עורך דין פורטוגל | עורך דין נדל”ן בפורטוגל | לווי משפטי פורטוגל

עורך דין פורטוגל

עורך דין פורטוגל

עורך דין מומלץ

בפורטוגל מערכת משפטית מורכבת, לכן, מומלץ לשכור לווי משפטי של עורך דין בפורטוגל, מערכת המשפט של פורטוגל מבוססת על המשפט האזרחי, המושפע מהמשפט הרומי ומהקוד הנפוליאון, עם שינוי בולט לכיוון גישת מערכת המשפט הגרמנית במאה ה-20. חוקת פורטוגל היא החוק העליון, עורך דין פורטוגלי חייב להתמצא בחוקה אשר בבסיסה מקורות שונים כולל חקיקה מהפרלמנט, פסיקה ואמנות בינלאומיות. מערכת בתי המשפט מחולקת לבתי משפט שיפוטיים ומנהליים ופיסקליים. בית המשפט לחוקה מטפל בעניינים חוקתיים ואילו בית המשפט העליון לצדק דן בתיקים אזרחיים ופליליים רגילים. בתי משפט לעניינים מנהליים ומסים מתמקדים בסכסוכים בתחומם. עורכי דין בפורטוגל, הידועים בכינויים “advogados”, ממלאים תפקיד מכריע בייצוג לקוחות, מתן ייעוץ משפטי וניסוח מסמכים. המומחיות שלהם חיונית, במיוחד בתחומים כמו נדל”ן, השקעות ודיני הגירה .

קשרי ישראל פורטוגל

כלכלת פורטוגל כוללת מגוון רחב של מגזרים, כולל מתכות בסיסיות, מכונות, כלי רכב, מכשירים אופטיים ורפואיים, ושירותים שונים כמו תחבורה, בנייה, ביטוח ושירותים עסקיים. המשפט הפורטוגלי, ששורשיו במשפט הרומי, חולק קווי דמיון עם המודל המשפטי הצרפתי ומערכות אחרות הנגזרות מהמשפט הרומי. מסגרת חוקית זו מהווה בסיס יציב להשקעות זרות ולפעילות עסקית, לרבות מישראל. עצמאותה השיפוטית של המדינה ויחס שווה לאזרחים ולזרים, לצד עמידה בחוקי האיחוד האירופי, יוצרים סביבה נוחה להשקעות ישראליות וליזמות עסקיות.

נדל”ן בפורטוגל
שוק הנדל”ן בפורטוגל חווה שינוי משמעותי במהלך העשורים האחרונים, והפך למוקד עניין עבור משקיעים מקומיים ובינלאומיים כאחד. עם ההיסטוריה העשירה, התרבות המגוונת והאקלים הנוח שלה, פורטוגל מציעה שילוב ייחודי של אטרקציות התורמות לנחשקות הנדל”ן שלה. תחום הנדל”ן בארץ מאופיין במגוון רחב של נכסים, לרבות וילות מסורתיות, דירות מודרניות, אחוזות יוקרה ונכסים היסטוריים, הנותנים מענה לטעמים ותקציבים שונים.

הערים הגדולות של פורטוגל, כמו ליסבון, פורטו ופארו, היו בחזית תנופת הנדל”ן, עדות להערכה משמעותית בערכי הנכסים. ליסבון, הבירה, ידועה בשכונות התוססות שלה, בארכיטקטורה ההיסטורית ובסצנה התרבותית המשגשגת שלה, מה שהופך אותה לבחירה פופולרית לחיים עירוניים. פורטו, המפורסמת בייצור היין שלה ובנופי הנהר המדהימים, מציעה שילוב של קסם מסורתי ושירותים מודרניים. אזור אלגרבה, הידוע בחופים עוצרי הנשימה, מגרשי הגולף והאקלים שטוף השמש שלו, ממשיך למשוך פנסיונרים ונופשים, מה שמניע את הביקוש לבתי נופש ונכסים להשכרה.

ממשלת פורטוגל הציגה מספר יוזמות להמרצת שוק הנדל”ן, כולל תוכנית Golden Visa, המציעה אישורי תושבות למשקיעים שאינם באיחוד האירופי בתמורה להשקעות נדל”ן משמעותיות. תוכנית זו משכה מספר ניכר של קונים בינלאומיים, במיוחד מברזיל, סין ורוסיה, ותרמה לצמיחת השוק ולגיוון.

למרות הפופולריות שלו, שוק הנדל”ן בפורטוגל מתמודד עם אתגרים, כולל בעיות יכולת רכישה לתושבים המקומיים והשפעתן של פלטפורמות להשכרה לטווח קצר על היצע הדיור. עם זאת, חוסנו של השוק והמשיכה המתמשכת של המדינה כיעד למגורים, השקעות ותיירות מצביעים על תחזית חיובית לעתיד הנדל”ן בפורטוגל.

הזדמנויות עסקיות ומסגרת משפטית בפורטוגל עבור חברות ישראליות

הכלכלה המגוונת של פורטוגל והתאמתה לתקנות האיחוד האירופי מציגות הזדמנויות רווחיות עבור חברות ישראליות. המסגרת המשפטית בפורטוגל, השומרת על עצמאות שיפוטית ומציעה יחס שווה לכל העסקים, יוצרת סביבה נוחה להשקעות ישראליות. זה רלוונטי במיוחד במגזרים כמו טכנולוגיה, ייצור ושירותים, שבהם המומחיות הישראלית יכולה להתיישר היטב עם החוזקות הכלכליות של פורטוגל.

לווי עסקים ישראלים בפורטוגל

הבנת הניואנסים התרבותיים והסביבה הרגולטורית של פורטוגל היא חיונית עבור עסקים ישראלים. הדגש על ציות לחוק, במיוחד במגזרים כמו נדל”ן והשקעות, מצריך התנהלות קפדנית. עורכי דין ישראלים, עם הידע שלהם בשני הזירות המשפטיות, יכולים לספק הכוונה חשובה מאין כמותה בהבטחת ציות לחוקים ולתקנות המקומיים.

עורך דין מומלץ פורטוגל

לווי משפטי של עורכי דין ישראלים בפורטוגל

עורכי דין ישראלים יכולים להציע מגוון שירותים בפורטוגל, תוך התמקדות בדיני נדל”ן, השקעות והגירה. יכולתם לגשר על הפערים המשפטיים והתרבותיים בין שתי המדינות הופכת אותם לבעלי ערך רב עבור גורמים ישראליים הפועלים בפורטוגל. זה כולל סיוע בתיעוד משפטי, ייצוג בעניינים משפטיים וייעוץ אסטרטגי בנושאי השקעות והגירה.

להיות עו”ד בפורטוגל
הזדמנויות להתמחות משפטית בפורטוגל

עורך דין פורטוגל מלווה משפטית ישראלים במגזרים כמו נדל”ן, השקעות והגירה. המומחיות שלהם בטיפול בעניינים משפטיים מורכבים בתחומים אלה, בשילוב עם המסגרת המשפטית החזקה של פורטוגל, מציעה פוטנציאל סינרגטי לצמיחה עסקית וייעוץ משפטי.

עורכי הדין בפורטוגל

בצוות עורכי הדין דוברי עברית ועו”ד רב לשוניים המנוסים במורכבות של מערכת המשפט הפורטוגלית. ניסיון שהביא לייצוג מוצלח של לקוחות בינלאומיים רבים. עם הידע והכישורים הללו, המטרה שלנו היא לעזור ללקוחות לפשט את החוק הפורטוגלי, כך שתוכלו לחיות, להשקיע ולנהל עסקים בפורטוגל בידיעה שיש לצדכם צוות משפטי משולב. אם יש לכם שאלות משפטיות ספציפיות או מעוניינים בהתייעצות ראשונית, אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר.

מערכת המשפט של פורטוגל
הרשות השופטת של פורטוגל היא מערכת של בתי משפט המהווים יחד את אחד מארבעת אורגני הריבונות כפי שהוגדרו בחוקה הפורטוגלית. בתי המשפט הם עצמאיים משלושת גופי הריבונות הפורטוגזים האחרים (נשיא הרפובליקה, הממשלה והאסיפה של הרפובליקה).

בתי המשפט בפורטוגל מחולקים על ידי ארבעה צווים עצמאיים, שכל אחד מהם מתאים לתחומי השיפוט החוקתיים, המשפטיים, המנהליים והמבקרים הנפרדים.

התביעה הציבורית וייצוג המדינה בפני בתי המשפט מובטחת על ידי גוף שופטים בלתי תלוי, המכונה משרד הציבורי.

משרד המשפטים הוא אגף הממשלה האחראי על ניהול מערכת המשפט.

יחסי ישראל-פורטוגל: סקירה קצרה
יחסי ישראל-פורטוגל התחזקו בשנים האחרונות על ידי אינטרסים הדדיים וקשרים דיפלומטיים חזקים. אלפי ישראלים הופכים את פורטוגל לביתם החדש, ורבים אחרים מחפשים דרכונים פורטוגליים-אירופיים באמצעות קשרים משפחתיים היסטוריים ליהדות הפורטוגלית. זרם זה של ישראלים עודד יחסים דו-צדדיים במגזרים שונים, לרבות מסחר, תרבות ותיירות. הנוכחות הישראלית מתקבלת בברכה על ידי פורטוגל, שמטרתה להתמודד עם הזדקנות האוכלוסייה שלה ולגוון את כלכלתה.

פורטוגל
פורטוגל היא חברה באיחוד האירופי, הממוקמת בחצי האי האיברי. זוהי אומה נבדלת מספרד השכנה לה, הן מבחינה תרבותית והן מבחינה לשונית. למדינה תוצר של כ-360 מיליארד דולר והיא חווה כעת שלב של התאוששות כלכלית לאחר שהתמודדה עם תקופה ממושכת של קיפאון כלכלי.

הקרבה ההולכת וגוברת בין ישראל לפורטוגל עוררה דרישה משמעותית לשירותים משפטיים, במיוחד לעורכי דין ישראלים הבקיאים במשפט הפורטוגלי. הצורך ההולך וגובר הזה ניזון משלל הבעיות המשפטיות שישראלים עלולים להיתקל בהן בעת ​​התקשרות עם פורטוגל – החל מהשקעה בנדל”ן ועד שירותי נוטריון. מאמר זה מתעמק בשירותים המשפטיים המקיפים הניתנים על ידי עורכי דין ישראלים בפורטוגל, בבסיס הרקע החברתי-כלכלי והפוליטי של שתי המדינות.

חיפוש עורך דין בפורטוגל
לווי וייצוג משפטי פורטוגל

שירותים משפטיים מקיפים לישראלים בפורטוגל ובישראל
עורכי דין ישראלים בפורטוגל מציעים מגוון רחב של שירותים כדי לתת מענה לצרכים המגוונים של לקוחותיהם. להלן כמה שירותים משפטיים מרכזיים המבוקשים בדרך כלל:
דיני מקרקעין: מרכישת נכס בפורטוגל ועד הסכמי שכירות, עורכי דין ישראלים מספקים ייעוץ משפטי מקיף לישראלים המשקיעים בשוק הנדל”ן של פורטוגל.
שירותי נוטריון: אישור נוטריון למסמכים, לרבות ייפוי כוח ועסקאות רכוש, מתבצע באופן שוטף על ידי נוטריונים ישראלים בפורטוגל.
מיסוי ותכנון פיננסי: מומחיות בנושאי מיסוי מקומיים, בינלאומיים וישראליים, לרבות תהליכי גילוי מרצון לתושבי ישראל המחזיקים בנכס בפורטוגל.
הגירה ואזרחות: סיוע משפטי בתהליך הבקשה לקבלת דרכון פורטוגלי, מינוף היסטוריה משפחתית הקשורה ליהדות פורטוגזית.
חוזים בינלאומיים: ניסוח ובחינת חוזים בינלאומיים בין עסקים ישראלים ופורטוגזים, תוך הקפדה על עמידה בחוקי שתי המדינות.
משפט פלילי: ייצוג בתיקים פליליים, לרבות הליכי הסגרה בין ישראל לפורטוגל.
שוקי הון: ייעוץ משפטי לישראלים המתעניינים בשוקי ההון של פורטוגל, לרבות אג”ח וניירות ערך.
GDPR וחוק אינטרנט: הנחיות לגבי ציות לתקנות GDPR וחוקי אינטרנט אחרים המשפיעים על חברות ישראליות הפועלות בפורטוגל.
דיני משפחה: טיפול בנושאים משפטיים הקשורים למשפחה, כגון דיני גירושין, משמורת וירושה, במיוחד עבור ישראלים המתגוררים בפורטוגל.
דיני עבודה: סיוע בבקשות להיתר עבודה וטיפול בסכסוכי עבודה.
קניין רוחני: הגנה על קניין רוחני, סימני מסחר ופטנטים בפורטוגל עבור גורמים ישראליים.

פורטוגל: טיפול בנושאים משפטיים מורכבים
בהתחשב באופי המורכב של המשפט הבינלאומי, חשוב ביותר שישראלים המעורבים עם פורטוגל יחפשו עורכי דין בעלי הבנה מעמיקה של הנופים המשפטיים בשתי המדינות. זה נכון במיוחד עבור ישראלים השוקלים לעבור לפורטוגל או לעסוק בעסקאות עסקיות דו-צדדיות.
הקשרים החזקים יותר ויותר בין ישראל לפורטוגל מדגישים את הביקוש הגובר לעורכי דין ישראלים המתמחים במשפט פורטוגלי. מומחיותם חיונית בניווט בסוגיות המשפטיות המורכבות ורבות הפנים שעלולות להתעורר בתחום יחסי ישראל-פורטוגל.

משרד עורכי דין פורטוגל

עורך דין פורטוגלי

עורכת דין פורטוגל

עורכי דין פורטוגל

עורכת דין פורטוגלית

עורך דין דרכון פורטוגלי

עורך דין אזרחות פורטוגלית

נכס השקעה בפורטוגל

צווים משפטיים
מערכת המשפט הפורטוגלית אינה יחידה, אלא היא מחולקת לארבע קטגוריות עצמאיות או צווים של בתי משפט: חוקתי, משפט, מנהלי ורואי חשבון. כל צו מכיל את מבנה בתי המשפט שלו. צווי החוקה והמבקרים כוללים בית משפט אחד כל אחד, בעוד ששני הצווים האחרים כוללים ריבוי של בתי משפט מאורגנים היררכיים. עד 2003, היה קיים צו חמישי של בתי משפט, זה היה סמכות השיפוט הצבאית.

בית משפט גבוה יותר לערעורים קיים כדי להעריך ולשפוט את ניגודי סמכות השיפוט בין צווים שיפוטיים ומנהליים של בתי המשפט, זהו בית המשפט לעימותים (פורטוגזית : Tribunal de Conflitos). בראש בית המשפט לסכסוכים עומד נשיא בית המשפט העליון לעניינים מינהליים, לרבות גם שלושה שופטי בית משפט זה ושלושה שופטי בית המשפט העליון לצדק.

בית משפט לחוקה
בית המשפט החוקתי (Tribunal Constitucional)הוא בית המשפט היחיד בתחום השיפוט החוקתי. זהו בית משפט מיוחד, שעיקרו תפקידו לבדוק את החוקתיות של חוקים חדשים שאושרו, אך יש לו גם סמכויות חשובות הקשורות לנשיא הרפובליקה, למפלגות הפוליטיות ולמשאלי עם. שופטי בית המשפט לחוקה אינם תלויים בשאר זרועות הממשל, כמו הרשות המבצעת או הרשות המחוקקת, ואינם ניתנים להדחה. בית המשפט מותקן בארמון ראטון בליסבון.

 

בתי משפט
הצו השיפוטי (Ordem Judicial)הוא הקטגוריה הראשונה של בתי משפט נפוצים (למעט בית המשפט החוקתי), המהווה מבנה היררכי תקין שיש לו בית המשפט העליון לצדק (Supremo Tribunal de Justiça)בליסבון כגוף העליון שלו. צו זה כולל גם את חמשת בתי המשפט ברמה הביניים הנקראים רלסאו (Gumarães, Oporto, Coimbra, Lisbon ו- Evora)ואת בתי המשפט של ערכאה ראשונה. בתי המשפט של ערכאה ראשונה יכולים להיות בתי משפט בעלי סמכות כללית או בתי משפט בעלי סמכות ספציפית.

לצורך הצו השיפוטי, עד 2014, פורטוגל חולקה ב-231 נקודות לא אחידות, המהוות את אזורי השיפוט הטריטוריאליים של בתי המשפט של ערכאה ראשונה. עם כמה התאמות שנסחפו במהלך השנים, החלוקה הזו הייתה מהותית זו שנקבעה ברפורמה המשפטית של 1835. בהתאם לגודל האוכלוסייה שלה, כל קומרקה יכולה להיות מבית משפט יחיד בעל סמכות שיפוט כללית עם שופט בודד בלבד ועד למתחם מורכב. מבנה של בתי משפט מגוונים בעלי סמכות שיפוט מיוחדת (אזרחית, פלילית, הליך פלילי, עבודה, משפחהוכו’), שכל אחד מהם, כשלעצמו, יכול לכלול מספר סעיפים מיוחדים ותפקידי שופט. הקומארקס קובצו ב-57 חוגים שיפוטיים (círculos judiciais)ואלה בארבעה מחוזות שיפוטיים (distritos judiciais).

בעקבות הרפורמה בארגון השופטים של 2014, המדינה מחולקת כעת ל-23 קומרקות גדולות יותר, שלכולן יש, לכל אחת, בית משפט שיפוטי יחיד של ערכאה ראשונה, עם סמכות שיפוט כללית. כל בית משפט שיפוטי מחולק בשופטות (juízos), כאשר קיימים הסוגים הבאים: אזרחי מרכזי, אזרחי מקומי, פלילי מרכזי, פלילי מקומי, פשעים קלים מקומיים, הליך פלילי, עבודה, משפחה ונוער, מסחר, הוצאה להורג, סמכות שיפוט כללית וקרבה..

בתי המשפט הקומארקה מותקנים בדרך כלל בבתי משפט מונומנטליים, הנקראים palácios da Justiça (ארמונות צדק), רבים מהם נבנו בין שנות ה-40 ל-1960. לפני הפחתת מספר הקומרקות עקב הרפורמה של 2014, כל ארמון צדק היה בדרך כלל מקום מושבו של בית משפט, אך כעת רובם הם רק מושבי שופטים של בתי משפט גדולים יותר.

מלבד 23 הערכאות השיפוטיות המוסמכות הגנריות של כל קומרקה, יש גם כמה בתי משפט בנושאי שיפוט בערכאה ראשונה שיש להם סמכות טריטוריאלית על מספר קומרקות. אלה כוללים את בתי המשפט המפקחים על העונשין של פורטו, קוימברה, ליסבון ואבורה, בית המשפט הימי בליסבון, בית המשפט לקניין רוחני בליסבון, בית המשפט במקביל, רגולציה ופיקוח בסנטרם ובית המשפט המרכזי לסדר הדין הפלילי בליסבון.

לשופטי בית המשפט העליון לצדק יש את התואר conselheiros (יועצים), לאלה של ה- Relações יש את התואר של desembargadores ולאלה של בתי המשפט של ערכאה ראשונה יש את התואר juízes de direito (שופטי משפט).

כשופט ערכאה ראשונה, ישנם גם שופטי השלום ובתי הדין לבוררות. לשופטי השלום יש סמכות להעריך ולשפוט פעולות קטנות בערכים שאינם חורגים מהתקרה שמתחתיה לא ניתן לערער מבית משפט קמא.

בתי משפט למינהל ומסים
הצו המנהלי והמיסוי כולל את בתי המשפט העוסקים במשפט המנהלי ובדיני המס. הם מהווים מערכת היררכית שבית המשפט העליון למנהלי (Supremo Tribunal Administrativo)בליסבון הוא הגוף העליון שלה. צו זה כולל גם את הערכאה השנייה של בתי המשפט המנהליים המרכזיים של צפון באופורטו ושל דרום בליסבון, וכן את בתי המשפט של הערכאה הראשונה.

