כמה עולה הסכם גירושין? | עלות הסכם גירושין

עלות הסכם גירושין

חלק ניכר מהזוגות המתגרשים בישראל בוחרים בדרך של הסכם גירושין. למי מיועד הסכם זה ומה הוא מסדיר? כמה עולה לערוך הסכם גירושין והאם זה זול יותר מניהול הגירושין בבית המשפט?

עורך דין מומלץ

הסכם גירושין- למי הוא מיועד?
זוגות המבקשים להתגרש בטוב ולהימנע ממלחמה משפטית ורגשית, בוחרים בחתימה על הסכם גירושין. חשוב מאוד כי בני הזוג יחתמו על ההסכם מרצון כנה וחופשי וכי ההסכמות אליהן הגיעו הוגנות ואינן מקפחות את מי מהם. הסכם גירושין יכלול את כל העניינים המשפטיים אשר יש להסדיר בין בני הזוג בעקבות פרידתם והוא יחליף את הצורך לנהל הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני.

את ההסכם יש להגיש לאישורה של אחת מן הערכאות שלעיל, אשר תעניק לו תוקף של פסק דין לאחר ששוכנעה כי בני הזוג מבינים את השלכות ההסכם וחתמו עליו ללא לחץ או כפייה. נציין, כי הדרך לחתימה על הסכם גירושין יכולה להיות לא פשוטה, היות ששני הצדדים יידרשו לוויתורים כדי להגיע לפשרה הוגנת. יחד עם זאת, היתרונות שבו שווים את המאמץ ובראשם, החיסכון בעלויות הכספיות. כמה עולה לערוך הסכם גירושין והאם זה משתלם יותר בהשוואה לניהול ההליך המשפטי בערכאות.

כמה עולה הסכם גירושין?

הסכם זה נועד להסדיר את כל הסוגיות בין בני הזוג העומדות על הפרק בשל הגירושין. מכאן, כי עלות ההסכם נגזרת מכמות הנושאים שיש לתת להם מענה וממידת המורכבות שלהם. לדוגמא, כאשר מדובר בבני זוג ללא ילדים וללא רכוש רב, מדובר בהסכם גירושין בסיסי אשר יכול להסתכם בכ5,000 ₪ בממוצע. אם לבני הזוג יש ילדים והספיקו לצבור רכוש משמעותי בתקופת הנישואין, עלות ההסכם יכולה להיות כפולה ולעמוד על כ10,000 ₪. כמו כן, ישנם גם הסכמי גירושין אשר יכולים להגיע לעלויות של 20,000 ₪ ומעבר לכך. זאת לדוגמא כאשר מדובר על זוג מרובה נכסים אשר יש חברות בבעלותו, נכסי נדל”ן ועוד.

פרמטר נוסף המשפיע על עלות הסכם גירושין היא מידת ההסכמה בין בני הזוג. למה אנו מתכוונים? כאשר קיימות בין הצדדים מחלוקות מהותיות, יהיה צורך לקיים ביניהם משא ומתן ממושך כדי ליישבן. ריבוי פגישות עם עורכי הדין יכול לייקר מטבע הדברים את העלות הכוללת. לעומת זאת, כאשר בני הזוג מגיעים מגובשים יחסית, ניתן יהיה להתפנות למלאכת כתיבת ההסכם באופן מידי ואז העלויות יהיו נמוכות יותר.

כמה עולה להתגרש בבית משפט?
הכלל הוא כי העלויות של הסכם גירושין, גם במקרים המורכבים ביותר, תהיינה לרוב נמוכות מאלו הכרוכות בניהול הגירושין בערכאות. ראשית, משום שכל תביעה שיש להגיש כרוכה בתשלום אגרה נפרד. כך, תוגשנה תביעה בגין חלוקת הרכוש, תביעה נוספת בגין משמורת הילדים ותביעה בגין דמי המזונות. שנית, על כל אחד מבני הזוג יהיה לשלם לעורך דין מטעמו עבור כל הופעה בבית משפט וכאשר מדובר במספר תביעות, יכולים להיות עשרות דיונים ואף למעלה מכך.

לזאת יש להוסיף את שכר הטרחה של כל עורך דין עבור הכנת כתבי הטענות, צווים, בקשות ועוד. כמו כן, לצדן של עלויות אלו, יכולות להתווסף הוצאות משפט שונות אשר ייקרו את ההליך. לאור זאת, ניהול הליך גירושין בבית משפט יכול להגיע לעשרות ולמאות אלפי שקלים, הכל בהתאם לנסיבות המקרה, למשכו של ההליך ולמורכבות שלו. הבחירה בהסכם גירושין לעומת זאת, לא רק שיכולה לקצר מאוד את ההליך, אלא שהיא חוסכת לבני הזוג את מרבית העלויות שפורטו לעיל. כמו כן, אם יש בין בני הזוג בסיס רחב של הסכמה, הם יוכלו לפנות לעורך דין משותף ולהימנע מתשלום שכר טרחה כפול לשני עורכי דין.

להתגרש בהסכמה עלויות


גישור

עורכי דין מומלצים בתחום