עילות גירושין (ארצות הברית)

עילות גירושין הן תקנות המפרטות את הנסיבות שבהן יינתן לאדם גט. לכל מדינה בארצות הברית יש מערכת עילות משלה. אדם חייב לציין את הסיבה שהוא רוצה להתגרש במשפט גירושין ולהצליח להוכיח שעילה זו מבוססת. מספר מדינות דורשות שבני הזוג חייבים לחיות בנפרד מספר חודשים לפני שיינתן להם גט. עם זאת, חיים בנפרד אינם מקובלים כעילה לגירושין במדינות רבות.

עורך דין מומלץ

בארצות הברית זוגות נשואים רשאים לסיים נישואים על ידי הגשת תביעת גירושין בטענה של אשמה או ללא אשמה. בעבר, רוב המדינות העניקו גירושין רק על רקע אשם, אך כיום כל המדינות אימצו צורה של גירושין ללא אשם. גירושי אשם וגירושין ללא אשם מחייבים כל אחד להתקיים עילות ספציפיות. ניתן לתת גירושין ללא אשם מטעמים כגון פירוק בלתי הפיך של הנישואין, חילוקי דעות בלתי ניתנים לגישור, אי התאמה, או לאחר תקופת פרידה, תלוי במדינה. אף אחד מהצדדים אינו אחראי לכישלון הנישואין. מצד שני, בגירושי אשם צד אחד מבקש להתגרש כי לטענתם הצד השני עשה משהו לא בסדר שמצדיק סיום הנישואין. מספר עילות לגירושין אשמה כוללות ניאוף, אכזריות, נטישה, מחלת נפש והרשעה פלילית. עם זאת, ישנן סיבות נוספות המקובלות בחלק מהמדינות כגון שימוש בסמים, אין אונות וסיבות דתיות.

אמנם ישנן עילות גירושין שונות ברחבי ארצות הברית, אך ישנן גם הגנות שניתן להעלות בתגובה לתביעות גירושין רבות. הגנות אלו כוללות חוסר ראיות לכך שבן הזוג נהג בפועל בהתנהגות שצוטטה (או, ביתר שאת, קיומן של ראיות מתקדמות להיפך), קבלת ההתנהגות הנטענת בזמן שבו הוא היה עסוק (” הסכמה “), התנהגותו של הצד המתלונן דומה משלו (” האשמה “), והעדר או חוסר ראיות המוכיחות תנאים אחרים שהופעלו כעילה למשל, משך פרידה בלתי מספק או נוכחות של סיכוי לפיוס.

 

היסטוריה
חוקי הגירושין השתנו מאוד במהלך המאות האחרונות. רבות מעילות הגירושין הקיימות כיום בארצות הברית נעוצות במדיניות שנקבעה על ידי השלטון הבריטי המוקדם. לאחר עצמאותן של המושבות האמריקאיות, כל יישוב קבע בדרך כלל את עילות הגירושין המקובלות שלה. בתקופות הקולוניאליות, עילות הגירושין היו מוגבלות יותר בהיקפן, הן מבחינת התלונות שיכולות להתאים כעילות והן מבחינת מי שיכול להשתמש בהן. במאה ה-18, חששות כמו בגידה, שימוש לרעה באלכוהול, התעללות, נטישה ואימפוטנציה היו בין הסיבות הבודדות שיכולות להיחשב כעילה לגירושין. במשך רוב ההיסטוריה של אמריקה, אנשים עשירים היו האנשים המסוגלים ביותר לחפש ולקבל פיצול רצוי.

 

אולם בשנות ה-60, נשים ואזרחים בעלי אמצעים מועטים מצאו את התנאים לבקשת הגירושין נגישים יותר. בשלב זה, החוק דרש שאחד מבני הזוג יהיה אשם על מנת שבני הזוג ימשיכו לסיום נישואיהם. אילוץ זה נבע מתוך הרצון להבטיח שכל הבסיס לגירושין יהיה הולם. לפני כן, אנשים השתמשו בנושאים כמו חוסר התאמה או ירידה בבהירות כעילה ; אולם בסופו של דבר ראה בית המשפט את הבעיות הללו כלא חמורות מספיק כדי להצדיק גירושין. בשנות ה-70, עילות ללא אשם זכו לרווחה במדינות רבות, ובשנת 2010 הפכה ניו יורק לאחת המדינות האחרונות מבין חמישים שהתירו גירושין ללא אשם גם במקרים בהם לא הייתה הסכמה הדדית.
לגירושין.
המדינות האחרות שעדיין דורשות הסכמה הדדית לגירושין ללא אשמה הן טנסי (פרט למקומות שבהם אין ילדים קטינים והזוג חי בנפרד במשך שנתיים), מיסיסיפי, ודרום דקוטה.