לצורך השיפוט המינהלי והמיסוי, המדינה מחולקת טריטוריאלית ל-16 מעגלים. לכל אחד מהמעגלים מתכתבים בית משפט מינהלי של חוג ערכאה ראשונה ובית משפט יוזמי, שהם שניהם יכולים להיות מצטברים, ובמקרה זה יכונו באופן יחידי “בתי משפט מינהליים ומיסים”. נכון להיום, רק בחוג ליסבון יש בית משפט מינהלי ובית משפט נפרד, כאשר לשאר המעגלים יש בית משפט מינהלי ומיסים אחד.

לשופטי בית המשפט המנהלי העליון יש את התואר conselheiros, לאלה של בתי המשפט המנהליים המרכזיים יש את התואר של desembargadores ולאלה של הערכאה הראשונה יש את התואר juízes de direito.

בית משפט רואי חשבון
בית המשפט לרואי חשבון (Tribunal de Contas)הוא בית המשפט היחיד של צוו. יש לו גם תפקידי בית משפט טהורים (כלומר פיקוח על חוקיות ההוצאות הציבוריות ושפיטה של חשבונאות ציבורית) וגם תפקידי ייעוץ (כלומר לתת חוות דעת על חשבונות המדינה, לאפשר לפרלמנט לנתח אותם ולהחליט).

שופטי בית המשפט לרואי חשבון נבחרים באמצעות בחינת שירות המדינה ובעלי התואר conselheiros (יועצים).

בתי משפט צבאיים
עד 2003 הייתה לפורטוגל מערכת של בתי משפט צבאיים קבועים שעסקו במשפט הצבאי, שהיווה תחום שיפוט נפרד. הגוף העליון של צו בתי המשפט הזה היה בית המשפט הצבאי העליון (Supremo Tribunal Militar)בליסבון. כערכאות נמוכות יותר של צדק צבאי, התקיימו גם כמה בתי דין צבאיים טריטוריאליים ובית המשפט הצבאי הימי.

עם אישור הקוד הפורטוגלי החדש לצדק צבאי ב-15 בנובמבר 2003, פורקו בתי המשפט הצבאיים הקבועים, וחדלו להתקיים בזמן השלום. בזמן שלום, הפשעים הצבאיים או הפשעים שבוצעו על ידי אנשי צבא נשפטים כעת בסעיפים הפליליים של בתי המשפט השיפוטיים הנפוצים. להצעת צדק צבאי, ישנם ארבעה שופטים צבאיים (אחד לכל ענף של הכוחות המזוינים והשני למשמר הרפובליקאי הלאומי)בכל אחד מבתי המשפט הבאים: בית המשפט העליון לצדק, ה- Relação של ליסבון וה- Relação של אופורטו.

עם זאת, בעתות מלחמה, ניתן להקים מחדש בתי משפט צבאיים נפרדים. אלה יכולים להיות רגילים או יוצאי דופן. בתי המשפט הרגילים הם בית המשפט הצבאי העליון, בתי המשפט הצבאיים בערכאה 2 ובתי הדין הצבאיים בערכאה ראשונה. בתי המשפט הצבאיים הרגילים יהיו מורכבים מהשופטים הצבאיים המכהנים בדרך כלל בסעיפים הפליליים של בתי המשפט השיפוטיים הנפוצים. בתי המשפט הצבאיים היוצאים מן הכלל הם בתי משפט לא קבועים שנוצרו, ליד כוחות צבאיים או מתקנים מחוץ לשטח הלאומי או למים הלאומיים, רק כדי לשפוט תהליכים ספציפיים, המפורקים ברגע שהוחלט עליהם. כל אחד מבתי המשפט הללו יורכב על ידי אנשי צבא בעלי דרגה גבוהה יותר מהנאשמים ועל ידי אדם בעל תואר במשפטים (רצוי שופט, אם זמין).

משרד ציבורי
המשרד הציבורי (MP, Ministério Público)הוא הגוף השופט האחראי על התביעה הציבורית וייצוג המדינה הפורטוגלית בפני בתי המשפט. זהו גוף מאורגן היררכי, המורכב משופטים ובראשו התובע הכללי של הרפובליקה (Procurador-Geral da República), עצמאי לחלוטין מהסניפים המבצעים ואחרים של הממשלה.

הגוף העליון של המשרד הציבורי הוא ה- Procuradoria-Geral da República (PGR, משרד התובע הכללי), בראשות היועץ המשפטי לממשלה. מלבד הנחיית חבר הפרלמנט, ה-PGR גם מבטיח את ייצוגו בארבעת בתי המשפט העליונים: בית המשפט החוקתי, בית המשפט העליון לצדק, בית המשפט העליון למנהלי ובית המשפט לרואי חשבון. ייצוג זה נעשה ישירות על ידי היועץ המשפטי לממשלה, בסיוע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וסגני היועץ המשפטי לממשלה.

גופי הדרג הבינוני של חבר הפרלמנט הם ארבעת הפרוקורדוריאס-גראיס דיסטריטאיס (משרדי הפרקליטים המחוזיים) ושני ה- procuradorias-gerais de coordenação (המשרדים המתאמים של הפרקליטים הכלליים). הראשונים מייצגים את חבר הפרלמנט בבתי המשפט הרלוונטיים, ואילו האחרונים מייצגים אותו בבתי המשפט המנהליים המרכזיים.

הגופים ברמה הראשונה של חבר הפרלמנט הם 23 הפרוקורדוריות דה קומרקה (משרדי עורכי הדין של קומארקה), המייצגים אותה בכל אחת מבתי המשפט השיפוטיים של קומרקה.

אחד מתפקידיו המרכזיים של המשרד הציבורי הוא להנחות את החקירה הפלילית במדינה. לתפקיד זה, חבר הפרלמנט כולל את מחלקות החקירה והתביעה, המורכבות מעורכי דין המוקדשים במיוחד לחקירת הפשעים החמורים ביותר. ישנה מחלקה מרכזית אחת ב-PGR ואחת מחלקות כאלה בכל אחד ממשרדי התובעים הכלליים של המחוז. במסגרת החקירה הפלילית, חבר הפרלמנט שולט גם בפעילות משטרת השיפוט.

משרד המשפטים
משרד המשפטים (Ministério da Justiça) הוא המחלקה של ממשלת פורטוגל האחראית להגות, לנהל, לבצע ולהעריך את מדיניות המשפט שהוגדרה על ידי אספת הרפובליקה ועל ידי הממשלה ולהבטיח את יחסי הממשלה עם בתי המשפט, המשרד הציבורי, מועצת השלום העליונה והמועצה העליונה של בתי המשפט לעניינים מינהליים ומיסים. במסגרת אחריותה היא מנהלת את מערכת המשפט, עם תפקידים הכוללים תשלום שכר ובניית בתי משפט.

בראשה עומד שר המשפטים, שהוא חבר בקבינט הפורטוגלי.

להיפך ממה שקורה במדינות אחרות, שר המשפטים הפורטוגלי אינו ראש התביעה הציבורית, אין לו שום סמכות על עורכי הדין של המשרד הציבורי, שהם שופטים עצמאיים.

מקצועות המשפט

שופטים
השופטים הם השופטים העצמאיים השופטים בהתאם לחוקה הפורטוגלית ולחוק.

ישנם שני גופים נפרדים של שופטי קריירה, שהם חלק משירות המדינה. הראשון הוא חיל השלום השופטים, שנוצר על ידי השופטים המכהנים בבתי המשפט. הגוף העליון של חיל זה הוא מועצת השלום הגבוהה, בראשות נשיא בית המשפט העליון לצדק.

השני הוא גוף השופטים של השיפוט המינהלי והמיסוי. בראשו עומדת המועצה העליונה של בתי המשפט לעניינים מינהליים ומיסים, בראשות נשיא בית המשפט לעניינים מנהליים.

למרות שהם בלתי תלויים זה בזה, שני גופי שופטי הקריירה חולקים מאפיינים רבים. לשניהם יש אותן קטגוריות של שופטים, שהן אלו של conselheiro (יועץ), desembargador ו- juíz de direito(שופט משפט), המקביל, בהתאמה, לשופטי הערכאה העליונה, הערכאה השנייה והערכאה הראשונה.

הגישה לקריירות של שופטים מרמזת על סיום לימודים בבית ספר מיוחד של שופטים, Centro de Estudos Judiciários (המרכז ללימודי המשפט) או CEJ. הקבלה ל-CEJ נעשית באמצעות בחינת שירות המדינה. תנאי הקבלה הקודמים הם להיות אזרח פורטוגל או מדינה דוברת פורטוגזית אחרת, להיות בעל תואר במשפטים ולמלא את כל התנאים להיות עובד ציבור.

שופטי בית הדין לחוקה ובית הדין לרואי חשבון אינם שופטי קריירה. רוב אלה של בית המשפט הראשון נבחרים על ידי אספת הרפובליקה והשאר על ידי שיתוף פעולה. אלו של בית המשפט לרואי חשבון נבחרים באמצעות בחינת שירות המדינה.

שופטי משרד הציבורי
עורכי הדין של המשרד הציבורי הם שופטים כשופטים, אך מהווים גוף מקביל ועצמאי מבית המשפט.

הקריירה של שופטי המשרד הציבורי כוללת את הקטגוריות הבאות: procurador-geral-adjunto (סגן היועץ המשפטי לממשלה), procurador da República (עורך דין) ו- procurador-adjunto (סגן עורך דין).

לפרוקורדור -ג’רל דה -רפובליקה (היועץ המשפטי לממשלה) יש גם מעמד של השופט בזמן כהונתו, אך אין זה חובה שהפרוקורדור-ג’רל דה-רפובליקה היה שופט במשרד הציבורי לפני שמונה לתפקיד. סגן הפרוקורדור-ג’רל דה רפובליקה (סגן ליועץ המשפטי לממשלה) הוא שופט עם מוצא חובה בתחומי הקריירה של המשרד הציבורי.

המשרד הציבורי מיוצג על ידי ה- Procurador-Geral da República ועל-ידי procuradores-gerais-adjuntos בפני בית המשפט העליון לצדק, בית המשפט החוקתי, בית המשפט העליון לעניינים מנהליים ובית המשפט לרואי חשבון. היא מיוצגת על ידי procuradores-gerais-adjuntos בפני בתי המשפט ובתי המשפט המנהליים המרכזיים. בפני בתי המשפט בערכאה הראשונה, היא מיוצגת על ידי procuradores-gerais-adjuntos, procuradores da República ו- procuradores-adjuntos.

הגישה לקריירה של שופטי משרד הציבורי מצייתת לאותם תנאים קודמים כמו הגישה לקריירות של שופטים, מה שמרמז גם על סיום הלימודים ב-Centro de Estudos Judiciários.

עורכי דין ומייצגים
עורכי דין (advogados)ו(solicitadores) הם הגורמים המשפטיים המייצגים בפני בתי המשפט ועוסקים בעניינים משפטיים אחרים.

הייצוג המשפטי על ידי עורך דין נחשב מרכיב חיוני בניהול המשפט והוא קביל בכל הליך. לא ניתן למנוע זאת בפני כל סמכות שיפוט, רשות או ישות ציבורית או פרטית.

שני ההתמחויות של עורך דין מייעץ ומייצג מוסדרים בחוק ומיוצגים על ידי איגודים מקצועיים ציבוריים, בהתאמה Ordem dos Advogados (צו הפרקליטים) ו- Câmara dos Solicitadores (לשכת עורכי הדין). חבר באותן איגודים מקצועיים הוא תנאי חובה לעיסוק במקצועות של עורך דין או יועץ משפטי. הקבלה לאגודות המקצועיות  מחייבת סיום תואר במשפטים (או לחילופין בעל תואר עורך דין במקרה של מועמדים לעורכי דין), ביצוע התמחות ועמידה בבחינות לשכה.

כמה מרוויח עורך דין בפורטוגל?
פורטוגל היא לא מדינה מוכרת בשכר מופרז וזה בא לידי ביטוי גם בקריירה של עורך הדין. עורך דין שמתחיל את הקריירה שלו מקבל כ-800 עד 1,000 אירו, תלוי באזור המדינה והעיר שבה הוא עובד.

לעורכי דין מנוסים יותר, השכר יכול להיות גבוה יותר, הוא יכול לנוע בין 2,000 ל-10,000 יורו לחודש, במקרים ספציפיים יותר ובעלי מקצוע בעלי שם יותר מבוסס.

קציני משפט
קציני המשפט מהווים את המעמד המיוחד של עובדי ציבור המכהנים במזכירי בתי המשפט ובמשרדי משרד הציבור. תפקידיהם כוללים מתן השירותים המנהליים של הרשות השופטת, ביצוע צווים, שירות סופר במשפטים ותפקוד המשטרה הפלילית בבירורים.

הקריירה של קצין המשפט של בתי המשפט כוללת את הקטגוריות של escrivão de direito (סופר חוק), escrivão-adjunto (סגן סופר) ו- escrivão auxiliar (סופר עזר). לגבי הקריירה של קצין המשפטים של המשרד הציבורי, היא כוללת את הקטגוריות של técnico de Justiça principal (טכנאי ראשי של צדק), técnico de Justiça-adjunto (סגן טכנאי צדק) ו- técnico de Justiça auxiliar (עוזר עזר).

עורך דין דרכון פורטוגלי

עו”ד ישראלי

דרכון פורטוגלי עורך דין מומלץ

עורך דין נדלן פורטוגל

פורטוגל פספורט

דרכון פורטוגלי המלצות

אזרחות פורטוגלית

אזרחות פורטוגלית עדכונים

דרכון פורטוגלי

דרכון פורטוגלי (פורטוגזית : passaporte português)הוא תעודת זהות המונפקת לאזרחי פורטוגל לצורך נסיעות בינלאומיות. הדרכון, יחד עם כרטיס האזרח, מאפשרים זכויות חופשיות של תנועה ומגורים בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, האזור הכלכלי האירופי ושוויץ. כל אזרח פורטוגלי הוא גם אזרח של האיחוד האירופי.

דרכון אלקטרוני
החל מה-28 באוגוסט 2006, ממשלת פורטוגל החלה להנפיק דרכונים אלקטרוניים (בפורטוגזית : Passaporte Electrónico Português, מקוצרים בדרך כלל PEP) אשר בנוסף להכיל תכונות אבטחה משופרות מכילים גם שבב נטול מגע.

השבב כולל את כל המידע הביוגרפי המודפס בדרכון וכן גרסה דיגיטלית של התצלום המתאימה לשימוש בזיהוי פנים דיגיטלי. בעוד שמידע על טביעת אצבע מתקבל בעת הגשת בקשה לדרכון, הוא אינו כלול בדרכון עצמו. מדינות החברות באיחוד האירופי יידרשו לכלול מידע על טביעת אצבע בדרכוניהם עד ה-28 בפברואר 2008.

ה-PEP עומד בתקני ICAO עבור דרכונים אלקטרוניים, ומכיל את סמל הדרכון הביומטרי (תמונה קטנה דמוית עין). ה-PEP עונה על כל הדרישות לתוכנית ויתור ויזה לארצות הברית. הדרכון תקף ל-5 שנים, ואינו ניתן לחידוש (כשפג תוקפו יש להגיש בקשה חדשה). דרכונים שהונפקו לפני ה-PEP עדיין בתוקף כל עוד הם לא עברו את תאריכי התפוגה שלהם.

מראה הדרכון
הדרכון הפוטוגלי האלקטרוני בגרסת 2006 עוצב על ידי הנריק קאיאטה. צורתו הסופית שילבה קבוצה של אלמנטים נושאיים הקשורים למשוררים הפורטוגזים לואיס ואז דה קאמי ופרננדו פסואה הן באלמנטים הטכניים והן האסתטיים שלה. התמונות סופקו על ידי הצייר הפורטוגלי Júlio Pomar. גרסת 2017 הנוכחית עוצבה על ידי חורחה סילבה. הוא כולל סט של 20 אלמנטים של מורשת עולמית של אונסק”ו הפורטוגזית לאורך דפי הפנים.

כריכה
הדרכון הרגיל הוא בצבע אדום עמוק עם הדפס מוזהב, והוא כתוב רק בפורטוגזית. בהתאם לתקני האיחוד האירופי, הדרכון נושא את התואר União Europeia מעל שם המדינה והתואר Passaporte. הדרכון מכיל תמונות של הסמל הפורטוגזי.

מאפייני האבטחה על הכריכה כוללים: הדפסת דיו בלתי נראית הנראית תחת אור אולטרה סגול.

דף מידע ביוגרפי

המידע הביוגרפי הוא העמוד הראשון בקדמת הדרכון. הוא כולל את המידע הבא: סוג קוד הנפקת דרכון מס. 1) שם משפחה 2) שם 3) אזרחות 4) גובה 5) תאריך לידה 6) מספר אישי. 7) מין (M/F) 8) מקום לידה 9) תאריך הנפקה 10) סמכות 11) תאריך תפוגה 12) חתימת המחזיק

דפי ויזה
הדרכון כולל 32 עמודים (לא כולל דף המידע הביוגרפי), אולם רק 28 מתאימים לאשרות אשרות (שאר 4 העמודים כוללים את תרגום השדות בעמוד הביוגרפי לכל אחת מהשפות הרשמיות של האיחוד האירופי)

מאפייני האבטחה בדפי הויזה כוללים: נייר אבטחה עם סימן מים (המעיל הפורטוגזי), מספר הדרכון מחורר בתחתית כל הדפים.

שפות
בהתאם לתקני הדרכון של האיחוד האירופי, הדרכון מכיל את כל השפות הרשמיות של האיחוד האירופי. הכריכה מודפסת בפורטוגזית בלבד (תרגומים נמצאים בעמוד הראשון). השדות בעמוד הביוגרפי מודפסים בפורטוגזית, אנגלית וצרפתית (בסדר זה), עם תרגומים בשלושת העמודים האחרונים של הדרכון

הנפקה
כל אזרחי פורטוגל זכאים לדרכון פורטוגלי. בפורטוגל, בקשות לקבלת דרכון פורטוגלי צריכות להיעשות באופן אישי ברשומות אזרחיות או מחלקות של כרטיסי אזרח (אחד או יותר הקיימים בכל קהילה פורטוגזית) או ב-Loja do Cidadão (בהאיים האזוריים, RIAC – Rede Integrada de Apoio ao Cidadão) (באנגלית: Citizen’s Assistance Centers). בקשות לחו”ל צריכות להיעשות באופן אישי ברשות קונסולרית (כלומר שגרירות, קונסוליה כללית או קונסוליה).

כדי להגיש בקשה לדרכון, אדם צריך לספק הוכחה לאזרחות, כלומר עם Bilhete de Identidade תקף או Cartão de Cidadão תקף. רשויות קונסולריות עשויות לדרוש זיהויים אחרים (כלומר דרכונים שפג תוקפם) כנדרש על פי החוק המקומי. נכון לעכשיו אין צורך בצילום, שכן צילום דיגיטלי מבוצע בזמן הגשת הבקשה.

 

דרישות ויזה לאזרחים פורטוגליים
חופש התנועה
לא נדרשת ויזה
ויזה בהגעה
ויזה אלקטרונית
ויזה זמינה גם בהגעה וגם באינטרנט
נדרשת ויזה לפני ההגעה

דרישות הוויזה לאזרחי פורטוגל הן הגבלות כניסה מנהליות על ידי רשויות מדינות אחרות המוטלות על אזרחי פורטוגל. נכון ל-28 בספטמבר 2022, לאזרחים פורטוגליים הייתה גישה ללא ויזה או אשרת כניסה ל-187 מדינות וטריטוריות, מה שדירג את הדרכון הפורטוגלי במקום השישי מבחינת חופש הנסיעה (קשור לדרכונים של צרפת, אירלנד ובריטניה)לפי אינדקס פספורט הנלי.

