עורך דין תאונות דרכים

עורך דין תאונת דרכים

 

עורך דין מומלץ

היית מעורב בתאונת דרכים קטלנית? הנך חשוף לכתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות או הריגה. כדי לקבל את ההגנה המשפטית הטובה ביותר, יש לפנות אל עורך דין תאונות דרכים מומחה ומנוסה. תפקידו של עורך הדין הוא לנסות להוכיח כי הנהג אינו אשם בתאונה וכאשר הדבר אינו אפשרי, יפעל להקטנת נזק מההליך המשפטי עד כמה שניתן, על פי נסיבות המקרה.

גרימת מוות ברשלנות
למרבה הצער, ישנם לא מעט תאונות דרכים קטלניות המסתיימות במותו של אדם. במצב כזה, חשוף הנהג האשם בתאונה לכתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות או הריגה. בין שני האישומים הללו הבדל משמעותי מאוד בחומרת הענישה ולכן עם מעצרו של הנהג, עליו לפנות אל עורך דין תאונות דרכים. עורך הדין יעשה כל שבידו כדי לנסות ולמנוע את הגשת כתב האישום על ידי הפרכת אחריותו של הנהג לתאונה. היה וראיות התביעה מבססות את אחריותו לתאונה, יפעל עורך הדין כי האישום יהיה בגין גרימת מוות ברשלנות ולא בגין עבירת הריגה.

מהי גרימת מוות ברשלנות? זהו מצב שבו הנהג לא היה מודע לכך כי התנהלותו בכביש עלולה להביא לתוצאה הטרגית של תאונת דרכים קטלנית, אולם אדם סביר, באותן הנסיבות היה מודע לתוצאה האפשרית. החוק קובע עונש מינימום של שישה חודשי מאסר בגין עבירה זו, כאשר העונש המקסימאלי הוא עד שלוש שנות מאסר. אולם, למרות קיומו של עונש המינימום, ייצוג משפטי מקצועי של עורך דין תאונות דרכים, יכול להביא לכך כי הנהג יקבל מאסר על תנאי בלבד ו/או עבודות שירות.

הריגה
כאמור מעלה, תאונת דרכים קטלנית אשר הביאה למותו של אדם, חושפת את הנהג לכתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות או הריגה. היסוד הנפשי בגרימת מוות ברשלנות הוא חוסר מודעות, היכן שנדרש מן הנהג להיות מודע. אולם, כאשר מיוחסת לנהג עבירה של הריגה, בשל תאונת דרכים קטלנית, היסוד הנפשי הוא אדישות למעשה ותוצאותיו. משום כך, הענישה בגין עבירה זו היא חמורה בהרבה ויכולה להגיע עד ל20 שנות מאסר.

באלו מקרים תבקש התביעה להעמיד לדין את הנהג בגין הריגה? למשל כאשר מדובר על נהיגה בשכרות, או נהיגה תחת השפעת סמים. זאת משום שאדם אשר בוחר לנהוג במצב שכזה, רואים בו כמי שהיה מודע להשלכות התנהגותו אך היה אדיש לה. עורך דין תאונות דרכים ינסה ראשית כל להראות כי התאונה לא התרחשה באשמת הנהג ואם הדבר אינו אפשרי בנסיבות העניין, יפעל להוכחת יסוד נפשי של חוסר מודעות, על מנת שכתב האישום יופחת לגרימת מוות ברשלנות.

פסילת רישיון נהיגה
עד כה סקרנו את המצב המשפטי בעת תאונת דרכים קטלנית, אז חשוף הנהג לעבירות חמורות של גרימת מוות ברשלנות או הריגה. אולם, מה קורה כאשר התאונה גרמה לפגיעת גוף אך לא למוות? האם הנהג חשוף לסנקציה כלשהי במצב זה? התשובה לשאלה זו תלויה בחומרת הפגיעה. כאשר מדובר על חבלה של ממש, החוק קובע עונש של פסילת רישיון נהיגה לתקופה מינימאלית של שלושה חודשים. סוג פגיעה זה מוגדר כנזק הבא לידי ביטוי בקרע או שבר אצל הנפגע. כאשר נגרמה חבלה של ממש, עונש המינימום חל ללא קשר לשאלה איזו עבירת תעבורה ביצע הנהג האחראי לתאונה. אולם, היה ומדובר על חבלה רגילה (כל חבלה שאינה חבלה של ממש) עונש המינימום לא חל, אלא אם ביצע הנהג עבירות תעבורה ספציפיות. משכך, עורך דין תאונות דרכים המייצג את הנהג, יפעל להוכיח כי הנפגע בתאונה סבל מחבלה רגילה ועל ידי כך, למנוע שלילת רישיון נהיגה או לקצר משמעותית את משכה.

 

הנחיית פרקליט המדינה מספר 2.1 – מדיניות התביעה בהעמדה לדין וענישה בעבירות של גרימת מוות בתאונות דרכים

הנחיית פרקליט המדינה מספר 2.22 – מדיניות העמדה לדין וענישה של הורים וקרובי משפחה בגין גרימת מוות ברשלנות של בני משפחתם או בגין פגיעה קשה ברשלנות בבני משפחתם

מצא עורך דין מומלץ

עורך דין תאונות דרכים לידך

עורך דין תאונות אישיות לידך

 

דיווח למשטרת ישראל על תאונת דרכים

 

מידע על תאונות דרכים – כתובות וטלפונים