איך מגישים תביעה בבית משפט?

הגשת תביעה היא הכלי המרכזי להשגת סעדים משפטיים שונים, למשל פיצוי כספי. ישנם סוגים רבים של תביעות וכל תביעה תוגש לבית המשפט הרלוונטי. לבית המשפט הסמכות לקבל את התביעה או לדחות אותה באופן מלא או חלקי וניתן לערער על פסק הדין לערכאה גבוהה יותר. נביא להלן כמה סוגים של תביעות משפטיות, נבחן את השאלה האם צריך עו”ד לצורך הגשת תביעה וכן נסביר על תביעות קטנות. 

 

סוגי תביעות

בכל תחום משפטי ניתן להגיש תביעה, בהתאם לעילות השונות של אותו התחום. כך למשל, ישנן תביעות נזיקין, המוגשות בשל תאונת דרכים, לשון הרע, רשלנות רפואית ועוד. במסגרתן, ידרוש התובע פיצוי כספי בשל הנזקים שנגרמו לו עקב האירועים הללו. בתחום הקניין הרוחני הפרת זכויות יוצרים או הפרת סוד מסחרי, הן עילות תביעה נפוצות. בתחום דיני המשפחה, מוגשות תביעות גירושין, מזונות, אבהות וכיו”ב, במסגרת דיני העבודה מוגשות תביעות רבות של עובדים נגד מעבידים ולהפך. ישנן גם תביעות כספיות המוגשות למשל בשל הפרת חוזה או בשל עוול צרכני. כל תביעה מוגשת לבית המשפט המוסמך לדון בה, על פי סמכות עניינית (נושא התביעה) ועל פי סמכות מקומית (מיקום גאוגרפי). כך למשל, תביעות נזיקין מוגשות לבית משפט השלום או המחוזי, בעוד שתביעות בעניין יחסי עובד מעביד, מוגשת לבית הדין האזורי לעבודה.  

 

האם צריך עו”ד?

כאשר אנו רוצים להגיש תביעה, אחת השאלות הראשונות שעולות היא האם אנחנו זקוקים לעורך דין והתשובה היא בחיוב ונסביר מדוע. מערכת המשפט היא מורכבת מאוד והתנהלות מולה ללא ידע משפטי נרחב בחוק ובפסיקה, מקטינה באופן משמעותי את הסיכוי כי תביעתנו תתקבל. לכן אנו זקוקים לייצוג משפטי של עורך דין אשר ייצג אותנו לאורך כל הליך התביעה. ראשית, יבחן הוא האם יש בידינו  עילת תביעה, מהם סיכוייה והאם יש כדאיות כלכלית בהגשתה. לאחר מכן, אם התקבלה החלטה על הגשת תביעה, ידאג עורך הדין לאיסוף כל המסמכים הדרושים לביסוסה וינסח את כתב התביעה באופן מפורט ומקיף כך שבית המשפט יקבל תמונת מצב מלאה ומדויקת. כאשר הנתבע יגיש כתב הגנה, יוכל עורך הדין להגיש כתב תשובה בעת הצורך ולאחר מכן ייצג אותנו עורך הדין בבית המשפט. במקרה הצורך יגיש עבורנו עורך הדין בקשה לסעדים זמניים עד להכרעה בתביעה. בסיומה, אם פסק הדין אינו לשביעות רצוננו, עורך הדין ייצג אותנו בהליך הערעור, עד לקבלת התוצאה המשפטית המיטבית. 

תביעות קטנות

ביהמ”ש לתביעות קטנות הוא ייחודי, בו אין באפשרותנו להיות מיוצגים על ידי עו”ד אלא במקרים מיוחדים. בהתאם לכך, מדובר בבית משפט בלתי פורמלי וכל אדם יכול להופיע בו לבדו ולטעון את טענותיו בשפה פשוטה, ללא ידע משפטי. בית המשפט לתביעות קטנות, כשמו כן הוא, דן בתביעות בסכומים נמוכים, הסכום מתעדכן מעת לעת וכיום הסכום המקסימאלי הוא עד 33,900 ₪. שימו לב כי רק אדם פרטי רשאי להגיש תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות, זאת כדי לתת כוח משפטי ל”אדם הפשוט” אל מול חברות ותאגידים. אלו תביעות נגיש בבית משפט זה? לערכאה זו נוכל להגיש למשל, תביעה לפיצוי בשל הפרת חוזה, תביעה בגין נזקי רכב בתאונת דרכים, החזרה, ביטול או תיקון של מוצר שרכשנו ועוד. על התובע לרשום בקצרה את השתלשלות העניינים ולצרף מסמכים המגבים את טענותיו, כאשר ניתן להגיש את התביעה באופן מקוון או במזכירות בית המשפט. הנתבע יגיש כתב הגנה ובית המשפט יקיים דיון קצר, בו ישמע את טענות הצדדים ולרוב, ייתן פסק דין באותו מעמד. נציין כי למרות שלא ניתן ברוב המקרים להיות מיוצגים בבית המשפט לתביעות קטנות, הרי שניתן להתייעץ עם עו”ד לצורך התביעה והוא אף יכול להכינה עבורנו. 

עשה זאת בעצמך

טופס פתיחת הליך להורדה

 

חוות דעת
דרג
[Total: 0 Average: 0]

השאר תגובה