דרכונים לא רגילים
לבעלי קטגוריות שונות של דרכונים פורטוגליים רשמיים יש גישה נוספת ללא ויזה למדינות הבאות – אלג’יריה (דרכונים דיפלומטיים, שירות או מיוחדים), אנגולה (דרכונים דיפלומטיים, שירות או מיוחדים), אזרבייג’ן (דרכונים דיפלומטיים, שירות או מיוחדים), סין (דרכונים דיפלומטיים), רפובליקת קונגו (דרכונים דיפלומטיים), אינדונזיה (דרכונים דיפלומטיים, רשמיים או שירותים), קזחסטן (דרכונים דיפלומטיים), כווית (דרכונים דיפלומטיים, שירות או מיוחדים), מוזמביק(דרכונים דיפלומטיים, רשמיים או שירותים), קטאר (דרכונים דיפלומטיים או מיוחדים), רוסיה (דרכונים דיפלומטיים) וסאו טומה ופרינסיפה (דרכונים דיפלומטיים או שירותים), טורקיה (דרכונים דיפלומטיים או שירותים). לבעלי דרכון דיפלומטי או שירות של כל מדינה יש גישה ללא ויזה לקייפ ורדה, אתיופיה, מאלי וזימבבואה.

הגבלות ללא ויזה
במדינות רבות יש הגבלות כניסה על זרים שחורגות מהדרישה הנפוצה של ויזה תקפה או פטור בויזה. הגבלות כאלה עשויות להיות קשורות לבריאות או להטיל דרישות תיעוד נוספות על מעמדות מסוימים של אנשים למטרות דיפלומטיות או פוליטיות.

דפי דרכונים ריקים
מדינות רבות דורשות שמספר מינימלי של דפים ריקים יהיו זמינים בדרכון המוצג, בדרך כלל עמוד אחד או שניים. דפי אישור, המופיעים לעתים קרובות אחרי דפי הויזה, אינם נחשבים כתקפים או זמינים.

חיסון

נדרשת תעודה בינלאומית של חיסון או טיפול מונע כדי להוכיח שמישהו חוסן נגד קדחת צהובה
מאמרים עיקריים: דרישות חיסון לנסיעות בינלאומיות, תעודה בינלאומית של חיסון או טיפול מונע, ודרכוני חיסון במהלך מגיפת COVID-19.

מדינות אפריקאיות רבות, כולל אנגולה, בנין, בורקינה פאסו, בורונדי, קמרון, הרפובליקה המרכז אפריקאית, צ’אד, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, הרפובליקה של קונגו, חוף השנהב, גינאה המשוונית, גבון, גמביה, גאנה, גינאה-ביסאו, קניה, ליבריה, מאלי, מאוריטניה, ניז’ר, רואנדה,סאו טומה ופרינסיפה, סנגל, סיירה לאון וטוגו, דרום סודן, אוגנדה וזמביה, דורשות מכל הנוסעים הנכנסים מעל תשעה חודשים עד שנה להיות בעלי תעודה בינלאומית עדכנית של חיסון או מניעתי, כמו גם בדרום אמריקה. טריטוריה של גיאנה הצרפתית.

מדינות אחרות מחייבות חיסון רק אם הנוסע מגיע מאזור נגוע או ביקר באזור זה לאחרונה או עבר 12 שעות במדינות אלה: אלג’יריה, בוצואנה, קאבו ורדה, צ’אד, ג’יבוטי, מצרים, אסווטיני, אתיופיה, גמביה, גאנה, גינאה, לסוטו, לוב, גינאה המשוונית, אריתריאה, מדגסקר, מלאווי, מאוריטניה, מאוריציוס, מוזמביק, נמיביה, ניגריה, פפואה גינאה החדשה, סיישל, סומליה, דרום אפריקה, סודן, תוניסיה, אוגנדה, הרפובליקה המאוחדת של טנזניה, זמביה ו זימבבואה.

מספר גדל והולך של מדינות מטילות מגבלות בריאות נוספות הקשורות ל-COVID-19, כגון אמצעי הסגר ודרישות בדיקה. מדינות רבות מתחשבות יותר ויותר בסטטוס החיסון של מטיילים בהתייחס לדרישות הסגר או כשהן מחליטות לאפשר להם כניסה בכלל.

אורך תוקף הדרכון
מעט מאוד מדינות, כמו פרגוואי, רק דורשות דרכון תקף עם ההגעה.

עם זאת, מדינות וקבוצות רבות דורשות כעת רק תעודת זהות – במיוחד משכניהם. למדינות אחרות עשויות להיות הסדרים דו-צדדיים מיוחדים החורגים מהכלליות של מדיניות אורך תוקף הדרכון שלהן כדי לקצר את תקופת תוקף הדרכון הנדרשת לאזרחים זו או אפילו לקבל דרכונים שכבר פג תוקפם (אך לא בוטלו).

מדינות מסוימות, כמו יפן, אירלנד ובריטניה, דורשות דרכון בתוקף לאורך כל תקופת השהות המיועדת.

בהיעדר הסכמים דו-צדדיים ספציפיים, מדינות הדורשות שדרכונים יהיו בתוקף לפחות 6 חודשים נוספים עם ההגעה כוללות את אפגניסטן, אלג’יריה, אנגווילה, בחריין, בהוטן, בוצואנה, איי הבתולה הבריטיים, ברוניי, קמבודיה, קמרון, כף ורדה, איי קיימן, הרפובליקה המרכז אפריקאית, צ’אד, קומורו, קוסטה ריקה, חוף השנהב, קוראסאו, אקוודור, מצרים, אל סלבדור, גינאה המשוונית, פיג’י, גבון, גינאה ביסאו, גיאנה, האיטי, הודו, אינדונזיה, איראן, עיראק, ישראל, ירדן, קניה, קיריבטי, כווית, לאוס, מדגסקר, מלזיה, איי מרשל, מונגוליה, מיאנמר, נמיביה, נפאל, ניקרגואה, ניגריה, עומאן, פלאו, פפואה גינאה החדשה, פרו. פיליפינים, קטאר, רואנדה, סמואה, ערב הסעודית, סינגפור, איי שלמה, סומליה, סרי לנקה, סודן, סורינאם, טנזניה, תאילנד, טימור-לסטה, טוקלאו, טונגה, טורקיה, טובאלו, אוגנדה, איחוד האמירויות הערביות, ונואטו, ונצואלה ו וייטנאם.

מדינות הדורשות דרכונים בתוקף לפחות 4 חודשים עם ההגעה כוללות את מיקרונזיה וזמביה.

מדינות הדורשות דרכונים עם תוקף של לפחות 3 חודשים מעבר לתאריך היציאה המיועד כוללות את אזרבייג’ן, בוסניה והרצגובינה, הונדורס, מונטנגרו, נאורו, מולדובה וניו זילנד. באופן דומה, מדינות ה-EEA של איסלנד, ליכטנשטיין, נורבגיה, כל מדינות האיחוד האירופי (למעט הרפובליקה של אירלנד) יחד עם שווייץ דורשות גם תוקף של 3 חודשים מעבר לתאריך העזיבה המיועדת של הנושא, אלא אם הנושא הוא אזרח EEA או שווייץ.

מדינות הדורשות דרכונים בתוקף לפחות 3 חודשים עם ההגעה כוללות את אלבניה, צפון מקדוניה, פנמה וסנגל.

ברמודה דורשת שדרכונים יהיו תקפים לפחות 45 ימים עם הכניסה.

מדינות הדורשות תוקף דרכון של חודש אחד לפחות מעבר לתאריך היציאה המיועד כוללות את אריתריאה, הונג קונג, לבנון, מקאו, האיים המלדיביים ודרום אפריקה.

עורך דין בפורטוגל

עורך דין תל אביב

דרכון פורטוגלי שלבים

דרכון פורטוגלי חסרונות

האמת על דרכון פורטוגלי

דרכון פורטוגלי הסוף

מה נותן דרכון פורטוגלי

עד מתי אפשר להוציא דרכון פורטוגלי

דרכון פורטוגלי פייסבוק

דרכון פורטוגלי חוק חדש

רישום פלילי
חלק מהמדינות, ביניהן אוסטרליה, קנדה, פיג’י, ניו זילנד וארצות הברית, מונעות כניסה באופן שגרתי למי שאינם אזרחים בעלי עבר פלילי בעוד שאחרות מטילות הגבלות בהתאם לסוג ההרשעה ומשך העונש.

Persona non grata

ממשלת מדינה יכולה להכריז על דיפלומט פרסונה נון גרטה, האוסרת כניסה לאותה מדינה. בשימוש לא דיפלומטי, הרשויות של מדינה רשאיות גם להכריז על דמות זר נון-grata לצמיתות או זמנית, בדרך כלל בגלל פעילות בלתי חוקית.

לדוגמה, אזרבייג’ן אוסרת על ביקורים של אזרחים זרים שנכנסו בעבר לאזרבייג’ן דרך גבולות שאינם בשליטת אזרבייג’ן. זה כולל את הכניסה הבלתי חוקית לאזור הבדלני של נגורנו קרבאך (הרפובליקה העצמאית בפועל של ארטסח), השטחים הסובבים את הכיבוש הארמני, והסלאבים האזרבייג’ניים של קארקי, יוקסארי Əskipara, ברקסודארלי וסופולו. יורהחלק מאזרבייג’ן אך בשליטת ארמניה. אזרחים זרים שייכנסו לשטחים אלה ייאסרו לצמיתות להיכנס לרפובליקה של אזרבייג’ן וייכללו ב”רשימת הפרסונות הבלתי-גרייטיות ” שלהם. נכון ל-2 בספטמבר 2019, הרשימה ציינה 852 אנשים.

עורך דין שגרירות פורטוגל

עורך דין פורטוגל אזרחות

עורך דין פורטוגל בתים למכירה

עורך דין בניין למכירה פורטוגל

עורך דין פורטוגל גולדן ויזה

עורך דין פורטוגל דרכון

עורך דין פורטוגל דירות למכירה

עורך דין פורטוגל דירות

עורך דין דירות למכירה בליסבון פורטוגל

עורך דין דירות למכירה בפורטו פורטוגל

עורך דין פורטוגל הגירה

עורך דין פורטוגל השקעות נדלן

עורך דין פורטוגל ויזת זהב

עורך דין פורטוגל ויזת עבודה

עורך דין ויזה d7 פורטוגל

עורך דין זכויות סוציאליות פורטוגל

עורך דין פורטוגל ישראל

עורך דין פורטוגל לגליזציה

עורך דין לאגוס פורטוגל

עורך דין מדירה פורטוגל

עורך דין פורטוגל נדל”ן

עורך דין קשקאיש פורטוגל

עורך דין קוימברה פורטוגל

עורך דין קונסוליה פורטוגל

עורך דין פורטוגל רכישת דירה

עורך דין רילוקיישן פורטוגל

ישראל
כווית, לבנון, לוב, סוריה, ותימן אינן מתירות כניסה לאנשים עם חותמות דרכון מישראל או שבדרכונם יש ויזה ישראלית משומשת או שאינה בשימוש, או כאשר יש עדויות לנסיעות קודמות לישראל כמו חותמות כניסה או יציאה מעמדות גבול שכנות במדינות מעבר כמו ירדן ומצרים.

כדי לעקוף את החרם הזה של הליגה הערבית על ישראל, שירותי ההגירה הישראלים הפסיקו כעת בעיקר להחתים דרכונים של אזרחים זרים בכניסה לישראל או ביציאה ממנה (אלא אם כן הכניסה היא למטרות מסוימות הקשורות לעבודה). מאז 15 בינואר 2013, ישראל אינה חותמת עוד דרכונים זרים בנמל התעופה בן גוריון. דרכונים עדיין מוטבעים (נכון ל-22 ביוני 2017)בארז בעת מעבר לעזה וממנה.

איראן מסרבת כניסה לבעלי דרכונים המכילים ויזה או חותמת ישראלית שגילם פחות מ-12 חודשים.

ביומטריה
מספר מדינות מחייבות כי כל הנוסעים, או כל הנוסעים הזרים, יוטביעו טביעת אצבע בהגעה ויסרבו להכניס או אפילו לעצור נוסעים שמסרבים לציית להם. במדינות מסוימות, כמו ארה”ב, זה עשוי לחול אפילו על נוסעי מעבר שרק רוצים להחליף מטוס במהירות במקום ללכת על היבשה.

מדינות הטביעות אצבע כוללות את אפגניסטן, ארגנטינה, ברוניי, קמבודיה, סין, אתיופיה, גאנה, גינאה, הודו, יפן, קניה (צולמו גם טביעות אצבע וגם תמונה), מלזיה בכניסה וביציאה, מונגוליה, פרגוואי, ערב הסעודית, סינגפור, דרום קוריאה, טייוואן, תאילנד, אוגנדה, איחוד האמירויות הערביות וארצות הברית.

מדינות רבות גם דורשות צילום של אנשים שנכנסים למדינה. ארצות הברית, שאינה מיישמת באופן מלא את רשמי בקרת היציאה בגבולותיה היבשתיים (אם כי הוטל עליה מנדט זמן רב על ידי חקיקה מקומית), מתכוונת ליישם זיהוי פנים עבור נוסעים היוצאים משדות תעופה בינלאומיים כדי לזהות אנשים שנשארו מעבר לכך. הויזה שלהם.

יחד עם טביעת אצבע וזיהוי פנים, סריקת קשתית העין היא אחת משלוש טכנולוגיות זיהוי ביומטריות המתוקנות בינלאומיות מאז 2006 על ידי ארגון התעופה האזרחית הבינלאומית (ICAO) לשימוש בדרכונים אלקטרוניים ואיחוד האמירויות הערביות עורכת סריקת קשתית על מבקרים הזקוקים לכך. להגיש בקשה לויזה.

טביעת אצבע
מספר מדינות כולל ארגנטינה, קמבודיה, קולומביה, יפן, מלזיה, ערב הסעודית, דרום קוריאה וארצות הברית דורשות מכל הנוסעים להטביע טביעת אצבע בהגעה.

הזכות להגנה קונסולרית במדינות שאינן באיחוד האירופי

נציגויות דיפלומטיות של פורטוגל.
כאשר נמצאים במדינה שאינה באיחוד האירופי שבה אין שגרירות פורטוגל, לאזרחים פורטוגלים כאזרחי האיחוד יש את הזכות לקבל הגנה קונסולרית משגרירות של כל מדינה אחרת באיחוד האירופי הנמצאת באותה מדינה.

תוקף הדרכון
מדינות רבות דורשות שדרכונים יהיו בתוקף לפחות 6 חודשים עם ההגעה ועמוד אחד או שניים ריקים. מדינות הדורשות דרכונים בתוקף לפחות 6 חודשים בהגעה כוללות את אפגניסטן, אלג’יריה, בהוטן, בוצואנה, ברוניי, קמבודיה, קומורו, חוף השנהב, אקוודור, מצרים, אל סלבדור, פיג’י, גיאנה, אינדונזיה, איראן. עיראק (למעט בהגעה לבצרה– 3 חודשים וארביל או סולימניה – בהגעה), ישראל, קניה, לאוס, מדגסקר, מלזיה, איי מרשל, מיאנמר, נמיביה, ניקרגואה, ניגריה, עומאן, פלאו, פפואה גינאה החדשה, הפיליפינים, רואנדה, סנט לוסיה, סמואה ערב הסעודית, סינגפור, איי שלמה,סרי לנקה, סורינאם, טייוואן, טנזניה, טימור-לסטה, טונגה, טובאלו, אוגנדה, ונואטו, ונצואלה, וייטנאם, מדינות הדורשות תוקף דרכון של לפחות 4 חודשים בהגעה כוללות מיקרונזיה, זמביה, מדינות הדורשות תוקף דרכון של לפחות 3 חודשים עם ההגעה כוללים את גאורגיה, הונדורס, איסלנד, ירדן, כווית, לבנון, מולדובה, נאורו, פנמה, איחוד האמירויות הערביות ומדינות הדורשות תוקף דרכון של חודש אחד לפחות בהגעה כוללות את אריתריאה, הונג קונג, מקאו, ניו זילנד, דרום אפריקה. מדינות אחרות דורשות דרכון תקף בהגעה או דרכון תקף לאורך כל תקופת השהות המיועדת.

קניית נכס בפורטוגל

מכירת נכס בפורטוגל

הורשת נכס בפורטוגל

עריכת צוואה פורטוגזית

החזר חובות בפורטוגל

Timeshares בפורטוגל

הקמת עסק קטן בפורטוגל

מציאת מתווך משכנתאות לנכס פורטוגלי

בקשות לויזה לפורטוגזית

עורכי דין דוברי עברית בפורטוגל
התמודדות עם סוגיות משפטיות בפורטוגל עשויה לעתים קרובות להיות מתסכלת. עם מערכת משפטית שונה מאוד מזו שהלקוחות עשויים להיות רגילים אליה במדינת מולדתם, ציפיות לשירות ומחסומי שפה עלולות להעלות בעיות נוספות ולעיתים בלתי צפויות.

עו”ד פורטוגלי

ב-jus-tice portugal, עורכי דין העוסקים בפורטוגל ובחוק הפורטוגלי כבר שנים רבות, וככאלה אנו בקיאים היטב כיצד פועלת מערכת המשפט, במיוחד עם אותם נושאים שאנשים ישראלים למשל עשויים להזדקק לסיוע בהם. יש לנו רקורד מבוסס של סיוע מוצלח ללקוחות בבעיות המשפטיות שלהם.

עורכי הדין דוברי העברית ופורטוגזית שלנו יכולים לסייע במגוון רחב של סוגיות משפטיות שונות הכרוכות בחוק הפורטוגזי. אלה כוללים, בין היתר:

אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק מאוד עם שותפים שלנו בשטח בפורטוגל, כולם עורכי דין פורטוגזיים בעלי ניסיון רב. אנו מכסים את כל פורטוגל כולל היבשת והארכיפלג של האיים האזוריים ומדיירה.

הקשר היומיומי העיקרי עם הלקוח יכול להתבצע גם דרך המשרד בישראל. זה מפחית את העלויות ללקוחות של שיחות בינלאומיות וחוסך עבודה בשעות המשרד לפי שעון פורטוגל אשר משתנים מאלה בישראל. לקוחות יכולים לקבל את היתרון של התקשרות עם משרד עורכי דין מבוסס ישראל, תוך שהם עדיין בעלי היתרונות של עורכי דין פורטוגליים בשטח בפורטוגל.

לקבלת ייעוץ מותאם בטיפול בעניינים משפטיים בפורטוגזית ובעברית, לרבות קנייה ומכירה של נכסים פורטוגליים, אנא צרו קשר עם עורכי הדין המומלצים שלנו.

איך צוות jus-tice.co.il יכולים לעזור עם החוק הפורטוגלי

קניית נכס בפורטוגל
בין אם אתם קונים לשימושכם האישי כבית נופש או מגורים ראשיים, או קונים כהשקעה להשכרה, עורכי הדין שלנו בתחום הנדל”ן יכולים לעזור. אנו יכולים להדריך את לקוחותינו בכל תהליך הקנייה, לעזור להשיג את הנכס הנכון בתנאים הנכונים, תוך שמירה על בטיחותך ועל כספך.

מכירת נכס בפורטוגל
כשמגיע הזמן למכירה, עורכי הדין שלנו בתחום הנדל”ן דוברי העברית ופורטוגזית יכולים לעזור ללקוח להתמצא בין הפרטים המשפטיים לתהליך המכירה, כולל הכנת חוזי מכר ותשלום כל המסים הרלוונטיים.

הורשת נכס בפורטוגל
אנו יכולים לסייע עם נכסי ירושה בפורטוגל שבו הייתה צוואה פורטוגזית, צוואה בישראל או אפילו ללא צוואה כלל. אנחנו יכולים גם לעבוד עם עורכי הדין בישראל כדי לוודא שהירושה בשתי המדינות מתואמת.

עריכת צוואה פורטוגזית
אם בבעלות הלקוח נכס בפורטוגל, ייתכן שתהיה צוואה פורטוגזית כדי לוודא שרצונות הלקוח ייענו בצורה הנכונה והמשתלמת ביותר למיסוי עבור המשפחה. אנו יכולים לסייע בהכנת צוואה פורטוגזית בתיאום עם תכנון הירושה בישראל.

עורכי הדין שלנו מטפלים בהחזר כספים ששולמו עבור השקעות נכסים בפורטוגל, בדרך כלל כאשר הנכס לא הושלם והרוכש רוצה להחזיר את הכסף ששולם קודם לכן.

טיפול בחובות בפורטוגל
כאשר לקוח חייב חוב על ידי אדם או עסק בפורטוגל, עורכי הדין שלנו יכולים לעזור לו עם אפשרויות שונות להשבת הכסף המגיע לו.

