הסכם ממון

הסכם ממון

 

אם אתם שוקלים לערוך הסכם ממון, אתם בחברה טובה. מספר הזוגות בישראל אשר בוחרים לחתום על הסכם זה רק הולך וגדל. הסיבה? הסכם ממון יכול למנוע סכסוך כספי בעת גירושין ולהעניק לבני הזוג שקט נפשי בידיעה כי בעת פרידה, עתידם הכלכלי הוסדר. הסכם ממון מתאים ונחוץ לכלל הזוגות, צעירים כמבוגרים, לבעלי רכוש ולמי שטרם צברו הון משמעותי.

מהו הסכם ממון ולמי הוא מתאים?
כולנו יודעים כי כסף ורכוש הם גורמים מרכזיים לחילוקי דעות בין בני זוג. כשהזוגיות טובה ואוהבת, קל יחסית ללבן את אי ההסכמות ולעבור הלאה. אולם, בעת גירושין, נושא זה נוטה להיות מקור לסכסוך חריף, כאשר בני הזוג לא מסכימים כיצד יש לחלק ביניהם את הרכוש. הסכם ממון מבקש למנוע את התרחיש הזה על ידי הסדרה מראש של אופן חלוקת הנכסים בין הצדדים למקרה של פרידה.

בניגוד לדעה הרווחת, הסכם ממון הוא רלוונטי לכל זוג ולא רק לאנשים אמידים. ראשית משום שההסכם צופה פני עתיד ואיש אינו יודע אלו נכסים יספיק לצבור שנים קדימה. שנית, המציאות מלמדת כי גם זוגות שאין להם רכוש רב, נקלעים למחלוקות כספיות ביניהם בעת פרידה. הסכם ממון מסיר את המכשול הזה היות שהוא מסדיר מראש, במהלך הקשר הזוגי את אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג.

אישור הסכם ממון
כל הסכם ממון נדרש לקבל את אישורה של ערכאה משפטית או לעבור אימות חתימה אצל נוטריון. ללא אחת מן הפעולות הללו, להסכם אין תוקף משפטי. כאשר בני הזוג עורכים את ההסכם לפני הנישואין, או כאשר מדובר בידועים בציבור, קובע החוק כי באפשרותם לפנות לנוטריון. לאחר שווידא כי בני הזוג מבינים את משמעות ההסכם, בני הזוג יחתמו עליו בפניו.

לעומת זאת, הסכם ממון שנערך לאחר הנישואין, מחייב את בני הזוג להגישו לאישור של בית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני. אישור זה מעניק להסכם הממון תוקף של פסק דין כך שבני הזוג מחויבים לו ללא כחל וסרק. המשמעות היא כי ניסיון של מי מהם להתנער ממנו בבוא העת לא יישא פרי.

טיעונים בעד ונגד
היתרונות של הסכם ממון מובהקים וברורים. הוא מעניק לבני הזוג וודאות בדבר מצבם הכלכלי בעת פרידה והוא יכול למנוע את היווצרותו של סכסוך ביניהם על רקע כספי באותה עת. יש המוסיפים ואומרים כי חתימה על הסכם ממון גם מוכיחה לבני הזוג כי הקשר שלהם נטול אינטרס כספי ואין איש מהם ינסה “להרוויח” על חשבון האחר היה ומערכת היחסים תעלה על שרטון.

אלו הם הטיעונים העיקריים בעד עריכת הסכם ממון המביאים זוגות רבים כל כך, בכל שלבי הקשר, לערוך הסכם זה. לצד אלו עומדים טיעונים נגד, ביניהם כי הסכם ממון מעמיד את בני הזוג באור שלילי כרודפי בצע וכי הוא מפקפק בכוחו ובטיבו של הקשר כאשר הוא צופה כי הזוגיות תסתיים. דעתנו היא כי על אף חוסר הנעימות שבדבר, יש לזכור כי איש מאיתנו אינו יודע מה יהיה מחר ועדיף להסדיר היום את יחסי הממון באופן הוגן ואוהב, כך שאם יחליטו בני הזוג להיפרד, נושא טעון זה כבר הוסדר מראש ובצורה הטובה ביותר.

עלות הסכם ממון
כאמור לעיל, עריכת הסכם ממון היא נחוצה ורלוונטית לכל זוג באשר הוא. בין אם מדובר על בני זוג צעירים שרק מתחילים את חייהם ובין אם מדובר על זוג מבוסס יותר או בזוגיות של פרק ב’. עלותו של הסכם ממון יכולה להשתנות מאוד מזוג לזוג, בהתאם לנסיבות העניין ובעיקר בהתאם להיקף הרכוש שברשותם כעת ושצפוי להיות בעתיד.

כך למשל, הסכם ממון פשוט המיועד לבני זוג בתחילת חייהם המשותפים, ללא רכוש משמעותי עלותו תהיה סביב 4,000 ₪ והסכם מורכב המיועד לזוגות בעלי ממון, אשר הספיקו לצבור רכוש רב, עלותו יכולה לנוע סביב 10,000 ומעלה. הכל בהתאם למספר וסוג הנכסים שבבעלותם של בני הזוג, כמו גם לשאלה מה אורכו של המשא ומתן הנדרש לגיבוש הסכמות.

הסכם ממון בפרק ב’
הצגנו לעיל את הטיעונים המרכזיים מדוע כדאי וחשוב לערוך הסכם ממון. כאשר מדובר על זוגיות של פרק ב’ ישנו שיקול נוסף המגביר עוד יותר את חשיבותו של צעד זה והוא הילדים, למה אנו מתכוונים? במרבית המקרים, לאחד מבני הזוג יש ילדים מקשר קודם, אם לא לשניהם. אז, מלבד מניעת סכסוך כלכלי בין הצדדים בזמן פרידה, הסכם ממון לנישואים שניים או זוגיות פרק ב’ יגשים מטרה נוספת והוא שמירה על זכויות הילדים ברכוש, כלומר על ירושתם.

הסכם ממון נישואים שניים

כאשר בני הזוג עורכים הסכם ממון, הם יכולים להיות בטוחים כי אם הקשר יבוא לסיומו, לאף אחד מהם לא תוכל להיות דרישה על רכושו של האחר מלבד מה שקבוע בהסכם. על כן, הרכוש שצבר כל אחד יישאר בבעלותו ויעבור בירושה ביום מן הימים לילדיהם. נדגיש, כי הסכם ממון בפרק ב’ הוא חיוני בין אם בני הזוג נישאו או מתכננים להינשא פעם שניה ובין אם הם בוחרים לחיות יחד כידועים בציבור.

הסכם ממון – עם עורך דין בלבד
החלטתם לחתום על הסכם ממון? מצוין! הצעד הבא הוא לוודא כי אם תצטרכו את ההסכם, הוא באמת ימלא את תפקידו. מטרתו של הסכם זה היא לחסוך מכם מאבקים ומחלוקות בענייני הרכוש היה ותיפרדו בעתיד. בשל כך, עליו להיות מנוסח כהלכה, ברור וחד משמעי, ללא פתח לפרשנויות סותרות וכמובן, לתת מענה לכל סוגיה ביחסי הממון שלכם.

זוהי בדיוק סיבה מדוע הסכם ממון עורכים באמצעות עורך דין (עו”ד הסכם ממון) בלבד המתמחה בדיני משפחה וגירושין. עורך הדין יסביר את משמעויות ההסכם, יברר היטב מהם הרצונות והצרכים של בני הזוג ויבנה עבורם הסכם מקצועי אשר יעניק להם את ההגנה המשפטית והכלכלית המיטבית.

 

עורכי דין מומלצים בתחום