גירושין ללא אשם
כל מדינה בארצות הברית מאפשרת רכישת גירושין ללא אשם. כאשר בני הזוג לנישואין מסכימים הדדית שהם כבר לא מרגישים ששווה להמשיך בנישואין, גירושין ללא אשם יאפשרו לבני הזוג לקבל גט בקלות. על מנת לקבל גירושין ללא אשם רק בטנסי, מיסיסיפי ודרום דקוטה, הצדדים חייבים להסכים הדדית למסור מידע בנוגע לאי התאמה או מדוע בני הזוג לנישואין השתנו, התפרקו או שיש ביניהם הבדלים בלתי ניתנים לפשרה.
אחרת, בשאר הארץ, רק צד אחד צריך להגיש מחלוקות בלתי ניתנות לגישור, וכל תירוץ יעשה.
אם מדינה דורשת תקופת פרידה, ייתכן שאחד מבני הזוג או שניהם יידרשו להביא עד שיעיד כי הצדדים חיו בנפרד במשך הזמן הנדרש.

הפרדה
לבני זוג שחיים בנפרד יש עילת גירושין ללא אשם. כמו לואיזיאנה, למדינות שונות יש חוקים המחייבים את הצדדים לחיות בנפרד זה מזה לפרק זמן מסוים שנקבע מראש.
הסיבה לכך שמגבלת הזמן קיימת היא כדי לראות אם בני הזוג יכולים להתפייס.
לדוגמה, בשונה מחוק מדינת לואיזיאנה, פנסילבניה, אינו מתיר הפרדה משפטית.

למדינות שונות יש פרקי זמן שונים של פרידה כעילה לגירושין:

משך הפירוד כעילה לגירושין
מדינה תקופת זמן רפ
קליפורניה 6 חודשים
טקסס 3 שנים
ניו יורק 1 שנה
אילינוי 6 חודשים
גאורגיה 30 ימים
צפון קרוליינה 1 שנה
וירג’יניה שנה
(6 חודשים אם אין ילדים)
מרילנד 1 שנה
מיזורי 30 ימים

פירוד בלתי הפיך
בארצות הברית, מספר מדינות מאפשרות לבני זוג להתגרש אם הם לא מוכנים יותר לחיות אחד עם השני. עם זאת, מדינות מסוימות משתמשות בטרמינולוגיות שונות עבור נישואים שמתפרקים. הגורם להתמוטטות מכונה באופן חוקי ” הבדלים בלתי ניתנים לגישור ” או “בלתי תואמים של מזג “. התמוטטות זו מתרחשת ללא אשמתם של בני הזוג, ללא האשמה זה בזה, ומייצגת בדרך כלל עילת גירושין. ללא קשר למינוח המשמש, כל המדינות מתירות באופן יסודי לצדדים להתגרש אם הנישואים מתפרקים ובני הזוג מסכימים שהנישואים לא יעבדו.
על מנת להגיע לגירושין בטענה שהנישואין הסתיימו, נדרשים בני הזוג להכין תצהיר כי הנישואין נפרצו ללא תקנה ולחתום עליו בשבועה.
חלופה להצהרה בשבועה היא להסכים בכתב שהנישואין מופרעים ללא תקנה.

קבלת המדינה
כל מדינה בארצות הברית מקבלת צורה כלשהי של גירושין ללא אשם. אפשרות זו נפוצה יותר מאשר גירושין ברשלנות שכן היא יכולה להיות נוחה יותר ופחות יקרה.
רבים מאמינים שגירושין ללא אשם גורמים גם פחות עומס על משפחה עם ילדים מאשר גירושין ברשלנות.
על פי חוק, חבר אחד מהמפלגה חייב להכיר בכך שהנישואין אינם מתקנים.

