עו”ד הסכם ממון | עורך דין מומלץ הסכם ממון

הסכם ממון

עומדים לפני מיסוד הקשר? בין אם מדובר בחתונה דתית, אזרחית, או ידועים בציבור, מומלץ להסדיר את האפשרות של פרידה בכדי להימנע ככל הניתן ממחלוקות בעת הפרידה. כאשר האהבה פורח קשה לחשוב על פרידה, אולם שכיחות מקרי הגירושין לא מאפשרת להתעלם מהאפשרות של פרידה עתידית. במצב שכזה, כאשר הוחלט על גירושין, מערכת היחסים בין הצדדים רוויה במתחים ובכעסים והדרך לתביעות משפטיות קצרה מאוד. 

מה זה בעצם הסכם ממון?

בראש ובראשונה, זה הסכם, חוזה בין אנשים. החוזה מעגן בצורה מסודרת את יחסי הממון של בני זוג, נשואים, לפני נישואין, וידועים בציבור- בדגש על חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה. זוגות רבים בוחרים לחתום על הסכם ממון כדי להוריד את הנושא הכלכלי מסדר היום. כאשר כל הפרטים מעוגנים משפטית, האינטרס הכלכלי ברור. 

מי עורך הסכם ממון? 

ניתן לערוך הסכם ממון לבד, ללא עזרת עורך דין או מגשר. זה חוקי, תקף ומהווה הסכם לכל דבר ועניין. יחד עם זאת, חשוב להבין – עריכת הסכם ממון היא מלאכה מורכבת, הן מבחינה משפטית והן מבחינה רגשית. ההסכם חייב להיות מקצועי, מקיף וברור, עליו להיות מותאם באופן ספציפי לבני הזוג.

עורך דין הסכם ממון

מומלץ מאד להיעזר בשירותיו של עורך דין, שינסח הסכם ממון ברור ומקיף, המתייחס לכל נושא ונושא, לכל הפרטים הרלוונטיים ויבטיח את עתידם של שני הצדדים. המטרה היא ליצור וודאות משפטית, אשר תסיר כל חשש מלב הצדדים, בדבר אינטרס כלכלי ותבהיר את כללי המשחק, היה ובני הזוג ייפרדו. במקרה של עריכת הסכם לאחר נישואין, ההמלצה ברורה עוד יותר – השתמשו בשירותי עורך דין. הסכם ממון לאחר נישואין שלא נוסח על ידי עורך דין דיני משפחה מקצועי, לא יגן על זכויות הצדדים באופן אפקטיבי ולא יוכל למנוע חילוקי דעות עתידיים בין הצדדים במקרה של גירושין. 

אישור ההסכם – בין אם ההסכם נעשה באופן עצמאי או על ידי עורך דין, הוא חייב באישור ערכאה בשל משמעותו הרחבה. ניתן לחתום על הסכם ממון לפני הנישואין או לאחריהם, אולם זוגות רבים בוחרים לערוך את ההסכם לפני החתונה. כאשר בני הזוג עורכים הסכם ממון לפני החתונה, ניתן לאשר את ההסכם אצל נוטריון או בפני בית המשפט לענייני משפחה. אולם, כאשר ההסכם נחתם לאחר הנישואין, האישור להסכם יינתן על ידי בית המשפט בלבד. 

מה כולל הסכם ממון? 

הסכם ממון כולל הסדר של היחסים המשפטיים בין בני הזוג במקרה של פרידה. הסכם ממון, מעצם שמו, שם דגש על הנושא הכלכלי וחלוקת רכוש, אך בהחלט לא דן רק בו. הסכם ממון יכול להסדיר נושאים רבים אחרים הקשורים לניהול החיים המשותפים כגון: משמורת ילדים, חינוך הילדים, מזונות ועוד. כל עניין הנוגע לזוגיות ועלול ליצור מחלוקת בין הצדדים יכול להיות מוסדר בהסכם. 

האם אפשר לבטל הסכם ממון? 

