עורך דין פלילי

עורך דין העוסק בתחום הפלילי, מעניק ליווי וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי, משלב החקירה המשטרתית, להליך השימוע טרם הגשת כתב אישום וייצוג במשפט.   תפקידו של עורך דין פלילי הוא למזער עד כמה שניתן את הנזק מההליך הפלילי ובראש ובראשונה לנסות ולמנוע הגשת כתב אישום.

ליווי בחקירת משטרה

עורך דין פלילי מלווה חשודים במסגרת חקירה משטרתית, כאשר לליווי המשפטי בשלב זה חשיבות רבה מאוד. ראשית משום שעורך הדין מכין את החשוד לחקירה במטרה למנוע הפללה עצמית של החשוד בעבירה. שנית, במקרים רבים, יכול עורך הדין להביא לסגירת תיק החקירה ללא הגשת כתב אישום, למשל, על ידי איתור פגמים בראיות המשטרה, הוכחת אליבי של החשוד בזמן האירוע וכיו”ב. לא פעם, נחקרים מגיעים לחקירה משטרתית ללא ייצוג משפטי מתוך הלך מחשבה כי אם לא ביצעו את המעשה המיוחס להם, חוקרי המשטרה יראו את האמת והם ישוחררו לביתם. אולם המציאות שונה בתכלית היות שמטרתם של החוקרים היא לאתר ראיות הקושרות את החשוד לעבירה וללא ייצוג משפטי מקצועי של עורך דין פלילי, יכולים החוקרים אף להפיל את החשוד בלשונו ולהביא לכדי הגשת כתב אישום, היכן שניתן היה למנוע זאת.

ייצוג בהליכי מעצר

במסגרת ההליך הפלילי, המשטרה והתביעה עושות שימוש רב בכלי המעצר הן לפני הגשת כתב אישום והן לאחריו, טרם הרשעה. זאת למרות כי לא אחת, אין למעשה הצדקה למעצר. משכך, חייב החשוד / הנאשם להיות מיוצג על ידי עורך דין פלילי אשר יעשה כל שניתן כדי למנוע את המעצר. ראשית, ניתן לעצור חשוד בעבירה במסגרת מעצר ימים, שהנו מעצר לצרכי חקירה, אז מבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של החשוד בטענה כי ללא מעצר, לא תוכל להשלים את פעולות החקירה. תפקידו של עורך דין פלילי הוא לשכנע את בית המשפט כי התנאים לקיומו של מעצר ימים אינם מתקיימים וכי ניתן להגשים את מטרת המעצר בחלופת מעצר כגון צו הרחקה, הפקדה כספית וכיו”ב. כאשר מוגש כתב אישום, רשאית התביעה לבקש מעצר עד תום ההליכים, סנקציה המהווה פגיעה חמורה ביותר היות שהמשפט הפלילי יכול לארוך זמן רב. עורך דין פלילי המייצג את הנאשם יפעל לדחיית בקשת התביעה בעניין זה ולהביא לשחרור הנאשם לביתו לתקופת המשפט.

 ייצוג במשפט הפלילי

חלק מרכזי מעבודתו של עורך דין פלילי הוא ייצוג נאשמים כאשר מוגש נגדם כתב אישום, לרבות בהליך השימוע. במה דברים אמורים? בחלק מן העבירות, מחויבת התביעה לערוך הליך שימוע טרם העמדה לדין, במסגרתו מתאפשר לנאשם להציג נימוקים מדוע יש להימנע מהגשת כתב אישום נגדו. עורך הדין מייצג את הנאשם בהליך זה ועל פי נסיבות המקרה, יטען את הטיעונים המתאימים: חומרת העבירה ונסיבותיה, גילו של הנאשם, קיומו או העדרו של עבר קודם וכיו”ב. היה ומוגש כתב אישום, מטרתו של עורך דין פלילי היא למזער עד כמה שניתן את הנזק מן ההליך המשפטי ולרוב יהיה זה באמצעות ניהול ומשא ומתן עם התביעה על הסדר טיעון, במסגרתו יודעה הנאשם בעבירה פחותה ויקבל ענישה מקלה יותר מזו אשר הייתה נגזרת עליו בעת הרשעה. למותר לציין כי חתירה להסדר טיעון רלוונטית כאשר אין לדעתו של עורך הדין סיכוי ממשי לזיכוי מן העבירה בבית המשפט.

עורך דין פלילי ייעוץ
ייעוץ עו”ד פלילי מיידי יכול למנוע טעויות שקשה לתקן. אם נקלעת למעצר או זומנת לחקירה, ישנן פעולות שצריך לעשות מייד כדי למנוע פגיעה בזכויותיך.

 

חוות דעת
דרג
[Total: 1 Average: 5]

השאר תגובה