שינוי קבלה
כאשר קליפורניה חוקקה לראשונה חוקי גירושין בשנת 1850, הסיבות היחידות לגירושין היו אימפוטנציה, אכזריות קיצונית, עריקה, הזנחה, אי מתינות רגילה, הונאה, ניאוף או הרשעה בפלילים. בשנים 1969-1970, קליפורניה הפכה למדינה הראשונה שהעבירה חוק גירושין ללא אשם בלבד, כלומר, חוק שלא הציע שום עילות גירושין באשמת אשם. הם בחרו לסיים את כל עילות האשמה לגירושין והשתמשו בסטנדרטים בודדים ללא אשם שהפכו את הגירושין לקלים יותר ויקרים פחות. במהלך 15 השנים הבאות גירושים ללא אשם הפכו נפוצים יותר במדינות שונות ברחבי ארצות הברית. מדינות מסוימות מציעות גם אפשרויות תקלות וגם אפשרויות ללא תקלות. עם זאת, למדינות שאינן נושאות את שתי האפשרויות יש רק אפשרות אחת של עילה ללא אשם.

נישואים מסוימים אינם נמשכים זמן רב במיוחד ובתחילת הדרך בני זוג יכולים להתחיל להעריך את מצבם הזוגי. כאשר בני זוג מחליטים להעביר ביקורת על נישואיהם, בן הזוג קובע אם זה יהיה סביר להישאר באיחוד.
אם מחליטים להגיש גירושין, יש לקחת בחשבון גירושין ללא אשם.

יתרונות וחסרונות
סקרים מרובים ניתנו לעם האמריקאי המבקשים את דעתם בנוגע לגירושין ללא אשם. הסקרים גילו כי 50% מהאמריקאים מאוכזבים מגירושין ללא אשם ורוצים שינויים במערכת כדי להקשות על גירושין ללא אשם. גירושין ללא אשם קל הרבה יותר להשגה מאשר גט ברשלנות. הם חוסכים זמן וכסף ואף אחד מהצדדים לא צריך לספק ראיות. גירושין ללא אשם מאפשר לצדדים המתגרשים גם פרטיות, מה שיכול לאפשר להם לעבוד זה עם זה בתקופה הקשה.

למרות שגירושין באשמת זמן גוזלים יותר זמן, ואף עלולים להיות בעלי סיכוי גבוה יותר להפר את פרטיות הצדדים, ייתכן שיהיה צורך לשקול גירושין ברשלנות.
לדוגמה, כאשר הצד עובר משפט גירושין באשמת הבעל/אישה עלולים להיות מורשעים בהיותו הורה לא כשיר, מה שידרוש ראיות כדי שבן הזוג יימצא אשם בהתעללות.

גירושין ברשלנות
גירושין באשמת גט הוא גירושין אשר ניתן לאחר שהצד המבקש את הגט הוכיח מספיק שהצד השני עשה משהו לא בסדר המצדיק סיום הנישואין. לדוגמה, בטקסס, עילות לגירושין “באשמה” כוללות אכזריות, ניאוף, הרשעה בפלילים, נטישה, חיים בנפרד ומחויבות במוסד לחולי נפש. על הצד המגיש בקשה לגירושין להוכיח שהצד השני עשה משהו כדי להצדיק את סיום האיחוד. למדינות שונות יש דרישות שונות לקבלת גט ברשלנות אך בכל מדינה נדרש בן הזוג המגיש את הגירושין לבסס עילת הגירושין ולספק ראיות לאשמת הצד השני. העילות הספציפיות לקבלת גירושין באשמתו כוללים ניאוף, אימפוטנציה, עקרות או הומוסקסואליות (עבור זוגות נשואים הטרוסקסואלים של הצד השני שלא נדונו לפני האיחוד; הרשעה פלילית בעבירה פלילית או מאסר של צד אחד למשך זמן מסוים; נטישה או עריקה, אכזריות או חוסר יציבות נפשית של אחד הצדדים.

בתי המשפט לגירושין דורשים הוכחה לכך שהעילות אכן קיימות. ניתן להשיג זאת על ידי מתן עדות של בלש שכיר עם תיעוד של התנהגות רעה של בן הזוג או ממי שהיה עד או בעל ידע ממקור ראשון על התנהגותו הרעה של בן הזוג. ישנן הגנות שבן זוג יכול להשתמש בהן כדי לשכנע את בית המשפט שהוא או היא לא אשם על מנת לפסול את העילות ואולי למנוע גירושין באשמת גט. הגנות אלו כוללות קנוניה, מחילה, שיתוף פעולה ופרובוקציה.

