הצדדים. אין חובה לביטוח נכס. אולם אם הוא מבוטח, השוכר מבטח בדרך כלל את תכולת הנכס ומשכיר את הבניין.

הגבלות על השימוש במקרקעין
כל תנאי ההסכם ניתנים למשא ומתן בין הצדדים, וההסכם כפוף לחוזה החוק. לדוגמה, בעל בית יכול להסכים עם השוכר להשתמש בנכס למגורים, או לא להחזיק חיות מחמד.

יכולת השוכר לשנות ולהשביח מקרקעין
זאת בכפוף להסכמה בין הצדדים. עם זאת, מקום שהמשכיר נותן רשות לשוכר להמשיך בשינויים כלשהם בנכס, רשאי המשכיר לבקש, בתום תקופת השכירות, כי הנכס יוחזר למצבו הראשוני במועד בו קיבל השוכר מסירה.

תקנות ספציפיות
כל התנאים וההגבלות נתונים למשא ומתן בין הצדדים.

עם זאת, כל הנכסים חייבים להיות מושכרים בקטגוריית הנדל”ן שלשמה הם נבנו.

השפעת חדלות הפירעון של השוכר
אם השוכר הוא אדם פיזי, פשיטת הרגל שלו אינה משפיעה על חוזה השכירות, כל עוד השוכר ממשיך לקיים את התחייבויותיו על פי חוזה השכירות.

צורות אבטחה להגנה מפני כישלון של השוכר לעמוד בהתחייבויותיו
עלויות לתשלום על ידי שוכר בתחילת חוזה שכירות , פיקדון שווה ערך לחודש שכירות משולם בדרך כלל לבעל הדירה עם חתימת הסכם השכירות.

זכות אכלוס לאחר סיום או פקיעת חוזה שכירות
שוכר יקבל את הזכות לאכלוס במקרקעין הרלוונטיים לאחר תום ו/או הפסקת הקשר בהינתן שהשוכר סיכם הדדית עם המשכיר כי תקופת השכירות תוארך ללא חתימה על הסכם משפטי כלשהו. במקרים בהם אין הסכמה הדדית להארכת תקופת השכירות, אזי השוכר ייחשב כמסייג גבול והמשכיר רשאי להתחיל בהליך פינוי להשבת הנכס. על פי הוראות חוק הפיקוח על שכר דירה התשמ”ג-1983, הליך פינוי שוכרים שלא משלמים דמי שכירות התקצר ובעלים יכולים לקבל את החזקה בנכסיהם בתקופה שלא תעלה על שישה חודשים מהמועד בו החלו. תהליך הפינוי.

בפרט, על הבעלים לתת הודעה בכתב לשוכר בבקשה לתשלום דמי שכירות מאוחרים, תוך 21 יום מיום מסירת ההודעה כאמור. עם תום המועד, מקבל המשכיר את הזכות להגיש בקשת פינוי לבית הדין לבקרת שכירות.

זכות להקצות ריבית חכירה
התקופה האמורה יכולה להיות נתונה למשא ומתן בין המשכיר לשוכר. בפרט יכולים הצדדים להסכים ולכלול תנאי בהסכם לפיו ניתן להשכיר את המושכר בשכירות משנה וכו’.

זכות לסיים חוזה שכירות
שני הצדדים יכולים לסיים את חוזה השכירות אם הצד השני מפר אחד מתנאי השכירות. לדוגמא, המשכיר רשאי לתבוע חזקה פנויה בנכס אם השוכר מפר אחד מתנאי השכירות המהותיים, כגון אי תשלום דמי השכירות או מטרד לשכנים או השכרת משנה של השטח או חלק ממנו, ללא סמכות או פגיעה מכוונת בנכס. בית המשפט מונחה לפי מה שסביר, וההפרה צריכה להיות מכוונת ומתמשכת כדי שבית המשפט ייתן צו על חזקה פנויה. לדוגמה, לא יינתן צו אם השוכר יתקן מיידית את ההפרה שעליה התלונן (למשל, על ידי תשלום כל דמי השכירות המגיעים, אלא אם יש היסטוריה של אי תשלום מתמשך, או על ידי תשלום עלות כל נזק לנכס).

