הסכם ממון

הסכם ממון

 

עורך דין מומלץ

אם אתם שוקלים לערוך הסכם ממון, אתם בחברה טובה. מספר הזוגות בישראל אשר בוחרים לחתום על הסכם זה רק הולך וגדל. הסיבה? הסכם ממון יכול למנוע סכסוך כספי בעת גירושין ולהעניק לבני הזוג שקט נפשי בידיעה כי בעת פרידה, עתידם הכלכלי הוסדר. הסכם ממון מתאים ונחוץ לכלל הזוגות, צעירים כמבוגרים, לבעלי רכוש ולמי שטרם צברו הון משמעותי.

מהו הסכם ממון ולמי הוא מתאים?
כולנו יודעים כי כסף ורכוש הם גורמים מרכזיים לחילוקי דעות בין בני זוג. כשהזוגיות טובה ואוהבת, קל יחסית ללבן את אי ההסכמות ולעבור הלאה. אולם, בעת גירושין, נושא זה נוטה להיות מקור לסכסוך חריף, כאשר בני הזוג לא מסכימים כיצד יש לחלק ביניהם את הרכוש. הסכם ממון מבקש למנוע את התרחיש הזה על ידי הסדרה מראש של אופן חלוקת הנכסים בין הצדדים למקרה של פרידה.

בניגוד לדעה הרווחת, הסכם ממון הוא רלוונטי לכל זוג ולא רק לאנשים אמידים. ראשית משום שההסכם צופה פני עתיד ואיש אינו יודע אלו נכסים יספיק לצבור שנים קדימה. שנית, המציאות מלמדת כי גם זוגות שאין להם רכוש רב, נקלעים למחלוקות כספיות ביניהם בעת פרידה. הסכם ממון מסיר את המכשול הזה היות שהוא מסדיר מראש, במהלך הקשר הזוגי את אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג.

אישור הסכם ממון
כל הסכם ממון נדרש לקבל את אישורה של ערכאה משפטית או לעבור אימות חתימה אצל נוטריון. ללא אחת מן הפעולות הללו, להסכם אין תוקף משפטי. כאשר בני הזוג עורכים את ההסכם לפני הנישואין, או כאשר מדובר בידועים בציבור, קובע החוק כי באפשרותם לפנות לנוטריון. לאחר שווידא כי בני הזוג מבינים את משמעות ההסכם, בני הזוג יחתמו עליו בפניו.

לעומת זאת, הסכם ממון שנערך לאחר הנישואין, מחייב את בני הזוג להגישו לאישור של בית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני. אישור זה מעניק להסכם הממון תוקף של פסק דין כך שבני הזוג מחויבים לו ללא כחל וסרק. המשמעות היא כי ניסיון של מי מהם להתנער ממנו בבוא העת לא יישא פרי.

טיעונים בעד ונגד
היתרונות של הסכם ממון מובהקים וברורים. הוא מעניק לבני הזוג וודאות בדבר מצבם הכלכלי בעת פרידה והוא יכול למנוע את היווצרותו של סכסוך ביניהם על רקע כספי באותה עת. יש המוסיפים ואומרים כי חתימה על הסכם ממון גם מוכיחה לבני הזוג כי הקשר שלהם נטול אינטרס כספי ואין איש מהם ינסה “להרוויח” על חשבון האחר היה ומערכת היחסים תעלה על שרטון.

אלו הם הטיעונים העיקריים בעד עריכת הסכם ממון המביאים זוגות רבים כל כך, בכל שלבי הקשר, לערוך הסכם זה. לצד אלו עומדים טיעונים נגד, ביניהם כי הסכם ממון מעמיד את בני הזוג באור שלילי כרודפי בצע וכי הוא מפקפק בכוחו ובטיבו של הקשר כאשר הוא צופה כי הזוגיות תסתיים. דעתנו היא כי על אף חוסר הנעימות שבדבר, יש לזכור כי איש מאיתנו אינו יודע מה יהיה מחר ועדיף להסדיר היום את יחסי הממון באופן הוגן ואוהב, כך שאם יחליטו בני הזוג להיפרד, נושא טעון זה כבר הוסדר מראש ובצורה הטובה ביותר.

