עורך דין פלילי | עורך דין וייטנאם

חשיבותם של עורכי דין פליליים
סנגור פליליים ועורכי דין פליליים מגנים על אזרחים שמואשמים בפשעים ואינם יכולים להגן על עצמם. עורכי הדין הפליליים מבטיחים שכל הצדדים המשתתפים בהליך המשפטי פועלים בקפידה על פי החוקים המעניקים זכויות לכל האזרחים.

עורך דין מומלץ

חוקת וייטנאם, סעיף 71, קובע כי “האזרח ייהנה מחוסר הפרה של האדם ומהגנה על החוק בכל הנוגע לחייו, בריאותו, כבודו וכבודו”. הסנגור פליליים המשפטיים משתמשים בהגנת החוק לטובת לקוחותיהם.

חובת הסנגור הפלילי
על עורכי דין בויטנאם מוטלת החובה להגן על האינטרס של הלקוח שלהם במסגרת גבולות החוק. עורכי דין פליליים משתמשים בידע שלהם בחוקים כדי להגן על כל האזרחים המואשמים בפשעים.
עו”ד פלילי לעולם לא יפגע בזכויות ההגנה של הלקוח שלו.

ניהול תיק פלילי
כל תיק פלילי מתחיל באישום או מעצר. הסטנדרטים המשפטיים לפתיחת תיק נמצאים בסעיפים 6, 48,49 של חוק סדר הדין הפלילי של וייטנאם הCPC. למעט מקרים שבהם נאשם נעצר במהלך המעשה, “על חם”, התובע יאשים אדם בפשע. (ראה, CPC, סעיפים 33, 34, 35). לאחר מכן יובא הנאשם למעצר המשטרה. על פי סעיפים 11, 48, 49 ל־CPC, לעצור או לנאשמים יש את הזכות להגן על עצמם, להתייעץ עם עו”ד פלילי פרטי או שימונה לו סנגור.

חשוב : לאדם העצור או הנאשמים יש זכות 1) לקבל מידע על סיבת המעצר או האישום 2) לקבל מידע על זכויותיו וחובותיו 3) להגן על עצמו או ללמנות עו”ד להגנה פלילית. ראה, CPC, סעיפים 48 ו-49, לפירוט הדרישות החוקיות שיש לעמוד בהן לפני המעצר.

פגישה ראשונה עו”ד פלילי לקוח 
כלא או בית מעצר הוא לעתים קרובות המקום הראשון שבו עורך דין יפגוש את הלקוח שלו. לאדם המוחזק בכלא יש הרבה רגשות טעונים. חשוב שעורך דין, במיוחד עו״ד פלילי המגיע לוייטנאם, יפעל להשרות בטחון, עורך דין בעל ידע כמובן הוא עורך דין בטוח בעצמו.

לפני הפגישה עם הלקוח שלך, עליך להקפיד לעיין באישומים הפליליים, לדעת אילו חוקים חלים, להכין עותקים (אם אפשר) של המסמכים המשפטיים בתיק, ולהיות מוכן לטפל בערבות.

המלצות לעורכי דין שמייצגים בוייטנם
הנה כמה הצעות למפגש הראשון עם הלקוח שלך.
הודע ללקוח שלך שאתה שם כדי להגן על האינטרסים שלו. הזכר לו שתפעל כדי לשחרר אותו מכליאה נוספת, להגנה מהרשעה פלילית ועל משפחתו ורכושו.
הודע ללקוח שלך על ההליך הפלילי שישפיע על מצבו. הסביר האם קיימת ערובה ומה נדרש לערבות.
הודע ללקוח שלך על האישומים הפליליים ועל מרכיבי האישומים. ודא שאתה מכיר כל מרכיב של האישום או האישומים הפליליים ומה הכרחי כדי להוכיח מרכיבים אלה.
הודע ללקוח שלך על הגנות פוטנציאליות. הקפד לכלול סטנדרטים משפטיים של חוקיות השגת ראיות והמעצר עצמו.

הודע ללקוח שלך שישנן ארבע אפשרויות משפטיות עיקריות שיש לעמוד בפניהן בעתיד. אפשרויות אלו הן, 1) משפט, 2) אי משפט על ידי הודאה באשמה, 3) שיתוף פעולה ו/או משא ומתן ו, 4) ביטול האישומים.

הודע ללקוח שלך על טווח העונשים אם הוא יימצא “אשם”. זכור לכלול גם את העונש המקסימלי וגם את המינימום וכן אפשרויות ענישה מחוץ לכלא.

הודע ללקוח שלך על הסכנות שבדבר עם אחרים על המקרה שלו. הזכר ללקוח שלך שמה שהוא אומר לאחרים, כולל למשטרה, יכול לחזור נגדו במשפט או בגזר הדין. כמו כן, חשוב שבני המשפחה יידעו רק באופן כללי על האישומים; דיונים בעובדות ספציפיות של האישום עלולים לגרום לבני משפחה לשמש כעד נגד הנאשם.

הודע ללקוח שלך על הזכויות והסמכויות שיש לו למרות שהוא עומד בפני אישום פלילי. יש לו את ההגנה של החוקה, הקוד הפלילי ואתה, עורך הדין הפלילי שלו. יש לו את הזכות להילחם בכל האשמות הפליליות.

טיפ עו”ד פלילי : הדרישות המשפטיות של מעצר ותנאים לשחרור בערבות מצויות 0-CPC.סעיפים 79-94 . ראה גם, CPC, סעיפים 126-129.

לאחר שתפרט בבירור את שמונה הנקודות לעיל (וכל נקודות אחרות שלדעתך יועילו), שאל את הלקוח שלך אם יש לו שאלות כלשהן. זו ההזדמנות הראשונה של הלקוח שלך ללמוד את החוק, ההליך הפלילי ואפשרויות משפטיות עתידיות.

אל תצפה שהלקוח שלך יבין את כל מה שאמרת זה עתה. הצלחת ללמוד בבית ספר למשפטים. עכשיו, אתה הפרופסור למשפטים והלקוח שלך הוא הסטודנט למשפטים. היה סבלני וענה בלב חם על כל השאלות של הלקוח שלך.

לאחר שהלקוח שלך קיבל מידע מלא על האישומים, ההליך הפלילי החל, טווח הענישה הפוטנציאלי וההגנות לאישומים, הגיע הזמן לשאול שאלות שיסייעו להגנתו. יש לשאול שאלות בצורה שאינה מאשימה. השאלות שלך צריכות לתת ללקוח שלך את ההזדמנות לתת תשובות שיעזרו במקרה שלו.