דרישות רישום
ניתן לרשום במשרד המקרקעין והמדידות חכירות העולה על 15 שנים, והרישום צריך להתבצע תוך שלושה חודשים מיום חתימת חוזה החכירה, ובלבד שהדבר מתיר בהסכם החכירה. חוזי שכירות רשומים מקנים לשוכר יתרונות מסוימים, לרבות הזכות “לסחור” במושכר.

פינוי בכפייה
זכות אכלוס לאחר סיום או פקיעת חוזה שכירות .

במהלך מגיפת ה-COVID-19, חוק הקורונה 2020 (CVA 2020) הגן על הדיירים והגביל את אפשרויות האכיפה של בעלי הדירות בתקופה שבין מרץ 2020 ועד סוף מרץ 2022, הן של שטחי מסחר ומגורים. זה השפיע באופן מהותי על יכולתם של בעלי הבית לשחזר את החזקה במהלך מגיפת COVID-19.

סיום על ידי צד שלישי
ניתן לסיים חוזה שכירות על ידי צד שלישי רק אם להסכם השכירות יש השפעה על הצד השלישי או על רכושו של הצד השלישי. על הצד השלישי לפנות באמצעות בתי המשפט המחוזיים לביטול הסכם השכירות.

בנייה

מבנים נפוצים המשמשים לתמחר פרויקטי בנייה
מקובל בקפריסין שכאשר משקיע מתכוון לרכוש נכס מחוץ לתוכנית או לבנות נכס, המשקיע מסכים לסכום קבוע עבור עלות כל מטר רבוע של הנכס, על בסיס המפרט המבוקש על ידי המשקיע. וההצעה שתינתן על ידי הקבלן למשקיע. אולם כאשר הנכס אינו מתוכנן, משולם מחיר הרכישה בהתאם ללוח הזמנים של עבודות הבנייה ודרך התשלום המוסכמת על ידי הצדדים.

חלוקת אחריות לתכנון ובנייה של פרויקט
על תכנון הפרויקט אחראי אדריכל ומהנדס אזרחי לבדיקת בניית הפרויקט. המהנדס האזרחי אחראי גם לחתום על הצווים לסיום כל שלב בנייה וליידע את המשקיע על התשלום הבא.

ניהול סיכוני בנייה
סיכון הבנייה בפרויקט מנוהל על ידי שיפוי, אחריות, מגבלות אחריות וויתורים. כל אלו ניתנים למשא ומתן בין הצדדים וניתן לכלול אותם בהסכם.

ניהול סיכונים הקשורים ללוח זמנים
במקרים בהם המשקיע מעוניין לרכוש נכס מחוץ לתכנית, מקובל להסכים לשלבי גמר עם מועדים ספציפיים בחוזה הבנייה, והקבלן מחויב לספק למשקיע תעודת גמר חתומה על ידי המהנדס האזרחי. או אדריכל הנכס. במידה והקבלן לא יצליח להשלים את בניית הנכס, עקב תקלה כלשהי מצד הקבלן, אזי המשקיע זכאי לקבל פיצויים ו/או לתבוע פיצוי בגין איחור בבנייה. סכום פיצוי זה יחושב לפי האחוז שסוכם בחוזה הבניה.

צורות אבטחה נוספות להבטחת ביצועי קבלן
ניתן להסכים בין הצדדים כי יש להנפיק ערבות בנקאית מהקבלן להבטחת הקמת הפרויקט.

שעבודים או שעבודים במקרה של אי תשלום
כאשר משקיע ממנה קבלנים ו/או אדריכלים לבניית מקרקעין, המשמעות היא אוטומטית שיש הסכם שיתוף פעולה בכתב בין הבעלים לבין הקבלנים ו/או האדריכלים. במידה ואחד הקבלנים/אדריכלים יצליח להוכיח לבית המשפט כי סיים את המלאכה לה מונו, אזי בית המשפט ייתן צו שיפוטי ויאפשר לקבלנים ו/או לאדריכלים לרשום שעבוד על רכוש בית המשפט. בעלים עקב אי תשלום. לעומת זאת, במידה והבעלים/משקיע יצליחו להראות ו/או להוכיח לבית המשפט כי עמדו בהתחייבויותיהם החוזיות הנובעות מהסכם שיתוף הפעולה המוסכם והחתום, אזי הם יוכלו להסיר כל עיקול ו/או שיעבוד על הנכס.