לאחר חתימה על הסכם ממון ואישורו, בית המשפט רואה בכך סיום התדיינות וגמירות הדעת בנושא. עם זאת, על הסכם ממון חל הכלל הבסיסי בדיני חוזים הקובע כי משנפל פגם בחוזה יכול וניתן יהיה לבטלו. כאשר עולה רצון לבטול הסכם ממון, יש לפנות אל עורך דין לדיני משפחה, שיבחן קיומה של עילה חוזית לביטול ההסכם.

כמה עולה הסכם ממון

עורך דין לענייני משפחה יכול לערוך הסכם הנוגע רק לפן הכספי או לנסח הסכם הכולל גם נושאים נוספים כגון מזונות, חינוך ילדים, משמורת ועוד. ככלל, שכר טרחה הסכם ממון נע בין 2,000 ₪ ל7000 ₪, אך יש לזכור שכל מקרה נבחן לגופו, ואופיו של ההסכם משפיע על המחיר. 

עורך דין הסכם ממון

טיפים לבחירת עורך דין להסכם ממון
נבדק ואושר על ידי עו”ד מומחה להסכמי ממון – עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג (rotenberglaw.co.il)

1. התחילו לחפש מוקדם ככל האפשר– הסכם ממון לא מומלץ לחתום ברגע האחרון, מצאו עו”ד שאתם מתחברים אליו, שיפעל ברגישות הראויה. מומלץ שיהיה בעל נסיון בגישור להסכמי ממון.

2. שאלו חברים ובדקו ביקורות– כדאי לשאול חברים שחתמו לא מזמן על הסכם ממון, על מקצועיות עורך הדין שערך את ההסכם והידע שלו בתחום דיני המשפחה והגירושין. תחום הסכמי הממון דורש מומחיות, לא מדובר בחוזה שיכול לערוך עורך דין ללא נסיון בדיני משפחה, הסכם ממון צריך להיות ניתן לאכיפה ומאושר על ידי גורמים מוסמכים. קראו ביקורות באינטרנט ותוודאו שעורך הדין נותן שירות אישי ברמה גבוהה.

3. בחרו מומחה– הפסיקה בתחום דיני משפחה והסכמי ממון משתנה כל הזמן, מומחה בתחום מעודכן בפסיקה וינסח חוזה שיהיה ברור ותקף בבית משפט אם יהיו חילוקי דיעות, על זה אתם משלמים.

4. פגוש את עורך הדין שלך– לאחר שבחנתם מספר עורכי דין, מומלץ להכיר את עורך הדין טרם המשא ומתן להסכם ממון, כדי שהדברים יוצגו בצורה ראויה ואי נעימות תימנע.

5. תאימות אישית- בדקו שעורך הדין נותן יחס אישי, לא מעביר את העבודה למתמחה וממעט לתקשר, כל סעיף בהסכם חשוב ובעל משמעות אישית וכלכלית, בחרו עורך דין שיתאים לכם את ההסכם בתפירה אישית.

6. נגישות– וודאו שעורך הדין נמצא בקרבתכם. שאלות ושינויים צריכים להתברר באופן יסודי, בפגישה מסודרת. שינוי הסכם ממון בעתיד ידרוש אישור מחודש על ידי בית משפט וזה יעלה לכם עוד כסף. אם אתם גרים בתל אביב חפשו עורך דין הסכם ממון בת”א.

7. חפשו סימני אזהרה– בתחום קיימים שרלטנים שמציעים ניסוח הסכמים כאשר אינם בעלי ידע מספיק אם עורך הדין אינו יודע ובודק במחשב או בנייד למענה על שאלות, בקשו לבדוק את הכשרתו ונסיונו, מומלץ לבדוק כי עורך הדין חבר לשכת עורכי הדין.

8. אל תתנו לעלות להיות הגורם היחיד- יש דברים בחיים ששווה לשלם עליהם קצת יותר אבל להיות שקטים שקיבלתם תוצר איכותי שניתן להסתמך עליו בבוא היום. הסכם ממון זה אחד מהם, אמנם שמים אותו במגירה או בכספת למשך שנים לא מסתכלים עליו, אך שצריכים את ההסכם הוא יהווה ביטוח מפני אי וודאות אישית וכלכלית, בימים פחות טובים.

עורכי דין מומלצים בתחום