רשימת שאלות לקוח
להלן כמה שאלות מוצעות.
2א שאלות רקע:
מתי תאריך הלידה שלך?
איפה נולדת?
איפה אתה גר כרגע?
כמה זמן גרת שמה?
מה הייתה הכתובת הקודמת שלך?
את/ה נשואה/נשוי?
מי הם בני משפחתך?
מה היא שפת האם שלך?
באיזו שפה הכי נוח לך לדבר?
האם אתה יודע לקרוא ולכתוב?
מי הם בני משפחתך?
היכן גרים בני משפחתך?
מי החברים שלך?
איפה אתה עובד?
כמה זמן עבדת שם?
מה שמו של הבוס שלך?
מי החברים שלך בעבודה?
עם מי תרצה ליצור קשר לגבי מעצרך?
האם יש לך עבר פלילי קודם?
אילו כספים זמינים בערבות?
האם יש בני משפחה או עמיתים לעבודה שיהיו זמינים לפקח עליך אם תשוחרר בערבות?

נסיבות המעצר:
מגע ראשון
מתי עצרו אותך? איפה עצרו אותך?
מי ביצע את המעצר?
האם הודיעו לך על הסיבה למעצר שלך?
הבנת את הסיבות למעצר שלך?

צו או זימון
הוצג לך צו מעצר או זימון?
האם הצלחת לקרוא ולהבין את צו המעצר?
האם נמסר לך עותק של הזימון או הצו?
האם הודיעו לך על זכויותיך החוקיות? (קרא את המק”ס, סעיף 49)

חיפוש ותפיסה
האם חיפשו עליך?
מה נלקח מגופך?
מה נלקח משהו מהבגדים שלך?
האם נלקחו נוזלים או שערות?
האם האזור או המקום שבו נעצרת נערך ?
האם חיפשו את ביתכם?
האם בוצע חיפוש במקום העבודה שלך?
האם ראית ראיות שנלקחות על ידי המשטרה או החוקרים?
מה נלקח?
האם היו עדים לחיפוש?
מה הייתה השעה ביום או בלילה שבה התרחש החיפוש?

 חקירה
מה אמרו לך בזמן המעצר?
מה אמרו לך לאחר מעצרך?
מי דיבר איתך?
מי יזם את החקירה?
מה היו התגובות שלך?
מה היו הרגשות שלך בזמן החקירה?
האם ההצהרות שלך נרשמו?
האם הצהרותיך תועדו?
האם הותר לך לעיין ולתקן את הצהרותיך?

בקשות לעזרה משפטית ומשפחה
האם ביקשת עורך דין?
האם מישהו הודיע לך שיכול להיות לך סנגור?
מתי הודיעו לך שיכול להיות לך עו”ד פלילי?
האם ביקשת לראות בן משפחה, חבר או עמית לעבודה?
האם ראית משפחה, חברים או עמיתים לעבודה מאז מעצרך?

מעצר
תאר היכן הוכנסת פיזית לאחר מעצרך.
כמה פקידי ממשל נכחו במעצר?
האם הייתה כפייה כלשהי לפני שנחקרת?
איימו עליך פיזית במעצר או מאוחר יותר?
האם עברת התעללות מילולית או איימת במעצר או מאוחר יותר?
האם ניסית לעצור את החקירה?
מה עשית כדי לנסות להפסיק את החקירה?

האישומים הפליליים:
אתה מבין את ההאשמות הפליליות?
האם אתה מבין את המרכיבים המשפטיים של האישומים? האם יש מישהו שיגיד שהם היו איתם בזמן הפשע?
איזה חלק מהאישומים לדעתך אינם מדויקים?

חקירה מהירה
למי כדאי לפנות?
האם יש עדים שכדאי לדבר איתם? האם יש ראיות שצריך לאבטח?
בהתבסס על תשובות הלקוח, אתה יכול לתת חוות דעת מבוססת על אפשרויות ואסטרטגיות הגנה. עליך להדגיש שאתה נותן את דעתך ללא תועלת של חקירה כלשהי כגון צפייה בזירת הפשע, דיבור עם עדים או עיון בראיות שעליהן ביסס התובע את האישומים. חשוב להדגיש שהלקוח שלך חייב להיות סבלני כדי לאפשר לך לפעול למען החופש וההגנה שלו.

בנוסף, עליך לשאול את הלקוח שלך כיצד הוא רוצה להמשיך. האם הם רוצים דיון בערבות? האם הם רוצים שתכין הגנה מבלי לחקור משא ומתן עם התובע? האם הם מעוניינים לשתף פעולה עם המשטרה?

למרות שהלקוח שלך אולי מחפש פתרון מהיר ליציאה מהכלא, חשוב להזכיר לו שזה עתה התחלת לעבוד על התיק שלו. עם זמן נוסף תוכל לתת להם מידע נוסף על ההגנה החזקה ביותר החלה על המקרה שלהם. לאחר הפגישה הראשונית עם הלקוח שלך, עליך לרשום הערות קצרות על מה שדיברת. נסח מתווה קצר של האישומים הפליליים, ההגנות הפוטנציאליות ותחומי החקירה שעשויים להשפיע על המקרה. לבסוף, רשום את כל אנשי הקשר המשפחתיים ולמי יש לפנות, במידת הצורך, כדי ליידע אותם על מצב הלקוח שלך.

3 ערבות
לנאשם יש זכות להשתחרר ממעצר עד לפתרון עניינו. תנאי השחרור תלויים בכך שהנאשמים יבטיחו לבית המשפט שלא יברח מתחום השיפוט או מהווים סכנה לקהילה. להלן גורמים שיכולים להשפיע על החלטת בית המשפט לשחרר את הלקוח שלך בערבות.

שיקולי ערבות
מיקום המגורים
משך זמן המגורים בקהילה
משך הזמן שהמשפחה חיה בקהילה
מוניטין בקהילה
עבר פלילי קודם
מקום עבודה
משך התעסוקה בקהילה
נכונות של בני המשפחה לפקח על הנאשם בעת השחרור
נכונות של עמיתים לעבודה לפקח על הנאשם בזמן השחרור
האם הנאשם זקוק לצרכים מיוחדים.

טיפ עו״ד פלילי: ברוב המקרים, יש לשחרר את הנאשם תוך ימים ספורים כחוק, אלא אם נשלחה בקשה ליועץ המשפטי להארכה. ראה, CPC , סעיפים 86-93, הדנים באורך המעצר ובערבות.

הכנת ההגנה
אחת המשימות החשובות והפשוטות ביותר של עורך דין היא להבין היטב את החוקים התואמים את מרכיבי הפשע הנאשמים. חשוב לפתוח תיק על ידי רישום של כל קביעה עובדתית שיש להוכיח על מנת שהממשלה תקבל הרשעה. לכל יסוד או קביעה עובדתית יש הגנה שניתן ליישם. זה גם נכון שלכל אישום יש סעיף חוקתי מקביל, סעיף בחוק הפלילי של וייטנאם (CCV) ומאמר בחוק סדר הדין הפלילי שחל. חשוב לדעת כיצד החוק משפיע על המקרה כך שכל זכויות הלקוח שלך מוגנות.