דרישות לפני שימוש או מגורים
כל נכס בקפריסין, בין אם בבעלות עצמית ובין אם חלק מפרויקט, חייב להיות בעל היתר בנייה, היתר תכנון ותעודת אישור סופי. במהלך מתן היתרים אלו ותעודת האישור הסופי, יבדקו המחלקה הרלוונטית ו/או הרשויות הציבוריות כי התקיימו ויושמו כל הוראות הדין המסדירות את פרויקט הפיתוח הספציפי.

מס

מע”מ
שיעור המע”מ החל על נכסי נדל”ן בקפריסין הוא 19% והוא חל על נכסים במכירה ראשונה ועל נדל”ן תאגידי, בכפוף לכמה חריגים, שלא נעשה בהם שימוש במשך חמש שנים ממועד המסירה לרוכש. סכום המע”מ מחושב לפי מחיר הרכישה והוא ישולם על ידי הרוכש למוכר. במידה והרוכש מצהיר כי הנכס המסוים יהיה מקום מגוריו העיקרי והקבע, אזי לרוכש הזכות להפחית את המע”מ ל-5%, אולם הרוכש יהיה חייב לשמור את הנכס בשמו הפרטי למשך עשר שנים מהיום. של אישור ולא יוכל להשכיר אותו ולקבל הכנסה משכירות. את אישור המע”מ בגובה 5% ניתן לבטל בכל עת במהלך עשר השנים הללו ע”י הרוכש.

הפחתת חבות מס
בעת רכישת נכס יתבקש הרוכש לכסות את ההוצאות הבאות.

מסי הבולים של הסכם הרכישה, אשר יחושבו לפי מחיר הרכישה.
דמי ההעברה, המשלמים למשרד המקרקעין והמדידות לצורך רישום שטר הבעלות על שם הרוכש. אין דמי העברה אם למחיר הרכישה יש סכום מע”מ. במידה ואין מע”מ, אזי דמי ההעברה יחושבו ע”י מחלקת הערכה של מחלקת מקרקעין ומדידות ביום העברת שטר הבעלות.
לאחר שהרוכש יהפוך לבעלים הרשום, אז הוא יחויב לכסות את מסי המקרקעין ואת מיסי העירייה על הנכס החדש שלהם.

מיסים עירוניים
כאשר מדובר בחצרי עסק, הרשות המקומית ו/או העירייה מטילה על העסק מיסים מסחריים.

ניכוי מס הכנסה למשקיעים זרים
בהתבסס על התקנות הנוכחיות המסדירות מס הכנסה בקפריסין, ברור שכל הכנסה חייבת במס. כל משקיע ו/או בעלים שבבעלותו נכס ויש לו הכנסות משכירות מהשכרת נכסיו מחויב להצהיר על כך בהצהרת המס שלו במדינה בה הוא תושב מס. אם הבעלים/המשקיע הוא תושב מס בקפריסין, אזי ה-EUR19,500 הראשונים פטורים ממס ואין לשלם מס לממשלה. כל בעל/משקיע תושב מס בקפריסין חייב להצהיר על כל הכנסותיו מכל המקורות בקפריסין ומחוצה לה ולשלם את מס ההכנסה שלו, בהתבסס על השיעורים הבאים.

19,500 יורו ראשונים לשנה: ללא מס
מ-19,501 יורו עד 28,000 יורו לשנה: 20%
מ-28,001 אירו עד 36,300 אירו לשנה: 25%
מ-36,301 אירו עד 60,000 אירו לשנה: 30%
מעל 60,000 אירו לשנה: 35%.

