האם עלי להודות באשמה בפני הסניגור הפלילי שלי? המלצות עורך דין פלילי

במשפט הפלילי על השופט לקבוע אשמה. התפקיד שלך הוא לספק כמה שיותר אינפורמציה מול עורך הדין שלך, כדי שהוא או היא יוכלו להציג את ההגנה הטובה ביותר.

עורך דין מומלץ

אנשים רבים שמואשמים בביצוע עבירה חוששים שאם הם יודו באשמה או במעורבות בפני עורך הדין שלהם, עורך הדין שלהם יסרב לקבל את הייצוג בתיק, לא יילחם להוכחת חפותם, יחבל בהגנה שלהם, או פשוט לא ינסה מספיק להשיג זיכוי. עם זאת, עורכי דין פליליים פרטיים מומלצים וסנגורים ציבוריים מחויבים ברמה המקצועית להבטיח שהם יקבלו את התוצאות הטובות ביותר עבור לקוחותיהם.

עיקרו של המשפט הפלילי הוא לקבוע האם התביעה (המדינה) יכולה להוכיח מעל כל סביר כי ביצעת את העבירה בה אתה מואשם. תפקידו של הסנגור הוא להילחם עבורך, להגן על זכויותיך על פי חוק ולנסות להראות שהוכחת התובע לוקה בחסר – לא משנה מה תהיה השקפתו האישית של עורך הדין הפלילי שלכם על העובדות.

אז אם אכן ביצעת עבירה פלילית, האם עליך להודות בכך בפני עורך הדין שלך?

רוב הסנגורים הפליליים רוצים שלקוחותיהם יהיו כנים איתם לגבי עובדות המקרה. עורך דין לא ייצג פחות טוב רק בגלל שהוא או היא סבורים שהלקוח ביצע פשע או כל עבירה. הדאגה העיקרית של עורך הדין הפלילי היא האם יש מספיק ראיות לתביעה כדי להוכיח שביצעת את העבירה. אין זה מתפקידו של הסניגור הפלילי להחליט אם הלקוח חף מפשע או אשם ואינו יכול למסור פרטים מתוקף חסיון עורך דין – לקוח. קביעת האשמה היא תפקידו של השופט ותפקידו של עורך הדין בתחום הפלילי הוא להיות סנגורו של הלקוח ולדאוג לכך שהלקוח יקבל משפט הוגן.

שוחח עם עורך הדין שלך על המקרה
לעורכי דין שונים יש דעות שונות לגבי מה שהם רוצים שלקוחותיהם יספרו להם על התיק. רוב הסנגורים הפליליים (אך לא כולם) רוצים שהלקוחות שלהם יגידו להם הכל – הטוב, הרע והמכוער – כי עורך דין לא יכול להגן בדין מפני מה שהוא או היא לא יודעים.

עם זאת, ישנם עורכי דין שאינם רוצים לדבר עם לקוחותיהם על התיק, משום שהם אינם רוצים להיות חשופים למידע שעלול להפליל בעבירות נוספות. עורכי הדין האלה יגידו לך שהם לא רוצים לדעת הכל – הם רוצים לדעת רק מה שהתביעה יודעת.

עורכי דין פליליים לעיתים אומרים שהם פשוט מניחים שכל הלקוחות שלהם אשמים כי זה עוזר להם להעריך באופן יותר ביקורתי את החולשות של התיק ולהחליט איך להציג את ההגנה הטובה ביותר. אם הם ירשו לעצמם להאמין שהלקוח שלהם חף מפשע, הם עלולים להחמיץ טיעון משכנע שיש להציגו למען הסר ספק. לא משנה מה, למעט כמה חריגים, עורכי דין פליליים נדרשים לשמור על סודיות עורך דין-לקוח.

בעיות אתיות
מערכת המשפט הישראלית דורשת מהתובע להוכיח אשמה מעבר לכל ספק סביר. זה רף גבוה, אבל מערכת המשפט שלנו מושתתת על העיקרון שעדיף לשחרר אדם אשם לחופשי מאשר להרשיע אדם חף מפשע בטעות.

עורכי דין פליליים נדרשים מבחינה אתית לייצג בנאמנות וללא כל הסתייגות את לקוחותיהם, לא משנה מה תהיה דעתם האישית בתיק או שכרם. המשמעות היא שעורכי דין פליליים נדרשים לעשות כמיטב יכולתם כדי לסנגר עבור לקוחותיהם, גם אם עורך הדין סבור שהלקוח אשם.

עם זאת, עורכי דין אינם יכולים להציג ראיות או טיעונים שהם יודעים שהם כוזבים. (לשכת עורכי הדין הישראלית, כללי התנהגות מקצועיים, אתיקה מקצועית) האם זה אומר שאם לקוח מודה באשמה בפני עורך הדין שלו, עורך הדין לא יכול להכחיש את האשמה בשם הלקוח או לא לייצג את הלקוח בנאמנות? התשובה היא לא. במקרים כאלה, עורך הדין יכול להתמקד בכשלים בקיום נטל הראיות של התובע או בסוגיות משפטיות אחרות (כגון האם חיפוש היה מותר לפי חוק סדר הדין הפלילי, או האם בוצעו בדיקות זיהוי פלילי לפי הסטנדרטים המתאימים) שאינן מתייחסות לשאלה הישירה האם הלקוח ביצע את הפשע או לא.

לדוגמה, נניח שאתה מואשם בהחזקת מריחואנה ללא היתר. אתה מודה בפני עורך הדין שלך שעישנת ג’וינט עם קבוצת חברים. עורך הדין שלך יטען שלא ביצעת את העבירה. אבל, עורך הדין יכול לטעון שהתובע לא הוכיח שביצעת את העבירה. עורך הדין שלך יכול להציג ראיות לכך שהשוטר עמד במרחק רב ולא יכול היה לראות בבירור מי מעשן כי המשטרה הייתה במהלך פעולה לביצוע מעצרי סמים לחשודים רבים בו זמנית.

קבלת סיוע משפטי
בין אם אתה מאמין שאתה אשם או לא, אתה זכאי להליך הוגן ולעורך דין שייצג את האינטרסים שלך. אם אתה מואשם או נחשד בביצוע עבירה קלה או פשע, דבר עם עורך דין פלילי מייד . עורך הדין שלך יהיה שם כדי להילחם בשבילך. אתה ועורך הדין שלך יכולים להחליט כמה מידע עליך לשתף על העובדות העומדות בבסיס התיק.

עורכי דין מומלצים בתחום