טיפ עו״ד פלילי : הזכויות והחובות של עורך הדין הפלילי כוללות את הזכות לקרוא את תיק התיק ומסמכים נוספים הנוגעים לתיק. ראה, CPC, סעיף 58.

ככלל, בכל המקרים ישנן טענות עובדתיות של הממשלה שהן טובות ורעות להגנת הלקוח שלך. “עובדות טובות”, הן העובדות התומכות בהגנה על הלקוח שלך. דרך נוספת לראות “עובדות טובות”, היא להחליט אם הן תוקפות את האמינות של חלק כלשהו מהאשמות של הממשלה. מצד שני, “עובדות רעות”, הן העובדות התומכות בהאשמות הממשלתיות. מאחר שהלקוח שלך הואשם בפשע, וסביר להניח שהוא כלוא, הרושם הראשוני של המקרה הוא שיש הרבה יותר עובדות רעות מעובדות טובות. אל תתייאש. אתה רק מתחיל לגבש הגנה.

ערכו רשימה של העובדות הטובות והרעות שאתם רואים בהאשמות הממשלה. כמו כן, שימו לב אילו עובדות עשויות להשתנות ואילו עובדות, אם הן קיימות, יעזרו או יפגעו בהגנה. כדאי למקם את הרשימות זו לצד זו כדי שתוכל להשוות בין השתיים. הרשימה אולי מרתיעה, אבל זו הסיבה שעבודתו של סניגור משפטי קשה ומתגמלת כאחד.

זכור, אתה תחזור להיפגש עם הלקוח שלך כדי לדון ולהבהיר את המקרה שלו. מראה ללקוח שלך כמה בזהירות אתה מכין הגנה תעניק לו אמון ביכולות המשפטיות שלך. תופתעו לגלות עד כמה לקוח יכול להיות מועיל לאחר שעורך הדין הפלילי שלו יראה לו כיצד להכין את ההגנה על אישום פלילי.

מה אם? בעיות שעלולות להתרחש בשלב זה
נמנעת גישה ללקוח שלך :
ראה, CPC, סעיף 58, זכויות וחובת הסניגור. לסניגור יש זכות להיפגש עם מרשו שנמצא במעצר.

הלקוח שלך לא ידבר איתך :
זכור, אם הלקוח שלך במעצר הוא או היא יחשדו באנשים שמבקרים. הסביר ללקוח שלך שאו שאתה ממונה באמצעות CPC, סעיף 57, או שהתקבלת לעבודה על ידי משפחה. הסבירו היטב את ההליך הפלילי בתיק וכיצד תוכלו להגן על זכויותיהם המשפטיות ולסייע בהגנתם. הימנע משאלות מאשימות.

ההאשמות מעורפלות :
ראה, CPC, סעיף 58, המעניק לסנגור פלילי את הזכות לעיין בתיק.
בית המשפט מונע ממך לייצג את הלקוח שלך :
ראה סעיף 57 המעניק לנאשם זכות לסנגור פלילי.

הלקוח שלך נחקר שלא כדין :
עתר לבית המשפט תוך התמקדות מיוחדת הן בהפרות העובדתיות והן בהפרות המשפטיות. ראה, סעיף 6 לחוקה האוסר על כפייה 1-CPC, סעיף 58 לחוק סדר הדין הפלילי המאפשר לסנגור פלילי להיות נוכח בזמן החקירה.

חקירה
הן הפרקליטות והן ההגנה נשענות על חקירה מפורטת. כפי שצוין לעיל, הלקוח שלך נמצא בכלא על סמך
כמה עובדות רעות כפי שדווחו על ידי ראש הגוף החוקר או קצין משטרה.

עד כמה צריך לתקף חקירה כדי למצוא ראיות? החוק קבע צעדים ספציפיים שיש לבצע. ראה, CPC, סעיפים 36,35,34, קובעים כמה מהחובות הנדרשות של החוקרים הממשלתיים.

החקירה המשטרתית עשויה להספיק כדי להאשים מישהו בפשע, אבל היא לא תמיד מפורטת כפי שדורש מגן משפטי. הסיבה לכך היא שפשעים מואשמים לפעמים על סמך מראית עין, ולא על אמת. לדוגמה, הלקוח שלך מואשם בשוד מסעדת Pho. הלקוח שלך נעצר כי הוא נראה בדיוק כמו שודד הבנק. הוא נעצר על רקע המראה שלו. האמת הייתה שהלקוח שלך היה בעבודה במרחק של קילומטר כשהבנק נשדד. האמת נמצאת בפרטים הקטנים!

הצעות לחקירה
הנה כמה הצעות לחקירה.

היה מהיר
חקירה מוקדמת היא הטובה ביותר.
עיכוב עלול לגרום לאובדן ראיות פיזיות.
העדים זוכרים הכי טוב זמן קצר לאחר שהתרחש אירוע.
גילוי מוקדם של עובדות טובות יכול לקדם פתרון, ביטול אישומים ובקשות מוצלחות לפני משפט.

מקורות מידע ראשוניים
מסמך האישום.
חקירת אכיפת החוק. ראיונות עם לקוחות, עדים.

זירת הפשע
צפה בהקדם האפשרי.
הצג באותו זמן שהפשע התרחש.
תעדו את זירת הפשע באמצעות סקיצות, דיאגרמות, תצלומים, מדידות.
חפש ראיות שלא נאספו.
זהה עדים וציין היכן לפנות אליהם בעתיד.
חפשו עדים שלא רואיינו במשטרה.
במידת האפשר, ראיין את העד המתלונן.

ראיון עדי ראייה.
השתמש באישיות שלך כדי להתגבר על עד בעל כורחו.
השתמש בחשיבות הצדק כדי להתגבר על עדים סרבנים.
ראיון עדים בסביבה בטוחה ונוחה.
רשום מידע רקע ותעסוקה נוכחית.

הצהרות עדים
האם הוקלטו הקלטות של הצהרות עדים?
האם הודעות עדים נכתבו כפתקים על ידי המשטרה?
האם הצהרות עדים נכתבו על ידי העד עצמו?
מה היה המניע של העד לתת הצהרה?
האם האמירות התבססו על תצפיות העד או על מה ששמע העד?

ראיות פיזיות
כיצד הושגו הראיות במשטרה?
האם ראיות שבריריות או יציבות?
מהי שרשרת המשמורת?
האם הראיות נבדקו?
3 גרם עדויות קשות או רכות
אילו ראיות לא ישתנו?
אילו ראיות אפשר לפרש אחרת?