גירושין ברשלנות הופכים פחות שכיחים כיום מכיוון שכל מדינה מכירה כיום בגירושין ללא אשם. גירושין ללא אשם שכיחים יותר מאחר ואין צורך בהוכחת אשם. הם לא כל כך יקרים, ניתן להשלים מהר יותר, ויכולים להלחיץ ​​פחות את בני המשפחה. עם זאת, גירושין באשמת יתרון אם רצוי גט מהיר. סוג זה של גירושין ניתן במהירות ללא תקופת המתנה של גירושין ללא אשם כאשר הצדדים מצווים לחיות בנפרד למשך זמן מסוים לפני סיום הגירושין. יתרון נוסף של גירושין ברשלנות הוא הרווח הכספי. הוכחה לעוולה של הנאשם עשויה להביא לכך שבית המשפט יעניק לבן הזוג המגיש חלק גדול יותר מרכוש הנישואין או הגדלת מזונות ומזונות. עם זאת, גירושין ברשלנות יקרים במידה ניכרת בהשוואה לגירושין ללא אשמה.

עילות התקלה הנפוצות ביותר כוללות את הדברים הבאים:

ניאוף
פעילויות מיניות עם אדם מהמין השני וכן עם אותו המין הכרוכות במין אוראלי והתנהגות מינית אחרת שאינה כוללת בהכרח יחסי מין, מהווה ניאוף. על מנת להשתמש בניאוף כעילה לגירושין, על הצד המגיש להציג הוכחה מספקת לכך שהצד השני ניהל יחסי מין עם צד שלישי.
ראיות נסיבתיות כמו גם מתועדות, לרבות קלטות וידאו של בן הזוג מבצע את הבגידה המינית, יכולות לשמש כהוכחה לניאוף.
בנוסף לראיות אלו, על השותף המאשים להוכיח כי לשותף השני הייתה הזדמנות ונטייה לנאוף.

אכזריות
הוכחה של אכזריות או גרימת סבל פיזי או נפשי חמור על ידי אחד מבני הזוג מצד שני, מהווה גם כן עילה לגירושין. כדי לקבל גט בעילה של אכזריות, על בן הזוג המגיש להוכיח כי האכזריות הפכה את הנישואים לבלתי נסבלים עבורם. האכזריות חייבת להיות מכוונת ומחושבת ואסור שהתגרה על ידי בן הזוג המגיש. מעשים כגון התקפות פיזיות, גילויי זעם חוזרים ונשנים הכוללים צרחות והתנהגות אלימה, כמו גם האשמות שווא מתמשכות, כגון ניאוף והתנכלות פומבית והעלבת בן זוג או התהדרות ברומן עם אדם אחר הם כמה סיבות לאכזריות.
האכזריות הייתה בוודאי חוזרת ונשנית.
מעשי אכזריות בודדים בנישואין אינם נחשבים בדרך כלל עילה לגירושין.

נטישה או נטישה
עזיבת משק הבית בהסכמת בן הזוג המגיש או מסיבות התואמות את קיומו המתמשך של מערכת יחסים חיובית, כגון השלמת שירות צבאי או משימות תעסוקה כנדרש בחוק או כדי לסייע בפרנסת המשפחה, אינם מהווים נטישה או עריקה. עם זאת, סירוב לקיים יחסי מין עם בן זוג יכול להיחשב נטישה במקרים מסוימים. כדי לקבל גט מטעמי נטישה על בן הזוג הנאשם לנטוש מרצונו את משק הבית הזוגי ללא הצדקה או כוונה לחזור. העריק ודאי עזב ללא הסכמת המגיש ונותר נעדר לפרק זמן ללא הפרעה.
עם זאת, בן זוג שנאלץ שלא בצדק ממשק הבית הזוגי על ידי בן הזוג השני או עוזב להימלט מאלימות במשפחה, לא יהיה אשם בנטישה או בעריקה.
למעשה, במקרים אלו, ניתן להאשים את בן הזוג שנשאר בבית ב”עריקות בונה”, אם התנהגותם מצדיקה את החיוב או אם אותו בן זוג מסרב להצעת פיוס כנה.