הטבות מס
כאשר למשקיעי נדל”ן ולבעלים יש נכס להשכרה מניב, הבעלים יכול לנכות פחת כהוצאה על המיסים שלהם ומשמעות הדבר היא שתהיה להם הזכות להפחית את הכנסתם החייבת.

עורכי דין בקפריסין

מערכת המשפט של קפריסין היא שילוב של המשפט המקובל האנגלי והמשפט היבשתי, המושפע מההיסטוריה שלה תחת השלטון הבריטי והעות’מאני. היא פועלת בעיקר לפי עקרונות המשפט המקובל, עם גוף עשיר של פסיקה שפותחה מאז קפריסין’ עצמאות בשנת 1960. השפעות משמעותיות כוללות את המשפט המנהלי היווני, הגישה הצרפתית של Conseil d’État’s בעניינים מנהליים, וחוק האיחוד האירופי, אשר גובר על החוק הלאומי מאז קפריסין’ הצטרפות לאיחוד האירופי. מערכת המשפט כוללת את בית המשפט העליון, בית המשפט לערעורים ובתי המשפט המחוזיים, עם רפורמה שיפוטית לאחרונה שהציגה את בית המשפט החוקתי העליון. בתי משפט מיוחדים כוללים בתי משפט לענייני משפחה, בתי דין לסכסוכי תעשייה ובתי משפט לבקרת שכר דירה.

הרקע הכלכלי בשנת 2023, לאחר צמיחה איתנה של 5.1% בשנת 2022, הכלכלה צפויה להתמתן ל-2.2% על רקע אי הוודאות הכלכלית העולמית ועליית הריבית. תחום הנדל”ן, המונע על ידי השקעות זרות והתאוששות בתיירות, ממלא תפקיד מכריע. התעסוקה עולה, במיוחד בתיירות ותקשוב, מה שתורם לירידה בשיעור האבטלה. האינפלציה, לאחר שהגיעה לשיא ב-2022, צפויה לרדת, כאשר צעדים ממשלתיים מסייעים בבלימתה. מאזן הממשל הכללי צפוי להישאר בעודף, עם ירידה ביחס החוב-תוצר החזוי עד 2025.

יחסי קפריסין ישראל

קפריסין וישראל פיתחו קשרים כלכליים חזקים , כשההשקעות הישראליות בקפריסין מגיעות לרמות חסרות תקדים. שיתופי פעולה משמעותיים כוללים את פרויקט הנמל והמרינה של לרנקה בסך מיליארד יורו ומגזרים שונים כמו תיירות, נדל”ן ושירותי בריאות. חברות ישראליות רואות בקפריסין יעד אסטרטגי להשקעה ושער לשוק האיחוד האירופי. מגזרים מתפתחים כמו CleanTech, FinTech, MedTech ו-AgriTech מציעים הזדמנויות חדשות לשיתוף פעולה. פרויקטים בתחום האנרגיה, כמו שדה הגז אפרודיטה והמחבר בין אירו-אסיה, הם תחומי שיתוף פעולה מרכזיים. גם ההשקעות הקפריסאיות בישראל צומחות, במיוחד במגזר השירותים, עם פוטנציאל לשיפור נוסף באמצעות שיתוף פעולה משולש עם יוון והסכמי שלום אזוריים רחבים יותר.

עורכי די ישראלים דוברי עברית בקפריסין, עם מומחיותם בדיני נדל”ן, השקעות והגירה, יכולים למלא תפקיד משמעותי בניווט בסקטורים דינמיים אלה בקפריסין. הידע שלהם יכול להיות מכריע בניהול המורכבות המשפטית של השקעות ושיתופי פעולה חוצי גבולות, במיוחד בשיפור הכלכלי המתפתח שעוצב על ידי חוקי האיחוד האירופי ומגזרי הטכנולוגיה המתפתחים. הקשר זה הופך את תפקידם של אנשי משפט ישראלים לבעל ערך במיוחד עבור משקיעים וחברות ישראליות המבקשות להרחיב את פעילותן בקפריסין.

עורך דין מומחה בינלאומי