הקמת עסק בפורטוגל
הצוות שלנו יסייע לאזרחי ישראל ולתושבים לשעבר בפתיחת עסקים בפורטוגל, כולל ייעוץ בכל הנושאים המשפטיים שיש לקחת בחשבון והדרכים שבהן משפט העסקים הפורטוגלי שונה מזה בישראל.

בקשות לויזה לפורטוגזית
עורך דין מומלץ לסיוע במסלולי הגשת ויזה השונים למי שמחפש לגור ולעבוד בפורטוגל.

הבנה מלאה של החוק הפורטוגלי והחוק הישראלי
מכיוון שאנו מבינים הן את החוק הישראלי והן את החוק הפורטוגלי, עורכי הדין שלנו יודעים את כל הנושאים שתצטרכו להתמודד עימם, כולל הקשיים שעלולים להתעורר כאשר שתי מערכות החוקים נפגשות. זה חשוב במיוחד כשמדובר בנושאים הקשורים לבעלות, מיסוי וירושה – כל אלה נוכל להדריך אתכם במומחיות.

מומחיות בעלת ניסיון רב
עורכי הדין המומלצים שלנו הם בעלי ניסיון רב שנים בטיפול במגוון שלם של סוגיות משפטיות בפורטוגל. זה אומר שאנחנו יודעים את כל הבעיות הנפוצות שהלקוח יכול להיתקל בהן (והלא כל כך נפוצות) ומה אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע את הסיכון של עיכובים, עלויות נוספות או בעיות לא רצויות אחרות.

זקוק לעזרה של עו”ד מומחה במשפט פורטוגלי?
עורכי הדין שלנו מנוסים מאוד בסיוע ללקוחות בקנייה ומכירה של נכס בפורטוגל, כמו גם בטיפול במגוון רחב של נושאים קשורים, כגון ייעוץ בנושא צוואות וירושות עבור נכסים פורטוגליים.

עם הבנה מעמיקה הן של החוק הפורטוגלי והן בדין הישראלי, אנו יכולים לספק הנחיות משפטיות ברורות ומהימנות בעברית פשוטה, לתת לך את הביטחון להתמודד ביעילות עם עניינים משפטיים בפורטוגל.

 

 • ליסבון – לשכת עורכי הדין של ליסבון – Rua dos Anjos, nº 79, 1150-034 Lisbon – עו”ד פורטוגל – מידע על עורכי דין דוברי עברית.
 • פורטו – לשכת עורכי הדין של פורטו – Rua D. Manuel II, nº 89, 4050-345 Porto – עו”ד פורטוגל – מידע על עורכי דין דוברי עברית.
 • Amadora – לשכת עורכי הדין של Amadora – Rua Elias Garcia, מס’ 183-A, 2700-335 Amadora – עו”ד פורטוגל – מידע על עורכי דין דוברי עברית.
 • Braga – לשכת עורכי הדין של Braga – Rua D. Diogo de Sousa, nº 85, 4700-424 Braga – עו”ד פורטוגל – מידע על עורכי דין דוברי עברית.
 • Setúbal – לשכת עורכי הדין של Setúbal – Rua Dr. Paula Borba, מס’ 23, 2900-563 Setúbal – עו”ד פורטוגל – מידע על עורכי דין דוברי עברית.
 • קוימברה – לשכת עורכי הדין של קוימברה – Rua Padre António Vieira, מס’ 49, 3000-315 Coimbra – אין מידע זמין על עורכי דין דוברי עברית.
 • Funchal – לשכת עורכי הדין של מדיירה – Rua dos Ferreiros, nº 98, 9000-082 Funchal – עו”ד פורטוגל – מידע על עורכי דין דוברי עברית.
 • Vila Nova de Gaia – לשכת עורכי הדין של Vila Nova de Gaia – Rua Soares dos Reis, nº 542, 4400-317 Vila Nova de Gaia –
 • Évora – לשכת עורכי הדין של Évora – Rua do Raimundo, מס’ 12, 7000-668 Évora – עו”ד פורטוגל – מידע על עורכי דין דוברי עברית.
 • פארו – לשכת עורכי הדין של פארו – Rua Conselheiro Bivar, מס’ 10, 8000-255 Faro – עו”ד פורטוגל – מידע על עורכי דין דוברי עברית.

עורך דין פורטוגלי

עורכת דין פורטוגל

עורכי דין פורטוגל

עורכת דין פורטוגלית

עורך דין דרכון פורטוגלי

משרד עורך דין פורטוגל

הגירה לפורטוגל עורך דין

עורך דין להוצאת דרכון פורטוגלי

טיפים עו”ד רכישת נכס בפורטוגל

ייעוץ לעורך דין
בעת רכישה או מכירה של נכס בפורטוגל, אנו תמיד מייעצים לך לפנות לייעוץ משפטי. יש הרבה רישיונות שצריכים בדיקה וחובה שכל מסמכי הנכס יהיו מעודכנים וכל שינוי שנעשה בנכס כבר רשום בעירייה.

על הנכסים להיות בעלי רישיון מגורים אם אתם מתכננים לגור או להשכיר את הנכס. בליסבון נפוץ מאוד שנכסים עוברים ממסחר למגורים בגלל שבבניינים ישנים רבים במרכז יש בתוכם חנויות ומשרדים, חשוב לבדוק ששינוי זה רשום ומאושר על ידי העירייה לפני הרכישה.

ללא קשר לסוג הנכס שאתה רוכש, עורך דין הוא תמיד חובה, שכן יש הרבה מסמכים שצריך לבדוק, וחשוב שהעבודה שנקבעה בתהליך השיפוץ או הבנייה תאושר, ולוח הזמנים שניתן לך תואם את לוח הזמנים הרשום בעירייה.

אנו ממליצים למצוא משרד עורכי דין שיש לו ניסיון קודם בהתמודדות עם לקוחות מישראל. אלו בדרך כלל יעילים מאוד ועונים על מיילים ושאלות בזמן; ברור שכל עורכי הדין כאן עברו הכשרה באותה צורה ועומדים באותן בחינות אולם גילינו שמשרדים המתמודדים עם לקוחות בינלאומיים על בסיס יומיומי הם הרבה יותר יעילים ומסיימים את התהליך הרבה יותר מהר מאשר עורכי דין שעובדים בעיקר בשוק הפורטוגלי.

כיצד עורך דין יכול לעזור לך בייעוץ משפטי לרכישת נכס בפורטוגל

רכישת דירה היא כנראה ההשקעה המורכבת ביותר שתבצעו ועורכי דין יציעו לכם ייעוץ משפטי בכל הסיבוכים האפשריים שעלולים להיווצר. מלבד התנאים המעורפלים והלא ברורים, יכולות להתעורר מספר בעיות משפטיות ורכושיות. תפקידו של עורך הדין הוא להדריך אותך בתהליך זה. מלכתחילה הוא יציע לכם ייעוץ משפטי לגבי העסקה והשלכות המס שעלולות לעלות במהלך התהליך.

למרות שכל עורכי הדין בפורטוגל עברו הכשרה זהה, אנו מאמינים שמשרדים המתמודדים עם לקוחות בינלאומיים מדי יום הם הרבה יותר יעילים ומסיימים את התהליך הרבה יותר מהר מאשר עורכי דין שעובדים בעיקר בשוק הפורטוגלי.

אישור של משקיע בוויזת הזהב.

חשיבות העבודה עם עורכי דין בעת ​​ביצוע רכישה
חשוב להזכיר כי נדל”ן דורש תשומת לב רבה מהצדדים המעורבים, שכן עלולים להיות תהליכים לא מוכרים במהלך העסקה הזו. כדי למנוע אי נוחות ואובדן, חיוני לקבל ייעוץ משפטי נדל”ן.

עורך הדין יפקח על כל פרטי העסקה על מנת לוודא שהאינטרסים שלך מבוצעים ושמסמכי העסקה משקפים אותם כראוי.

נוטריון או עורך דין בעת ​​רכישת נכס בפורטוגל?
זכור כי נוטריון וייצוג משפטי הם שני מונחים שונים. בעוד שהנוטריון הפורטוגלי רק יוודא שכל מסמכי הרכוש קיימים וששולמו מסים, הנציג המשפטי העצמאי שלך יבטיח את האינטרסים של הרכוש והחוזה שלך מוגנים כאשר אתה משלם את הפיקדון או חותם על החוזה. בהתאם לאופי העסקאות, לפני סגירת חוזה המקרקעין, על עורך הדין:

עו”ד שיבדוק את הסכם הרכישה והמכירה וייעץ לך לגבי ההשלכות וההתחייבויות המשפטיות שלו;

להוציא חקירה של רישום הנכס, להעריך את מצב כותרות אלו ולבקש את הפתרונות המשפטיים המתאימים;

הסבר התחייבויות אפשריות שתיקח על עצמך;

לעזור לך להבין את ההשפעה של כל משכנתא קיימות או סילוק אחר;

לדון באפשרויות מימון שונות;

לייעץ כיצד עליך להשיג את הבעלות על הנכס (אישי, משותף או עסקי);

להודיע ​​לך היכן וכיצד ניתן לקבל את הפטור “מעון” (מגורי משפחה);

בדוק כיצד להשיג ביטוח מפני שריפה וסוגים אחרים של סכנות;

לייעץ לך כיצד יש להשיג את הכותרת, כמו גם את ההשפעות שעשויות להיות לה על העסק שלך.

ייצוג משפטי בפורטוגל משרד בישראל
תהליך רכישת הנדל”ן לא חייב להיעצר אם אתה צריך לחזור לארץ. אם אתה בחו”ל והשקעת בנדל”ן בפורטוגזית (או שאתה מחפש), אתה תהיה מיוצג על ידי עורכי הדין בפורטוגל. צריך שיהיה להם ייפוי כוח ( POA ), המאפשר להם לפעול בשמך במהלך מכירת הנכס, העברת הבעלות, חתימה על מסמכים, השכרת נכסים או השכרה; היה סמוך ובטוח שהתהליך שלך יהיה בידיים טובות.

5 טיפים לרכישת נכס בפורטוגל

למי שבוחר בפורטוגל כיעד הסופי לרכישת נכס, חשוב מאוד להיות מודע לכמה היבטים של שוק הנדל”ן במדינה, במיוחד אם אתה זר.

אבל, על הפורטוגלים לרכוש את הידע המקסימלי של פעולות נדל”ן, לפני קבלת החלטת הרכישה החשובה.

 

קניית נכס בפורטוגל: 5 טיפים חשובים
אם אתם מתכוונים לעשות את הצעד הזה בחייכם, עליכם לאסוף מידע רב ככל האפשר כדי שהעסקה תעבור בצורה חלקה ובצורה הטובה ביותר.

רכישת נכס בפורטוגל אינה משימה בלתי אפשרית. עם זאת, אתה עדיין צריך לעקוב אחר 5 הטיפים המפורטים להלן.

1 – היכן להתחיל את החיפוש
ישנם אתרים רבים המוקדשים לפרסום נדל”ן, מומלץ לעבוד עם סוכני נדל”ן המוכרים לעורך דין ישראלי בפורטוגל.

מומלץ למצוא יועץ נדל”ן עם אמינות בשוק. סוכן נדל”ן שמבין צרכי ישראלים, שמכיר את האזור שבו אתה רוצה לקנות נכס, זה יכול להיות ערובה לכך שלא תתחרטו על העסקה.

בנוסף, תהיה לכם עזרה עצומה בשיתוף עו”ד פורטוגל במילוי ההיבטים הבירוקרטיים של תהליך הרכישה.

2 – מחיר הנכס
בחירת הנכס צריכה לכלול, בנוסף לדרישות החדר והמיקום, גם מחיר שמתאים לכיס. ודעו כי בהקשר זה, העיר בה אתם מתכוונים לגור תשפיע רבות על מחיר הרכישה.

נכון לעכשיו, המחיר למ”ר בפורטוגל הוא 2,053.00 יורו. קחו בחשבון שהערך הוא ממוצע של כל הנכסים בארץ. עם זאת, ישנם אזורים מוערכים יותר וגם ערים עם מחירים נמוכים יותר.

לפי INE (המכון הלאומי לסטטיסטיקה), העיר בעלת ערך המ”ר הגבוה ביותר במדינה היא הבירה ליסבון.

בליסבון, המחיר הממוצע של נכס הוא 3,205.00 אירו למ”ר. קסקאיס נותר האזור השני ביקר, בנוסף למספר ערים באלגרבה, בדרום המדינה ושם נמצאים החופים היפים ביותר בפורטוגל.

3 – סוגי בתים שתמצאו בפורטוגל
הכרת המינוח המשמשת לתיאור מאפיינים חשובה, ותסייע בתהליך הבחירה.

נכסים בפורטוגל נקראים לפי מספר חדרי השינה. אז המינוח נראה כך:

T0: סטודיו
T1: נכס עם חדר שינה אחד
T2: בית או דירה עם שני חדרי שינה
T3: נכס עם שלושה חדרי שינה
T4: בית או דירה עם ארבעה חדרי שינה

4 – שימו לב למיסים
רכישת נכס היא עסקה הכרוכה בביורוקרטיה מסוימת, בנוסף לכמה מיסים שתצטרכו לשלם, בין אם בעת הרכישה או לאחר השלמתה.

שלושת המסים העיקריים הקשורים לנדל”ן בפורטוגל הם:

מס עירוני על העברות מקרקעין – IMT
הוא משולם בכל פעם שיש העברת רכוש בין בעלים. השווי מוגדר לפי שווי הקנייה והמכירה או השווי החייב במס של הנכס.

מס בולים
היא נשמרת על ידי הנוטריון (0.8% משווי המכירה המוצהר) ועל ידי הבנק במצבים בהם נכרתת הלוואה לרכישה (0.6% משווי הלוואות המשכנתא).

ארנונה עירונית – תעש
הוא משולם מדי שנה על ידי הבעלים, במקרה של רכישת בית קבע יש פטור ל-3 שנים התלוי בערך אותו. הוא מוטל על השווי החייב במס של הנכסים.

5 – ביצוע מחקר וסימולציות של הלוואות לדיור
רוב האנשים צריכים להיעזר באשראי דיור כדי לקנות את הנכס. מדובר במבצע שכרוך בהרבה כסף וזו אחריות שתימשך כמה שנים.

לכן הקפידו לבצע סימולציות ומחקר על תנאי מימון. גם יועץ הנדל”ן עצמו יכול לעזור לכם בהקשר זה. כך אתם שומרים על הכספים ומבטיחים את ביתכם.

 

עורכי דין בפורטוגל

 • Dias Neves Advogados עורך דין עצמאי / מטפל יחיד

  אזורי שירות : ליסבואה, אלגרבה

  מומחיות משפטית : פלילית, נדל”ן

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  מיגל דיאס נבס

  כתובת : Rua Marquês de Fronteira, 113, 5.º – 1070-292 – Lisboa

  דוא”ל : diasnevesadv@gmail.com

  טלפון : +351213856565

  מחוץ לשעות פעילות : +351916065185

  אתר אינטרנט : http://www.diasneves.pt/


 • Edge Sociedade De Advogados SPRL בינוני (16-350 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : כל אזורי פורטוגל

  מומחיות משפטית : פשיטת רגל, תאגיד, תעסוקה, משפחה, בריאות, הגירה, קניין רוחני, בינלאומי, ימי, נזקי גוף, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : פרו בונו, ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  ג’פרי קולין גרהם

  כתובת : Praça Duque de Saldanha, 1 – Atrium Saldanha בניין, קומה 7 – 1050-094 – ליסבון

  דוא”ל : ggraham@edge-il.com

  טלפון : +351213191290

  אתר אינטרנט : https://www.edge-il.com


 • Eduardo Serra Jorge Maria Jose Garcia Sociedade De Advogados Sp Rl משרד קטן (עד 15 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורים המשרתים : פורטוגל קונטיננטל, מדיירה ו-אסור

  מומחיות משפטית : פשיטת רגל, תאגיד, פלילי, תעסוקה, משפחה, בריאות, הגירה, קניין רוחני, בינלאומי, נזקי גוף, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : פרו בונו, ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  אדוארדו סרה חורחה

  כתובת : משרד 1: Av. António Augusto de Aguiar, 183, R/C Dto. – Lisboa – משרד 2: Rua José de Matos, nº 5, R/C – Faro – 1050 / 8000 – Lisboa / Faro

  דוא”ל : esjorge@esjmjgadvogados.com

  טלפון : +351213845390

  אתר אינטרנט : https://www.esjmjgadvogados.com


 • אדווינה שרמפטון עורכת דין עצמאית / מטפלת יחידה

  אזורי שירות : אלגרבה

  מומחיות משפטית : משפחה, הגירה, נדל”ן

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  אדווינה שרימפטון

  כתובת : Rua Doutor José Reis Júnior – Lote 2, Loja A – 8600-324 – Lagos

  דוא”ל : edwina.shrimpton@gmail.com

  טלפון : +351282080008

  אתר אינטרנט : https://www.edwinashrimptonlawyer.com/


 • אליה אפולו אדווגאדוס עורך דין עצמאי / מטפל יחיד

  אזורי שירות : פורטוגל

  מומחיות משפטית : תאגיד, תעסוקה, משפחה, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  אליה אפולו

  כתובת : Rua Cristovao Pires Norte – Edificio Norte R/CB e 1ºB – 8135-117 – Almancil

  דוא”ל : eliaapolo@mail.telepac.pt

  טלפון : +351289395570

  אתר אינטרנט : https://en.eliaapolo.com/


 • עמנואל פונטה עורך דין עצמאי / מטפל יחיד

  אזורי שירות : האיים האזוריים

  מומחיות משפטית : פשיטת רגל, פלילי, תעסוקה, משפחה, הגירה, נזקי גוף, נדל”ן

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  עמנואל פונטה

  כתובת : Rua dos Mercadores, 65 – 9500-092 – Ponta Delgada

  דוא”ל : emanuelponte-240a@adv.oa.pt

  טלפון : +351964086205


 • Eversheds Sutherland Fcb Medium (16-350 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : ליסבואה, פורטו, אלגרבה

  מומחיות משפטית : פשיטת רגל, תאגיד, פלילי, תעסוקה, הגירה, קניין רוחני, בינלאומי, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : פרו בונו, ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  פדרו גימאראס

  כתובת : Avenida da Liberdade, 249 – 1 – 1250-143 – Lisboa

  דוא”ל : pguimaraes@eversheds-sutherland.net

  טלפון : +351213587500

  אתר אינטרנט : https://www.eversheds-sutherland.pt/


 • פרננדו מסיאס אדווגאדוס עורכי דין עורך דין עצמאי / עורך דין יחיד

  אזורי שירות : אזור ליסבון ואזור אלגרבה

  מומחיות משפטית : תאגיד, פלילי, משפחה, קניין רוחני, בינלאומי, ימי, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : פרו בונו, ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  פרננדו בראס מסיאס

  כתובת : Avenida da Liberdade, 245, 4.ºA – Pça Liberdade, Edif St.º Ant.º, 75, 1.º/3 – 1250-143 Lisbon – Lisbon

  דוא”ל : fm@fernandomessias.pt

  טלפון : +351215844635

  מחוץ לשעות העבודה : +351934205633

  אתר אינטרנט : http://www.fernandomessias.pt


 • Gomez Acebo Pombo Medium (16-350 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : פורטוגל

  מומחיות משפטית : תאגיד, נדל”ן

  פרטים נוספים : פרו בונו, ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  מפאלדה בארטו

  כתובת : Av. Duque de Ávila, 46 – 6º – 1050-183 – Lisboa

  דוא”ל : mbarreto@ga-p.com

  טלפון : +351213408600

  אתר אינטרנט : https://www.ga-p.com


 • Gsn Advogados משרד קטן (עד 15 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : ליסבון, אלגרבה, קוימברה, פורטו

  מומחיות משפטית : פשיטת רגל, תאגיד, תעסוקה, משפחה, הגירה, קניין רוחני, בינלאומי, נדל”ן

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  אווה ואז פרייקסו גרסיה

  כתובת : Avenida António Augusto Aguiar, 13 – 5 esq sala 7 – 1050-010 – Lisboa

  דוא”ל : Eva.garcia@gsnadv.com

  טלפון : +351918755461

  אתר אינטרנט : https://gsnadv.com/en/

 • Ivo Belchior Dias Marisa Mendonca Sociedade De Advogados Sp Rl משרד קטן (עד 15 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : אלגרבה