מחלת נפש
מחלת נפש מתמדת ואי שפיות חשוכת מרפא היא עילה לגירושין.
כדי לקבל גט על רקע מחלת נפש, על בן הזוג המגיש הוכחה לכך שבן הזוג השני סובל מהפרעה פסיכולוגית קבועה המאפשרת נישואין.
ההפרעה חייבת להיות חשוכת מרפא ובן הזוג חייב להיות מאובחן על ידי רופאים המוסמכים בפסיכיאטריה.

הרשעה בפלילים
הרשעה פלילית ומאסר של בן זוג נחשבים פעמים רבות לעילה לגירושין.
כדי לקבל גט בעילת הרשעה פלילית, על בן הזוג המגיש להוכיח כי בן זוגם הורשע בעבירה בלתי חוקית.
במקרים רבים נדרש כי בן הזוג המורשע נידון לריצוי מאסר על מנת שיינתן גט בעילת הרשעה פלילית.

נימוקים אחרים
עילות גירושין אחרות עשויות לכלול שימוש באלכוהול או בסמים ואימפוטנציה, עקרות או הומוסקסואליות (עבור זוגות נשואים הטרוסקסואלים של הצד השני שלא נדונו לפני האיחוד. באופן קפדני, סמכויות שיפוט מסוימות עשויות לפרש את אי גילוי התנאים הללו מראש כהונאה ממשית או קונסטרוקטיבית שהופכת את הנישואים לבטלים, או לפחות ניתנים לביטול, אלא אם ועד שיתקבל על ידי הצד השני ברגע שהצד השני נודע על התנאי, וכך, משמש עילה לביטול ולא לפירוק נישואים שהיו תקפים עד אז.

תרבות, דת ומחלות
כמה הקשרים ברמת המאקרו משמשים גם כסיבות מאחורי ההחלטה לבקש גט. נסיבות אלו מייצגות היבטים שונים של החיים החברתיים, מטכנולוגיה ואינטגרציה חברתית, ועד לכלכלה ולשירות הצבאי. מנהגים תרבותיים או ממסדים דתיים יכולים להיות היסודות להתמוטטות הנישואין, גם כן.

להינשא למישהו מדת אחרת, ממוצא אתני או תרבות שונה בתכלית עלולה לסלול את הדרך לגירושים. אחד מבני הזוג עלול למצוא את עצמו לא מסוגל להתמודד עם הלחצים החברתיים של ההסדר, או עלול להרגיש נאלץ להתאים את עצמו לאידיאלים של בן הזוג/תרבות אחרת (למשל גידול ילדים, שינויים תזונתיים וכו’), מה שעלול להוביל לטינה. בניו המפשייר, אם החצי השני של בן הזוג מצטרף לכת דתית, ומעשה זה מוביל להרס הנישואין, אז השותף המתנגד יכול לציין את הפרשה כעילת גירושין; זו אחת מכמה סיבות שסווגות חריגות. אילינוי מציעה גם עילות גירושין לא שכיחות, לפיה אדם יכול להגיש בקשה לגירושין כאשר בן זוגו חושף אותם לזיהום המועבר במגע מיני.

גירושין אינם אפשרות לחסידי ארגונים דתיים מסוימים. הכנסייה הקתולית, למשל, אינה מתירה לחסידיה להינשא מחדש לאחר גירושין, אלא אם כן הנישואים בוטלו. הם גם מונעים בתוקף כל גירושין משפטיים. ביטולי נישואים, לעומת זאת, הם האופציה הנוכחית עבור חסידי הקתוליות לנתק את הקשרים הרשמיים עם בן הזוג הקודם שלהם. את הביטול, המבטל נישואין, ניתן לבקש על בסיס “ניאוף, לחץ להינשא, אי השלמת נישואין באמצעות קיום יחסי מין בנרתיק, או סירוב להביא ילדים לעולם”, בין היתר. הכנסייה הקתולית רואה בזוגות שהתגרשו אך לא קיבלו ביטול עדיין יש להם קשר נישואין מקודש גם אם התגרשו כחוק.

