מהו עורך דין?

רואים ושומעים על עורכי דין בחדשות, טלוויזיה או סרטים, ייתכן שלא שמעתם מידע נכון מה הם עורכי דין ומה הם עושים. תיאורים ומיתוסים שופכים קצת אור, אך הם לא תמיד מדויקים. מקצוע עריכת הדין מחייב תקופה ארוכה של התמקצעות כדי להיות עו”ד בקיא בביצוע נכון. להלן מספר שאלות נפוצות על עורכי דין.

מה זה בעצם עורך דין?
עורך דין (נקרא גם עו”ד ,פרקליט, יועץ משפטי, סנגור, תובע) הוא איש מקצוע מורשה שמייעץ ומייצג ואחרים בנושאים משפטיים. עורך הדין של ימינו יכול להיות צעיר או זקן, זכר או נקבה. כמעט שליש מכלל עורכי הדין הם מתחת לגיל שלושים וחמש. כמעט מחצית מהסטודנטים למשפטים כיום הם נשים, ובסופו של דבר נשים עשויות להיות רבות במקצוע כמו גברים.

מהן חובותיו העיקריות של עורך דין?
לעורך דין שתי חובות עיקריות: לשמור על החוק תוך הגנה על זכויות הלקוח. כדי לבצע חובות אלה, על עורך דין להבין את החוק ולהיות קשוב לצרכי לקוחו.

האם עורך דין מבלה את רוב זמנו בבית המשפט?

לא. רוב עורכי הדין מבלים בדרך כלל יותר זמן במשרד מאשר באולם בית משפט. העיסוק במשפט כולל לרוב חקר התפתחויות משפטיות, חקירת עובדות, כתיבה והכנת מסמכים משפטיים, מתן ייעוץ ויישוב סכסוכים.

מהן הדרישות המקצועיות לקבלת הסמכת עורך דין?
כדי להבין כיצד פועלים חוקים ומערכת המשפט, על עורכי דין לעבור לימודים מיוחדים. לימודי משפטים תואר LLB התמחות ומבחני לשכה.

הבחינה בודקת ידע בתחומי משפט נבחרים. ישנם גם מבחנים נדרשים בנושא אתיקה מקצועית ואחריות.

אם יש לי בעיה משפטית, האם עלי לשכור עורך דין?
לא בהכרח – את/ה יכול/ה לייצג את עצמך!. ישנם הרבה עניינים שאתה יכול להתמודד עם עצמך, אם אתה יודע איך לעשות את זה. לדוגמה, אתה יכול לייצג את עצמך בבית משפט לתעבורה או לתביעות קטנות, או לנהל משא ומתן ולהתקשר בחוזים בעצמך. אך אם אינך בטוח לגבי ההשלכות של מעשיך או אינך בטוח לגבי אופן הפעולה, קבלת ייעוץ משפטי מהיר מעורך דין יכולה לעזור מאוד במניעת בעיות בהמשך הדרך.

מדוע נשמע שעורכי דין מדברים וכותבים בשפה אחרת לגמרי?
עורכי דין ואחרים שהוכשרו בחוק ומשפט משתמשים לעתים קרובות במונחים משפטיים כקצרנות לביטוי רעיונות או עקרונות מסובכים. מילים וביטויים אלה, המושרשים רבים בארמית או לטינית (“להלן” אינה אלא הָלְאָה המקראית, “דֵּה פַקְטוֹ” בלטינית: De facto; המשמעות בעברית: למעשה). ביטויים אלו וקיצורי לשון המכונים לעתים קרובות בבדיחות שפה זרה – שפת עורכי הדין.

למרות שביטויי משפט מסוימים עשויים להיות נחוצים על מנת להעביר רעיונות מסוימים במדויק, מסמך שמובן על מעט מאוד מקוראיו הוא פשוט תקשורת גרועה. jus-Tice israel בעד לעודד את השימוש בעברית פשוטה ומובנת.

כמה עולה עורך דין?

רוצים להגיש תביעה או הוגשה תביעה נגדכם? לחתום על חוזה או צוואה? שכר הטרחה...