הסכם גירושין

הסכם גירושין

רבים מן הזוגות המבקשים להתגרש, מקבלים החלטה שלא לנהל את ההליך בערכאות המשפטיות ותחת זאת לחתום על הסכם גירושין. המטרה: להסדיר בהסכמה את ענייני הגירושין וכך לסיים את קשר הנישואין בצורה הקלה ביותר, לחסוך בעלויות כספיות ובעוגמת הנפש הכרוכים בניהול גירושין בבית משפט.

עורך דין מומלץ

מהו הסכם גירושין בין בני זוג?
כאשר מערכת היחסים עלתה על שרטון ובני הזוג מקבלים החלטה להתגרש, באפשרותם לבחור לערוך הסכם גירושין. ההסכם יסדיר את כלל הסוגיות המשפטיות בין הצדדים ויחסוך להם את הצורך לפנות לערכאות המשפטיות. התוצאה: הליך גירושין קצר יותר, קל יותר וחסכוני יותר. בשל הנושאים בהם הוא עוסק, הרי שלהסכם גירושין השלכות משמעותיות מאוד על חייהם של בני הזוג. לכן, אין לחתום עליו בחופזה, אלא בלב שלם ומתוך הבנה מלאה של הוראותיו.

יש גם לזכור כי קשה מאוד לבטל הסכם גירושין לאחר שאושר על ידי בית המשפט. לכן, עריכת הסכם זה אינה עניין של מה בכך, אלא נושא שיש להתייחס אליו בכובד ראש. עוד נציין, כי בני הזוג רשאים לערוך את ההסכם באופן עצמאי, אך חשוב להבין כי רק הסכם המנוסח על ידי עורך דין מומחה, יעניק לבני הזוג את המענה המשפטי המלא וימנע מהם להיקלע למחלוקות בעתיד.

מה כולל הסכם גירושין?
ראשיתו של ההסכם הוא בהצהרת הצדדים על החלטתם להתגרש ועל רצונם להסדיר את כל העניינים שביניהם במסגרת ההסכם. מה צריך לכלול הסכם הסדר גירושין? תוכנו של הסכם גירושין תלוי בנסיבות המקרה, שהרי כל הסכם צריך להיות מותאם לבני הזוג. יחד עם זאת, ככלל, הוא יעסוק בנושאים הבאים:

• סידור הגט בבית הדין הרבני: בני הזוג מסכימים לתת ולקבל גט ולכך יש חשיבות רבה משום שעל פי ההלכה, גט חייב להינתן בהסכמת שני בני הזוג.

חלוקת רכוש בגירושין: פירוק התא הכלכלי המשותף על ידי חלוקת הנכסים בין בני הזוג, החל מדירת המגורים וכלה בזכויות הפנסיה.

משמורת: חלוקת זמני השהות של כל הורה עם הילד, כאשר ניתן לבחור בין משמורת מלאה לאחד ההורים או משמורת משותפת, בה הילדים שוהים זמן שווה עם כל הורה.

מזונות ילדים: יש להסדיר את גובה תשלום המזונות, בהתאם לצרכי הילדים, זמני השהות עליהם הוסכם ומצבו הכלכלי של כל אחד מהצדדים.

הסכם גירושין באמצעות עורך דין בלבד
כאמור מעלה, להסכם גירושין יש השפעה דרמטית על כל היבטי החיים של בני הזוג. משכך, הם חייבים שיהיה בידם הסכם ברור, מפורט ומדויק מאוד, הצופה פני עתיד וכולל את כל הסוגיות הרלוונטיות. כדי להגיע לתוצאה זו, על הצדדים לשכור את שירותיו של עורך דין לדיני משפחה, המומחה בתחום ובעל ניסיון רב. אולם, מתוך רצון לחסוך בעלות שכר הטרחה, ישנם לא מעט זוגות אשר אינם פונים לעורך דין לצורך עריכת הסכם גירושין.

תחת זאת, הם מורידים מהאינטרנט הסכם לדוגמא ומסתמכים עליו. במהרה הם יגלו כי ההסכם אינו עונה על הצרכים שלהם והם נקלעים שוב ושוב לוויכוחים ומחלוקות. אז, למעשה בני הזוג מפספסים את כל המטרה שלשמה ביקשו לערוך הסכם גירושין מלכתחילה: להסדיר בהסכמה מלאה את הסוגיות המשפטיות ולהימנע ממאבק משפטי.

כמה עולה הסכם גירושין?
הסכם גירושין אמור לתת מענה לכלל הנושאים העומדים בין בני הזוג בעקבות ההחלטה להתגרש. אצל חלק מהזוגות מתמקד ההסכם בהיבט הכלכלי, היות שהם נפרדו ללא ילדים. לעומת זאת, כאשר בני הזוג מתגרשים לאחר שהקימו משפחה, הרי שבנוסף לחלוקת הרכוש, הם יידרשו להסדיר גם את משמורת הילדים ודמי המזונות.

היקף הסוגיות ומורכבותן ישפיע מטבע הדברים על עלות הסכם הגירושין. עוד נציין, כי ישנה חשיבות רבה לשאלה האם בני הזוג מגיעים אל עורך הדין כאשר הם רואים עין בעין את הדברים, או שמא קיימים ביניהם חילוקי דעות משמעותיים. נתון זה ישפיע על היקף העבודה הנדרש מעורך הדין ומכאן, על עלות ההסכם. מבחינת טווח שכר הטרחה, מדובר החל מ5,000 ₪ לא כולל מע”מ להסכם בסיסי ועד 10,000 ₪ ומעלה להסכמים מורכבים.

גירושין בהסכמה

מה כולל הסכם גירושין?

כמה עולה הסכם גירושין? | עלות הסכם גירושין

מהוא הסכם הסדרת גירושין?

הסכם גירושין הוא הסדר, הסכמה הדדית או הבנה אחרת שהושגו, כמו בהליכים כספיים או עסקיים, בין שני מבוגרים שבחרו להתגרש. הוא משמש כהסכם המשפטי הסופי בין מבוגרים אלה לתיעוד תנאי גירושיהם.

הסכם הגירושין מסדיר מי מבני הזוג מקבל איזה רכוש ואיזו אחריות לאחר סיום הנישואין.

נושאים המוסכמים בהסדר: משמורת וביקור ילדים, מזונות ילדים, מזונות, ביטוחי בריאות וחיים, נדל”ן, מכוניות, חפצי בית, חשבונות בנק, חובות, השקעות, תוכניות פרישה ופנסיה, שכר לימוד השכלה גבוהה לילדים ופריטי ערך אחרים, כמו מיילים של נוסע מתמידוחברות קאנטרי קלאב. ניתן לכלול גם תנאים לגבי תשלומי מס, שמות חוקיים והוראות לשינוי ההסכם.

עו”ד לענייני משפחה מאיה רוטנברג

עורכי דין מומלצים בתחום