  מומחיות משפטית : פשיטת רגל, תאגיד, פלילי, תעסוקה, משפחה, בריאות, הגירה, קניין רוחני, ימי, נזקי גוף, נדל”ן

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  איבו בלכיאור דיאס

  כתובת : Avenida 5 de Outubro n.º 32 – 8000-076 – Faro

  דוא”ל : ivobelchiordias@ibdmm.pt

  טלפון : +351969100962

  אתר אינטרנט : https://ibdmm.pt/


 • Lanca Associados משרד קטן (עד 15 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : ליסבון

  מומחיות משפטית : תאגיד, הגירה, בינלאומי, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  ג’ואנה לנקה

  כתובת : Rua Tierno Galvan, n.º 10, Amoreiras, Torre 3, 4 Andar, Fração 407 – 1070-274 – Lisbon

  דוא”ל : geral@lancaadvogados.pt

  טלפון : +351215969530

  אתר אינטרנט : https://www.lancaadvogados.com/


 • Lita Gale Consultancy Lda משרד קטן (עד 15 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : בריטניה, פורטוגל

  מומחיות משפטית : תעסוקה, משפחה, הגירה, בינלאומי, מס

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  מרקו פאולו ויירה פירס

  כתובת : Rua Tenente Valadim – nº 43-2º esquerdo – 2000-081 – Santarém

  דוא”ל : info@litagaleconsultancy.com

  טלפון : +351243302281

  מחוץ לשעות פעילות : +447448305609

  אתר אינטרנט : https://www.litagaleconsultancy.com


 • לואיס פרננדו ארבקס עורך דין עורך דין עצמאי / מטפל יחיד

  אזורי שירות : פורטוגל – כל האזורים

  מומחיות משפטית : תאגיד, משפחה, הגירה, בינלאומי, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  לואיס פרננדו ארבקס

  כתובת : Rua São João de Brito, 610, 1 andar – sala 14 – 4100-453 – פורטו

  דוא”ל : luis.arbex-59195P@adv.oa.pt

  טלפון : + 351 935 161 573


 • Martinez Echevarria Ferreira Medium (16-350 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : Vilamoura, Lagos, Quinta do Lago, Albufeira, Lisboa, Estoril, Porto

  מומחיות משפטית : תאגידים, תעסוקה, משפחה, הגירה, ימי, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : פרו בונו, ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  ריקרדו פריירה

  כתובת : Av. Cerro da Vila, Edifício Vilamarina – lojas 46 a 49 – 8125-436 – Vilamoura, Loulé

  דוא”ל : ricardo.ferreira@martinezechevarria.com

  טלפון : +351289312945

  מחוץ לשעות העבודה : +351918294999

  אתר אינטרנט : https://www.martinezechevarria.pt


 • Mc Rs Lawyers משרד קטן (עד 15 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : פורטוגל

  מומחיות משפטית : פשיטת רגל, תאגיד, פלילי, תעסוקה, משפחה, בריאות, הגירה, בינלאומי, נזקי גוף, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  מיגל קסטרו

  כתובת : Rua João Grave, nº 125, 1º, sala 14 – 4150-428 – Porto

  דוא”ל : miguelcastro@mcadvogados.mail.pt

  טלפון : +351226053208

  מחוץ לשעות העבודה : +351969011105

  אתר אינטרנט : https://mcrslawyers.com/


 • Mdm Legal Spencer Dohner Catia Martins Vanda Matos משרד קטן (עד 15 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : אלגרווה, ליסבון, פורטו

  מומחיות משפטית : פשיטת רגל, תאגיד, פלילי, תעסוקה, משפחה, בריאות, הגירה, קניין רוחני, בינלאומי, נזקי גוף, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  ספנסר דוהנר

  כתובת : largo de são luís nr 11c – 4 dto – 8000-143 – פארו

  דוא”ל : spencer.dohner@mdmlegal.eu

  טלפון : +351934229144

  מחוץ לשעות העבודה : +351934229144

  אתר אינטרנט : https://www.mdmlegal.eu/


 • מיגל סנגו דה קוסטה עורך דין עצמאי / מטפל יחיד

  אזורי שירות : אלגרבה

  מומחיות משפטית : פשיטת רגל, תאגיד, פלילי, תעסוקה, משפחה, בריאות, הגירה, נזקי גוף, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : פרו בונו, ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  מיגל סנגו דה קוסטה

  כתובת : Rua João de Deus, 47/49, Faro – 8000-368 – 8000-368 FARO

  דוא”ל : miguelsengocosta@mail.telepac.pt

  טלפון : 00351289999111

  מחוץ לשעות העבודה : 00351965862242

  אתר אינטרנט : http://www.algarvelegal.com


 • Miranda Associados Medium (16-350 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : פורטוגל

  מומחיות משפטית : תאגיד, תעסוקה, בינלאומי, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  ריטה קוריה

  כתובת : Av. Duarte Pacheco, 7 – 1070-100 – ליסבואה

  דוא”ל : rita.correia@mirandalawfirm.com

  טלפון : +351 919045196

  אתר אינטרנט : https://www.mirandalawfirm.com/en

 • משרד עורכי דין פדרו מיגל ברנקו עורך דין עצמאי / מטפל יחיד

  אזורי שירות : כל אזורי פורטוגל.

  מומחיות משפטית : פלילי, משפחה, נזקי גוף, נדל”ן

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  פדרו מיגל ברנקו

  כתובת : Rua Pádua Correia, 379 – 4º Esq. Frt – 4400-238 – Vila Nova de Gaia

  דוא”ל : office@pedromiguelbranco.pt

  טלפון : +351222019333

  מחוץ לשעות העבודה : +351914670400

  אתר אינטרנט : https://www.pedromiguelbranco.pt


 • Rogerio Alves Associados Sociedade De Advogados Sp Rl Medium (16-350 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : פורטוגל

  מומחיות משפטית : תאגיד, משפחתי, בינלאומי, נדל”ן

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  ז’ואאו פרי דה קמארה

  כתובת : Av. Álvares Cabral, 61º, 5 – 1250-018 – Lisboa

  דוא”ל : jpc@raassociados.pt

  טלפון : +351964865543

  מחוץ לשעות העבודה : +351964865543

  אתר אינטרנט : http://www.raassociados.pt/


 • Rogerio Alves Associados Sociedade De Advogados Sp Rl Medium (16-350 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : פורטוגל

  מומחיות משפטית : תאגיד, תעסוקה, משפחה, בינלאומי, נדל”ן

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  תרזה סילבה טבארס

  כתובת : Av. Álvares Cabral, 61º, 5º – 1250-018 – Lisboa

  דוא”ל : tst@raassociados.pt

  טלפון : +351964865573

  מחוץ לשעות העבודה : +351964865573

  אתר אינטרנט : http://www.raassociados.pt/


 • Rogerio Alves Associados Sociedade De Advogados Sp Rl Medium (16-350 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : פורטוגל

  מומחיות משפטית : תאגיד, תעסוקה, משפחה, בינלאומי, נדל”ן

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  סופיה ואז פרדל

  כתובת : Avenida Álvares Cabral, 61, 5º – 1250-018 – Lisboa

  דוא”ל : svp@raassociados.pt

  טלפון : +351964848357

  מחוץ לשעות העבודה : +351964848357

  אתר אינטרנט : http://www.raassociados.pt/


 • רונלד סווייר עורכי דין עורך דין עצמאי / עורך דין יחיד

  אזורי שירות : אלגרבה

  מומחיות משפטית : תאגיד, בינלאומי, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  רונלד סוייר

  כתובת : Rua do Comercio 4 – 8135-125 – ALMANCIL

  דוא”ל : info@ronaldswyer.com

  טלפון : +44 289 399362


 • Rosado Lawyers משרד קטן (עד 15 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : אלגרבה

  מומחיות משפטית : תאגידים, הגירה, נדל”ן, מיסים

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  פרופ’ פדרו באסטוס רוסדו

  כתובת : Rua do Barranco, Ed. Aurorasol, Bloco 1 LojaB – Rua Direita, 43, 4º, Portimão – 8400-508 Carvoeiro – CARVOEIRO – PORTIMÃO

  דוא”ל : pedrobrosado@gmail.com

  טלפון : +351 282420000

  אתר אינטרנט : http://www.rosadoadvogados.com


 • סמואל רודריגס אדווגדו עורך דין עורך דין עצמאי / עורך דין יחיד

  אזורי שירות : אלגרבה

  מומחיות משפטית : פשיטת רגל, תאגיד, פלילי, תעסוקה, נזקי גוף, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  סמואל ניקולס מוריס רודריגס

  כתובת : Travessa Zacarias Guerreiro, – CC Gilão, Loja n.º 2 – 8800-740 – Tavira

  דוא”ל : samuelrodrigues.lawyer@gmail.com

  טלפון : +351964929265

  אתר אינטרנט : https://samuelrodrigues-advogado.com/


 • Sar משרד קטן (עד 15 אנשי מקצוע משפטיים)

  אזורי שירות : פורטוגל

  מומחיות משפטית : תאגיד, נזקי גוף, נדל”ן

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  אלבינו דה סוזה בוטלו

  כתובת : Rua de Guerra Junqueiro, 296 – 4150-386 Porto – Porto

  דוא”ל : abotelho@sar.pt

  טלפון : +351226051300

  אתר אינטרנט : https://www.sar.pt


 • סימון מרינס עורכי דין עורכת דין עצמאית / מטפלת יחידה

  אזורי שירות : ליסבון, פורטו ואלגרבה

  מומחיות משפטית : תאגיד, פלילי, תעסוקה, הגירה, קניין רוחני, בינלאומי, ימי, נדל”ן, מס

  פרטים נוספים : ייצג אזרחים זרים

  פרטי יצירת קשר

  סימון אווריסטו מרינס

  כתובת : Rua de São Marçal n3 – 1200-418 – ליסבון

  דוא”ל : atendimento.smadvocacia@gmail.com

  טלפון : +351932027171

  אתר אינטרנט : https://www.smlawyer.pt

פורטוגל פספורט

איך קונים נדל”ן פורטוגל

עורך דין הגירה לאירופה

 

אזרחות פורטוגלית מדינות

 

אזרחות פורטוגלית שלב 7

 

מה מקנה אזרחות פורטוגלית

 

אזרחות פורטוגלית 2023

אזרחות פורטוגלית לבן זוג

עורכי דין מצוות ג’אסטיס, המצויים בערים כמו פורטו וליסבון, מתמחים בתחומי משפט שונים ומציעים את שירותיהם למי שנוח לתקשר בעברית.

=== יתרונות בבחירת עורך דין דובר עברית בפורטוגל ===

 1. שליטה בשפה: עורכי דין אלו שולטים בעברית ויכולים לתקשר בצורה יעילה עם לקוחות המעדיפים שפה זו. מיומנות זו מבטיחה תקשורת והבנה ברורה, יעילה בין הלקוח לעורך הדין.
 2. התמחויות שונות: עורכי דין דוברי עברית בפורטוגל מתמחים בתחומי משפט שונים, ומציעים ללקוחות מגוון רחב של מומחיות בהתאם לצרכיהם המשפטיים הספציפיים.
 3. ייעוץ ראשוני ללא התחייבות: כמה עורכי דין דוברי עברית מציעים ייעוץ ראשוני ללא התחייבות. זה מספק ללקוחות פוטנציאליים הזדמנות להציג את המקרה שלהם ולקבוע אם כישוריו והתמחויותיו של עורך הדין מתאימים לדרישות המשפטיות שלהם.
 4. קלות גישה: קל יחסית לאתר וליצור קשר עם עורכי דין דוברי עברית בפורטוגל. השירותים שלהם נמצאים במרחק שיחת טלפון או אימייל, ומספקים גישה נוחה לייעוץ וייצוג משפטי.
 5. הבנה תרבותית: עורכי דין השולטים בעברית עשויים גם הם בעלי הבנה טובה יותר של ניואנסים תרבותיים שיכולים להיות מכריעים בתרחישים משפטיים מסוימים. הבנה זו יכולה להציע רבדים נוספים של הקשר ותובנה שיכולים להועיל בהליכי התיק.

עורך דין רישום ילדים פורטוגל

 

עורך דין פורטוגל תושבות

 

עורך דין שלב 4 דרכון פורטוגלי

 

עורך דין דרכון פורטוגלי תקוע בשלב 4

 

עורך דין שלבים 6 ו-7 דרכון פורטוגלי

 

עורך דין אזרחות פורטוגלית שלב 6

 

עורך דין שלב 7 חום דרכון פורטוגלי כמה זמן

מאפיינים כלליים של המערכת המשפטית
לפורטוגל יש מערכת משפט אזרחית מבוססת קוד. ההליך המשפטי מתנהל הן באמצעות הגשות בכתב והן באמצעות טיעון בעל פה.

מקורות המשפט העיקריים הם חוקים וכללים מקובלים. הדוקטרינה המשפטית אינה מקור משפט, אלא כלי פרשני בלבד. אין כלל תקדים במערכת המשפט הפורטוגלית. בדומה לדוקטרינה המשפטית, הפסיקה היא כלי פרשני נוסף ליישום נכון של החוק.

בנסיבות מסוימות, בית המשפט העליון עשוי להיקרא לקבל החלטה סופית בפסיקה סותרת, אולם ההחלטה שניתנה אינה מחייבת מחוץ לתיק בו היא ניתנת.

בתי המשפט רשאים לדון באופן עצמאי כאשר החוק מאפשר זאת או כאשר הצדדים מסכימים על כך.

ההליכים האזרחיים מסתמכים על העיקרון הדיספוזיטיבי – קרי, העיקרון לפיו על הצדדים לסכסוך לקבוע את היקף התיק באמצעות טענת העובדות המרכיבות את עילת התביעה ואלה שעליהן מבוססת תביעתם/הגנתם והבאת הראיות. הם רואים לנכון.

תפקידו של בית המשפט לנהל ולפקח על ההליכים ולדאוג להמצאת ראיות על פי הכללים המשפטיים החלים. בית המשפט שוקל את הראיות שהופקו לפי כללים שנקבעו מראש, לרבות בנטל ההוכחה.

אף על פי כן, לבתי המשפט יש מגוון סמכויות שבהן הם יכולים להשתמש מיוזמתם, אם ייחשב הכרחי כדי לברר את האמת ולהגיע להכרעה. אלה כוללים בקשת ראיות שלא נתבקשו או הוצגו על ידי הצדדים, קריאה לצדדים או עדים להעיד, הזמנת ראיות מומחים, או בקשה מהצדדים או צדדים שלישיים לחשוף מסמכים או ראיות רלוונטיות אחרות.

מערכת בתי המשפט
למערכת בתי המשפט הפורטוגלית יש מספר קטגוריות של בתי משפט:

בית המשפט לחוקה;
בית המשפט לביקורת, המפקח על חוקיות ותקינות הכנסות והוצאות הציבור;
בתי המשפט השיפוטיים, הכוללים את בית המשפט העליון לצדק, בתי המשפט לערעורים (ערכאות ערעור) ובתי המשפט של ערכאה ראשונה, שהאחרונות מתחלקות למספר קטגוריות לפי הנושא והערך הכלכלי של הסכסוך וסמכות השיפוט הטריטוריאלית (למשל , בתי משפט פליליים, משפחה, עבודה, מסחר ואכיפה); בתי משפט שיפוטיים כוללים בתי משפט מיוחדים כמו בית המשפט לקניין רוחני, בית המשפט הימי ובית המשפט לתחרות, רגולציה ופיקוח, שיש להם סמכות שיפוט על כל הארץ;
בתי המשפט לעניינים מינהליים ומיסים, שתפקידם ליישב סכסוכים הנובעים מהפעלת סמכות ציבורית ויחסי מס – ביניהם בית המשפט העליון לעניינים מינהליים, בתי המשפט המנהליים המרכזיים (צפון ודרום) ובתי המשפט המנהליים והמיסוי בערכאה הראשונה. ;
שופטי השלום ( julgados de paz ), שהם בתי משפט לתביעות קטנות עם מאפיינים מיוחדים וסמכות שיפוט;
בתי דין לבוררות;
בתי משפט-צבא, שעלולים להיווצר בזמן מלחמה; ו
בית המשפט לסכסוכים, שתפקידו ליישב ניגודי סמכות בין בתי המשפט.

הגשות והליכים בבית המשפט
הגשות בית המשפט בהליכים אזרחיים פתוחים לציבור (למעט צווי מניעה תלויים ועומדים), אלא אם הם נשמרים חסויים על ידי בית המשפט מיוזמתו או על פי בקשת הצדדים, כגון הגנה על מידע רגיש או סודי, סודות עסקיים, נתונים פרטיים, אינטימיות או כבוד של הצדדים, או משפחה וחיים פרטיים.

בכפוף לאמור לעיל, חשיפה פומבית טומנת בחובה את הזכות לגשת לתיק ולקבלת העתקים או אישורים. ככלל, עורכי דין חופשיים לעיין בתיקי תיקים, גם כאלה שבהם אינם פועלים עבור מי מהצדדים, אלא אם הם חסויים. אנשים שאינם עורכי דין יכולים לגשת לתיקים שאינם חסויים רק אם הם נחשבים כבעלי אינטרס לגיטימי.

כמו כן, בית המשפט רשאי להחליט להגן על מסמכים והליכים משפטיים מפני חשיפה לציבור על ידי הסתרת מידע או מסמכים סודיים, ועל ידי הגבלת מספר האנשים המורשים לגשת להליך ולראיות (למשל, על ידי הגבלת הגישה למומחים ו/או לצדדים ולצדדים שלהם. עצה).

ייצוג משפטי בבית המשפט
ככלל, רק עורכי דין בעלי רישום תקף בלשכת עורכי הדין בפורטוגל יכולים לשמש נציגים משפטיים בפני בתי המשפט בפורטוגל.

עורכי דין זרים המורשים לעסוק במדינות ביתם החברות באיחוד האירופי וה-EEA, או עורכי דין ממדינות אחרות הנהנים מהחופש לספק את שירותיהם על פי דיני האיחוד האירופי, רשאים לעסוק בפורטוגל תחת הרישיון המקצועי של מדינת הולדתם. עם זאת, הם רשאים לפעול רק כנציגים משפטיים בפני בתי המשפט בפורטוגל בפיקוח עורך דין הרשום בלשכת עורכי הדין הפורטוגלית. עורכי דין של האיחוד האירופי רשאים לעסוק גם בפורטוגל תחת הרישיון המקצועי של ארץ הולדתם, בכפוף לרישום מוקדם בלשכת עורכי הדין הפורטוגלית.

עורכי דין זרים ממדינות שאינן חברות באיחוד האירופי רשאים להפוך לחברים בלשכת עורכי הדין הפורטוגלית באותם תנאים כמו עורכי דין פורטוגליים, אם הוענק להם תואר במשפטים מאוניברסיטה פורטוגזית, בין אם באופן ישיר ובין אם בשווי ערך, ואם ארצם מעניקה הדדיות לפורטוגזית. עורכי דין.

עורכי דין ברזילאים שתאריהם האוניברסיטאיים הושגו בברזיל או בפורטוגל רשאים להירשם בלשכת עורכי הדין הפורטוגלית על בסיס הדדי.

לעורכי דין מתלמדים יש סמכויות מוגבלות עד להשלמת ההתמחות המקצועית, והם רשאים להופיע בבית המשפט רק בליווי המנטור שלהם.

מימון ליטיגציה

מימון ליטיגציה של צד שלישי
מימון צד שלישי עדיין לא מוסדר ספציפית בפורטוגל.

בהתחשב בחוסר הרגולציה הנוכחי ולאור עקרון החירות החוזית, מובן שצדדים יכולים לפנות למימון צד ג’ ויהיה להם, באופן עקרוני, שיקול דעת מלא כיצד לשלוט ביחסיהם עם מממנים צדדים שלישיים. עם זאת, מימון צד שלישי תמיד יהיה כפוף לכללים ולעקרונות המחייבים הכלליים של תקנת הציבור, תום הלב, ניצול לרעה של זכויות, ניגוד עניינים ומוסר ציבורי.

