איך מגישים תביעה בבית משפט?

הגשת תביעה היא הכלי המרכזי להשגת סעדים משפטיים שונים, למשל פיצוי כספי. ישנם סוגים רבים של תביעות וכל תביעה תוגש לבית המשפט הרלוונטי. לבית המשפט הסמכות לקבל את התביעה או לדחות אותה באופן מלא או חלקי וניתן לערער על פסק הדין לערכאה גבוהה יותר. נביא להלן כמה סוגים של תביעות משפטיות, נבחן את השאלה האם צריך עו”ד לצורך הגשת תביעה וכן נסביר על תביעות קטנות. 

עורך דין מומלץ

 

סוגי תביעות

בכל תחום משפטי ניתן להגיש תביעה, בהתאם לעילות השונות של אותו התחום. כך למשל, ישנן תביעות נזיקין, המוגשות בשל תאונת דרכים, לשון הרע, רשלנות רפואית ועוד. במסגרתן, ידרוש התובע פיצוי כספי בשל הנזקים שנגרמו לו עקב האירועים הללו. בתחום הקניין הרוחני הפרת זכויות יוצרים או הפרת סוד מסחרי, הן עילות תביעה נפוצות. בתחום דיני המשפחה, מוגשות תביעות גירושין, מזונות, אבהות וכיו”ב, במסגרת דיני העבודה מוגשות תביעות רבות של עובדים נגד מעבידים ולהפך. ישנן גם תביעות כספיות המוגשות למשל בשל הפרת חוזה או בשל עוול צרכני. כל תביעה מוגשת לבית המשפט המוסמך לדון בה, על פי סמכות עניינית (נושא התביעה) ועל פי סמכות מקומית (מיקום גאוגרפי). כך למשל, תביעות נזיקין מוגשות לבית משפט השלום או המחוזי, בעוד שתביעות בעניין יחסי עובד מעביד, מוגשת לבית הדין האזורי לעבודה.  

 

האם צריך עו”ד?

כאשר אנו רוצים להגיש תביעה, אחת השאלות הראשונות שעולות היא האם אנחנו זקוקים לעורך דין והתשובה היא בחיוב ונסביר מדוע. מערכת המשפט היא מורכבת מאוד והתנהלות מולה ללא ידע משפטי נרחב בחוק ובפסיקה, מקטינה באופן משמעותי את הסיכוי כי תביעתנו תתקבל. לכן אנו זקוקים לייצוג משפטי של עורך דין אשר ייצג אותנו לאורך כל הליך התביעה. ראשית, יבחן הוא האם יש בידינו  עילת תביעה, מהם סיכוייה והאם יש כדאיות כלכלית בהגשתה. לאחר מכן, אם התקבלה החלטה על הגשת תביעה, ידאג עורך הדין לאיסוף כל המסמכים הדרושים לביסוסה וינסח את כתב התביעה באופן מפורט ומקיף כך שבית המשפט יקבל תמונת מצב מלאה ומדויקת. כאשר הנתבע יגיש כתב הגנה, יוכל עורך הדין להגיש כתב תשובה בעת הצורך ולאחר מכן ייצג אותנו עורך הדין בבית המשפט. במקרה הצורך יגיש עבורנו עורך הדין בקשה לסעדים זמניים עד להכרעה בתביעה. בסיומה, אם פסק הדין אינו לשביעות רצוננו, עורך הדין ייצג אותנו בהליך הערעור, עד לקבלת התוצאה המשפטית המיטבית. 

איך לתבוע

בין אם מדובר בתביעת חוב, תביעת פיצויים, או אכיפת חוזה, שליחת מכתב התראה בטרם נקיטת הליכים היא צעד מקדים.

לאחר קבלת ההחלטה להמשיך ולהגיש תביעה, כנראה שתזדקקו לעזרה בכדי להבין כיצד להתחיל בהליכים. הגשת תביעה(אזרחית או פלילית)  אינה תמיד תהליך ברור ופשוט, ואפילו החלטות בסיסיות כמו היכן להגיש תביעה עשויות להיות לא פשוטות כפי שהן נראות.

מדריך jus-tice israel  בנושא כיצד לתבוע, תוכלו למצוא מידע כיצד להחליט אם להגיש תביעה, האם אתם זקוקים ליועץ של עורך דין, כיצד לכתוב מכתבי דרישה לפני תביעה, ולמה לצפות בתביעה כפי שהיא מתקדם מההתחלה ועד הסוף.

כיצד לדרוש תשלום במכתב
מדריך שלב אחר שלב לניסוח מכתב תשלום דרישה, חלופה לתביעות, בו אתה מתאר את מה שאתה סבור שהצד השני חייב ואזהרה כי תביעה תבוא בעקבותיה.

למד/י כיצד לתבוע
הגשת תביעה: האם אתה צריך לתבוע?
ראשית בשאלה האם עליכם להגיש תביעה אזרחית ליישוב סכסוך נתון, כולל דוגמאות לסוגים שונים של תיקים ומה עליכם לחפש כאשר מחליטים אם לתבוע.

איך כותבים כתב תביעה? דוגמאות לכתבי תביעה שהוגשו בבית משפט

עשרה דברים שצריך לחשוב עליהם: תביעות משפטיות
רשימה של 10 דברים חשובים שיש לקחת בחשבון כאשר (או לפני) הגשת תביעה, כגון האם תביעה בכלל משתלמת; האם אתה יכול להרשות לעצמך עורך דין; ועוד.

האם יש הגבלת זמן להגשת תביעה?
הסבר לתקנות התיישנות בתיקים אזרחיים, המגבילים את משך הזמן שהתובע צריך לתבוע לאחר התרחשות לכאורה של מעשה הגורם לפגיעה.

פתיחת התיק: ניירות בית משפט ראשוניים
כיצד להתחיל בתביעה לאחר שהחלטת להגיש תביעה אזרחית, החל מהגשת התלונה הראשונית והגשתה לנאשם וכלה בתשובה לתשובות.

החלטה לפני משפט: בקשות בית משפט
בקשות לפני משפט נפוצות ברוב התיקים בבית המשפט ומאפשרות לצדדים לגשת למידע נוסף; שינוי מקום; בקש פסק דין מקוצר; ואפילו התיק נדחה.

תביעות קטנות

ביהמ”ש לתביעות קטנות הוא ייחודי, בו אין באפשרותנו להיות מיוצגים על ידי עו”ד אלא במקרים מיוחדים. בהתאם לכך, מדובר בבית משפט בלתי פורמלי וכל אדם יכול להופיע בו לבדו ולטעון את טענותיו בשפה פשוטה, ללא ידע משפטי. בית המשפט לתביעות קטנות, כשמו כן הוא, דן בתביעות בסכומים נמוכים, הסכום מתעדכן מעת לעת וכיום הסכום המקסימאלי הוא עד 33,900 ₪. שימו לב כי רק אדם פרטי רשאי להגיש תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות, זאת כדי לתת כוח משפטי ל”אדם הפשוט” אל מול חברות ותאגידים. אלו תביעות נגיש בבית משפט זה? לערכאה זו נוכל להגיש למשל, תביעה לפיצוי בשל הפרת חוזה, תביעה בגין נזקי רכב בתאונת דרכים, החזרה, ביטול או תיקון של מוצר שרכשנו ועוד. על התובע לרשום בקצרה את השתלשלות העניינים ולצרף מסמכים המגבים את טענותיו, כאשר ניתן להגיש את התביעה באופן מקוון או במזכירות בית המשפט. הנתבע יגיש כתב הגנה ובית המשפט יקיים דיון קצר, בו ישמע את טענות הצדדים ולרוב, ייתן פסק דין באותו מעמד. נציין כי למרות שלא ניתן ברוב המקרים להיות מיוצגים בבית המשפט לתביעות קטנות, הרי שניתן להתייעץ עם עו”ד לצורך התביעה והוא אף יכול להכינה עבורנו. 

עשה זאת בעצמך

טופס פתיחת הליך להורדה

נושאים נוספים:

עדכוני שנת 2021

מהי תביעה בסדר דין מהיר? 

תביעה בסדר דין מהיר תקנות חדשות
סדר דין מהיר או מקוצר
תצהיר עדות ראשית בסדר דין מהיר דוגמא
תביעה שכנגד בסדר דין מהיר
תביעה בסדר דין רגיל
דוגמא לכתב תביעה בסדר דין מהיר תקנות חדשות
מועד להגשת כתב הגנה בסדר דין מהיר
דיון מהיר

תקנות חדשות סד”א

דוגמא לתביעה בסדר דין מהיר