עלות הסכם ממון
כאמור לעיל, עריכת הסכם ממון היא נחוצה ורלוונטית לכל זוג באשר הוא. בין אם מדובר על בני זוג צעירים שרק מתחילים את חייהם ובין אם מדובר על זוג מבוסס יותר או בזוגיות של פרק ב’. עלותו של הסכם ממון יכולה להשתנות מאוד מזוג לזוג, בהתאם לנסיבות העניין ובעיקר בהתאם להיקף הרכוש שברשותם כעת ושצפוי להיות בעתיד.

כך למשל, הסכם ממון פשוט המיועד לבני זוג בתחילת חייהם המשותפים, ללא רכוש משמעותי עלותו תהיה סביב 4,000 ₪ והסכם מורכב המיועד לזוגות בעלי ממון, אשר הספיקו לצבור רכוש רב, עלותו יכולה לנוע סביב 10,000 ומעלה. הכל בהתאם למספר וסוג הנכסים שבבעלותם של בני הזוג, כמו גם לשאלה מה אורכו של המשא ומתן הנדרש לגיבוש הסכמות.

הסכם ממון בפרק ב’
הצגנו לעיל את הטיעונים המרכזיים מדוע כדאי וחשוב לערוך הסכם ממון. כאשר מדובר על זוגיות של פרק ב’ ישנו שיקול נוסף המגביר עוד יותר את חשיבותו של צעד זה והוא הילדים, למה אנו מתכוונים? במרבית המקרים, לאחד מבני הזוג יש ילדים מקשר קודם, אם לא לשניהם. אז, מלבד מניעת סכסוך כלכלי בין הצדדים בזמן פרידה, הסכם ממון לנישואים שניים או זוגיות פרק ב’ יגשים מטרה נוספת והוא שמירה על זכויות הילדים ברכוש, כלומר על ירושתם.

הסכם ממון נישואים שניים

כאשר בני הזוג עורכים הסכם ממון, הם יכולים להיות בטוחים כי אם הקשר יבוא לסיומו, לאף אחד מהם לא תוכל להיות דרישה על רכושו של האחר מלבד מה שקבוע בהסכם. על כן, הרכוש שצבר כל אחד יישאר בבעלותו ויעבור בירושה ביום מן הימים לילדיהם. נדגיש, כי הסכם ממון בפרק ב’ הוא חיוני בין אם בני הזוג נישאו או מתכננים להינשא פעם שניה ובין אם הם בוחרים לחיות יחד כידועים בציבור.

הסכם ממון – עם עורך דין בלבד
החלטתם לחתום על הסכם ממון? מצוין! הצעד הבא הוא לוודא כי אם תצטרכו את ההסכם, הוא באמת ימלא את תפקידו. מטרתו של הסכם זה היא לחסוך מכם מאבקים ומחלוקות בענייני הרכוש היה ותיפרדו בעתיד. בשל כך, עליו להיות מנוסח כהלכה, ברור וחד משמעי, ללא פתח לפרשנויות סותרות וכמובן, לתת מענה לכל סוגיה ביחסי הממון שלכם.

זוהי בדיוק סיבה מדוע הסכם ממון עורכים באמצעות עורך דין (עו”ד הסכם ממון) בלבד המתמחה בדיני משפחה וגירושין. עורך הדין יסביר את משמעויות ההסכם, יברר היטב מהם הרצונות והצרכים של בני הזוג ויבנה עבורם הסכם מקצועי אשר יעניק להם את ההגנה המשפטית והכלכלית המיטבית.