עם זאת, הפנייה לתכניות מימון אלה עשויה להעלות סוגיות נוספות וספציפיות בכמה מסגרות, בעיקר כאשר ההתדיינות הנוגעת בדבר אינה מחלוקת אך ורק בין צדדים פרטיים (למשל, הסדרי מימון ליטיגציה במסגרת תובענות ייצוגיות המבוססות על ביטול הסרה, לפיהן הטיפול ב- החוב ייעשה באמצעות סכומי פיצויים שלא נתבעו).

אין כלל ספציפי המטיל חובה על הצדדים לגלות אם הם ממומנים על ידי צד שלישי. עם זאת, ידע על מימון ליטיגציה של צד שלישי ותנאי הסכמי המימון עדיין עשוי להיות גורם רלוונטי או אפילו דרישה, לפחות במקרים מסוימים (למשל, במקרים הנזכרים לעיל).

נכון להיום, אין פסיקה מבוססת שניתן לזהות העוסקת בנושא מימון ליטיגציה; עד 2020, הפנייה לתוכניות מימון אלה בפורטוגל הייתה נדירה מאוד. עם זאת, מאז דצמבר 2020, מספר תובענות ייצוגיות המגובות בהסדרי מימון ליטיגציה הוגשו בפני בתי המשפט בפורטוגל. מימון צד שלישי הוא כיום נושא חם לדיון בקרב גורמים משפטיים בפורטוגל.

מימון צד ג’: תביעות משפטיות
אין הגבלה ספציפית על סוגי התביעות הזמינות למימון צד שלישי. בכל מקרה, מימון צד שלישי ממשיך להיות כפוף לכללים ולעקרונות המחייבים הכלליים של החוק הפורטוגלי (תקנת הציבור, תום לב, ניצול לרעה של זכויות, ניגוד עניינים ומוסר ציבורי).

מימון צד ג’ לתובע ולנתבע
אין הגבלה ספציפית מי רשאי לקבל מימון ליטיגציה של צד שלישי. אם הוא תואם את הכללים והעקרונות המחייבים הכלליים של החוק הפורטוגלי, מימון צד שלישי זמין הן לתובעים והן לנתבעים בפורטוגל.

סכומי מינימום ומקסימום של מימון צד שלישי
אין הוראה מפורשת על הסכומים המינימליים או המקסימליים שמממן צד שלישי יממן.

סוגי עלויות הנחשבות במסגרת מימון צד שלישי
נכון להיום, אין אינדיקציה מועטה לגבי העלויות שמממן צד שלישי ישקול לממן. בכל זאת צפויים מממנים להסתמך על חוזים סטנדרטיים המשמשים במדינות אחרות שבהן מימון של צד שלישי הותר ונעשה בו שימוש במשך זמן רב או מוסדר באופן ספציפי.

לפי החוק הפורטוגלי, העיקרון והגבולות של חופש החוזים, באופן עקרוני, מאפשרים לממן כל עלויות משפטיות על ידי צד שלישי. זכותו של מממן הצד השלישי לגבות עלויות אלו תהיה כפופה להסכם המימון (בכפוף לכללים מחייבים החלים).

עמלות מגירה
החוק הפורטוגלי אוסר במפורש הסדרים לפיהם שכר טרחת עורך הדין תלוי אך ורק בתוצאות התיק. איסור זה מצוין במפורש בתקנון לשכת עורכי הדין הפורטוגלית, האוסר גם על עורכי דין לחלוק שכר טרחה, למעט עורכי דין, עורכי דין מתלמדים ועורכי דין איתם הם עובדים.

עם זאת, שכר טרחת היועץ עשוי להיות מורכב מחלק קבוע ללא קשר לתוצאות התיק (למשל, בהתאם לזמן שהושקע או לדחיפות או מורכבות העניין) ושכר טרחת הצלחה בהתאם לתוצאות המתקבלות.

מגבלת זמן להשגת מימון צד שלישי
אין הוראה מפורשת מתי צד להתדיינות צריך לקבל מימון צד שלישי. לפיכך, לאור עיקרון חופש החוזים, אין מגבלות זמן לגבי המועד בו על צד לקבל מימון צד ג’.

פתיחת תביעה משפטית

כללים על התנהגות לפני פעולה
בתי המשפט בפורטוגל אינם כופים כללים על הצדדים ביחס להתנהלות לפני פעולה. כמו כן, אין דרישות לנתבעים פוטנציאליים להגיב למכתבים לפני מעשה.

דיני התיישנות
תקופת ההתיישנות הכללית היא 20 שנה, לרבות תביעות הנוגעות לאחריות אזרחית חוזית. עם זאת, ישנם מספר חריגים הקובעים תקופות התיישנות קצרות יותר, כדלקמן.

תקופת ההתיישנות לאחריות אזרחית שאינה חוזית היא שלוש שנים. תקופת התיישנות זו מתחילה לרוץ כשהתובע נודע לזכותו, גם אם לא ידוע מי שאחראי לנזק ולמלוא היקף הנזק. זאת מבלי לפגוע בתקופת ההתיישנות הכללית של 20 שנה אם חלפה התקופה מהאירוע המזיק. אם המעשה הפסול מהווה פשע שהחוק קובע לגביו תקופת התיישנות ארוכה יותר, חלה התקופה הארוכה יותר.
תקופת ההתיישנות היא חמש שנים מהמועד שניתן לממש את הזכות כאשר התביעה מבוססת על דמי שכירות המגיעים מדיירים, ריבית, דיבידנדים מחברות, מזונות והטבות תקופתיות אחרות.
קיימות גם תקופות התיישנות של שנתיים ושישה חודשים – למשל, לתביעות של סוחרים ומפעלים המספקים שירותי אירוח נגד צרכנים, בהתאמה.
תקופות ההתיישנות יופסקו על ידי השירות המשפטי של כל מעשה המביע כוונה לממש את הזכות (למשל, הגשת תביעה או הודעה שיפוטית לנתבע). במקרה זה מתחילה לרוץ תקופת התיישנות חדשה ממועד המעשה שגרם להפסקה.

דרישות שיפוט לנאשם
אין דרישות שיפוט ספציפיות לנתבע להיתבע בפורטוגל. כל אדם בעל אישיות משפטית יכול להיות צד לתביעה, וגם ללא אישיות משפטית, ישויות מסוימות עשויות להיות צדדים, כגון עמותות, חברות אזרחיות, בתים משותפים וסניפים.

קיים חופש תביעה, שהוא שונה מגופו של עניין.

בנוגע לסמכות השיפוט הבינלאומית של בתי המשפט בפורטוגל, תקנה (EU) מס’ 1215/2012 של הפרלמנט האירופי והמועצה מה-12 בדצמבר 2012 בדבר סמכות השיפוט וההכרה והאכיפה של פסקי דין בעניינים אזרחיים ומסחריים (תקנת בריסל (מחודשת)) היא מלאה ישים בפורטוגל.

יתרה מכך, לבתי המשפט בפורטוגל יש סמכות בינלאומית על פי המשפט הפרוצדורלי האזרחי של פורטוגל במקרים מסוימים (למשל, כאשר הזכות הנתבעת אינה יכולה להיכנס לתוקף אלא באמצעות תביעה שהוגשה בפורטוגל).

האמור לעיל אינו שונה מבית משפט לבית משפט.

הדוקטרינה המשפטית של הפורום non conveniens אינה חלה בפורטוגל.

תלונה ראשונית
בתלונה הראשונית, על התובע:

לציין את בית המשפט אליו מוגשת התביעה ולזהות את הצדדים;
לציין את הכתובת המקצועית של עורך דינה;
לציין את סוג ההליכים;
לטעון לעובדות המהותיות המהוות את עילת התביעה ולעילות המשפטיות עליהן מבוססת התובענה;
להגיש בקשה לבית המשפט;
לציין את שווי התביעה; ו
לרשום את העדים ולהמציא אמצעי ראיה אחרים.
יש להגיש ראיות תיעודיות יחד עם ייפויי הכוח עם התלונה הראשונית, מבלי לפגוע באפשרות להגיש אותן בשלב מאוחר יותר במקרים מסוימים.

בית המשפט רשאי להזמין את התובע לשכלל את התלונה הראשונית אם אינה עומדת בדרישות החוק או אם יש ליקויים כלשהם בטענות העובדתיות.

אם קיימות עובדות עוקבות המתרחשות לאחר הגשת התלונה הראשונית או שנודע לצדדים רק לאחר הגשת כתבי טענותיהם, ניתן להביאן לידיעת בית המשפט עד לסיום המשפט בערכאה ראשונה.

כללי שירות
אין הליך ספציפי להודיע ​​ליריב כי הוא נתבע או יתבע. עם זאת, במידה והנתבע הינו עורך דין, תקנון לשכת עורכי הדין מחייב עורך דין לתובע להודיע ​​לנתבע כי יוגש נגדו תביעה בבית המשפט.

ההליך מוגש בפיקוח בית המשפט, המוציא הודעה רשמית לנאשם על פי נהלים מקובלים, בדואר רשום, על ידי מזכירות בית המשפט או על ידי פקיד הוצאה לפועל. כאשר מקום הימצאו של הנתבע אינו ידוע, או כאשר ניסיונות לאתר את כתובתו של הנתבע אינם צלחים, רשאי בית המשפט להחליט להגיש את התביעה בהודעה לציבור.

שירות נאשמים בחו”ל מתבצע במסגרת:

תקנה (EU) 2020/1784 של הפרלמנט האירופי ושל המועצה מיום 25 בנובמבר 2020 על מסירת מסמכים שיפוטיים וחוץ-משפטיים בעניינים אזרחיים או מסחריים במדינות החברות (מסירת מסמכים) (מחודש);
אמנת האג מיום 15 בנובמבר 1965 בדבר מסירת מסמכים שיפוטיים וחוץ-משפטיים בחו”ל בעניינים אזרחיים או מסחריים (HCCH 1965 אמנת השירות); או
הסכמים דו-צדדיים, לפי העניין.

אי תגובה
במידה והנתבע לא נענה לתביעה, בית המשפט יבדוק תחילה האם השירות היה תקין. אם לא היה זה, בית המשפט יורה על חזרת השירות. אם ההליך הוגש כראוי והנתבע עדיין לא מגיב, העובדות הנטענות בתלונה הראשונית ייחשבו כמוהו על ידי הנתבע.

עם זאת, ישנם מצבים בהם אי-תגובה של הנתבע אינו נתפס כהודאה בעובדות הנטענות בתלונה הראשונית (למשל, כאשר ישנו תיק רב-נאשמים ואחד הנאשמים ערער על העובדות הנטענות בראשון. תלונה או כאשר השירות בוצע בהודעה פומבית).

אם נתבע שזומן כהלכה לא מצליח להגיב לתביעה, התיק מועבר לעורך דינו של התובע (וליועץ של הנתבע, אם מונה) לצורך סיום הצהרות תוך עשרה ימים. לאחר מכן ייתן בית המשפט פסק דין בהעדר מחדל.

פעולות נציגות או קולקטיביות
בדרך כלל, הצדדים רשאים להגיש תביעות קולקטיביות (למשל, כאשר מספר תובעים מצטרפים לתביעותיהם אם יש להם אינטרסים זהים או דומים). כאשר שני הליכים דומים או יותר תלויים ועומדים בפני בית המשפט ומתקיימים הדרישות המשפטיות לכך, ניתן לאחד את התיקים לפי בקשת הצדדים או בהחלטת בית המשפט מיוזמתו.

קיימת צורה ספציפית של תובענה ייצוגית לפיה יחיד או קבוצה של יחידים, עמותות, קרנות, רשויות מקומיות או, לגבי עניינים מסוימים, התובע הציבורי והמנהל הכללי לצרכנים רשאים להגיש תובענה בייצוג גדול יותר. קבוצת אנשים. הליך תובענה ייצוגית זה ידוע בשם ação popular (תובענה עממית) והוא עשוי להיות מובא בתחומים כמו איכות הסביבה, בריאות הציבור, זכויות צרכנים, מורשת תרבותית, רכוש בבעלות המדינה ואכיפה פרטית של דיני התחרות.

הפעולה הפופולרית מספקת הליך ביטול. אין הגדרה ספציפית של מחלקה ואין קביעה של מחלקה לפי אישור ראשוני. זאת ועוד, בהליכים אלה יכול בית המשפט ליתן פסק דין ראשוני לפיטורין אם הוא סבור כי התביעה מופרכת בעליל וכי אין באפשרותה להתנהל כתובענה ייצוגית או לא תזכה. מדובר בחריג לכלל בהליכים אזרחיים שבהם דיון לגופו של עניין בדרך כלל רק בסופו של התיק, לאחר הוכחות.

תובענות ייצוגיות כמפורט לעיל אינן נפוצות במיוחד בפורטוגל, אם כי נראה כי ישנה מגמה גוברת לאחרונה, במיוחד בתחום דיני התחרות (אכיפה פרטית) והגנת הצרכן.

מערכת המשפט הפורטוגלית ידידותית מאוד לתובעים בכל הנוגע לתשלום הוצאות משפט בפעולות פופולריות.

דרישות להערכת עלויות
אין דרישות לספק ללקוחות הערכת עלות של התדיינות המשפט הפוטנציאלית בהתחלה.

הנקודה היחידה שיש לציין היא שהחוק הפורטוגלי אוסר במפורש הסדרים לפיהם שכר הטרחה של עורך הדין תלוי אך ורק בתוצאות התיק (שכר טרחה). עם זאת, הם עשויים להיות מורכבים מחלק קבוע ללא קשר לתוצאות התיק (למשל, בהתאם לזמן שהושקע, דחיפות או מורכבות העניין) ודמי הצלחה בהתאם לתוצאות המתקבלות.

הליכי קדם משפט

בקשות ביניים/הצעות ביניים
על פי החוק הפורטוגלי, אין בקשות/בקשות ביניים לפני משפט או דיונים מהותיים בתביעה.

בקשות לשיפוט מוקדם
אין הליך ספציפי לבקשת הצדדים למתן פסק דין מוקדם בחלק מהסוגיות השנויות במחלוקת או בכולן, ואף לא למחיקת עניינו של הצד השני לפני משפט או דיון מהותי בתביעה. הצדדים נוהגים להגיש בקשות כאלה בכתבי טענותיהם או בטענותיהם במהלך ההליך כתוצאה מהטיעונים שהועלו.

ככלל, פסק הדין ניתן בתום התיק, לאחר קבלת הראיות במשפט, ומכסה עניינים פרוצדורליים ומהותיים. אף על פי כן רשאי בית המשפט לתת החלטה מוקדמת בעניין פרוצדורלי אחד או יותר, או אף להכריע לגופו של עניין (בחלקו או במלואו), אם ראה שאין צורך בהבאת ראיה נוספת בעניין המוכרע.

תנועות ביטול
הצדדים אינם יכולים להגיש בקשות דיספוזיטיביות פורמליות ואוטונומיות לבית המשפט לפני המשפט. עם זאת, נאשמים ממעטים להציג טענות בכתבי טענותיהם ובטענותיהם לדחיית התיק או לסילוקו על ידי בית המשפט ללא צורך בדיון משפט.

דרישות לבעלי עניין להצטרף לתביעה
בעלי עניין שלא צוינו כתובע או נתבע עשויים להצטרף לתביעה במצבים שונים ובהליכים שונים.

הצטרפות כתובע או נתבע (Intervenção Principal)

כאשר לבעל העניין יש בתביעה אינטרס זהה לתובע או לנתבע, הוא רשאי לבקש להצטרף לתביעה כתובע או כנתבע, לפי העניין. במקרה זה, הצד המצטרף רשאי להגיש כתב הגנה משלו, המותר רק עד תום שלב הכתבים, או לאמץ את התביעה/ההגנה הקיימת שהגישו הצדדים המקוריים בכל עת לפני מתן פסק הדין על ידי בית המשפט. .

סיוע (Assistência)

אם לבעל העניין יש אינטרס בהכרעת התביעה לטובת אחד הצדדים, הוא יכול להגיש בקשה להצטרפות לתיק בקבלת תפקיד עוזר. העוזר רשאי להצטרף לתיק בכל עת לפני מתן פסק דין באמצעות בקשה אד-הוק או באמצעות הגשת תביעה/הגנה (אם גם הצד הנעזר הגיע בזמן להגיש תביעה או הגנה).

אופוזיציה (Oposição)

אם בעל העניין טוען שיש לו זכות שאינה עולה בקנה אחד, באופן מלא או חלקי, עם הזכות בה מפעיל התובע במסגרת תביעה בין שני צדדים או יותר, הוא יכול לפנות להצטרפות לתיק כדי לקבל את עמדת המתנגד. המתנגד רשאי להצטרף לתיק לפני קביעת המשפט או לפני מתן פסק דין על ידי בית המשפט אם המשפט כבר נקבע. לשם כך עליה להגיש תביעה העומדת בדרישות החוק לתלונתו הראשונית של התובע.

בקשות להבטחת הוצאות הנתבעת
לא ניתן לבקש צו כי על התובע/תובע לשלם סכום כסף כערובה להוצאות הנתבעת לפי הדין הפורטוגלי.

עלויות בקשות ביניים/בקשות ביניים
על פי החוק הפורטוגלי, אין בקשות/בקשות ביניים לפני משפט או דיונים מהותיים בתביעה.

מסגרת זמן של יישום/תנועה
החוק הפורטוגלי אינו קובע תקופה מסוימת לבתי המשפט להכריע בבקשות/בקשות.

קשה מאוד להעריך את מסגרת הזמן של בית משפט בפורטוגל להכריע בבקשה או בבקשה, שכן הדבר תלוי במידה רבה בשופט העומד בראש התיק, בעומס העבודה של בית המשפט ובמורכבות התיק או הבקשה/בקשה. טיפול בבקשה/הצעה לוקח בדרך כלל עד חודש. במקרים בעלי אופי דחוף, כגון צווי מניעה או הליכי חדלות פירעון, בתי המשפט נוטים לטפל בבקשה/בקשה במהירות רבה יותר, לעיתים תוך מספר ימים.

בעל דין יכול לבקש שהבקשה/בקשה תטופל בדחיפות, גם במקרים שאינם דחופים באופיים. פרק הזמן להכרעת בית המשפט יהיה תלוי בגורמים כמו עומס העבודה של בית המשפט והצורך לתת לצד שכנגד הזדמנות להגיב לבקשה/הבקשה שהוגשה.

גילוי

גילוי ותיקים אזרחיים
אין תהליך גילוי בחוק הפורטוגלי, אך צד רשאי לבקש מבית המשפט להורות לצד השני לחשוף מסמך או אוסף מסמכים ספציפיים. בקשות גישה לסוג רחב מדי של מסמכים או מידע בעניין מסוים לא ייענו על ידי בית המשפט, וכך גם בקשות שיובילו לחיפושים לא ספציפיים.

כמו כן, על המבקש לציין את העובדות שבכוונתו להוכיח במסמכים המבוקשים. אם עובדות כאמור רלוונטיות להכרעת התיק, בית המשפט ייעתר לבקשה לגילוי.

הבקשה לגילוי מסמכים תתקבל על ידי בית המשפט רק אם המבקש לא יוכל להשיג את המסמכים בכל דרך אחרת או מתקשה מאוד לעשות כן.

בית המשפט רשאי גם להורות לצדדים לגלות מסמכים או ראיות אחרות מיוזמתו במידת הצורך להבהרת האמת.

גילוי וצדדים שלישיים
בית המשפט רשאי להורות לצדדים שלישיים להליך לחשוף מסמכים או ראיות אחרות לתמיכה בעובדות שבמחלוקת. זה יכול להיות מיוזמתו של בית המשפט או לבקשת מי מהצדדים.

סירוב להמציא את המסמכים שהורה בית המשפט או אי מתן הצדקה לחוסר האפשרות לעשות כן, עלולים לגרור קנס דיוני לצד השלישי.

גילוי בתחום שיפוט זה
אין תהליך גילוי בחוק הפורטוגלי.

חלופות למנגנוני גילוי
הכלל בהליכים אזרחיים הוא כי על כל צד מוטל הנטל לטעון ולהוכיח את העובדות עליהן מבוססת התביעה או ההגנה. כל עובדה שהצד שכנגד לא יתנגד לה תיחשב כמודה ולפיכך הוכחה. לפיכך, רק עובדות שנויות במחלוקת יהיו כפופות לראיות.