חוות דעת מומחה
אילו ראיות בדק המומחה?
מה תחום ההתמחות שלהם?
כמה זמן הוא או היא עובדים כמומחה?
האמור לעיל הם רק חלק מתחומי החקירה. טכניקות חקירה נוספות
יידונו בסעיף המכסה הגנות ספציפיות.

חקירת ראיות פיזיות

חוקר חייב לדעת מה לחפש וכיצד לפרש את מה שנמצא. מה שעשוי להסיק אשמה לתובע עשוי גם להעיד על חפות. בדרך כלל, מסמך האישום משקף את התיאוריה של התביעה לגבי המקרה.

לתביעה מוצלחת אסור שהתיאוריה הזו תשתנה. תפקידו של הסניגור המשפטי הוא לנתח את תיאוריית התובע לאיתור טעויות, פרשנויות מוטעות והגזמות.
“ראיות קשות” הן ראיות שלא ישתנו. לדוגמה, אקדח או סחורה גנובה הם שניהם חפצים פיזיים שעשויים להיות קשורים למקרה ולא ישנו את צורתם או צורתם. טביעות אצבע, תמונות, דם הם גם דוגמאות לראיות מוצקות שלא ישתנו.

“ראיות רכות” הן ראיות שניתן לפרש ולשנות לאורך זמן. עדות רכה מתייחסת בדרך כלל להצהרות עדים שכן תפיסה וזיכרון יכולים להשתנות עם הזמן. לעדים יש גם מניעים שונים לתת הצהרה המשקפת את האמת ומהימנות של העד עצמם. עורך דין מיומן מוצא חולשה ותפיסות שגויות בהודעות עדים.
עורך דין מיומן יכול גם לשנות “ראיות קשות” ל”ראיות רכות”.

אובייקטים פיזיים מסוימים ניתנים לשינוי על ידי תפיסה ופרשנות. לדוגמה, הלקוח שלך נמצא עם דם על בגדיו והואשם בדקירות סכין. בבדיקת הדם התגלה כי הדם אינו הדם של הנפגע, אלא מטפטוף שקית בשר שנקנה בשוק. כאן, התיאוריה של התובע הייתה שדם הקורבן היה על בגדיו של הלקוח שלך. הרושם הראשוני היה שהלקוח שלך היה מעורב בדקירה כי דם היה על בגדיו. הפירוש הנכון, לעומת זאת, היה שהדם לא היה של הקורבן והלקוח שלך חף מפשע.

תפיסת הראיות הפיזיות והפרשנות של הראיות הללו מבוססות על הראיות הפיזיות שנמצאות בזירת הפשע. שיוך של נאשם לפשע מבוסס בדרך כלל על אילו ראיות פיזיות נמצאות בזירת הפשע ואילו ראיות היו ליד הנאשם. יחד עם זאת , ראיות פיזיות יכולות להוציא יחידים או חפצים כפי שהראה מקרה הדקירה לעיל.

מקורות ודוגמאות לראיות פיזיות

חשוב לחשוב אילו סוגי חפצים פיזיים מובילים להתאגדות או הדרה של הנאשם. כמה פריטים נפוצים מפורטים להלן:

Sources of Physical Evidence:
• Clothing
• Footwear
• Tools
• Weapons
• Vehicles
• Storage areas
• Furniture
• Building materials
• Food
• Grass
• Carpet
• The human body
Hair
Clothes fibers
Cosmetics
Paint
Rust and metals
Tape
Pottery
Buttons
Rope
Cigarettes
Matches
Burned charcoal, wood or paper
Soil
Wood splinters
Plant material
Glass
Gunshot residue
Fingernail scrapings
Footprints
Blood
Blood splatter or patterns
Wounds

הצהרות עדים
הצהרות של עדים הן “ראיות רכות”. ההצהרות חשופות למניפולציות, שינויים ותפיסה שגויה. למרות חוסר מהימנות האמירות, מסתמכים על עדויות עדים, בעיקר עדים חיים, כראיה המשמעותית ביותר. מה שאדם אומר מוביל כנראה ליותר הרשעות מכל ראיה אחרת. הסברה היא כי עדות שגויה של עדי ראייה גורמת להרשעות שגויות יותר מכל סיבה אחרת. לכן, חיוני לדעת מה משפיע על עדות עדים. עדות עד ראייה היא תוצאה של אירוע. הדבר דומה לראיות פיזיות שמותירות זכר לראיות לאחר התרחשות האירוע. במקרה של עד, האירוע משאיר עקבות במוחו של עד הראייה, זה הזיכרון של העד.

ראיות זיכרון, כמו ראיות פיזיות, יכולות להיות מזוהמות, מתומרנות, ללא מדויקות ונשכחות. הדיוק של עדויות עדי ראייה תלוי באופן שבו נצפה אירוע. בדרך כלל, עד ראייה לא קיבל הכשרה מיוחדת בתצפית; עם זאת, השכל הישר אומר לנו שלכולנו יש ניסיון בצפייה באירועים ובתיאור מה שאנו רואים למשפחה ולחברים. השכל הישר גם אומר לנו שמי הוא אדם ואיך אדם רואה אירוע עושה הבדל באופן שבו האירוע מסופר מחדש. באיזו תדירות אנו רואים בעל ואישה מספרים סיפור אחר של אותו אירוע? כדאי לנקוט בגישה שיטתית לפירוש עדות עדי ראייה.

תכונות של העדות ושל זירת הפשע
להלן מספר נושאים שכדאי להתמקד בהם בעת סקירת עדות עדי ראייה.

תכונות העד תכונות זירת הפשע
• Sex
• Intelligence
• Memory
• Education
• Work and work history
• Language
• Speech impediments
• Age
• Personality
• Mental state
• Medical state
• Alcohol consumption
• Eye-sight
• Hearing
• Relation to the victim
• Relation to the accused
• Victim or witness
• Threatened at the event • Lighting
• Day or Night
• Moonlight
• Rain
• Fog
• Cold
• Heat
• Number of people
• Length of time to view the event
• Weapons
• Vegetation
• Buildings
• Cars
• Traffic
• Angle of the viewing
• View from above
• View from below
• Noise
התכונות הנ״ל יסייעו לצמצם את חקירת ההגנה. התכונות גם יסייעו לסנגור פלילי לגלות היכן עדות עד היא החזקה והחלשה ביותר.

תחום נוסף שיש לברר הוא כיצד הגיב העד לחוקרי הגוף התובע. האם הם הובילו לעדותם או שמא מסרו עדות ללא כפייה או הצעה? זה חשוב במיוחד לדעת כאשר עד מבצע זיהוי של הלקוח שלך כמבצע הפשע.

טיפ עו״ד פלילי: בעת חקירת עד, הגוף החוקר יבקש ממנו, ללא שאלות מרמזות, לספר מחדש או לשכתב את הידוע להם על המקרה. ראה, סעיף 135 של CPC , המציין את הפרוטוקול שיש לנקוט בעת חקירת עדים.

זיהוי מגיע לרוב בשלוש צורות: 1) תמונות, 2) ליין אפ פיזי (מסדר זיהוי) ומצגות בודדות. בשלב הראשון המשטרה מציגה תמונות של אנשים שנראים כמו הלקוח שלך ומבקשת מהעד לבחור את העבריין. מסדר זיהוי הוא כאשר יותר מאדם אחד מוצג לעד ושוב מתבקש העד לבחור את העבריין. לבסוף, מובא העד לנאשם ונשאל אם הוא המבצע. בכל מקרה לעד מלווה קצין במטרה לזהות אחד (או יותר) כאשם. הבעיה הטבועה בכל אחת הפרוצדורות הללו היא שהן אינן מוחלטות. עדי ראייה נוטים לזהות את האדם שהכי דומה לעבריין לעומת האחרים בשורה.

תכונות סוגסטיות במסדר הזיהוי 
אילו הנחיות לפני המסדר ניתנו לעד?
עד כמה היו ה”חשודים” האחרים דומים ללקוח שלך?
מה היה מבנה הרכב החשודים?
כמה זמן הושקע בתהליך הזיהוי?
אילו הצעות או הערות הועלו במהלך התהליך?
• איזה משוב לאחר הזיהוי ניתן לעד?

בעוד שתכונות גופניות חשובות, המניע של עד להעיד הוא מקור מרגש לחקירה. אמינות העד יכולה להיות ההבדל בין להאמין או לא להאמין לעד. כאן, מוקד החקירה בוחן מה עד ירוויח או יפסיד על ידי עדות נגד הלקוח שלך.

הפרספקטיבה ההפוכה נכונה גם לגבי עדים המשמשים להגנה: מה ירוויח או יפסיד העד במתן עדות עבור הלקוח שלך? מקור הרווח הברור הוא כספי, אך ישנם מקורות נוספים: אהבה, קנאה, יוקרה, מעמד משפחתי, נקמה ועוד. זכור, אף אחד לא רוצה להיות עד לפשע. אין ספק, מעט אנשים רוצים להעיד בבית המשפט. גלה את המניע מדוע עד מעיד ואולי תגלה את המפתח להגנתך.

הערת עורך דין פלילי : לקורבן תמיד יש אינטרס כספי בתוצאות המשפט. ראה, סעיף 99,הקובע כי אם בית המשפט קבע את הנאשם חף מפשע, הוצאות המשפט יחויבו על הקורבן.

הצהרות הנאשם
הראיה החשובה ביותר בכל תיק פלילי עשויה להיות הצהרותיו של הנאשם, הלקוח שלך. הצהרות אשמה, והצהרות הנוטות להראות אשמה, מתקבלות בדרך כלל כאמת. הדבר נכון במיוחד כאשר הנאשם מודה בעבירות המיוחסות לו – הודאה ללא הוכחה נוספת מעוררת מיד פרוטוקול; ראה, CPC, סעיף 102.

אם הלקוח שלך נעצר או עצור הוא נדרש להצהיר בדבר העובדה שהוא חשוד במעשה פלילי. יש להתייחס בזהירות להודאה בשלב זה. כפי שמציין ה-CCV, סעיף 72, הודאה צריכה להיחשב כראיה רק אם ההודאה תואמת ראיות אחרות.

טיפ עו”ד פלילי : ניתן לחקור נאשם בסמוך לאחר החלטה על הקמת תיק. עם זאת, לפני חקירהיש לקרוא ולהכיר את הזכויות הניתנות בסעיף 49 CCV. ראה, CPC, סעיפים 131, 132.
נקודה אחרונה זו, לפיה על ההודאה של הנאשם להתאים לראיות אחרות, היא חיונית להגנה. יש לבדוק ולחקור בקפידה כל אי התאמה להצהרת הלקוח שלך ולראיות האחרות בתיק. יתר על כן, חוסר עקביות עשוי להיות סימן לכפייה ובמקרים מסוימים, תמימות. לכן חשוב להכיר מהן התכונות של הודאה בכפייה, הודאה כפויה והודאת שווא.

תכונות של כפייה, כוח והצהרות כוזבות בהודאות.

Coerced Confession
• Pressure
• Deception
• Persuasion
• Custodial
• False promises
• False facts
• Young age
• Low self-esteem
Forced Confession
• Physical Threats
• Emotional Threats
• Isolation
• Lack of food
• Physical Contact
• Many interrogators
• Length of time
• Fear
False Confession
• Young age
• Mental health issues
• Linguistic clues
• Inaccurate answers
• Non-responsive
• Contradictory
• Exaggerated
• Desire to please

נושא הודאת אמת או שקר הוא כה חשוב, עד שכדאי לחזור ולהרחיב חלק מהטכניקות בהן נעשה שימוש בהשגת הודאות והתגובות לטכניקות אלו. זכור, טכניקות ותגובות עשויות להיות עדינות, מעורבות ובלתי צפויות. כל מקרה שונה שכן כל אדם שונה. מגן משפטי מיומן מחפש דקויות לפני שהוא מגיע למסקנה.

מדוע חשודים מודים?
הנקודות שלהלן פותחו בתגובה לשאלה “מדוע חשודים מודים?”

תכונות אישיות נפוצות של הנאשם בהודאות שווא
אמון רב בסמכות חוסר ביטחון עצמי
רגיש להצעות

הודאות שווא מרצון
הודאה מוגשת ללא לחץ משטרתי
הנאשם לומד על העבירה ופונה למשטרה בעיות נפשיות: דיכאון, סכיזופרניה לנאשם יש רצון לפרסום
1החוקר האמריקני המכובד, ראסל סטטלר, פיתח והשתמש בהצלחה בנקודות אלו להגנת החפים מפשע.
7ב(3) הודאות שווא של תלונה בכפייה

לחץ בתהליך החקירה
הודאה ניתנת בתמורה להבטחה לחזור הביתה, לסיום הראיון או להגן על משפחתו של החשוד
תפיסת הרווח המיידי גוברת על ההשלכות לטווח ארוך
יש נסיגה ברגע שהכפייה מצטמצמת או נעלמת

הודאה כוזבת בכפייה-מופנמת
האמונה באשמה ללא זיכרון ממשי של האירוע זיכרון מופרע בגלל אמנזיה או סיבות אחרות.
טקטיקות וטכניקות כפייה המשמשות כדי לגרום לספק עצמי
טקטיקות וטכניקות כפייה המשמשות ליצירת מציאות שקרית

טכניקות חקירה בכפייה
הצהרות חוזרות ונשנות של חוקרים על אשמתו של הלקוח שלך תזכורות חוזרות ונשנות של בעיות זיכרון
מניעת מידע שעשוי להצביע על אשמה
בידוד ממשפחה, חברים ו/או מגן משפטי
חקירה ארוכה
חקירה בעוצמה רגשית
הצהרות של ראיות מדעיות ללא הסבר ו/או אמת
יצירת אווירה שבה הנאשם עלול לחשוש מהכחשת אשמה
איומים פיזיים
התעללות פיזית

תגובות לשוניות לחקירה כפויה
“אני מניח שחייבים להיות לי. . .”
“אני חושב שעשיתי את זה בשלב הבא. . .”
“אם מה שאמרת נכון, אז . . .”
“אני רק רוצה לסיים עם זה. . .”
“אם אני אספר לך מה קרה, אני יכול ללכת הביתה?”

המלצת עורך דין פלילי : הסנגור פלילי המשפטי חייב להיות מעורב בעת חקירת הנאשם. ראה סעיפים 132,131 של CPC, הקובעים את זכויות הנאשם ועורך הדין הפלילי שלו במהלך חקירה

יסודות הפשע
הגנות להאשמות פליליות נראות לעתים קרובות כמו הבלחות של אור רק כדי לכבות על ידי ראיות חדשות או שינוי בנסיבות. באופן דומה, הגנות חדשות יכולות לעלות כמו להבות ולבער כל כך בהיר עד שהאמת של התמימות ברורה לכל. בכל מקרה, חשוב לדעת את ההגנות החלות על הפשעים הנפוצים ביותר.

טיפ עו”ד פלילי : על בית משפט לקבוע אם בוצע מעשה פלילי. ראה, סעיף 63 שלCPC, הקובע אילו עובדות נדרשות להוכחה בתיק פלילי. ראה גם, VCC , סעיף 8, ההגדרה של פשע.
ניסוח ההגנה מתחיל במרכיבי הפשע הנאשמים. הגורמים מגדירים את הפשע. אם יוכחו יסודות הפשע, הנאשם יימצא אשם. מאידך גיסא, אם לא יוכחו יסודות הפשע, יש לשחרר את הנאשם לחופשי. באופן זה, מרכיבי הפשע הם כמו כיסא בעל שלוש רגליים; אם תוריד רגל אחת מהכיסא, הכיסא ייפול. כמו הכיסא, אם לוקחים מרכיב אחד שמגדיר אישום פלילי, האישום חייב ליפול.

אלמנטים של פשעים נפוצים
להלן המרכיבים הכלליים של פשעים נפוצים יחד עם גורמים המחמירים או מקלים על הפשע.

 רצח:
מוות מאושר
כוונה לגרום למותו של אדם מסוים
הוכחה כוונה לגרום לנזק פיזי חמור ולמוות
כוונה לפעול באופן שעלול לגרום לנזק פיזי או להתרחש מוות ומוות
מעשה המראה אדישות קיצונית לחיי אדם
כאשר הנאשם אינו מודע לסיכון למוות, גורם הנאשם באופן לא מודע למותו של אחר

תקיפה:
ניתן להוכיח פגיעה גופנית
אמונה באיום ממשי
כוונה לגרום לפציעה פיזית חמורה
שימוש בכלי או נשק מסוכן
כוונה לגרום לפציעה פיזית
מעשה המראה אדישות קיצונית לחיי אדם
מעשי אלימות מרובים
מעשה פזיז הגורם לפגיעה פיזית
הקורבן מוכנס לפחד על ידי פעולה או חפץ

גניבה:
רכוש נלקח מבעלים
לא נעשה שימוש בכוח או איום
שווי הנכס שנלקח
הנאשם החזיק ברכוש

שוד:
רכוש נלקח מבעלים
היה שימוש בכוח או איומים
עם נשק
בלי נשק
פגיעה מלווה את המעשה
הערך של הפריט שנלקח
הנאשם החזיק ברכוש

פשעים לפני החוק
התנהגות שהיא צעד מהותי בניסיון לפשע
כוונה לגרום לאחר לעסוק בפשע על ידי שידול לקשר קשר מתוך כוונה להיכנס להסכם עם אדם אחד או יותר לביצוע פשע ואדם אחד פועל לקדם את הקנוניה .

מצבים נפשיים
לאחר סקירת יסודות הפשע, השלב הבא בגיבוש הגנה הוא להסתכל על המצב הנפשי החל. לא תמיד קל להוכיח את מצבו הנפשי של הנאשם. “מי”, נאמר, “באמת יודע מה אח שלו חושב?” מצבנפשי מוכח בדרך כלל על ידי התבוננות כיצד אדם פועל והמצב הרגשי הנלווה לפעולה זו. בדרך כלל, מעשה מכוון נענש בחומרה רבה יותר מאשר מעשה רשלני או פזיז.

מצבים נפשיים מוצעים
הנה כמה מצבים נפשיים מוצעים החלים על פשעים נפוצים.

כוונה פלילית
ידע ברור
פעולה מסויימת, נחרצת
מעשים מסוכנים חברתית
כוונה מדוברת
אדישות ברורה לתוצאות

התרשלות

היה צריך לדעת על ההשלכות של המעשה
כישלון רשלני לחשוב על ההשלכות
אדישות להשלכות
מחדל: אי פעולה למניעת ההשלכות
פזיזות
פעולה מחוץ להתנהגות המקובלת

טיפ עו״ד פלילי 😐 שנן את ארבעת המצבים הנפשיים כפי שהוגדרו ב-VCC , מאמרים, 11,10,9 ו-12: מכוון, לא מכוון, בלתי צפוי, בלתי ניתן להערכה.

לאחר מציאת המצב/ים הנפשיים החלים על האישומים הפליליים, על עורך הדין הפלילי לפנות להימנעות ממצב נפשי שמגביר את הסבירות לאשמה או לענישה אם הם יימצאו אשמים. הימנעות ממצב נפשי קשה יותר מלהראות את קיומו של מצב נפשי מפעולות או תוצאות. הטיעון שהמעשה או התוצאה הוגזמו או פורשו לא נכון תמיד זמין. בנוסף לטיעון זה, ישנם אחרים המנסים להימנע או להחליף מצב נפשי פלילי במצב שלפי החוק אינו פלילי. לפעמים צריך מומחה.

טיפ עו״ד פלילי : מצבם הנפשי הן של הנאשם והן של העדים עשוי להיות כפוף לבדיקתמומחה. ראה, סעיף 155 , הקובע כי בדיקה היא חובה אם הנאשם עלול לא להבין את נסיבות האישום או המשפט, ואם העד או הקורבן לא יוכלו להבין ולהעיד בכנות.

המצב הנפשי הקיצוני ביותר הוא אי שפיות. יש כמובן דרגות של אי שפיות וגם רגעים של אי שפיות. העיתוי של השינוי במצב הנפשי (משפוי לשפוי) ישפיע על ההגנה. שפיות עלולה לאבד לפני או בזמן המעשה הפלילי. שפיות עלולה ללכת לאיבוד גם לאחר המעשה הפלילי ולעיתים לא עד שהנאשם ייכלא. להכריז על מישהו משוגע זו משימה קשה. עם זאת, במקרים החמורים ביותר עם הראיות המזיקות ביותר, מציאת הנאשם לא שפוי עשויה להיות הדרך היחידה להסביר את המעשים ולהימנע מהעונש הקיצוני ביותר.

גילו של הנאשם הוא מקור שיש להתבונן בו כאשר דנים במצבים נפשיים. על פי החוק הפלילי של וייטנאם, סעיפים 57 עד 60, ישנם שלושה גילאים שמגן משפטי חייב להיות מודע אליהם; מתחת לגיל 14 שנים, בין 14 ל-16 שנים ומעל 16 שנים. בהתאם לגיל הנאשמים הם עשויים להיות כפופים לאחריות פלילית או לא. בנוסף, גילו הצעיר של הנאשם משפיע גם הוא על פוטנציאל עונשו.

הגנות מוכרות לפשעים נפוצים

הגנות מוכרות הן אלו המוכרות כהגנות משפטיות לאישום הפלילי. כמו כל ההגנות, עליהן להתבסס על ראיות עובדתיות ולהתמך בטיעונים משפטיים מיומנים. היתרון של הגנות אלו הוא בכך שהן נכתבות בחוק ולכן יש להכיר בהן על ידי בית המשפט. אם עורך הדין הפלילי יכול לספק את מרכיבי ההגנה, הנאשם ישוחרר.

בדרך כלל ישנם שני תחומי הגנה. ראשית, הגנות הצדקה. הגנות אלו משמשות כאשר הנאשם מודה במעשה הפלילי. שנית, הגנות מתקנות. הגנות אלו משמשות כאשר הנאשם אינו מודה במעשה
הפלילי.
בשתי ההגנות, על עורך הדין הפלילי לטעון את ההגנה בשם הנאשם.

טיפ עו״ד פלילי 😐 הצדקה הגנות נמצאות 2-VCC בסעיפים 13 ו-14.
כפי שניתן לראות מהרשימה שלהלן, הגנת הצדקה מחייבת את עורך הדין הפלילי להציג ראיות לבית המשפט. אין להתעלם מהצהרת הנאשם. עורך הדין הפלילי, העדים והנאשמים חייבים להיות לכולם סיפור קוהרנטי ומשכנע לספר להגנה מוצלחת. זכרו, הנאשם יודה במעשה פלילי! הנה כמה רעיונות התומכים בהגנת הצדקה.

הגנות הצדקה
אי ידיעה: הנאשם לא היה מודע לכך שהוא מבצע מעשה פלילי.
טעות: המעשה נעשה בטעות וללא כוונה פלילית
לכידה: הנאשם הוכפה לבצע עבריין
פעולה. יתרה מכך, מדובר בפעולה שלא נעשתה בעבר.
הסכמה : המעשה אושר על ידי בעלים או מפקח. זה משמש בדרך כלל כאשר האישום הפלילי הוא גניבה.
הכרח: הפעולה נעשתה כדי להגן על אינטרס תקף.
הגנה עצמית: המעשה נעשה כמענה לאיום ולצורך הגנה. פעולת ההגנה חייבת להיות במקביל לאיום. האיום חייב להיות מוכר נפוץ.
הגנתו של אחר: המעשה נעשה כמענה לאיום ולצורך הגנה.
הגנת רכוש: המעשה נעשה להגנת בית או עסק.
הגנה מתקנת דורשת מאמצים נוספים שכן הנאשם טוען כי למרות עניינו של התובע, הוא לא ביצע את הפשע. ובמקרים מסוימים הנאשם יטען שהוא לא היה בזירת הפשע. שוב, עורך הדין הפלילי, העדים והנאשמים חייבים להיות לכולם סיפור קוהרנטי ומשכנע לספר להגנה מוצלחת. יש לזכור שההגנות הללו טוענות כי התובע וחוקריו טועים לחלוטין! הנה כמה רעיונות התומכים בהגנה מתקנת.

הגנות בסיסיות
אליבי: הנאשם לא היה בזירת הפשע. הגנה זו דורשת עדים או סוג אחר
של תיעוד.
זהות מוטעית: העדים זיהו את האיש הלא נכון. יש צורך בחקירה, בשיתוף פעולה בין עדים ובתשאול מיומן כדי להראות כי הייתה טעות אנוש.
פרשנות שגויה של הראיות: חלק מהעובדות אינן תמיד מדויקות.

בדיקות חומרים והכשרה משפטית מועילים כדי להראות שהרושם הראשוני לא תמיד נכון.

אי שפיות : צריך מומחה להעיד שהנאשם לא היה שפוי – הוא היה מישהו אחר – בזמן המעשה הפלילי

אשה מוכה הגנה
יש להעלות הגנת אישה מוכה אם אישה נתונה שוב ושוב לתקיפה פיזית ו/או פסיכולוגית כוחנית לאורך תקופה. בדרך כלל, אישה מוכה חייבת להיות תקיפה יותר מפעם אחת ונשארה במערכת היחסים. יש להשתמש בהגנה כאשר אישה – זה יכול להיות גם גבר – משתמשת בכוח פיזי כדי למנוע התעללות עתידית. במקרה זה, ייתכן שהמעשה לא יתאים בקלות להגדרה של הגנה עצמית.

שלבי התעללות: מומחים רבים מזהים שלושה שלבים של מערכת יחסים פוגענית:
שלב בניית מתח של איומים קלים והתעללות פיזית;
שלב החבטה בפועל; ו
תקופה של סליחה שיכולה לכלול אהבה וחיבה.
מערכות יחסים מסובכות. יש הרבה בעיות מעשיות, בעיות רגשיות ובעיות פסיכולוגיות המעמיסות על מערכת היחסים. לדוגמה, חששות כלכליים, היעדר אהבה, טינה, הם רק כמה דברים שיכולים להלחיץ מערכת יחסים.

נשים רבות בזוגיות מוכה מגלות שהן אינן יכולות לעזוב את הקשר מסיבות שנעות מתלות בבן הזוג למזון ומחסה, ועד תלות פסיכולוגית המבוססת על דיכאון וחוסר יכולתן לשנות את נסיבותיהן.
התרחיש שלעיל חל גם על ילדים שעברו התעללות פיזית ו/או פסיכולוגית לאורך זמן. למרבה הצער, מקובל שמעגל ההתעללות נמשך לאורך דורות. אם מבוגר עבר התעללות או במשפחה מתעללת בילדותו, לעתים קרובות הם ממשיכים בהתעללות כמבוגר.

סימנים להתעללות: הנה כמה תכונות שצריך לחפש כדי לתמוך בהגנה זו.
חבלות (פציעות ישנות וחדשות) פציעות במרווחי זמן (בהתאמה למחזור התעללות)
סימנים לפריטים שבורים או פריטים חלופיים בבית
עדים המעידים על כך שראו פציעות או שמעו ויכוחים קולניים
סיבות לעומס על מערכת היחסים
היסטוריה של התעללות במשפחתו של התוקף

עתירות 
עתירות הן בקשות רשמיות המוגשות לבית המשפט. בקשה כתובה היטב היא גם ממוקדת וגם אינפורמטיבית. בהתבסס על חוקים ועובדות, העתירות בנויות בקפידה כך שהן משקפות הן את החוק החל והן את האסטרטגיה ההגנתית. במילים אחרות, בקשות צריכות להיות, ראשית, שיקוף של החוקים החלים על המקרה של הלקוח שלך, ושנית, שיקוף של כישוריך כמגן משפטי, על הבקשה להיות ברורה ומדויקת לסעד המבוקש.

שימו לב, לא כל הבקשות שיוגשו בהצעה יתקבלו. אל תתייאש. בקשה שומרת את הנושא לערעור לערכאה גבוהה יותר. חילוקי דעות בזירה המשפטית אינם חריגים. מה שחשוב הוא מסירות ועבודה קשה לצורך שמירה על החוק ושמירה על זכויות הלקוח שלך.

נושאים לטענות הגנה אפקטיביות: להלן מספר נושאים לבקשות מהירות ויעילות בתיק פלילי.

פסילת כתב אישום
פגמים בניסוח האישומים
האישום אינו פשע
החוק השתנה
ההתנהלות מוגנת בחוקים אחרים
לא הייתה עבירה פלילית
המעשה לא היה פשע
הנאשם היה מתחת לגיל החייב באחריות פלילית
תם המועד להעמדה לדין
הנאשם קיבל בעבר חנינה

טיפ עו״ד פלילי : הטענה כי כתב האישום אינו מספיק או בלתי חוקי פוגעת בלב עניינו של התיק. לבקש שהאישומים שיבוטלו בהתבסס על אישום פגום היא נועזת, אך היא נתמכת בחוק. ראה, CPC, סעיף 107

גישה של עו”ד
ביקור ראשון
ביקורים קבועים
ביקורים פרטיים יכולת עיון במסמכים
בדיקת מומחה של הלקוח שלך

מעצר
המעצר חורג מהמגבלות הקבועות בחוק
אין סכנת בריחה מהדין
מסוכנות: אין סיכון לקהילה
משפחה ו/או שותפים עסקיים מוכנים לפקח
הלקוח מועסק
הלקוח זקוק לטיפול רפואי
הלקוח אחראי לטיפול בילדים או בקשישים
הלקוח הוא צעיר מדי או מבוגר מכדי להיות עצור בבטחה

טיפ עו״ד פלילי : המגבלות החוקיות למעצר חשודים הן מאוד ספציפיות. ראה סעיף 120, קביעת גבולות סמכויות המעצר במקרים שונים.

גישה לראיות
הצהרות
חוות דעת מומחים
הוכחה מוחשית
זירת הפשע
תמונות, סרטונים, הקלטות
דיאגרמות
פרטי הקשר של העד
רישומי פעילות של שוטרים

טיפ עו”ד פלילי : חקירה הוגנת ומשפט הוגן קבועים בחוקה. כדי להגן על זכויות משפטיות, משפט הוגן וחיפוש האמת, עורך הדין הפלילי צריך להיות מסוגל לראות את כל אותו גילוי כמו התביעה. ראה, CPC, סעיפים 74-76 , קביעת פרוטוקול לשימוש בעת טיפול בראיות מהותיות.

פסילת ראיות
הפרות של פעולות לפי נוהלים והנחיות
הצו לא כלל את המידע הראוי
גבולות החיפוש חרגו מגבולות הצו
עיתוי החיפוש חרג מגבולות הצו
החיפוש נעשה ללא עדים
במהלך החיפוש נעשה שימוש בכפייה, איומים או עינויים.

ראיות שהושגו באמצעות חיפוש, עם או בלי צו. חשוב שחיפוש בגבולות של חשד סביר. ראה, CPC, סעיפים 149, חיפוש.

טיפ עו״ד פלילי : חיפוש תמיד שנוי במחלוקת. חקירה; החוק מחייב לחוקר צו חיפוש וכניסה למגורים.

החוקה אוסרת את השימוש בכפייה והפעלת לחץ, CPC, סעיף 71, “אסור בתכלית האיסור להשתמש, עינויים, פגיעה בכבוד, נגד
נגד אזרחים וכפייה התעללות פיזית בכל סוגי החקירות”.

שלילת זיהוי
זיהוי סוגסטי
זיהוי לא תקין
אין זיהוי מחוץ לבית המשפט
אין הזדמנות לחקור את העד

טיפ עו״ד פלילי : זיהוי עדים של הלקוח שלך באולם בית המשפט הוא מצג משכנע. כדי להגן על תהליך מציאת האמת, ודא שהעד ביצע זיהוי מהימן לפני הגעתך לבית המשפט. נסה לבחור היכן הנאשם ישב בבית המשפט כך שהעד יאלץ לבצע זיהוי ללא ידיעה מוקדמת.

הכחשת הצהרת הלקוח
בעיות בריאות נפשיות של הנאשם
הודאת שווא מרצון
הודאת שווא בכפייה מילולית
וידוי שווא בכפייה פיזית
הודאה ללא עדים
הודאה ללא נוכחות של עו”ד פלילי

הפרכת הצהרת עד
עדים לא אמינים
בעיות נפשיות
אין עדות ממקור ראשון
שמועה

הגנות פליליות

דרוש זמן נוסף לפגישה עם הלקוח
דרוש זמן נוסף כדי להכין הגנה
עד או מומחה לא זמין
תוצאות הבדיקה לא הושלמו
הלקוח אינו כשיר נפשית

הרפובליקה הסוציאליסטית של וייטנאם

עורכי דין מומלצים בתחום