שימוש לרעה בסמים
נושא נוסף מהנושאים הרבים שעלולים להוביל לגירושי זוג הוא שימוש בסמים. יש מתאם בין אלימות במשפחה ושימוש לרעה באלכוהול או בסמים. מאחר שהתעללות קיצונית בבן/בת הזוג היא חשש רציני, היא יכולה להוות עילה לגירושין. הדבר נכון גם במקרים בהם בן הזוג חש אי נוחות עם שימוש יתר של האחר בחומרים מבוקרים.

JH van de Laar. הגירושין, 1846.
לאחר בחירת עילות גירושין מתאימות, בני הזוג יכולים בסופו של דבר להגיש את תביעתם לבית המשפט.

גב פיננסי
סיבה נפוצה המצוינת כעילת גירושין היא חוסר רצון של אחד מבני הזוג לפרנס את השני כלכלית למרות שיש לו את האמצעים הכלכליים לכך.
חלק ממושג הנישואין הוא תפקידו להצטרף לאנשים; כאשר שני אנשים מתחתנים, שיתוף המשאבים הוא לעתים קרובות אחת מתוצאות צפויות רבות.
אם מישהו בנישואים מסרב לקיים את הציפייה הכספית הקהילתית הזו, אז האדם השני יכול להגיש תביעת גירושין.

בעיות מיניות
חוסר התאמה מינית עשויה להיות סיבה נוספת לגירושין. יתרה מכך, במספר מדינות, אימפוטנציה יכולה לתפקד גם כעילה לגירושין.
אם בן הזוג אינו מסוגל לקיים יחסי מין עם בן לוויה שלו, בן הזוג השני רשאי להגיש תביעת גירושין.
כדי לשמש עילה תקפה, אי יכולתו של בן הזוג לקיים יחסי מין חייבת להיות נוכחת בכל הנישואין; כלומר אם בני הזוג השלימו את מערכת היחסים, הם לא יכולים להשתמש באין אונות כהצדקה לגירושין.

הגנות
בן הזוג המואשם לא אשם
במקרים מסוימים בן זוג יכול למנוע גירושין ברשלנות על ידי שכנוע בית המשפט שהוא לא אשם. ישנם ארבעה סוגי הגנות המשמשים בדרך כלל למניעת גירושין ברשלנות. ההגנה הראשונה, מחילה, משמשת כהגנה כאשר בן הזוג המאשים טוען שבן הזוג המגיש למעשה סלח או קיבל את התנהגותו הפסולה של בן זוגו לפני הגשת האישומים ולמעשה המשיך לקיים עמם קשרים. בדומה לכך, פיוס, כמו מחילה, משמש את בן הזוג הנאשם כדי למנוע גירושין ברשלנות כאשר הם יכולים להוכיח כי בן הזוג המגיש סלח להם והתרחש פיוס.
האשמה מתרחשת כאשר בן הזוג המואשם בעוולה מנסה לעצור את הליך הגירושין בטענה שבן הזוג השני אשם בהתנהגות רעה בעצמו.
לבסוף, נעשה שימוש בפרובוקציה כאשר בן הזוג הנאשם בנטישת הנישואין מגן על התביעה בטענה שבן הזוג המגיש עורר את הנטישה.

פיוס אפשרי
בגירושין באשמת, פיוס ושלום בית חולקים קווי דמיון. ​​אם הבעל או האישה מחליטים שניתנת מחילה, לא ניתן להשיג הגנה על אשמה.
​​כדוגמה, במקרה של נטישה, הגירושין לא יכולים להתבסס על נטישה כי אחד מבני הזוג סולח בנושא זה.
​​בני הזוג יצטרכו למצוא עילת גירושין אחרת.

הפרדה לא מספקת
על פי עילת הפרידה ללא אשמה לתקופה קבועה מראש, למחצית מבני הזוג שאינם חפצים בגירושין יש רק מנוס אחד בערעור על הפרידה.
אם משך הפרידה של בני הזוג אינו נמשך לכל הפחות כפי שהוחלט מלכתחילה, אזי לאדם המתנגד יש הגנה מתאימה לערער על הגירושין.
במקרה של איחוד קצר מועד של בני זוג או יחסים מיניים נוספים, בית המשפט יכול לטעון כי בני הזוג לא עמדו בדרישות הזמן של הסכם הפרידה שלהם, וניתן לפסול את בקשת הגירושין.

 

עורכי דין מומלצים בתחום