ככלל, כל הראיות צריכות להיות מובאות על ידי הצדדים יחד עם טענותיהם. לאחר נקודה זו, המועד המתאים להגשת מסמכים וראיות אחרות או לשינוי הראיות שהוגשו הוא הדיון לפני המשפט.

עד 20 יום לפני המשפט יכולים הצדדים לתקן את רשימת העדים שלהם. אם כן, יהיו לצד שכנגד חמישה ימים לממש את אותה אופציה. עדים אשר יצוינו על ידי הצדדים בשלב זה יצטרכו להביאם על ידי הצדדים למשפט, שכן הם לא יזומנו על ידי בית המשפט. בפועל, אם עדים אלו לא יופיעו במשפט, לא ייקבע מועד חדש לחקירתם.

יתרה מכך, עד 20 יום לפני המשפט יכולים הצדדים להגיש מסמכים נוספים בתשלום קנס פרוצדורלי, אלא אם כן הוכיחו שלא יכלו לעשות כן עד אז. לאחר שלב זה ובמהלך המשפט, יהיו הצדדים רשאים להגיש רק מסמכים שלא יכלו להגיש קודם לכן, ואשר התחייבו כתוצאה מאירוע שלאחר מכן.

במשפט ניתנות עדויות ועדות מומחים. החוק הפורטוגלי קובע את האפשרות של עדויות בכתב של עדים בנסיבות מסוימות, אך לעתים רחוקות זה קורה.

ניתן להעלות דוחות של יועצים משפטיים, אקדמאים או מומחים אחרים בכל עת במהלך ההליך, עד למתן פסק הדין בערכאה הראשונה.

הרשאות משפטיות
עורכי דין כפופים לחסיון עורך דין-לקוח בהתאם לכללי לשכת עורכי הדין הפורטוגלית. חסיון עורך דין-לקוח מכסה את כל העובדות, המסמכים או המידע הנוגעים לעניינים מקצועיים אשר מעמידים לרשות הלקוח את עורך הדין במילוי תפקידו המקצועי.

כל עובדה, מסמכים או מידע שהושגו תוך הפרת חסיון עורך דין-לקוח לא יתקבלו כראיה בהליכים בבית המשפט.

תכתובות ומסמכים שהוחלפו בין עורכי דין ללקוחותיהם אינם ניתנים לתפיסה על ידי בית המשפט אלא אם הם מתייחסים לעבירה פלילית בהליך שבו היועץ הוא נאשם.

יועצים פנימיים כפופים גם לחסיון עורך דין-לקוח, בתנאי שהם רשומים בלשכת עורכי הדין הפורטוגלית ופועלים כעורכי דין.

כללים האוסרים חשיפה של מסמך
על פי החוק הפורטוגלי, כל אדם מחויב לשתף פעולה עם בית המשפט בגילוי האמת. זה כולל את החובה לספק כל מסמכים או מידע שיתבקשו על ידי בית המשפט. עם זאת, הנוגעים בדבר רשאים לסרב למלא אחר הוראת בית המשפט אם הדבר כרוך:

פגיעה ביושרה הפיזית או המוסרית;
חדירה לחיים פרטיים או משפחתיים, למגורים, להתכתבות או לתקשורת; או
הפרה של פריבילגיה מקצועית או ציבור, או של פריבילגיה של המדינה.
במקרה של סירוב, רשאי בית המשפט לבקש מערכאת הערעור להעריך האם יש לגבור על חובת הסודיות או להתנער במקום זאת.

סעד של צו מניעה

נסיבות הסעד של צו מניעה
בפורטוגל ישנם צווים ספציפיים וצווים כלליים. על הראשונים חלות הוראות ספציפיות, בעוד שהאחרונות זמינות כאשר אין צווי מניעה ספציפיים המתאימים לנסיבות המקרה. צווי המניעה המפורטים בחוק הפורטוגזי כוללים:

שחזור זמני של החזקה;
השעיית החלטות תאגיד;
עיקול נכסים;
השעיית בנייה חדשה;
רישום נכסים;
הצגת מטלטלין או מקרקעין;
מסירה משפטית של נכס בכפוף לחכירה מימונית;
תפיסה ומסירת רכב;
הגנה על קניין תעשייתי; ו
סעד צו מניעה בגין זכויות יוצרים.
ככלל, צד המבקש לקבל סעד של צו מניעה חייב להציג ראיות:

של טענה לכאורה חזקה (fumus boni juris);
שהמשיב הפר את זכותו או עומד על סף לכך;
שהפרה כזו עלולה לגרום לנזק שאינו בר תיקון (או שאינו ניתן לתיקון בקלות);
יש דחיפות (פריקולום במורה); ו
הסעד המבוקש הינו מידתי לרעת המשיבה.

הסדרים לקבלת סעד דחוף בצו מניעה
צווי מניעה הם אמצעים דחופים ויש להכריע בהם תוך 15 יום מהבקשה אם מדובר בצעד צדדי, או תוך חודשיים אם המשיב מגיש תגובה. מגבלות זמן אלו הינן אינדיקטיביות, שכן אין השלכות אם לא יתקיימו. יתרה מכך, מועדים עשויים להשתנות בהתאם לנסיבותיו של כל מקרה ולבית המשפט בו התבקש צו המניעה.

עם זאת, בקשות לצו מניעה מתקבלות בדרך כלל במהירות – במיוחד במקרה של צו מניעה צדדי. כאשר הדחיפות ברורה, יכול להיות שבית המשפט ייתן את צו המניעה תוך יום עסקים אחד או שניים.

נכון לעכשיו אין הסדרים לפי החוק הפורטוגלי לשופטים מחוץ לשעות העבודה וכדומה.

זמינות של סעד צו מניעה על בסיס Ex Parte
עקרונית, סעד צו מניעה מתקבל לאחר שניתנה למשיב זכות השימוע, אלא אם כן ישכנע המבקש את בית המשפט כי הדיון הקודם של המשיב יסכן את צו המניעה. במקרה זה, צו המניעה יינתן בצעד צדדי.

החזקה זמנית תינתן באופן צדדי אם הנישול היה תוצאה של אלימות.

עיקולים של נכסים מונפקים תמיד על בסיס צדדי.

אחריות לנזקים למבקש
באופן עקרוני, המבקש לא יישא באחריות לכל הפסד פוטנציאלי שייגרם למשיבה, גם אם המשיב יבטל בהצלחה מאוחר יותר את צו המניעה. הטעם לכך הוא שצו המניעה ניתן על ידי בית המשפט וכל פגיעה שתגרם במשיב תישקל כדין (מבחן מידתיות). עם זאת, במקרים מסוימים בהם צו המניעה נחשב בלתי מוצדק או יפוג עקב מעשיו או מחדליו של המבקש, ניתן להטיל על האחרון אחריות בנזיקין אם לא פעל בצורה מושכלת. במקרה של צווי מניעה צדדי, עשוי להיות תכופות יותר שהמבקש יישא באחריות להפסדים שנגרמו למשיבה. אם זה המצב, המבקש, באופן עקרוני, לא יידרש להעמיד כל ערובה להפסדים פוטנציאליים כאמור.

נכסי המשיב ברחבי העולם וסעד צו מניעה
החוק הפורטוגלי אינו מגביל במפורש סעד של צו מניעה לנכסים הנמצאים בפורטוגל. לפיכך, נראה כי ניתן להורות על צווי מניעה ביחס לנכסיה הביתיים והעולמיים של המשיבה. לאחר מכן, תהיה זו שאלה של קביעה האם צו המניעה שעליו הורה בית משפט בפורטוגל יהיה בר אכיפה בשטח השיפוט שבו נמצאים הנכסים הרלוונטיים. אכיפה של צווי מניעה בפורטוגל מוגבלת לנכסים שנמצאים בתוך פורטוגל.

בתי המשפט בפורטוגל יכולים להעניק סעד לצו מניעה על נכסים ברחבי העולם לתמיכה בהליכים זרים, בתנאי שכל הדרישות החוקיות החלות מתקיימות.

צדדים שלישיים וסעד של צו מניעה
ככלל, רק הנמענים של צווי מניעה (כלומר, המשיבים) מחויבים בתנאיהם. אם בכוונת המבקש לקבל סעד של צו מניעה נגד אדם, יש לכלול אותו בבקשה לצו מניעה כדי שיהא מחויב בצו.

ההשלכות של אי ציות של משיב
כל מי שלא עומד בתנאי צו מניעה מבצע את פשע אי הציות. זאת בנוסף לכל האמצעים המתאימים לאכיפת צו המניעה ואחריות אזרחית אפשרית לנזקים שנגרמו מאותו אי ציות.

משפטים ושימועים

הליכי משפט
משפטים אזרחיים מתנהלים בנוכחות השופט, מזכירות בית המשפט ויועצת הצדדים. הצדדים או נציגיהם יכולים להיות נוכחים אף הם. ההליך כולל בעיקר טיעון בעל פה וחקירת עד/מומחה.

בית המשפט יעודד תחילה את הצדדים להגיע להסדר. אם זה לא אפשרי, המשפט ממשיך לגביית ראיות עדים.

עדות עד

ניתן לרשום עדים בכתב התביעה או בכתב ההגנה, או לצרף אותם בדיון המקדמי או עד 20 יום לפני המשפט. כל צד רשאי בדרך כלל לזמן עד עשרה עדים לעדות. כל עד נשבע לומר את האמת בתחילת עדותו, בעונש של ביצוע עבירה פלילית. העדים שהוזעקו על ידי התובע נשמעים בפני העדים מטעם הנתבעת. בא כוחו של הצד שכנגד רשאי לחקור את העד, אך אינו רשאי להרחיב את היקף השאלות שהעלה ב”כ הצד שהזמין את העד. בית המשפט רשאי להתערב בכל עת ולהעלות שאלות לעד. עדותם של עדים רלוונטית רק לעובדות שיש להם ידע ממקור ראשון. אין הגבלה על העובדות או העניינים שעליהם מעידים עדים, מלבד הרלוונטיות לתיק וידיעת העובדות. חלק מהשופטים מאפשרים עדים מומחים, במיוחד כאשר התיק מורכב מאוד ו/או כרוך בבעיות טכניות מאוד.

עדויות מומחים ועדויות של מומחים

ביקש בית המשפט חוות דעת מומחה, רשאים הצדדים לבקש, או בית המשפט להורות מיוזמתו, כי המומחה יתייצב למשפט למתן הבהרות על דו”ח המומחה.

הצהרות הצדדים

הצדדים (או נציגיהם המשפטיים, לפי העניין) רשאים לבקש מבית המשפט להשמיע הצהרות בעל-פה על עובדות אשר ידוע להם ממקור ראשון עד תום גביית הראיות בדיון הסופי. הצהרות בעל פה אלו של הצדדים עשויות להתבקש גם על ידי הצד שכנגד עד לדיון קדם המשפט, או להתקיים על פי קביעת בית המשפט (לקבלת הודאה). יש לציין את העובדות בפני בית המשפט מראש. ניתן לבקש הצהרות אלו עד לסיום טיעונים בשלב ראשון.

לאחר השלמת קבלת הראיות, מוסרים בא כוח הצדדים את דברי הסיום.

ההחלטה הסופית צריכה להינתן תוך 30 יום מהמשפט, אך מגבלת זמן זו היא רק אינדיקטיבית ולעתים קרובות אינה מקיימת.

המשפט מתועד במערכת ההקלטות של בית המשפט.

דיונים בניהול תיקים
ההליך המשפטי כולל בדרך כלל שימוע קדם משפט, אך הוא אינו חובה על פי החוק הפורטוגלי. דיון זה הוא בדרך כלל דיון בניהול תיק המתקיים בין בית המשפט ליועץ המשפטי עבור הצדדים כדי לקבוע את העניינים השנויים במחלוקת ואלה שיהיו נושא לראיות במשפט. בית המשפט מנסה גם להגיע להסדר בין הצדדים; אם לא יצליח, היא מארגנת את השלבים הבאים בהליך, כולל תזמון המשפט. ניתן לדון בסוגיות פרוצדורליות בדיון קדם המשפט, ובית המשפט רשאי להכריע גם לגופו של עניין (באופן חלקי או מלא) אם הוא סבור שהתיק מוכן להכרעה כזו.

ישיבת קדם המשפט מתנהלת בעל פה, אך יועץ הצדדים רשאים להגיש בקשות בכתב.

ככלל, הדיון בקדם המשפט מוקלט על ידי מערכת הקידוד מחדש של בית המשפט עצמו, אולם בית המשפט יכול לוותר על כך בהסכמה מראש בין הצדדים.

משפטים של חבר מושבעים בתיקים אזרחיים
משפטי חבר מושבעים אינם זמינים בתיקים אזרחיים בפורטוגל. משפטים של חבר מושבעים זמינים בתיקים פליליים עבור הפשעים החמורים ביותר, אך נעשה בהם שימוש לעתים רחוקות מאוד.

כללים המסדירים קבלת ראיות
במהלך המשפט, הצדדים יהיו רשאים להגיש רק מסמכים שלא ניתן היה להגיש קודם לכן והפכו נחוצים כתוצאה מאירוע שלאחר מכן.

דיווחים של יועצים משפטיים או אנשי אקדמיה או חוות דעת אחרות של מומחים יכולים להיות מובאים בכל עת במהלך ההליך בערכאה ראשונה.

עדות מומחה
עדות מומחים מותרת במשפט.

אם בית המשפט, מיוזמתו או על פי בקשת הצדדים, החליט לבקש ראיות מומחה, הוא יציין תחילה את הנושא ויפרט שאלות מסוימות שיענה על המומחה/ים, ורשאי להחליט אילו נתונים או תיעוד צריכים להיות זמין למטרה זו. לצדדים ניתנת הזדמנות להביע עמדה בסוגיות אלו מראש.

עדות המומחה יכולה להיערך על ידי מומחה אחד מטעם בית המשפט או על ידי הרכב של שלושה מומחים: מומחה אחד שימנה כל צד והמומחה השלישי שימנה בית המשפט.

על המומחה או חבר המומחים הממונה להגיש את דו”ח המומחה לבית המשפט בתוך המועד שקבע האחרון.

מיד עם הגשת דו”ח המומחה רשאים הצדדים להעלות ערעור או לבקש הבהרות מהמומחה/ים, אשר יש להמציא בכתב. אם הצדדים לא מסכימים עם דו”ח המומחה שהוגש לבית המשפט, הם רשאים גם לבקש מבית המשפט להורות על המצאת דו”ח מומחה שני על ידי מומחה או חבר מומחים אחר.

כמו כן, הצדדים רשאים לבקש את נוכחות המומחים במשפט למתן הבהרות לדו”ח שלהם. אין לתת חוות דעת על עובדות המחלוקת.

עדים מומחים שהוזעקו על ידי הצדדים אינם מורשים במפורש על פי החוק הפורטוגלי. עם זאת, חלק מהשופטים מאפשרים למומחים למסור עדות, גם אם אין להם ידע ממקור ראשון בעובדות הסכסוך, במיוחד כאשר התיק מורכב מאוד או כרוך בבעיות טכניות מאוד. דוחות מומחים כתובים של מומחים שמונו על ידי צד אינם מתייחסים כראיות מומחים אלא נחשבים כחלק מהראיות והטיעונים שהוגשו על ידי הצד הרלוונטי. ניתן להגיש דוחות מומחים בכתב על ידי מומחים מטעם צד עד תום המשפט בערכאה ראשונה.

המידה שבה דיונים פתוחים לציבור
באופן עקרוני, ישיבות בית המשפט הן פומביות והציבור הרחב רשאי להגיע. עם זאת, דיונים עשויים להתנהל בדלתיים סגורות כדי להגן על:

כבוד הצדדים או האינטימיות בחייהם הפרטיים או המשפחתיים;
מוסר ציבורי; או
תפקודו התקין של בית המשפט ואפקטיביות החלטותיו (למשל, במקרה של צווי מניעה).

רמת התערבות של שופט
רמת ההתערבות של שופט במהלך דיון או משפט משתנה מאוד ותלויה בכל שופט. חלק מהשופטים מגבילים עצמם לעמידה בפורמליות המשפטיות ומתערבים רק במידת הצורך, בעוד שופטים אחרים מתערבים במידה רבה יותר ומנהלים דיונים ומשפטים באופן אקטיבי.

אמנם תיתכן מתן פסקי דין בתום המשפט, אך אין הדבר כך לעתים קרובות. הרוב המכריע של פסקי הדין שמור למועד מאוחר יותר, משום שהשופט צריך לשקול את כל הראיות שנלקחו במשפט ולנסח פסק דין כתוב ומנומק במלואו.

לוחות זמנים כלליים להליכים
קשה מאוד להעריך מסגרת זמן כללית לתיקים בבית המשפט בפורטוגל. משך ההליכים תלוי בגורמים רבים ושונים, כגון:

בית המשפט הדן בתיק;
עומס העבודה של אותו בית משפט;
לוח הזמנים של בית המשפט;
מורכבות התיק;
מספר הצדדים והתנהלותם;
אזרחות הצדדים;
מספר העדים להישמע; ו
הצורך בחוות דעת מומחים.
עם זאת, משך סכסוך מסחרי הוא בדרך כלל עד 18 חודשים מהגשת התביעה באמצעות משפט. משך הניסוי האופייני לסכסוכים מסחריים הוא בין יום לשלושה ימים, אם כי עשויים לעבור מספר ימים, שבועות או אפילו חודשים בין כל פגישת ניסיון.

יישוב סכסוכים

אישור בית המשפט
הצורך באישור בית המשפט לפשרה בתביעה תלוי בשאלה האם ההסדר נעשה במסגרת ההליך או מחוץ לבית המשפט. אם הצדדים יסכימו להסדיר לפני סיום ההליך, בית המשפט יצטרך לאמת האם הזכות שבמחלוקת יכולה להיות כפופה להסכם והאם הפשרה עומדת בכל הכללים הפרוצדורליים. במידה והצדדים יגיעו לפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט הכרוכה בהחזרת התביעה על ידי התובע, בית המשפט יגביל את עצמו למתן תוקף למשיכה.

יישוב תביעות וסודיות
הסדר התביעה יכול להישאר חסוי אם נעשה מחוץ לבית המשפט. זוהי לרוב מטרת ההסדרים מחוץ לכותלי בית המשפט, ולאחר מכן חוזרת התובעת מתביעתה. לשם כך, נוהגים הצדדים להגיש בקשה משותפת בכתב המודיעה לבית המשפט כי הגיעו להסכמה מבלי לחשוף את תנאי ההסדר. לאחר מכן, חוזר התובע מהתביעה והשופט מאשר זאת מבלי לדעת את תנאי ההסדר.

אכיפת הסכמי פשרה
אם הסכם הפשרה נערך על ידי הצדדים במסגרת הליכים בבית המשפט ואושר על ידי בית המשפט, להחלטת בית המשפט לאשר את ההסכם ולסיים את התיק יש תוקף של פסק דין. בכך ניתן להגיש הליכי הוצאה לפועל במידה ואחד הצדדים אינו עומד בהסכם.

אם הצדדים יגיעו להסדר מחוץ לכותלי בית המשפט, הם יהיו אחראים לוודא שההסכם ניתן לאכיפה אם הוא יופר. בדרך כלל, הדבר מושג על ידי הפיכת ההסכם לאישור נוטריוני ספציפי או אימותו על ידי עורך דין.

ביטול הסכמי פשרה
ניתן לבטל הסכמי פשרה בהתבסס על הפרה חד צדדית של אחד הצדדים או על ביטול על ידי שני הצדדים.

נזקים ושיפוט

פרסים זמינים למתדיין המצליח
בעל דין מצליח יקבל פסק דין לטובתו שניתן לאכוף במלואו כנגד הצד המפסיד אם האחרון לא ימלא מרצונו את החלטת בית המשפט.

לפי החוק הפורטוגלי, אין תרופות זמינות בשלב המשפט המלא.

כללים לגבי נזקים
הכלל במשפט האזרחי הוא שחובת הפיצוי קיימת רק בגין נזק שכנראה לא היה נגרם לנפגע לולא האירוע שהוביל לנזק.

חובת הפיצוי כוללת לא רק את הנזק שנגרם מהאירוע, אלא גם את ההטבות או הרווחים שצד לא השיג כתוצאה מהאירוע.

בית המשפט יכול לפסוק פיצויים על נזק עתידי, כל עוד ניתן לצפות מראש. אם לא, הפיצוי בגין הנזק העתידי יופנה להחלטה נוספת.

פיצוי בגין נזק מוסרי ניתן כל עוד חומרתו ראויה לפיצוי.

פיצויים עונשיים אינם זמינים לפי החוק הפורטוגלי. עם זאת, הצדדים לחוזה רשאים להסכים שבמקרה של מחדל או הפרת חוזה, הצד הפורע יהיה חייב בתשלום פיצויים מחוסלים או קנס. סכומי הפיצויים המסולקים והקנסות עשויים להיות מופחתים על ידי בית המשפט באופן ex aequo et bono לבקשת החייב אם הם נחשבים מוגזמים. ניתן להפחית סעיפי קנס גם אם ההתחייבויות הבסיסיות מולאו באופן חלקי.

ריבית לפני פסק דין ואחרי פסק דין
על פי החוק הפורטוגלי, אם תובענה תתקבל, תחול ריבית אזרחית רק אם התובע יבקש.

לעניין אחריות חוזית, צד רשאי לגבות ריבית מרגע פירעון ההתחייבות ועד לתשלום המלא, לרבות ריבית המגיעה לפני מתן פסק הדין.

במקרה של אחריות שאינה חוזית, ככלל חלה ריבית ממועד מסירת התביעה לנתבע, אלא אם כן התביעה נקבעה כבר בנקודת זמן מוקדמת יותר.

הן במקרים של אחריות חוזית והן במקרים של אחריות לא חוזית, צד יכול לגבות ריבית המצטברת עד לתשלום הפיצוי במלואו.

ריבית לפני ואחרי פסק הדין כפופה לתקופת התיישנות של חמש שנים. המשמעות היא שהתיישנות ריבית שנצברת יותר מחמש שנים ממועד התשלום, אלא אם נקטעה או הושעתה תקופת ההתיישנות.

מנגנוני אכיפה של פסק דין מקומי
ניתן לאכוף פסק דין מקומי על ידי תביעה משפטית שלאחר מכן שיוגש על ידי הצד המבקש ביצוע. הליך ההוצאה לפועל כרוך ביחסים פרוצדורליים משולשים בין הנושה, פקיד ההוצאה לפועל ובית המשפט, לשם צירוף וביצוע מכירה שיפוטית של נכסי החייב לסיפוק תביעת הנושה.

כאשר הליכי הוצאה לפועל מבוססים על פסקי דין, החייב אינו מקבל הודעה על תחילתם והוא מודע לקיומם רק לאחר ביצוע עיקול הנכסים.

הליכי הוצאה לפועל בפורטוגל יכולים לכוון רק לנכסים של החייב הנמצאים בתוך פורטוגל.

אכיפה של פסק דין ממדינה זרה
ההכרה והאכיפה של פסקי דין שניתנו במדינות החברות באיחוד האירופי מבוצעות בפורטוגל על ​​פי תנאי תקנת בריסל I “Recast”. ככלל, פסקי דין אלו אינם דורשים הליך מיוחד והם ניתנים לאכיפה אוטומטית בפורטוגל.

ההכרה והאכיפה של פסקי דין שניתנו במדינות זרות אחרות מבוצעות על פי המשפט הפרוצדורלי האזרחי של פורטוגל, מבלי לפגוע בהוראות של אמנות בינלאומיות, אמנות או חקיקה ספציפית.

כדי לקבל תוקף ולאכוף בפורטוגל, פסקי דין שאינם באיחוד האירופי כפופים להליך ספציפי על ידי בית משפט בפורטוגל כדי לבדוק אותם ולאשרם. בית המשפט הסמכות לכך הוא ערכאת הערעור של המקום בו נמצא הנתבע או משרדו הרשום.

ככלל, ההכרה בפסק החוץ הינה פורמלית במהותה ובית המשפט לא יבחן לגופו של עניין. עם זאת, זה עלול לקרות, למשל, אם ההכרה בפסק החוץ תוביל לתוצאה שאינה מתיישבת עם תקנת הציבור של פורטוגל.

הליכי ההכרה מתחילים עם הגשת הבקשה הראשונית. התובע רשאי לבקש המצאת ראיות. השופט יורה על מסירת הודעת התיק לנאשם, שיש לו 15 ימים להגיב. במידה והנתבעת תגיש תגובה, יינתן לתובע עשרה ימים להגיב. משלא הוגשה תגובה מטעם הנתבעת, רואים אותה כאילו הודתה בעובדות הנטענות על ידי התובע בבקשה הראשונית. לאחר מכן יקבל בית המשפט את החלטתו, אשר ניתן לערער על ידי כל אחד מהצדדים. ברגע שההחלטה על ההכרה הופכת סופית ובלתי ניתנת לערעור, ניתן לאכוף אותה בפורטוגל כאילו מדובר בפסק דין מקומי.

ערעור

רמות של ערעור או ביקורת על ליטיגציה
ככלל, ישנן שתי רמות ערעור: לערכאת הערעור ולבית המשפט העליון לצדק.

בעל דין יכול לערער לערכאת הערעור כאשר שווי התביעה גבוה מ-5,000 יורו וההחלטה אינה חיובית עם המערער בסכום העולה על 2,500 יורו. ערכאת הערעור מחליטה בעניינים עובדתיים ומשפטיים.

בהתקיים דרישות מסוימות, בעל דין יכול לערער על החלטה שניתנה על ידי ערכאת הערעור לבית המשפט העליון לצדק כאשר שווי התביעה גדול מ-30,000 יורו וההחלטה אינה חיובית לבעל הדין המערער בסכום שהוא יותר מ-15,000 יורו. בית המשפט העליון לצדק מכריע בעניינים משפטיים בלבד.

קיימת גם אפשרות של הצדדים לערער לבית המשפט לחוקה כאשר מוצו כל הערעורים הרגילים וסוגיות בעלות אופי חוקתי עומדות על הפרק.

הכלל הוא שהערעורים אינם מעכבים את ההליכים. עם זאת, בעת הגשת הערעור, רשאי הצד המערער לבקש כי לערעור יהיה תוקף מתלה מאחר ואכיפתו המיידית של פסק הדין תגרום לנזק ניכר. אם זה המצב, על הצד המערער להעמיד ביטחון. ייחוס תוקף מתלה לערעור תלוי באישור בית המשפט.

כללים בדבר ערעור על פסקי דין
הערעור מוגש לבית המשפט שנתן את פסק הדין ובית משפט זה מחליט אם הערעור מתקבל או לא. אם היא מתקבלת, התיק נשלח לבית המשפט העליון.

החלטות מסוימות של בתי משפט, כגון החלטות בנוגע לסמכותם של בתי המשפט בפורטוגל, דחיה מוקדמת של התביעה או פסקי דין שניתנו כנגד פסיקת בית המשפט העליון הסטנדרטית, כפופות תמיד לרמה אחת לפחות של ערעור, ללא קשר לערך התביעה ול החלטה לא חיובית.

אין להגיש ערעורים על החלטות מסוימות, כגון החלטות בניהול תיקים, אלא אם הן מתנגשות עם שוויון הנשק, עקרון היריבות, קביעת עובדות או קבילות ראיות.

עקרונית, פסק דין שניתן על ידי בית משפט קמא שמאושר על ידי ערכאת ערעור בנימוקים דומים וללא הצבעת התנגדות, אינו ניתן לערעור לבית המשפט העליון לצדק, אלא אם הוא עומד בסתירה לפסק דין מפסק דין של ערכאת ערעור או בית המשפט העליון לצדק במסגרת אותה חקיקה ואותו עניין חוק.

ניתן להגיש ערעור גם על החלטה שניתנה על ידי ערכאת ערעור כאשר מדובר בעניין בעל רלוונטיות משפטית הדרוש ליישום טוב יותר של החוק, או כאשר מדובר באינטרסים בעלי רלוונטיות חברתית.

הליך הגשת ערעור
המועד להגשת ערעור על החלטה שניתנה על ידי בית משפט קמא הוא בדרך כלל 30 יום מיום ההודעה על ההחלטה אך מצטמצם ל-15 ימים במקרים מסוימים (למשל, הליכים דחופים, כגון צו מניעה או חדלות פירעון).

תקופות אלו מתארכות בעשרה ימים נוספים אם הערעור נוגע לעיון בעובדות כפי שנקבע על ידי בית המשפט קמא וכרוך בעיון בראיות הרשומות.

המועד להגשת ערעור על החלטה שניתנה על ידי ערכאת ערעור הוא גם הוא 30 יום מיום מתן ההחלטה אך מצטמצם ל-15 ימים במקרים מסוימים.

המועד של הצד שכנגד להגיב לערעור זהה לזה שבתוכו רשאי הצד המערער להגיש ערעור.

נושאים שנשקלו על ידי בית המשפט לערעורים בערעור
ערכאות הערעור יכולות לבחון את החלטות הערכאות קמא בעניינים עובדתיים ומשפטיים כאחד. לבית המשפט העליון לצדק יש סמכות לבחון החלטות שניתנו על ידי ערכאות הערעור בענייני דין. בשני המקרים, בתי המשפט מחליטים רק בנושאים הנידונים בכתב הערעור, ועניינים אלה מגדירים את היקף הערעור והביקורת על פסק הדין בערעור.

תנאים שהוטלו על ידי בית המשפט למתן ערעור
החוק הפורטוגלי אינו קובע כי בית המשפט יכול להטיל תנאים כלשהם למתן ערעור.

סמכויות בית המשפט לערעורים לאחר דיון בערעור
לאחר שמיעת ערעור, רשאית ערכאת הערעור לאשר את החלטת הערעור או לבטלה, כולה או חלקה.

במקרים מסוימים, ערכאת הערעור רשאית להחזיר את התיק לערכאה קמא על מנת לחזור על המשפט ו/או להמציא ראיות נוספות, ולו רק לגבי נקודות מסוימות של פסק הדין.

עלויות

אחריות לתשלום עלויות המשפט
בתום ההליך, הצד המפסיד נושא בהוצאות הכרוכות בהליך, לרבות אגרות בית המשפט, ובהוצאות שנגרמו לבעל הדין, לרבות הוצאות מומחים, מתרגמים ומתורגמנים, תעודות או מסמכים נדרשים אחרים, ושכר הטרחה. הצד המנצח שילם לבא כוחו (במקרה זה עד 50% מסכום אגרת בית המשפט ששולמו על ידי כל הצדדים), באופן יחסי לאחריותו. עד עשרה ימים לאחר מתן פסק הדין מכוח הדין, על הצד המנצח למסור הצהרה עם הוצאות אלו לבית המשפט ולצד המפסיד. במידה והצד המפסיד אינו מסכים לדוח ההוצאות שהגיש הצד הזוכה, הוא יכול להגיש תלונה לבית המשפט.

אם יהיו מספר צדדים מפסידים, כולם יחויבו לשלם חלק מהסכום לצד הזוכה. בתורו, הצד הזוכה יכול לגבות הוצאות מכל נתבע רק באותו פרופורציה.

אם צד מתדיין בחוסר תום לב, מעלה טענה ביודעו שהיא שקרית, נכשל באמירת האמת בכוונה או פועל בצורה פזיזה, יכול בית המשפט לחייב אותו (ועל בא כוחו) לשלם פיצוי לצד שכנגד.

גורמים שנלקחו בחשבון בעת ​​הענקת עלויות
כאשר בית המשפט נותן את פסק דינו, הוא גם קובע את גובה ההוצאות – בהתייחס לשווי התיק ובהתחשב, בין היתר, בהתנהלות הצדדים ומורכבות העניין – ושיעור ההוצאות שיש לשאת. על ידי כל צד.

ניתנת ריבית על עלויות
בדרך כלל לא ניתנת ריבית על הוצאות לפי החוק הפורטוגלי.

יישוב סכסוכים חלופי (ADR)

דעות של ADR בתוך הארץ
בפורטוגל, ליטיגציה בבתי משפט היא עדיין הסוג הנפוץ ביותר של יישוב סכסוכים. רובם המכריע של המחלוקות נפתרות באמצעות מערכת המשפט. עם זאת, חשיבותם של מנגנוני ה-ADR הופכת משמעותית יותר ויותר בשנים האחרונות, במיוחד בכל הנוגע לבוררות. הדבר נובע בעיקר מחוסר היעילות והאטיות של מערכת המשפט המסורתית.

ישנם מספר מנגנוני ADR זמינים בפורטוגל כחלופה לבתי המשפט במדינה. שיטות ה-ADR הפופולריות ביותר בפורטוגל הן בוררות, גישור, פיוס ושופטי השלום.

בוררות היא שיטת ה-ADR הפופולרית ביותר וקיימת דעה רווחת לפיה פורטוגל ידידותית לבוררות. זה נובע בין השאר מהעובדה שפורטוגל נמצאת במוקד ההשקעות דוברות פורטוגזית, יש לה חוק בוררות מבוסס חוק והיא חתומה על האמנה בדבר הכרה ואכיפה של פסקי בוררות זרים (אמנת ניו יורק) .

למרות המאמצים האחרונים, עדיין קיימת חוסר רצון לפנות לגישור לצורך יישוב סכסוכים, במיוחד גישור פרטי, כנראה משום ששני הצדדים ובעלי מקצוע משפטיים עדיין לא מכירים את היקפו ותהליךו. למרות זאת, הגישור הפך למנגנון חשוב לפתרון סכסוכים צרכניים. פשרה זמינה בהליכים בבית המשפט, אם כי לעיתים רחוקות היא מצליחה.

שופטי השלום הם בית דין היברידי ליישוב סכסוכים, הכולל שלב גישור ולאחריו, אם לא יצליח, הליך שיפוטי פשוט. אלה מבוקשים לתביעות פשוטות וקטנות (לא יעלה על 15,000 יורו).

ADR בתוך המערכת המשפטית
הן החברה האזרחית והן ממשלת פורטוגל מעודדות את קידום ה-ADR בשנים האחרונות, במיוחד בוררות. עם זאת, היו גם כמה מאמצי חקיקה וביצוע לקדם שיטות אחרות ליישוב סכסוכים, בעיקר גישור ופישור.

בוררויות מס, קניין רוחני וצרכנים הופכות פופולריות יותר ויותר בעקבות שינויי החקיקה האחרונים.

הוקמו מערכות גישור ציבוריות, כולל בבתי משפט השלום. כמו כן חלו שינויים בחקיקה כדי לקדם גישור פרטי ולהבטיח את התאמתו לרגולציה של האיחוד האירופי ולתקנים בינלאומיים; לדוגמה, סודיות ועקרונות מבנים אחרים מובטחים משפטית, תקופות ההתיישנות מושעות עם הפעלת הליך גישור, והסכמי גישור ניתנים לאכיפה ישירה בנסיבות ספציפיות.

מנגנוני ADR הזמינים בפורטוגל הינם וולונטאריים באופיים, אך ישנם מקרים בהם פנייה לבוררות היא חובה – למשל, בסכסוכי ספורט, IP, תעסוקה וצרכנים מסוימים.

בפורטוגל, אין סנקציות על סירוב בלתי סביר של ADR.

מוסדות ADR
באופן כללי, מוסדות ADR יעילים, מאורגנים היטב ומעוניינים לקדם את השימוש ב-ADR.

מרכז הבוררות והגישור הפורטוגזי הנחשב ביותר הוא מרכז הבוררות של לשכת המסחר והתעשייה הפורטוגלית, המספק כללי בוררות וגישור מודרניים ובדוקים.

בוררות

חוקים לעניין ניהול בוררות
חוק הבוררות הפורטוגזי מבוסס על חוק המודל של UNCITRAL בנושא בוררות מסחרית בינלאומית, הקובע עקרונות בסיסיים כמו האוטונומיה של הצדדים וסעיף הבוררות, עקרון Kompetenz-Kompetenz , שוויון הצדדים, הליך הוגן וההליך הסופי. אופיו של פסק הבוררות.

חוק הבוררות הפורטוגזי כולל את המאפיינים המיוחדים הבאים:

מתן קריטריון ספציפי לבוררות של מחלוקות (בעיקר אינטרסים בעלי אופי כלכלי);
מתן ההשפעה השלילית של עקרון Kompetenz-Kompetenz ;
חוסר האפשרות של הצדדים לנקוט בצווי מניעה נגד תביעה כדי למנוע את הקמתו או תפקודו של בית הדין לבוררות; ו
ההסדרה המפורשת של בוררות מרובת צדדים והתערבות צד שלישי.
ניתן לאכוף פסקי בוררות מקומיים בפורטוגל באותם תנאים כמו החלטות בית המשפט במדינה.

לגבי פסקי בוררות זרים, פורטוגל חתומה על אמנת ניו יורק והשתמשה רק בהסתייגות ההדדיות.

נושאים שאינם מופנים לבוררות
כל מחלוקת הנוגעת לאינטרסים בעלי אופי כלכלי ניתן להפנות לבוררות, בתנאי שהיא אינה כפופה על פי חוק בלעדית לסמכות השיפוט של בתי המשפט במדינה (למשל, סכסוכי פלילי או חדלות פירעון) או לבוררות חובה. הקריטריון המרכזי באשר לבוררות המחלוקת הוא אפוא אופיו הכלכלי.

עם זאת, הסכם בוררות הנוגע לסכסוכים שאינם כרוכים באינטרסים בעלי אופי כלכלי, תקף גם אם יוכלו הצדדים להסדיר את הזכות שבמחלוקת.

המדינה והגופים בבעלות המדינה יכולים לפנות לבוררות אם הם מוסמכים לכך על פי חוק, או כאשר המקרה כרוך בסכסוך משפטי פרטי.

נסיבות לאתגר פרס בוררות
ככלל, על פי חוק הבוררות הפורטוגזי, פסקי בוררות אינם ניתנים לערעור, אלא אם הצדדים מסכימים במפורש אחרת.

ניתן לבטל פסק בוררות שניתן בפורטוגל במקרים ספציפיים, המשקף את אמנת ניו יורק. בתי המשפט העליונים בפורטוגל מנוסים בדיון באתגרים נגד פסקי בוררות וידועים כמי שמתחשבים בסטנדרטים בינלאומיים ובפסיקה.

נוהל לאכיפת בוררות מקומית וחוץ
ניתן לאכוף פסקי בוררות מקומיים בפורטוגל באותם תנאים כמו פסקי דין של בתי המשפט במדינה.

לגבי פסקי בוררות זרים, הליך ההכרה עשוי להיות תלוי בתחולתה של אמנת ניו יורק. בכל מקרה, בתי המשפט במדינה מנועים מלבחון את העניין ועליהם להתמקד רק בדרישות להכרה.

 

הצעות לרפורמה ליישוב סכסוכים
בפורטוגל, תהליך יישום ההנחיה של האיחוד האירופי על פעולות נציג (EU 2020/1828) (RAD) בעיצומו.

לפורטוגל כבר יש מנגנון פרוצדורלי לפעולות קולקטיביות ברמה לאומית. הדבר מעוגן בחוק התובענות הייצוגיות (ובחוק סדר הדין האזרחי) ומטרתו להגן על אינטרסים שונים, לרבות אלה הקשורים לצריכת סחורות ושירותים על ידי צרכנים. עם זאת, טיוטת הצעת חוק חדשה זו קובעת מנגנון ספציפי לפעולות קולקטיביות לאומיות וחוצות גבולות כדי להגן על הזכויות והאינטרסים של הצרכנים.

אחד המאפיינים החדשים החשובים והמשמעותיים ביותר של טיוטת הצעת חוק זו ביחס לחוק התובענות הייצוגיות הוא ההוראה המפורשת המאפשרת שימוש במימון צד ג’, בתנאי שמתקיימים דרישות מסוימות.

ב-29 בספטמבר 2023, הפרלמנט הפורטוגלי אישר לממשלה להמיר את ה-RAD לחוק הלאומי (טיוטת חוק 92/XV/1). הצעת החוק כוללת את הצעת החוק. חוק היישום צפוי להיכנס לתוקף בקרוב.

עורך דין מומחה בינלאומי