כמה עולה עורך דין? כיצד נקבע שכר טרחת עורך דין

כאשר אנו זקוקים לטיפול משפטי, יש כמה פרמטרים שמעניינים אותנו טרם נבחר את עורך הדין. אחד המרכזיים שבהם הוא עלות שכר הטרחה. אם כן, כמה עולה עורך דין?

עורך דין מומלץ

שכר טרחת עורך דין
כידוע, התשלום עבור שירותיו של עורך דין נקרא שכר טרחה. חלק מעורכי הדין מקיימים פגישת ייעוץ ראשונה ללא תשלום עם לקוח פוטנציאלי ורק במידה שישכרו את שירותיו, ישלמו שכר טרחה על הטיפול המשפטי. זאת על מנת לתת תמריץ ללקוח להגיע דווקא לאותו עורך דין ומתוך הנחה כי לאחר התרשמותו מעורך הדין, ירצה לשכור את שירותיו. עלות השירות המשפטי חייבת להיות ברורה ללקוח כבר בפגישה הראשונית, על מנת שיוכל לקבל החלטה האם הוא מעוניין בשירותיו של אותו עורך דין או אם לאו. אם התשובה היא בחיוב, יבקש עורך הדין מהלקוח לחתום על הסכם שכר טרחה, בו יש פירוט נרחב אודות התשלום. יש לשים לב כי הצעת שכר הטרחה שנתן עורך הדין ללקוח בפגישתם, תואם את האמור בהסכם. על הלקוח להקפיד לקרוא את ההסכם בעיון, לוודא שהוא ברור לו ורק לאחר מכן, לחתום עליו.

סוגי שכר טרחה
עורך הדין גובה שכר טרחה מלקוחותיו על בסיס כמות שעות עבודה או על פי סכום גלובאלי שייקבע מראש. במקרה הראשון נהוג בדרך כלל לגבות מהלקוח סכום התחלתי ויתרת שכר הטרחה תשולם בסוף הטיפול המשפטי, בהתאם למספר השעות שהקדיש עורך הדין לתיק. במקרה השני, לא יהיה בדרך כלל תשלום בסיס ושכר הטרחה בנוי על אחוז מהתוצאה שישיג עורך הדין. כך למשל בתביעות נזיקין, יקבל עורך הדין אחוז מסוים מסכום הפיצוי שישיג עבור הלקוח ובעסקאות מקרקעין שכר הטרחה יהיה אחוז משווי העסקה. ישנו סוג נוסף של שכר טרחה המתייחס ללקוח קבוע ולא לייצוג חד פעמי. למשל, ישנן חברות הזקוקות לייעוץ משפטי שוטף, אז ישלמו הן ריטיינר חודשי קבוע לעורך הדין תמורתו יוכלו לפנות לעורך הדין ללא הגבלה, בכפוף לקבוע בהסכם שכר הטרחה.

כמה עולה עורך דין? 
מלבד מקרים מסוימים, כל עורך דין רשאי לגבות שכר טרחה כראות עיניו. אולם, עורך דין מקצועי ומהימן, גובה שכר טרחה בהתאם לפרמטרים הבאים:

  1. המומחיות והוותק המקצועי: עורך דין בעל שם בתחומו, אשר מאחוריו שנות ניסיון רבות והישגים משפטיים, מן ההיגיון כי יגבה שכר טרחה גבוה יותר מעורך דין צעיר בתחילת דרכו.
  2. היקף העבודה: עלות שכר הטרחה צריכה להיות פונקציה של סוג הטיפול המשפטי והיקפו. שכר טרחה שעתי: עניין המסתיים בפגישה או שתיים עם הלקוח, אין עלותו כייצוג מתמשך בתביעה או טיפול בעסקאות מורכבות.
  3. שכר טרחה סביר: בנוסף לשני הפרמטרים לעיל, שכר הטרחה שמבקש עורך הדין חייב להיות סביר ובהתאם לסטנדרט המקובל באותו ענף משפטי.מחירון עורך דין – התעריפיםזול עולה ביוקר

אין ספק כי עלות שכר הטרחה תמיד תהיה שיקול מרכזי בעת בחירת עורך הדין וזה לגיטימי מאוד. עם זאת, יש להיזהר מהצעות שכר טרחה נמוכות מדי. ההצפה במקצוע עריכת הדין בשנים האחרונות, יצרה תחרות גדולה מאוד והדבר מוביל עורכי דין רבים להציע ללקוחות שירות משפטי במחיר נמוך משמעותית מהממוצע. חשוב להבין, כי עבודה משפטית טובה ומקצועית אינה עניין של מה בכך והיא דורשת מעורך הדין להקדיש את הזמן המתאים לכתיבה ומחקר. לכן, אם קיבלתם הצעת שכר טרחה הזולה באופן ניכר מהצעות אחרות, לרוב זה אומר כי השירות המשפטי שתקבלו יהיה בהתאם. זכרו כי זול עולה ביוקר ולא כדאי בשום אופן להתפשר על מקצועיותו של עורך הדין רק כדי לחסוך בשכר הטרחה.

 


מחיר העבודה

אחוז תשלום עורך דין

תשלום עורך דין: