משמורת אב | כיצד להשיג זכויות משמורת כאבא?

משמורת אב

בשל חזקת הגיל הרך, אבות בישראל אינם יכולים לקבל משמורת על ילדיהם, אלא במקרים חריגים מאוד. יש מי שסבורים שזהו המצב הראוי, היות שהאם היא ההורה העיקרי ועל כן עליה לקבל את המשמורת באופן אוטומטי בכל מקרה של פרידה. לצידם, יש מי שרואים בכך אפליה מגדרית בין אב לאם, שאין לה כל הצדקה וכן, פגיעה חמורה בטובת הילד הזקוק לשני הוריו במידה שווה, ללא כל הבדל.

עורך דין מומלץ

מה קובעת חזקת הגיל הרך?
על פי סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ”ב-1962, ילדים מתחת לגיל 6, עוברים אוטומטית למשמורתה של האם, בעת פרידתם של ההורים. כלל זה נקרא חזקת הגיל הרך וזו יש לומר, מצויה במחלוקת עמוקה מזה שנים. רבים סבורים כי בכל מקרה של גירושין, יש לבחון באופן פרטני, האם לתת את משמורת הילדים לאב או לאם, בהתאם לכישורי ההורות שלהם ובהתאם לטיב הקשר שלהם עם הילדים.

זוהי למעשה הייתה גם המלצת ועדת שניט שפרסמה את מסקנותיה בתחילת שנות ה2000 וקבעה כי יש לבטל את חזקת הגיל הרך. מולם עומדים מי שסבורים שילדים קטנים זקוקים יותר לאמם ואילו האב הוא ההורה המשני. לכן מן ההיגיון כי כאשר בני הזוג הולכים לדרכם הנפרדת, המשמורת תימסר לאם ואין כל צורך לפתוח את הדברים לדיון בכל פעם שבני זוג מתגרשים. נכון להיום, חזקת הגיל הרך עוד כאן ולכן, משמורת אב היא תרחיש נדיר מאוד.

משמורת אב- מתי זה קורה?
רוב האבות אינם מודעים לכך כי כאשר הם נפרדים מבת הזוג, הסיכוי שלהם לקבל את המשמורת על הילדים היא קטנה מאוד. הדברים נכונים בפרט כאשר הילדים הם מתחת לגיל 6, אז חלה חזקת הגיל הרך, המעבירה כאמור, את החזקה באופן אוטומטי לאמא בכל עת שמתקבלת החלטה על פרידה. מתי בית המשפט יקבע בכל זאת משמורת אב? בשני מקרים מרכזיים.

האחד, כאשר בן הזוג מצביע על אי כשירות מובהקת של האם לתפקד כהורה משמורן, אז המשמורת תעבור אליו. מדובר, חשוב לומר, בעיקר במצבים של התמכרויות קשות מצד האם לאלכוהול או לסם. המקרה השני שבו אב יכול לקבל משמורת על ילדיו הוא כאשר האם מסיתה את הילדים כנגדו ומסכלת את הקשר ביניהם, מה שקרוי בעגה המשפטית ניכור הורי. אז, בית המשפט יכול לקבוע מעבר ממשמורת מלאה של האם למשמורת משותפת של ההורים ובמקרה חמור במיוחד של ניכור הורי, אף להעביר את הילדים לחזקתו המלאה של האב.

מאמרים קשורים: איך לקבל זכויות משמורת כאבא?

מה הסיכוי שאבא יקבל משמורת מלאה

הסיכויים שאבא יקבל משמורת 50/50

אחוז של אבות שמקבלים משמורת

סיכויים שאבא יקבל משמורת מלאה בישראל

כיצד לזכות במשמורת ילדים לאבות

איך לתת את מלוא משמורת לאבא

כיצד לזכות במשמורת ילדים לאבות בגירושין

 

איך לקבל משמורת משותפת

משמורת משותפת תנאים

משמורת משותפת חוק חדש

משמורת מלאה

משמורת משותפת חסרונות

משמורת משותפת רדיוס

משמורת זמנית לאב

תביעה לשינוי משמורת

 

חשיבות הליווי המשפטי
משמורת ילדים היא ללא ספק הסוגייה הרגישה ביותר בהליכי גירושין. כאן אין המדובר במחלוקת על רכוש וממון, מהותית ככל שתהיה, אלא בקשר של בני הזוג עם היקר להם מכל, הילדים שלהם. לאור המצב המשפטי המורכב כפי שתיארנו לעיל, חשוב מאוד שלא לנסות להתמודד עם הדברים באופן עצמאי אלא לקבל ליווי משפטי מקצועי אשר יעמוד על זכויותיהם של הצדדים בעניין זה.

תפקידו של עורך הדין יהיה קודם כל לבחון האם קיימת אפשרות להגיע להסכמה הוגנת וראויה עם הצד השני. יש לזכור, כי טובת הילדים מחייבת כי בני הזוג יעשו כל שניתן כדי לשים את כעסיהם בצד, לגבש הסכם משמורת ולהימנע ממאבק משפטי שיגזול מהם זמן, כסף ויפגע בילדים.

לשם כך, ניתן לפנות למגשר גירושין, לפסיכולוג ילדים, למטפל זוגי ולבעלי מקצוע נוספים שיוכלו לפשר בין הצדדים ולהביאם להחלטה שתשרת את טובת הילדים. היה ולא מתגבשת הסכמה בין בני הזוג, עורכי דינם יפעלו למימוש הזכויות שלהם במישור זה באופן האופטימאלי.


מהן זכויות האפוטרופסות של האב?
בדיני המשפחה, זכויות משמורת מתייחסות לזכויות מסוימות שיש להורים על ילדיהם. זכויות אלה מסמיכות חוקית את ההורים לקבל החלטות בנוגע לגידול הילד וסדרי החיים שלו. למרות שלשני ההורים יש זכות לבקש משמורת על ילדיהם, במקור היה לאב קשה יותר מאם להשיג משמורת על ילדיהם. זה נבע מחוקים מסוימים ועיוותים חברתיים.

כפי שנכון לכל הורה ביולוגי, זכויותיו של האב ביחס למשמורת ילדים זהות לזו שמהן נהנית האם הביולוגית של הילד. המשמעות היא שאב שמקבל משמורת יורשה לטפל בילד, לגור פיזית בביתו, לקבל החלטות לגבי אופן גידולו, ועליו לפרנס את הילד כלכלית.

עם זאת, סוגי זכויות המשמורת שיש להורה יהיו תלויים בסוג ההסדר המשמורת עליו נקבע בית המשפט. לפיכך, אף שקיימת מגמה של מתן משמורת משותפת להורים, יתכן כי לאב ניתן רק משמורת חוקית על הילד. במקרה כזה, הילד יתגורר בעיקר אצל האם והאב יכול לקבל רק זכויות ביקור מסוימות.

אם אתה אב ומבקש להאריך את זכויות המשמורת שלך, עליך לפנות לעורך דין משפחה מקומי בהקדם האפשרי. סביר להניח שתצטרך לעבור הערכה נוספת וייתכן שתצטרך להופיע שוב בבית המשפט. עורך דין יוכל לסייע לך בתהליך זה ויכול לטעון בשמך במקרה שתיק יהפוך לקרב משמורת מלא.

כיצד נקבעת אבהות?
אבהות היא נושא שעולה לעתים קרובות בתיקים של משמורת על ילדים . אבהות פירושה פשוט שאדם הוא האב הביולוגי של ילד. לאבות ביולוגיים מוענקות זכויות מסוימות על ילדיהם, כולל משמורת. לפיכך, על מנת שיוכל לממש זכויות כאלה, אדם עשוי להזדקק לקבוע אבהות (כלומר שהם אביו של הילד).

ישנן מספר דרכים לבסס אבהות. אחת השיטות המשמשות לעתים קרובות להוכחת אבהות היא על ידי אב פוטנציאלי לעבור בדיקת DNA לאבהות . בדיקת DNA של אבהות היא בדיקה רפואית שתחייב את האב למסור דגימה של ה- DNA שלהם למעבדה שם היא תעבור ניתוח מדעי ותשיב תוצאות המציינות האם מדובר באביו הביולוגי של הילד או לא.

ניתן להקים אבהות גם בכך ששני ההורים יחתמו ויגישו טופס לבית המשפט שמודה כי אדם הוא למעשה אביו הביולוגי של הילד. בשיטה זו, ככל הנראה ההורים יצטרכו לצרף את תעודת הלידה של הילד לטופס ולהגישו גם לבית המשפט להוכחה.

ברוב המקרים, בתי המשפט מעדיפים להעניק משמורת להורים הביולוגיים של ילד אם וככל שזה אפשרי (למשל, שני ההורים כשירים). הסיבה לכך היא אמונה ארוכת שנים כי מתן משמורת להורים הביולוגיים של הילד הוא טובת הילד. לכן, אחת הדרכים להבטיח שאבות יוכלו לקבל משמורת על ילד היא להקים אבהות ולהוכיח שהם האב הביולוגי של הילד.

בנוסף, ניתן לקבל לאב משמורת על ילד אם האם אינה כשירה לגדל אותם, נותרת חסרת יכולת או נפטרת. אב יכול גם לקבל משמורת על ילד אם בית המשפט קובע כי האב נמצא במצב הטוב ביותר לגדל אותם בהתאם לסטנדרט טובת הילד.

מצא את עורך הדין הנכון לקבלת משמורת הילד

שכרו את עורך הדין הנכון בסמוך למיקומכם

מצא את עורך הדין שלי עכשיו

האם ישנם סוגים שונים של משמורת על ילדים?
כפי שנדון בעבר, בית המשפט בדרך כלל ישים את תקן האינטרס של הילד בבואו לקבוע איזה הורה (או הורים) צריך לקבל משמורת על הילד. בית המשפט רשאי גם להחליט על פיצול משמורת בין ההורים או רק לתת זכויות משמורת מסוימות לאחד מהם. הסיבה לכך אפשרית היא מכיוון שיש סוגים שונים של משמורת על ילדים.

באופן כללי, ישנם שני סוגים עיקריים של משמורת על ילדים : משמורת פיזית ומשפטית. אם הורה שומר על משמורת פיזית על ילד, המשמעות היא שהילד יחיה איתם רוב הזמן ושהם יהיו אחראים על טיפול פיזי בילד באופן קבוע.

מצד שני, אם להורה יש משמורת חוקית על ילד, אז יהיה לו הכוח לאשר החלטות משפטיות חשובות לגבי אותו ילד. זה כולל החלטות בנוגע להשכלתם, חינוך דתי, טיפול רפואי ואפשרויות שונות אחרות המשפיעות על אופן גידולו של הילד.

בנוסף, ישנם כמה צורות חלופיות של הסדרי משמורת, כולל משמורת פיזית משותפת, משמורת בלעדית ומשמורת קן ציפורים.

משמורת פיזית משותפת פירושה שהילד יחליף לגור עם שני ההורים. משמורת בלעדית פירושה שרק אחד מההורים יחזיק במשמורת על הילד. משמורת קן הציפורים, הזמינה רק במדינות מסוימות, פירושה שילד יגור בבית מגורים ראשי אחד שההורים יחליפו פנימה והחוצה בכל שבוע. הורים רשאים גם ליצור הסדר משמורת מותאם אישית על ידי התקשרות בהסכם וקבלת אישור מבית משפט.

פריט אחרון שצריך לציין לגבי הסדרי משמורת על ילדים הוא שבאופן מסורתי האם קיבלה משמורת פיזית וחוקית על הילד. אולם בעידן המודרני, הרעיון שרק אם צריכה לדאוג לילד מיושן יותר ויותר. לפיכך, כיום בתי משפט רבים פוסקים משמורת לשני ההורים וייתכן שאבות יקבלו משמורת בלעדית על ילדיהם.

בסך הכל, כל עוד שני ההורים נראים כשירים לגדל את ילדם, ככל הנראה בית המשפט יעניק להם משמורת משותפת. מגמה זו קיימת כבר כמה שנים, כך שאב מתאים לא צריך להיות נושא שישמור על צורה כלשהי של משמורת על ילדם.

אם אכן מתעוררת בעיה, ייתכן שכדאי להעסיק עורך דין לזכויות אב שיסייע בקרבות משמורת לאבות. עורך דין חענייני משפחה וגירושין בעל ניסיון כזה יכול לסנגר בשם האב ולהגיש ראיות המדגימות מדוע יתכן שהאינטרס של הילד יהיה לחיות עם אביהם או לבלות חלק מהזמן לחיות איתם. עורך דין יכול גם לעזור לאב לנסח ולנהל משא ומתן להסדר משמורת מותאם אישית.

האם עלי לשכור עו”ד לעזרה בזכויות משמורת אבות?
כהורה, חיוני שתבין את הזכויות החוקיות שיש לך על ילדך, אחרת אתה עלול לוותר על הרשאות חשובות מבלי לדעת זאת. לכן, אם יש לך שאלות או שאתה זקוק לסיוע בנושא משמורת על ילדים, יתכן והאינטרס שלך יהיה לדבר עם עורך דין זכויות אב מקומי באופן מיידי לקבלת ייעוץ נוסף.

קטגוריות:

עורכי דין מומלצים בתחום