עובדות על הסכם ממון מעודכן 2023

 • הסכם ממון, המכונה גם הסכם פיננסי בין בני זוג, הוא חוזה מחייב מבחינה משפטית שזוגות יכולים להתקשר בו לפני הנישואין.
 • קדם נישואין משמש בדרך כלל כדי להגן על נכסים ולקבוע אחריות כלכלית במקרה של גירושין.
 • בישראל לא מוכרים נישואים אזרחיים, אך זוגות עדיין יכולים להתקשר בהסכמים דומים המכונים “הסכמי ממון לפני הנישואין” או “הסכמים לאחר נישואין”.
 • הסכמי ממון לפני הנישואין משמשים בדרך כלל להגדרת תנאי ההסדר הכלכלי של בני זוג במהלך נישואיהם, כגון אופן חלוקת ההכנסות והנכסים.
 • הסכמים לאחר נישואין דומים להסכמי ממון לפני הנישואין, אך נערכים לאחר שבני הזוג כבר נשואים.
 • כדי להיחשב תקפים, הסכמי ממון לפני הנישואין ואחרי נישואין חייבים להיות בכתב וחתומים על ידי שני הצדדים בנוכחות עורך דין.
 • מומלץ שלכל צד יהיה עורך דין משלו שיבדוק את ההסכם ויגן על האינטרסים שלו.
 • התנאים הסכם טרום נישואין או לאחר נישואין צריכים להיות הוגנים וסבירים, ולא אמורים להפר שום חוק או מדיניות ציבורית.
 • זוגות יכולים לכלול בהסכם שלהם הוראות לגבי חלוקת הרכוש, מזונות בני זוג ואחריות כלכלית במהלך הנישואין.
 • חשוב לדון ביסודיות ולחשוף את כל הנכסים והמידע הפיננסי עם בן/בת הזוג לפני התקשרות בהסכם ממון לפני הנישואין או לאחר נישואין.
 • הסכמי טרום נישואין ואחרי נישואין ניתנים לתיקון או סיום בהסכמה הדדית של הצדדים, אך לא ניתן לשנותם באופן חד צדדי על ידי צד אחד.
 • אם בני זוג יתגרשו, תנאי ההסכמי ממון לפני הנישואין או הסכם לאחר הנישואין יובאו בחשבון על ידי בית המשפט בקביעת חלוקת הרכוש והאחריות הכלכלית.
 • במקרה של גירושין, מומלץ לזוגות לפנות לייעוץ של עורך דין על מנת לוודא כי תנאי ההסכם ביניהם יאכפו.
 • חשוב לעיין ולעדכן באופן שוטף הסכם ממון לפני הנישואין או לאחר נישואין, במיוחד אם חלים שינויים מהותיים במצבם הכלכלי או בנכסיהם של בני הזוג.
 • והסכמים לאחר נישואין יכולים לספק לזוגות שקט נפשי ויכולים לסייע במניעת מחלוקות במקרה של גירושין.
 • על מנת שיהיה ניתן לאכיפה, יש להתקשר בהסכם ממון לפני הנישואין או לאחר נישואין מרצון וללא כפייה.
 • מומלץ לזוגות לפנות לייעוץ של עורך דין לפני כריתת הסכם ממון לפני הנישואין או לאחר נישואין על מנת להבטיח שמירה על זכויותיהם.
 • במקרים מסוימים, בית משפט עשוי להחליט על ביטול הסכם ממון לפני הנישואין או לאחר נישואין אם הוא ייחשב כלא הוגן או בלתי סביר.
 • הסכמי טרום נישואין ואחרי נישואין צריכים להיות מנוסחים בקפידה וצריכים להגדיר בצורה ברורה את הזכויות והחובות של כל צד.
 • על זוגות לשקול פנייה לגישור או בוררות כדי לפתור כל מחלוקת שעלולה להתעורר במהלך המשא ומתן על הסכם ממון לפני הנישואין או לאחר נישואין.
 • הסכמי ממון לפני הנישואין ואחרי נישואין יכולים לספק לזוגות גמישות ויכולים לאפשר להם להתאים את תנאי ההסדר הכספי שלהם בהתאם לצרכיהם ולנסיבותיהם האישיות.
 • מומלץ לזוגות להתייעץ עם יועץ פיננסי או רואה חשבון על מנת לוודא שהסכם ממון לפני הנישואין או לאחר נישואים הוא לטובתם ומשקף את מצבם הכלכלי הנוכחי.
 • במקרים מסוימים, הסכם טרום נישואין או הסכם ממון שנכרת במדינה אחרת עשויים להיות מוכרים בישראל, אך מומלץ לזוגות לפנות לייעוץ של עו”ד הסכם ממון.

עורכי דין מומלצים בתחום