גירושין – כל מה שרצית לדעת ולא היה לך את מי לשאול

זוג בתהליך גירושין

החלטתם להתגרש, או שמא החלטת להתגרש. מה עכשיו?
התהליך של הגירושים מתחיל עוד לפני הגשת תביעה, בהחלטה זוגית או חד צדדית לסיים את הקשר. הליך הגירושין הוא הליך הפרידה המשפטית אחד מהשני. כזוג, חלקתם פיסות מחייכם יחד – ברוב המקרים מגורים משותפים, לעיתים ילדים משותפים, רכוש משותף ועוד. ההחלטה להתגרש אינה החלטה קלה, אולם משנתקבלה, על בני הזוג לעשות כל שניתן כדי לנהל את ההליך בצורה הטובה ביותר.

להתגרש בהסכמה

הליך הגירושין הוא הליך משפטי מורכב מבחינה רגשית ומשפטית. רבים רואים בהליך הגירושין כשדה קרב בו בני הזוג נלחמים זה בזו, במיוחד בכל הנוגע לנושאים כספיים ונושאים של משמורת ילדים, אך חשוב לדעת כי אפשר לעבור את הליך הגירושין בצורה אחרת. אפשר לנהל את הגירושים בהסכמה בחתימה על הסכם גירושין. חוזה גירושין בהסכמה מאפשר לצדדים להגיע להסכמות הדדיות, וכך להימנע מניהול הליך הפרידה בערכאות משפטיות. ההסכם חוסך לבני הזוג משאבים רבים – זמן, כסף ומריבות. הגעה להסכם נעשית מתוך דיאלוג, כאשר מטרת ההסכם היא לסיים את הליך הגירושין בצורה הקלה והיעילה ביותר. על הסכם גירושין טוב להיות מקיף, כזה שמגן על זכויות שני הצדדים ועל הילדים המשותפים, וחשוב שיהיה צופה פני עתיד במטרה למנוע סכסוכים עתידיים. לגירושין בהסכמה אפשר להגיע באופן עצמאי, בעזרת מגשר או בעזרת עו”ד לענייני משפחה. כך או כך, ההסכם מוגש לאישורו של בית המשפט.

הליך הגירושין בישראל מתנהל בשתי ערכאות משפטיות: בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. במידה ומתגרשים בהליך משפטי ולא בהסכמה, ישנה חשיבות רבה להקדים ולפנות לייעוץ של עורך דין גירושין, שימליץ לאיזו ערכאה מומלץ לבן או בת הזוג לפנות, במטרה לקבל את התוצאה המשפטית הטובה ביותר עבור הלקוח.

גירושים ברבנות

בישראל, לזוגות יהודים, לבית הדין הרבני יש את סמכות הדיון וההחלטה הבלעדיים בנושא גירושין. רק לבית הדין הרבני הסמכות להעניק לבני זוג גט. תביעה בבית הדין הרבני בבקשה לגט כוללת בתוכה גם את חלוקת הרכוש, המשמורת על הילדים ועוד. בית הדין הרבני פוסק על פי ההלכה הדתית ונוקט בגישה שמרנית. תיק הגירושין יפתח באזור המגורים המשותף האחרון של בני הזוג, בליווי מסמכים כפי המפורט באתר בית הדין הרבני. באפשרות בית הדין לדרוש בחינה לשלום בית מהצדדים לפני הענקת הגט, בסמכותו לאפשר את הגירושין ולתת את הגט, אך יש לזכור – גט חייב להינתן מרצונם החופשי של שני בני הזוג. גירושין בבית הדין הרבני הם הליך סופי, אחריו ניתן לגשת לערכאות האזרחיות כמו המוסד לביטוח לאומי או הוצאה לפועל עם פסק הדין של בית הדין.

מוסד הנישואין בישראל כפוף לממסד הדתי ועל כן, מרבית הזוגות בארץ נישאים בנישואים דתיים, כדת משה וישראל. לצד זאת ישנם זוגות שנישאים בטקס אזרחי או חילוני. לזוגות הנישאים בטקס אזרחי גירושין ברבנות עדיין רלוונטיים. מתן גט נמצא בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני והוא רואה בנישואים אזרחיים כספק נישואים. לכן כאשר זוגות שנישאו בנישואין אזרחיים בוחרים להתגרש, עליהם להגיש את תביעת הגט בבית הדין הרבני.

בית המשפט לענייני משפחה

בית המשפט לענייני משפחה נחשב לליברלי יותר וניתן לראות כי פסיקותיו משתנות ומתפתחות בהתאם לצרכי המשפחה המודרנית. בית המשפט לענייני משפחה דן בכל העניינים הקשורים לסכסוך המשפחתי: מזונות ילדים, מזונות אישה, משמורת ילדים, ירושה ועוד, אך אינו דן בגירושין ואינו מוסמך לתת גט. בנושאים הקשורים לגירושין ואינם הגט עצמו, לבית המשפט לענייני משפחה ישנה סמכות מקבילה לזו של בית הדין הרבני.

תביעות לגט ולעניינים הקשורים לגירושין, מוטב שיוגשו על ידי עורך דין מוסמך ובעל נסיון. אלה תביעות מורכבות, שתחילתן בבחירת המוסד המשפטי המתאים (מרוץ סמכויות), עובר בהגשה של המסמכים המתאימים כגון בקשה ליישוב סכסוך לפני הגשת תביעה בבית המשפט לענייני משפחה, וסופן בעיסוק נרחב בכל השאלות העומדות מול בני הזוג המתגרש.

גירושין כל השלבים

גירושין ניתן לבחור במספר דרכים ולכל דרך מספר שלבים שצריך לבצע כדי להיות באופן רשמי גרוש או גרושה. מהי הדרך המהירה וקלה יחסית להתגרש? הכנסו למדריך שלב אחר שלב – איך להתגרש בדרך הנכונה.

כמה עולה להתגרש?

גירושין כרוכים בהוצאות לא מועטות, והשפעה רבה על מצבך הכלכלי. אז כמה עולה להתגרש? האגרות, שכ”ט עורך דין, עלות מגשר, מומחים ושא הוצאות.

עורכי דין מומלצים בתחום